Zavrieť

Porady

Nový Zákonník práce

[hore]Definitívne zmeny v Zákonníku práce: Toto nás čaká od 1.9.2011!



</HEADER>
1. Skúšobná doba
Skúšobná lehota zamestnancov, už nebude môcť by dvojmesačná tak ako doteraz. Zákon totiž stanovuje u radových zamestnancov povinnosť strpieť ju až tri mesiace. Pre vedúcich pracovníkoch bude platiť šesť mesiacov s možnosťou dohodnúť si predĺženie na ďalšie tri mesiace.
2. Výpoveď
Zamestnanec už viac nebude mať nárok po výpovedi z práce dostať odstupné aj výpovednú lehotu. Doteraz mal nárok podľa počtu odpracovaných rokov na trojmesačné odstupné aj výpovednú lehotu alebo dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu. Po novom sa bude musieť zamestnanec rozhodnúť, či si vyberie odstupné alebo výpovednú lehotu.
3. Výpovedná lehota
Ak zamestnanec odpracoval u jednej firmy najviac jeden rok, bude mať nárok na jeden mesiac výpovednej lehoty. Ak odpracoval od jedného do piatich rokov, dostane dvojmesačnú lehotu a ak viac ako päť rokov, dostane trojmesačnú výpovednú lehotu. Lojálni zamestnanci si polepšia. Tí, čo vo firme pracujú od 5 do 20 rokov, dostanú až 4 mesiace a tí čo u zamestnávateľa pracujú nad 20 rokov, majú nárok na päťmesačnú výpovednú lehotu.
4. Práca na dobu určitú
Zmluvu na určitý čas bude možné dohodnúť maximálne na tri roky. Dnes sú to dva. Po troch predĺženiach už musí zamestnanec dostať zmluvu na dobu neurčitú. Ak ste pracovali na dobu určitú, započítava sa tento druh pracovnej zmluvy do počtu odpracovaných rokov. Čo súvisí s výpovednou dobou a výpočtom dôchodku.
5. Odstupné
Výška odstupného bude závisieť od počtu odrobených rokov. Do jedného odpracovaného roka jednomesačné odstupné, do 5 rokov dvojmesačné odstupné, do 10 rokov trojmesačné odstupné, do 20 rokov štvormesačné odstupné, nad 20 rokov päťmesačné odstupné.
6. Dovolenka
Celoročnú dovolenku dostane aj pracovník, ktorý do firmy nastúpil počas roka. Doteraz to záviselo od počtu odpracovaných mesiacov v roku. Do 33 rokov veku si možno zobrať dovolenku 4 týždne, nad 33 rokov 5 týždňov. Doteraz musel zamestnanec zdokladovať, že má už odrobených 15 rokov a až potom mal nárok na päť týždňov dovolenky. Po novom táto povinnosť odpadne. Nevyčerpanú dovolenku môže zamestnanec minúť iba v nasledujúcom roku. Novinkou bude, že dovolenka mu neprepadne, ak mu v nej bráni práceneschopnosť. Presunie sa mu tak do ďalšieho roka.
7. Pružný pracovný čas
Po dohode so zamestnávateľom si môže zamestnanec nastaviť pružný pracovný čas. Na pracovisku tak bude môcť byť len toľko hodín, koľko si zvolí a pracovať bude môcť aj z domu.
8. Nadčasy
Za rok môže každý zamestnanec odpracovať maximálne 400 hodín nadčasov, vedúci pracovník až 550 hodín.
9. Deľba práce
Môže vzniknúť delené pracovné miesto. Na takejto pozícii by pracovali zamestnanci na kratší pracovný čas a pracovnú náplň by si delili.
10. Zvýšená ochrana tehotných žien
Firmy budú môcť prepustiť tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu matku počas skúšobnej lehoty iba vo výnimočných prípadoch.
11. Zvýšená ochrana dôchodcov
Zamestnanec po dosiahnutí dôchodkového veku bude môcť aj naďalej pracovať a zamestnávateľ ho nebude môcť prepustiť len z dôvodu, že je dôchodca.
12. Nočné zmeny
Zamestnanec bude môcť v nočnej zmene odpracovať za sebou aj viac ako dva týždne, doteraz musel po dvoch týždňoch prejsť na dennú zmenu.
13. Čerpanie náhradného voľna
Doba na čerpanie voľna za nadčasy sa predĺži z troch na dvanásť mesiacov.
14. Pracovný fond sa vracia
Ak práci bránia vážne prevádzkové dôvody, zamestnanci môžu dostať pracovné voľno. Povinnosťou zamestnávateľa je však naďalej vyplatiť základnú mzdu. Po pominutí prekážok ho musia dodatočne odpracovať.
15. Celozávodné voľno
Celozávodné voľno môže trvať až tri týždne. Dnes nesmie presahovať dva týždne. Pozitívnou zmenou pre zamestnancov je to, že ich zamestnávateľ musí vážne prevádzkové dôvody, ktoré vedú k celozávodnému voľnu, oznámiť najmenej pol roka vopred.
16. Odbory to budú mať ťažšie
Niektoré odborové organizácie prídu o právo zastupovať všetkých zamestnancov. Podľa zákona totiž budú musieť mať podporu najmenej 30 percent ľudí vo firme. Odbory chcú túto zmenu napadnúť na Ústavnom súde.
17. Brigáda bez byrokracie
Dohoda o brigádnickej práci je podmienená potvrdením o štúdiu. Zmena však umožní pracovať aj po ukončení štúdia na strednej škole alebo pred zápisom do ďalšieho ročníka vysokej školy. Títo mladí ľudia budú mať možnosť pracovať aj bez potvrdenia o štúdiu a to najneskôr do konca októbra.
Usporiadat
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

