Zavrieť

Porady

Čo s nájomníkom, ktorý neplatí a neuvoľní byt?

Dobrý deň,

som vlastníkom bytu, ktorý som prenajal na základe riadne spísanej nájomnej zmluvy. Na základe podmienok zmluvy (neplatí a je v omeškaní s 3 mesačnými splátkami) som najomnikovi doručil písomnú výpoveď a v súčasnosti beží 3 mesačná výpovedná lehota. Nájomník naďalej neplatí a nekomunikuje (neodpovedá na maily, SMS, telefóny).

Chcel by som sa opýtať/poradiť v oblasti nasledovných otázok:

1) Čo robiť ak ku dňu ukončenia/vypršania výpovednej lehoty nájomník neuvoľní byt?

2) Ako mám postupovať a na koho sa obrátiť v prípade potreby núteného vysťahovania nájomníka? Môžem nájomníka vysťahovať hneď nasledujúci deň po vyúršaní Zmluvy? Môžem sa o pomoc a asistenciu obrátiť na políciu? Aké doklady potrebujem? ... nežijem v danom meste a teda ma zaujíma aj časová otázka. zrejmä prídem na 1-2dni.

3) Ako postupovať ak nájomník neuhradí svoj dlh? Aké sú najúčinnejšie legálne možnosti vymáhania dlhu? Môžem sa obrátiť na exekútora? Čo potrebujem k podaniu žaloby a kde ju podať?

je toho ešte veľa, čo by som sa potreboval opýtať, ale myslím, že odpovede a rady na tieto moje otázky mi pomôžu sa zorientovať...
je to súrne a tak veľmi pekne vopred Ďakujem za akúkoľvek pomoc
Pgo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pri neplatení nájomného sa použijú tieto paragrafy občianskeho zákonníka:

    § 711
    (1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
    d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,
    (5) Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol.

    Zánik nájmu bytu
    § 710
    (4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, 5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

    § 712a (Druhy bytových náhrad)
    (3) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.
    (4) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.
    (5) Ak sa nájomný pomer skončil opätovne z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, poskytne sa nájomcovi namiesto náhradného bytu alebo náhradného ubytovania iba prístrešie.


    Požiadaj súd o vypratanie bytu, uvidíš, či sa bude na niečo odvolávať. Po rozhodnutí súdu ho môžeš vypratať.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    alla66, Lubaba, rodina1, Stefan2005, terezamaria, arizona
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    PGo Pozri príspevok
    Ahoj Mária,
    snáď už len posledná otázka... Ako mám požiadať súd o vypratanie bytu? Je na to nejaké "tlačivo", alebo nevieš ma nasmerovať na nejakú vzorovú žiadosť prosím? Moc ďakujem

    PGo
    Uprav si napr. toto
    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/re...vaneho-z-bytu/

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Je tu vela podobnych tem, pohladaj cez vyhladavac

    preklikaj aj linky v temach
    http://www.porada.sk/t142889-zrusenie-zmluvy.html
    http://www.porada.sk/t99675-ako-vyma...odnajomcu.html
    atd,

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    buchač Pozri príspevok
    Otázočka :

    Netýka sa to náhodou len nejakého väčšieho subjektu ...mesto , obec a podobne ???

    ...to znamená , že potom v podstate každý prenájomca ( podotýkam súkromná osoba ) by bola v " okovách " tohoto zákona ???
    To by som akože prenajal byt , nejaký pako by mne neplatil a ešte by som mu aj náhradné ubytko mal zháňať ????

    Trochu na hlavu postavené ...
    Nájom bytu je chránený, týka sa to všetkých prenajímateľov. Sú tam aj osobitosti, napr. o služobných bytoch, tiež odkaz na osobitný zákon 189/1992 Zb.(o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami).

    PGo je offline (nepripojený) PGo

    PGo
    Dakujem za rychlu reakciu, ale zatial sa mi podarilo najst prispevky pomerne stareho data a ziaden, ktorý by odpovedal na vsetky moje otazky...aj tak dakujem a budem hladat dalej

    PGo je offline (nepripojený) PGo

    PGo
    Mária27 Pozri príspevok
    Pri neplatení nájomného sa použijú tieto paragrafy občianskeho zákonníka:

    § 711
    Zánik nájmu bytu § 710
    § 712a (Druhy bytových náhrad)

    Požiadaj súd o vypratanie bytu, uvidíš, či sa bude na niečo odvolávať. Po rozhodnutí súdu ho môžeš vypratať.
    Ahoj Mária,
    snáď už len posledná otázka... Ako mám požiadať súd o vypratanie bytu? Je na to nejaké "tlačivo", alebo nevieš ma nasmerovať na nejakú vzorovú žiadosť prosím? Moc ďakujem

    PGo

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mária27 Pozri príspevok
    Pri neplatení nájomného sa použijú tieto paragrafy občianskeho zákonníka:

    § 711
    (1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
    d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,
    (5) Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol.

    Zánik nájmu bytu
    § 710
    (4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, 5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

    § 712a (Druhy bytových náhrad)
    (3) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.
    (4) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.
    (5) Ak sa nájomný pomer skončil opätovne z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, poskytne sa nájomcovi namiesto náhradného bytu alebo náhradného ubytovania iba prístrešie.


    Požiadaj súd o vypratanie bytu, uvidíš, či sa bude na niečo odvolávať. Po rozhodnutí súdu ho môžeš vypratať.
    Otázočka :

    Netýka sa to náhodou len nejakého väčšieho subjektu ...mesto , obec a podobne ???

    ...to znamená , že potom v podstate každý prenájomca ( podotýkam súkromná osoba ) by bola v " okovách " tohoto zákona ???
    To by som akože prenajal byt , nejaký pako by mne neplatil a ešte by som mu aj náhradné ubytko mal zháňať ????

    Trochu na hlavu postavené ...

    Čo s nájomníkom, ktorý neplatí a neuvoľní byt?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.