Zavrieť

Porady

Investičná pôžička farmárovi na nákup dobytka - ako na to?

Vlastním väčší svahovitý pozemok, ktorý zarastá a ťažko sa udržiava. So susedom, ktorý je poľnohospodár, by som sa rád dohodol, že mi bude pozemok vypásať, akurát on nemá dosť peňazí na nový dobytok. Pre mňa to je zaujímavá investícia (rádovo cca 4000€) ale rád by som sa spýtal na Vaše názory, ako túto operáciu ošetriť zmluvne.

Problémov je niekoľko:
- môj vklad je jasne definovaný a jednorazový, ale sused by vkladal svoju prácu a nešpecifikované množstvo ďalších vstupov (seno, ustajnenie, kontrola ohrádok) priebežne
- prínosy majú podobu finančne ťažko definovateľnú (môj pozemok bude spasený, sused sa zbaví prebytočného sena, každý rok sa dobytok namnoží a existuje lotériová možnosť, že nejaký býček bude plemenný a tým pádom cennejší)
- dobytok by mal byť písaný na suseda, lebo on je SHR (samostatne hospodáriaci roľník), a má skúsenosti s čerpaním dotácií a tiež samozrejme so samotným chovom

Uvažovali sme, že by som sa podieľal na odbyte (t.j. hľadaní kupcov na vyrastený dobytok), pretože sa "vyznám na internete".

Ja osobne by som rád poňal túto akciu skôr ako investíciu než ako pôžičku (t.j. nechcem znižovať istinu, a rád by som čerpal zisky až kým to pôjde), sused by z tejto činnosti rád získal hotové prostriedky na svoje iné aktivity.

Skúmam rôzne typy zmlúv podľa občianskeho zákonníka, a samozrejme viem, že najdôležitejšie je dohodnúť presne parametre obchodu a riešenie prípadných nezhôd, ale uvítam Vaše tipy a inšpiráciu. (aj to nevyhnutné internetové podrypovanie : )
Usporiadat
TomasHo TomasHo

TomasHo je offline (nepripojený) TomasHo

Tak len aby som informoval, ako sa situacia nakoniec vyvinula - upustili sme od riesenia formou Zmluvy o tichom spolocenstve, pretoze by bolo velmi zlozite pri tomto type podnikania zuctovat hospodarsky vysledok.
Susedovi poskytnem urocenu pozicku na obmedzene obdobie, a do zmluvy davam podmienku vypasania mojich pozemkov.

Sused tak bude moct realizovat vyssi zisk, ak bude sikovny, a ak sa mu nebude rok-dva darit, ma moznost splacat pozicane peniaze flexibilne (raz rocne).
0 0