Ako to bude s nadčasmi po novom, kedže teraz mohol mat zamestnanec max. 250 hodin ročne a od 1.9. sa to zmenilo na 400 hodin (po dohode samozrejme), kolko teda moze mať zamestanec za rok 2011 nadčasov, kedže zmena je platna v priebehu roka? sa to bude alikvotne nejak pocitat? dakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

profi Pozri príspevok
Ako to bude s nadčasmi po novom, kedže teraz mohol mat zamestnanec max. 250 hodin ročne a od 1.9. sa to zmenilo na 400 hodin (po dohode samozrejme), kolko teda moze mať zamestanec za rok 2011 nadčasov, kedže zmena je platna v priebehu roka? sa to bude alikvotne nejak pocitat? dakujem
pozri prísp. 111 -112 aj doteraz bola možnosť 400 hod.
1 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím vyslovene zúfalo o radu!
Prosím skúste mi objasniť termín - delené pracovné miesto. Ide o to, ja mám funkciu ekonomky - robím na plný úväzok účtovníctvo a mzdy. Šéf sa rozhodol, že mi "uľahčí" prácu a vezme na kratší úväzok silu, ktorá bude mať na starosti vyslovene len faktúry ( do mesiace ich máme cca 20! ). Pýtate sa v čom je problém? No v tom, že ide o jeho dcéru, ktorá je nezamestnaná a nemá šajnu o práci , čiže len ju potrebuje niekde " vpichnúť ". Mohla by som sa ohradiť že ide teda pôjde o delené pracovné miesto a keďže ja mám plný úväzok, tak to nemôže tak byť, lebo pri delenom pracovnom mieste ide o dva kratšie úväzky? Nech si ju dá kde chce, ale nie ku mne, lebo mne tým pádom sa skráti príplatok a pomoc to nebude žiadna. Len podotýkam, že sme príspevková organizácia, kde pribratie ďalšej zbytočnej sily znamená teda skrátenie výplaty ostatným. Prosím veľmi poradte mi.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Čaute,
už ste poprihlasovaní na prednášku ministra k novele Zákonníka práce platného od 1.9.2011?
Prednáška je zdarma, stačí sa len zaregistrovať:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273


- dávam ešte do povedomia prednášku IP ohľadom inšpekcie práce v oblasti pracovného práva, mzdových predpisov, nelegálneho zamestnávania a nových predpisov v oblasti BOZP a trhového dohľadu, ktorá sa koná hneď na druhý deň po prednáške novely ZP.

tiež sa stačí len zaregistrovať:

http://www.ip.gov.sk/?id_af=203&ins=nip
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ja zas dávam do povedomia tým z okolia Trenčína:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273,

že je už možné zaslať príhlášku na prednášku v Trenčíne.
1 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mzdarka renca Pozri príspevok
Čaute,
už ste poprihlasovaní na prednášku ministra k novele Zákonníka práce platného od 1.9.2011?
Prednáška je zdarma, stačí sa len zaregistrovať:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273


- dávam ešte do povedomia prednášku IP ohľadom inšpekcie práce v oblasti pracovného práva, mzdových predpisov, nelegálneho zamestnávania a nových predpisov v oblasti BOZP a trhového dohľadu, ktorá sa koná hneď na druhý deň po prednáške novely ZP.

tiež sa stačí len zaregistrovať:

http://www.ip.gov.sk/?id_af=203&ins=nip
posúvam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Prišli už niekomu materiály ku školeniu ZP v Bratislave ?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Kto sa ešte nezaregistroval a má záujem o prednášku k ZP dňa 7.10.2011 v Prešove - dávam do pozornosti:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273
0 0
mokrk mokrk

mokrk je offline (nepripojený) mokrk

Dobrý deň. prosím Vás už som beznádejný, neviem nikde v zákonníku práce nájsť, aký je minimálny počet osôb pracujúci na tri smeny v nepretržitej prevádzke? Jedná sa mi o to, či môže byť iba jedna osoba /zamestnanec/ v 12. hodinovej smene /rannej/ a v nepretržitej prevádzke úplne sám...???
Jedná sa o štiepkovú kotolňu. Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Chcem sa spýtať tých, ktorí boli na prednáške v B-lave, či treba so sebou priniesť nejaké materiály alebo nie, pretože na stránke MPSVaR nič nie je.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ide niekto zajtra na seminár k ZP do TN ?
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím Vás vie mi niekto poradiť- vysvetliť § 76 ZP Odstupné bod 8) Zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odseku 1, 2.... Čo mám rozumieť pod pojmom "iné prípady?! Ďakujem.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zopár otázok a odpovedí
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=21546
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Na prednášku IP sa dá prihlásiť už aj do ZA.http://www.ip.gov.sk/prednasky
Z
P ešte nie je pre ZA sprístupnený.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Bolo dnes školenie k ZP v Banskej Bystrici??? Dúfam, že bolo a že bude aj v Žiline.
0 0