Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

reagujem na predchádzajúce príspevky a hlavne na tento:

Economic Pozri príspevok
Neviem, čo konkrétne si chcela nájsť v novele Ty, ale dôležitá zmena oproti pôvodnému daňovému poriadku je, že všetci platitelia DPH budú musieť všetko od 1. 1. 2012 podávať elektronicky. V pôvodnom znení bolo že sa to musí robiť prostredníctvom ZEP, zmena je v tom, že sa bude môcť podávať aj nepodpísané ZEP s povinnosťou dokladať do 5 dní. Všetko sa myslí, nielen DP k DPH ale všetky prehľady, DP, DP k DPH, SV, Odvolania jednoducho úplne všetko !

Ja osobne si myslím, že veľmi veľa podnikateľov a platiteľov DPH o tomto ešte ani nesníva.... Hoci na porade sa tu o tom už veľmi dlho bavíme.
tu zhrniem zmeny - červeným nové znenie podla 331/2011:

Spôsob podania
§ 13
(1) Podanie možno urobiť písomne alebo ústne do zápisnice.
(2) Písomné podanie musí byť podpísané osobou, ktorá ho podáva.
(3) Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej veci, čo sa navrhuje a dôvody podania, ak to z povahy podania vyplýva. (3) Podanie sa posudzuje podľa jeho obsahu. Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej veci, čo sa navrhuje, a ak to z povahy podania vyplýva, dôvody podania.
(4) Podanie sa podáva vecne príslušnému orgánu. Ak je vecne príslušným orgánom obec, podanie sa podáva miestne príslušnému správcovi dane, ktorým je obec. Na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.
(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.
(7) Na podanie urobené elektronickými prostriedkami sa primerane vzťahuje § 33. Takéto podanie sa považuje za doručené dňom jeho prijatia do elektronickej podateľne, o čom sa zašle potvrdenie do elektronickej osobnej schránky daňového subjektu.
(8) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé na prerokovanie, vyzve príslušný orgán daňový subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených s ich neodstránením.
(9) Ak daňový subjekt nedostatky podania v požadovanom rozsahu odstráni v lehote určenej príslušným orgánom, považuje sa takéto podanie za podané bez nedostatkov v deň pôvodného podania. Ak daňový subjekt výzve príslušného orgánu nevyhovie v plnom rozsahu a v určenej lehote, považuje sa toto podanie za nepodané a príslušný orgán túto skutočnosť oznámi daňovému subjektu.

§ 14
(1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 daňovému orgánu, colnému orgánu a ministerstvu
a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní.
(2) Prílohy k podaniu môžu subjekty podľa odseku 1 doručovať aj inak ako elektronickými prostriedkami.

§ 27
Počítanie lehôt
(1) Ak nie je lehota pre niektorý úkon ustanovená týmto zákonom alebo osobitným predpisom, 1) určí primeranú lehotu správca dane a zároveň upozorní na následky nedodržania tejto lehoty. Lehotu kratšiu ako osem dní možno určiť len výnimočne pre jednoduché úkony alebo osobitne naliehavé úkony.
(2) Do plynutia lehoty určenej počtom dní sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty.
(3) Lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov sa končia uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Ak nie je taký deň v mesiaci, končí lehota posledným dňom mesiaca.
(4) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.
(5) Lehota je zachovaná, ak je v posledný deň lehoty vykonaný úkon u správcu dane alebo podanie odovzdané na poštovú prepravu alebo prijaté elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre daňové úrady alebo na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre colné úrady urobené v súlade s § 13 ods. 5 na adresu elektronickej podateľne, ktorú prevádzkuje finančné riaditeľstvo, alebo na adresu elektronickej podateľne správcu dane, ktorým je obec. Ak nemožno doručiť podanie do elektronickej podateľne z dôvodov na strane správcu dane, lehota sa považuje za zachovanú, ak je podanie doručené najbližší nasledujúci pracovný deň po odstránení prekážok na strane správcu dane. Rovnako je lehota zachovaná, ak najneskôr v piaty pracovný deň je podanie urobené podľa § 13 ods. 6.
(6) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, ak sa nepreukáže opak.

toto znenie platí bez zmeny a pripúšťa elektronické doručovanie bez ZEP.
v § 13 ods. 5 je doplnené podpísanie dohody s DU - čo v pôvodnom znení sa nevyžadovalo
6 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zk24 Pozri príspevok
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
Podľa školenia výklad je jednoznačný, že nepodpísané ZEP sa musí dokladovať v papierovej forme. Podanie so ZEP a bez ZEP nie sú a prakticky nikdy ani nemôžu byť rovnocenné.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Hm... ale podľa toho, čo je napísané vyššie mi vychádza že sú rovnocenné. V papierovej forme iba v prípade, že je podaný inak ako podľa ods.5. Ale Dohoda je odteraz tiež ods.5.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24 Pozri príspevok
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
Zuzi, dohodou neurobis podanie, dohodou si len zabezpecis, ze nemusis mat ZEP. - podla mna
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zk24 Pozri príspevok
Hm... ale podľa toho, čo je napísané vyššie mi vychádza že sú rovnocenné. V papierovej forme iba v prípade, že je podaný inak ako podľa ods.5. Ale Dohoda je odteraz tiež ods.5.
aj ja to tak chápem (alebo to začína byť zamotané)

1Dara Pozri príspevok
Zuzi, dohodou neurobis podanie, dohodou si len zabezpecis, ze nemusis mat ZEP. - podla mna
ale robím podanie elektronicky bez ZEP (s NEP )
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Uvidíme ako bude znieť Usmernenie drsr.sk. Verím, že čoskoro ho zverejnia na daňováckej stránke. Ak ho objavím, hneď ho sem priložím.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ekopo Pozri príspevok
aj ja to tak chápem (alebo to začína byť zamotané)

ale robím podanie elektronicky bez ZEP (s NEP )
Bud mám ZEP alebo "NEP" a nemusím nosit v papierovej forme.
Ak im to poslem na ICQ, na skype alebo FCB (teda inymi el.prostriedkami) musim to doniest aj v listinnej podobe.

Citam to dookola a nic iné mi z toho nevychádza iba toto.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zk24 Pozri príspevok
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
Ja si myslim, ze je to zase len to, ze si to niekto po sebe dobre neprecital, ked pisal zakon, urcite vydaju k tomu usmernenie pretoze podciarknute hovori nieco ine:
(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami, ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.

Odsek 5) mal byt asi rozdeleny na a)ZEP a b) a NEP
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ano, a poslanie "dohodou" je tiez poslané elektronickými prostriedkami. Alebo snád chcú tvrdit, že ked to poslem cez pocitac a podpisem iným certifikatom ze to nie je podanie el.prostriedkami?

Vo mne to nevyvoláva ani polemiku. Mne to znie jednoznacne.

Mozno neviem citat zakony.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zk24 Pozri príspevok
Ano, a poslanie "dohodou" je tiez poslané elektronickými prostriedkami. Alebo snád chcú tvrdit, že ked to poslem cez pocitac a podpisem iným certifikatom ze to nie je podanie el.prostriedkami?

Vo mne to nevyvoláva ani polemiku. Mne to znie jednoznacne.

Mozno neviem citat zakony.
To nie je v tom, ze nevies Ty alebo my ostatní citat zakony. To je o tom, ze ich nevedia pisat (alebo to robia naschval?). Zakon by mal byt napisany jednoznacne, ale to by asi bolo potom zbytocní pravnici, poradcovia a ti ktorí zarabaju na pisani usmernení a pod.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
to nie sú zákony, to je bordel (prepáčte za výraz)
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

nika.sum Pozri príspevok
To nie je v tom, ze nevies Ty alebo my ostatní citat zakony. To je o tom, ze ich nevedia pisat (alebo to robia naschval?). Zakon by mal byt napisany jednoznacne, ale to by asi bolo potom zbytocní pravnici, poradcovia a ti ktorí zarabaju na pisani usmernení a pod.
Mne to jednoznačne znie, len asi presne opačne ako bol zámer
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zk24 Pozri príspevok
Ak to chápem správne, tak môžem podávať aj Dohodou, bez nutnosti do 5 dní nosit v papierovej forme? Odsek 5 hovorí ze je mozne aj Dohodou. A odsek 6 hovorí, že sa podáva inými prostriedkami ako podla ods.5 tak sa musí doniest aj v papierovej forme.

Z toho mi vychádza ze ZEP a Dohoda su rovnocenne?
§ 13/5 stanovuje, že spôsob preukazovania doručenia bude definovaný v dohode. Nemyslím, že by dohody uzatvárané doteraz nejako menili a tak podľa mňa aj naďalej bude platiť bod 4.6 v článku 4 dohody. T.j. povinnosť preukázať podanie písomnosti doručovanej elektr. bez ZEP-u do piatich pracovných dní doručením prvej strany a vyhlásenia.....

(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20) osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zk24 Pozri príspevok
Bud mám ZEP alebo "NEP" a nemusím nosit v papierovej forme.
Ak im to poslem na ICQ, na skype alebo FCB (teda inymi el.prostriedkami) musim to doniest aj v listinnej podobe.

Citam to dookola a nic iné mi z toho nevychádza iba toto.
Buď máš ZEP a nemusíš nosiť v papierovej forme, alebo podpíšeš dohodu v ktorej Ti zadefinujú povinnosť preukazovať podanie "papierovou formou".
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zk24 Pozri príspevok
Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje
Čítala si moje predchádzajúce príspevky?
Nie odsek 6 zákona, ale povinnosť definovaná v dohode Ťa prinúti preukázať podanie písomnosti papierovou formou...
0 1
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Aljok Pozri príspevok
Čítala si moje predchádzajúce príspevky?
Nie odsek 6 zákona, ale povinnosť definovaná v dohode Ťa prinúti preukázať podanie písomnosti papierovou formou...
Čítala. ja len chcem naznacit ze si to podla mna odporuje. Ja budem rada ked dohoda bude podmienena listovou formou, lebo ja mam asi mesiac ZEP, tak nech to neni su zbytocne vyhodene peniaze
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zk24 Pozri príspevok
Čítala. ja len chcem naznacit ze si to podla mna odporuje. Ja budem rada ked dohoda bude podmienena listovou formou, lebo ja mam asi mesiac ZEP, tak nech to neni su zbytocne vyhodene peniaze
Podľa mňa neodporuje...
Tiež mám ZEP a neviem si ho vynachváliť. Nemyslím, že by uzatvárali iný typ dohôd ako teraz. Potom by boli doteraz uzatvorené dohody neplatné? To asi nie.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zk24 Pozri príspevok
Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.

Takže ale sami priznávajú ze zaslanie dohodou je zaslanie formou elektronických prostriedkov.... a teda ods.6 sa na to nevzťahuje
zuzana, dohoda obsahuje náležitosti el. doručovania - napr. spôsob akým to má byť doručované elektronicky (možnosti) na podateľňu finančnej správy. aby si niekto nezmyslel, že to bude podávať morseovkou lebo aj to je podávanie informácií v el. podobe
0 0
Načítať ďalšie