Zavrieť

Porady

Prijmy a vydavky na konci kalend. roku v JU

Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?

Podla odpovedi sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet. Malo by teda platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Naposledy upravil studentik : 22.12.05 at 14:17
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Aha...dakujem
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nika.sum
Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
problém dodávateľa, ale tiež môže byť zmatok v pojmoch.
Ak ten doklad bol vystavený a dátumovo to sedí s platbou, tak odporúčam prekonzultovať s vystavovateľom, nech zmení text.
Ak ide o klasickú proforma faktúru, ked ešte k platbe nedošlo, tak si to nevšímajte, aj tak sa účtuje len platba na 314.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ianina
Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
a je vôbec jazykový kurz výdavok uznaný pre daňové účely?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lida
problém dodávateľa, ale tiež môže byť zmatok v pojmoch.
Ak ten doklad bol vystavený a dátumovo to sedí s platbou, tak odporúčam prekonzultovať s vystavovateľom, nech zmení text.
Ak ide o klasickú proforma faktúru, ked ešte k platbe nedošlo, tak si to nevšímajte, aj tak sa účtuje len platba na 314.
V tomto prípade bola otázka na vystavenú zálohovú faktúru zo strany dotazovateľa..
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina
V tomto prípade bola otázka na vystavenú zálohovú faktúru zo strany dotazovateľa..
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lida
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?
Lida ja tým nemyslím nič, to sa týkalo celej diskusie v tejto téme dve stránky dozadu, prečítaj....len som zareagovala lebo Tvoja odpoveď nesúviselaˇs danou otázkou...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina
Lida ja tým nemyslím nič, to sa týkalo celej diskusie v tejto téme dve stránky dozadu, prečítaj....len som zareagovala lebo Tvoja odpoveď nesúviselaˇs danou otázkou...
aha, tak sa ospravedlnujem, naschval som odpovedala s citáciou, aby bolo jasné na čo odpovedám. A chytila som sa na tvoju udičku.... Lenže v praxi sa dost často stretávam s takými formuláciami a dosť ma to vytáča,
Tak ešte raz pardon ak som bola
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Lidi,
ako predmet podnikania v zivnostenskom liste mam uvedene tlmocnictvo a prekladatelstvo. Je to dan. uznany vydavok? A ak je zaplateny v r. 2005, ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ianina
Lidi,
ako predmet podnikania v zivnostenskom liste mam uvedene tlmocnictvo a prekladatelstvo. Je to dan. uznany vydavok? A ak je zaplateny v r. 2005, ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
No podľa mna je to zaplatená záloha, do základu dane sa to bude môct dat až za rok 2006, kedy sa kurz uskutoční. (úprava od roku 2004 - vid predchádzajúce príspevky, je tam aj citácia §§)
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

A ako mi dokaze danovak, ze jazykovy kurz sa neuskutocnil v roku 2005? Musim to nejak zdokladovat? Nestaci vydavkovy pokladnicky doklad? Dakujem.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

zszitas
Ak som 23.12.2005 prerusil zivnost a 15.1. mi pridu este peniazky, co s nimi? Zdani sa to az za 2006? A co s podnikatelskym uctom v dobe prerusenej zivnosti (7 mesiacov)?
Keď si 23.12.05 prerusil zivnost a kedze minimalne prerusenie je na 6 mesiacov tak sa na teba vztahuje § 17 ods 8.,9. pretoze podnikanie neobnovis do podania priznania (31.3.06). Ten hovori ze mas okrem ineho povinnost pohladavky evidovane k 31.12. pripocitat do prijmov r 05 takze akakolvek uhrada po tomto termine je pre teba uz len prijem nevpl.danovy zaklad. (uz to bolo zdanene v r 2005).
Co sa tyka podnikatelskeho uctu mozer robit co chces. Zrusit, nezrusit ....... Vyber si
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Lida
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?
Davala som sice otazku, ale netyka sa to mna. "Danovy doklad" resp. "nie je danovy doklad" je termin, kt. sa nachadza na zalohovych fakturach aspon co som si ja vsimla, dokonca aj zalohove fakt. za poradcu to tak uvadzali, ako by mala podla teba vyzerat zalohova faktura, budem rada ak mi niekto posle priklad spravne vystavenej zalohovej faktury, urcite to budem potrebovat. Dopredu dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Pochopila si to dobre, lebo je to presne tak. Pozri si bližšie aj príspevok 10 od Andreja a pre úplnosť Ti dávam citáciu §17 odst. 12 zákona o DzP-toto rozlišovanie záloh v JÚ platí od roku 2004:
paragraf 17:

12/ Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je a/ pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b/ poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.




Vystavenie daňového dokladu na základe prijatej platby súvisí s §19 odst. 4 a týka sa len a len DPH:
Paragraf 19:
4/ Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Treba si uvedomiť, že ide o dva rozdielne daňové zákony, ktoré riešia aj inú daň: daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Takže mám tomu rozumieť tak , že prijatý preddavok v roku 2005 nejde do príjmov OVZD / môj prípad - koniec obchodnej transakcie prebehne 2006 aj s ostrou fa v ktorej bude odpočítaný už zaplatený preddavok / Jedná sa teraz o daň z príjmu . Môžem sa rozhodnúť aj tak ,že preddavok dám do príjmu , pretože by mi to vyhovovalo . Mám z toho guláš , priznám sa .


Viď môj prípad:

http://www.porada.sk/t16551-uhrada-z...roku-2005.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
Takže mám tomu rozumieť tak , že prijatý preddavok v roku 2005 nejde do príjmov OVZD / môj prípad - koniec obchodnej transakcie prebehne 2006 aj s ostrou fa v ktorej bude odpočítaný už zaplatený preddavok / Jedná sa teraz o daň z príjmu . Môžem sa rozhodnúť aj tak ,že preddavok dám do príjmu , pretože by mi to vyhovovalo . Mám z toho guláš , priznám sa .


Viď môj prípad:

http://www.porada.sk/t16551-uhrada-z...roku-2005.html
Nemôžeš sa rozhodnúť. Z hľadiska dane z príjmu ak dodávka stroja sa uskutoční v marci 2006 pôjde celý príjem do roku 2006. Uhradený preddavok dáš do príjmov neovplyvňujúcich ZD, resp. upravíš v uzávierkových operáciách r. 2005.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Nemôžeš sa rozhodnúť. Z hľadiska dane z príjmu ak dodávka stroja sa uskutoční v marci 2006 pôjde celý príjem do roku 2006. Uhradený preddavok dáš do príjmov neovplyvňujúcich ZD, resp. upravíš v uzávierkových operáciách r. 2005.
evina , možno sa čuduješ , že som uvažovala tým smerom , ale tam sa jedná skutočne o veľkú sumu . Moje pohnútky boli vznesené iba kvôli náhodnej kontrole , aby ma potom niekto nevykrúcal .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Davala som sice otazku, ale netyka sa to mna. "Danovy doklad" resp. "nie je danovy doklad" je termin, kt. sa nachadza na zalohovych fakturach aspon co som si ja vsimla, dokonca aj zalohove fakt. za poradcu to tak uvadzali, ako by mala podla teba vyzerat zalohova faktura, budem rada ak mi niekto posle priklad spravne vystavenej zalohovej faktury, urcite to budem potrebovat. Dopredu dakujem

Nika pojem daňový doklad existuje z predchádzajúceho zákona o DPH 289/1995 v znení neskorších predpisov, terajší zákon používa pojem faktúra.

názov:Zálohová faktúra
dátum vystavenia:
dátum splatnosti:

V zmysle objednávky /napríklad/...Vám fakturujeme zálohu na .............. vo výške SK 10 000,-

podpis
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5
evina , možno sa čuduješ , že som uvažovala tým smerom , ale tam sa jedná skutočne o veľkú sumu . Moje pohnútky boli vznesené iba kvôli náhodnej kontrole , aby ma potom niekto nevykrúcal .
Vôbec sa nečudujem ja keď ide o milióny tiež zo strachu čítam zákon 100x, či to je naozaj tak
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina
Vôbec sa nečudujem ja keď ide o milióny tiež zo strachu čítam zákon 100x, či to je naozaj tak

Je to tak ako píšeš. To znamená , že moji chlopi budú tento rok vysoko, vysoko v mínuse a na budúci rok si môžu hodiť mašlu . Pretože za ten stroj, ktorého preddavok sa týka v roku 2005 zaplatili vyšše 5 000 000 Sk , čo ide do výdavkov - tovar . Do marca ho majú zgenerálkovať a ide lízingovke . V roku 2006 budu mať DZ ako hrom .Takže situácia na zaplakanie .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem Evina. Nika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať