Zavrieť

Porady

Zníženie základu dane za manžela

Prosím o Váš názor poraďáci.

Zamestnankyňa si chce v roč. zúčtovani dane odpočítať nezdaniť. časť na manžela, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce ale aj v priebehu roka bol vyradený z evidencie. Odpočíta si len za obdobie, kedy bol evidovaný?
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Skúste pozrieť:http://www.porada.sk/t7275-p2-opatro...-prspevok.html
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Je to nekonečný príbeh. Teraz sa mi vynorila otázka, či invalidný dôchodok zamestnanca ide do príjmu.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Do príjmu manžela áno. Nie je to štátna sociálna dávka.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Zitka, ja som to myslela tak, že ak je zamestnanec čiast. inv. , či sa jeho inv. dôchodok niekde vykazuje.
Myslím, že inval. dôchodok nie je príjem podliehajúci zdaneniu
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Samozrejme, nie je to príjem podliehajúci zdaneniu. Ale sme v téme "Zníženie základu dane za manžela", tak som predpokladala, že otázka sa týka témy.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ewap
Zitka, ja som to myslela tak, že ak je zamestnanec čiast. inv. , či sa jeho inv. dôchodok niekde vykazuje.
Myslím, že inval. dôchodok nie je príjem podliehajúci zdaneniu
To je vec, čo mýli viacerých ľudí. Invalidný dôchodok síce nepodlieha dani, ale do vlastného príjmu manžela sa počíta.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Pri žiadosti o ročné zúčtovanie dane stačí vyhlásiť, aký bol zárobok manželky (manžela). Nemusíš to dokladovať. Aj v § 32 ods. 9 zákona 595/2003 sa uvádza, že preukazovať treba nárok na daňový bonus. Doložiť by asi bolo treba sobášny list (kópiu).[/quote]

Prikladáte kopie sobášnych listov? V § 37 ods.1 sa uvádza, že nárok na zníženie dane sa preukazuje predložením dokladu o oprávnenosti nároku....
Z toho mi vyplýva, že ten sobášny list by mal byť priložený.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ja som doteraz prikladala sobášny list len v prípade, keď manželstvo vzniklo v roku, za ktorý sa robí RZD. Aj tak za to zodpovedá daňovník, veď on mi môže predložiť sobášny list a pritom sa už mohol rozviesť a ja o tom ani nemusím vedieť.
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Ale štátne socialne dávky nie sú príspevok v nezamest., materská dovolenka, ani nemocenské, do štátnych dávok sa počíta napr.rodičovský príspevok, prídavky na deti
Mýlim sa ?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Kadnarova
Ale štátne socialne dávky nie sú príspevok v nezamest., materská dovolenka, ani nemocenské, do štátnych dávok sa počíta napr.rodičovský príspevok, prídavky na deti
Mýlim sa ?
Nemýliš sa. V tomto príspevku sú vymenované štátne sociálne dávky: http://www.porada.sk/showpost.php?p=165447&postcount=14
Príspevok v nezamestnanosti, materská dovolenka a nemocenské sa musa započítať do príjmu manžela (manželky).
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

ak si chce manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku , ale má živnosť a robí poisťovacieho agenda od 7/05 a mesačne , jej chodí na účet asi 10000,- sk. Pýtam sa aký príjem si máme zobrať z daňového priznania, alebo čo?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
buba
ak si chce manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku , ale má živnosť a robí poisťovacieho agenda od 7/05 a mesačne , jej chodí na účet asi 10000,- sk. Pýtam sa aký príjem si máme zobrať z daňového priznania, alebo čo?
Musí si tam uviesť celý príjem za rok 2005 (čiže ak má od 07/2005 mesačne 10000 SK, potom 6 x 10000 = 60000 Sk ).
Uplatní si rozdiel 87936 Sk - 60000 Sk = 27936 Sk.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

ano, ale to dostala v čistom tých 10000, a všade sa píše , že v hrubom na zníženie základu dane, takže asi si musí manželka urobiť daňové priznanie a z toho jej zoberem asi ten hrubý?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

buba
ano, ale to dostala v čistom tých 10000, a všade sa píše , že v hrubom na zníženie základu dane, takže asi si musí manželka urobiť daňové priznanie a z toho jej zoberem asi ten hrubý?
Ak zarobila tak, ako píšeš, musí si podať daňové priznanie. Potom bude jasné, koľko si môže uplatniť manžel.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Rasticc
Mam podobnu otazku.Moja manzelka je na materskej dovolenke od Feb 2005.Nepoberala matersku nakolko bola nizsia ako RP.Zacala teda poberat rodicovsky od Feb 2005.Od septembra zacala pracovat na dohodu.Dostavala preplatene vydavky (Benzin podla zakona) a zarobok zdanene zamestnavatelom.Rad by som si na nu odpocital nezdanitelnu polozku.Predpokladam ako som sa tu docital ze musim vypocitat rozdiel medzi jej zarobkom a 87tis.Moje otazky su: musi sa do jej zarobku zapocitat aj spomenuty benzin? (predpokladam ze nie) ,jej mzda sa pocita hruba alebo cista?Jej zarobok bol necelych 15tisic.Musi podavat danove priznanie?Resp nejak priznat na danovom urade svoj prijem?Je praca na dohodu okrem 300h rocne obmedzena aj na vysku zarobku?
1. benzín nezapočítavaš,
2. počíta sa hrubá mzda,
3. ak nemala príjmy vyššie ako 43.968 Sk, nemusí podávať DP,
4. práca na dohodu nie je okrem hodín obmedzená žiadnou výškou odmeny. Nemôže sa však použiť na opakovanú činnosť, iba na jednorazový výkon prác.
0 0
empor empor

empor je offline (nepripojený) empor

Ahojte,
v tomto roku je mozne odpocitat z danoveho zakladu platby za doplnkove dochodkove sporenie, ucelove sporenie a zivotnu poistku v celkovej sume 12 000 Sk. Moja poistka nevyplni celu tuto sumu, preto by ma zaujimalo, ci tam mozem zapocitat aj zivotnu poistku manzelky, ktora cely rok poberala rodicovsky prispevok, co si idem uplatnit do znizenia danoveho zakladu.
V zakonoch som nic take nenasiel, ale radsej sa spytam na vas nazor.
Dakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Nie, zaplatené DDP, účelové sporenie a životnú poistku za manželku nie je možné uplatniť ako nezdaniteľnú položku!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

empor
Ahojte,
v tomto roku je mozne odpocitat z danoveho zakladu platby za doplnkove dochodkove sporenie, ucelove sporenie a zivotnu poistku v celkovej sume 12 000 Sk. Moja poistka nevyplni celu tuto sumu, preto by ma zaujimalo, ci tam mozem zapocitat aj zivotnu poistku manzelky, ktora cely rok poberala rodicovsky prispevok, co si idem uplatnit do znizenia danoveho zakladu.
V zakonoch som nic take nenasiel, ale radsej sa spytam na vas nazor.
Dakujem
Môžeš si započítať iba svoje poistky, ak splňajú podmienky. Kedže daňovníkom si Ty, tak iba svoje.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

ajobs
1. benzín nezapočítavaš,
2. počíta sa hrubá mzda,
3. ak nemala príjmy vyššie ako 43.968 Sk, nemusí podávať DP,
4. práca na dohodu nie je okrem hodín obmedzená žiadnou výškou odmeny. Nemôže sa však použiť na opakovanú činnosť, iba na jednorazový výkon prác.
Dakujem pekne za odpoved.Este by som rad ujasnil tych 43.968 Sk je limitovanych rocne?Je aj nejaka mesacna limitacia?
Da sa za dohodu povazovat aj promoterstvo (prezentovanie vyrobkov,testovanie pleti...) ktore sa sice opakuje ale nie v pravidelnych terminoch?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať