Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť - 12000

Prosím o radu. Pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní budeme odpočítavať zo základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. d sumu najviac 12000 na účelové sporenie.
Ak mám uzatvorené životné poistenie, ktoré sa skladá z:
1. Základné poistenie:
a) poistenie pre prípad smrti alebo dožitia - 8372,-- Sk,
b) úrazové poistenie rozširujúce základné životné poistenie - 588,-- Sk,
2. Pripoistenie k základnému poisteniu:
a - f pre prípad trvalej invalidity, smrti následkom úrazu .... - 5100,-- Sk,

akú sumu si budem podľa uvedeného § môcť odpočítať?

Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

Zuzana2
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
staci ked budes mat papier od poistovne - oni to automaticky posielaju, ale nemusi to byt ako priloha DP, staci ked pri kontrole predlozis - bola som na skoleni, ktore robila danovacka...
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Prišlo mi potvrdenie z poisťovne na uplatnenie nezdaniteľnej časti zo životného poistenia. Ale čo v takom prípade, keď:
1. si to za rok 2005 uplatním, ale za rok 2006 si to neuplatním?
2. v roku 2008 urobím zmenu poistky - len finančne (nezmenia sa tie 2 podmienky) ?
3. keď v roku 2010 zruším zmluvu?
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Dada
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne na uplatnenie nezdaniteľnej časti zo životného poistenia. Ale čo v takom prípade, keď:
1. si to za rok 2005 uplatním, ale za rok 2006 si to neuplatním?
2. v roku 2008 urobím zmenu poistky - len finančne (nezmenia sa tie 2 podmienky) ?
3. keď v roku 2010 zruším zmluvu?
1. ak v niektorom roku máš nárok, ale si neuplatníš nič - to je OK
2. ak len zmeníš sumu a nezmenia sa tie 2 podmienky poisťovňa ti potom vydá potvrdenie na sumu, ktorú si platila, ty si z nej môžeš uplatniť max.12.t.
3. ak nebudeš mať v roku 2010 po 55 roku života a nesporila si 10 rokov, musíš v najbližších 3 rokoch uplatnenú daň vrátiť.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ked mam napr. DDP 7000 a zivotne poistenie 8000 mozem si uplatnit len 12tis. ano?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Majka
ked mam napr. DDP 7000 a zivotne poistenie 8000 mozem si uplatnit len 12tis. ano?
Najviac to môže byť 12000.-
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
- áno
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

lenkak
- áno
dakujem.uz som moc unavena a otazky dokola a pochybnosti...
kazdy mi dava otazku ci je to logicke ked vlani bolo 24 tis. na DDP
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Majka
dakujem.uz som moc unavena a otazky dokola a pochybnosti...
kazdy mi dava otazku ci je to logicke ked vlani bolo 24 tis. na DDP
No logické to asi veľmi nie je, ale musíme sa držať ustanovení § zákona,v ktorom to naši zákonodarci upravili.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ešte taký detail, v daňovom priznaní oddiel VI. r. 40 uvediem skutočnú výšku poistenia, napr. 18 000 a v riadku 41 len tých maximálnych 12 000?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

No práve, tá vetička ma zmiatla. Ale asi to urobím ako píšeš, uvediem tam len tých 12 000.

Chobot, teraz si ma zmiatol, odpovedám na tvoj príspevok a vidím, že medzitým zmizol
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ZuzanaA
No práve, tá vetička ma zmiatla. Ale asi to urobím ako píšeš, uvediem tam len tých 12 000.

Chobot, teraz si ma zmiatol, odpovedám na tvoj príspevok a vidím, že medzitým zmizol
Áno vymzal som to, lebo keď som sa nad tým opäť zamyslel, tak som tiež ostal na pochybách. Ale keď som sa nad tým tretíkrát zamyslel, tak by som tam uviedol v oboch riadkoch 12.000, lebo ten riadok 41 by mal byť aj tak súčtom r. 38, 39 a 40 a len keby si mala uvedené viac produktov (napr. DDP aj poistenie) a suma týchto by bola viac ako 12.000, potom by sa v súčte napíslo 12.000.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Oki, tiež ma potom napadlo, že to bolo asi myslené tak. Dík.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
schreiterka Pozri príspevok
staci ked budes mat papier od poistovne - oni to automaticky posielaju, ale nemusi to byt ako priloha DP, staci ked pri kontrole predlozis - bola som na skoleni, ktore robila danovacka...
toto platí aj nadalej za rok 2006?

dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

ajacik Pozri príspevok
toto platí aj nadalej za rok 2006?

dakujem
Áno platí. K DP neprikladáš doklad o životnej poistke
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať