Zavrieť

Porady

Stravné lístky SZČO

Dobrý den, nikde som nenašla odpoveď na moju otázku. Keď som szčo otváram maly second hand ,budem viesť jednoduché účtovníctvo. ako szčo mám nárok a stravné lístky.neviem či dobre tomu rozumiem keď budem mať otvorené od pondelka do nedele čiže 30 dní v mesiaci mám nárok na 30*3,8 strav.lístkov??a potom si celú sumu čiže 114 eur dám do výdavkou??niesom platca dph.ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mija33 Pozri príspevok
dakujem, este sa opýtam ak nemám do konca roka peniažky na nákup gastráčov, môžem si uplatniť do výdavkov aj bločky z nákupov stravy v obchodných retazcov do výšky 4,- na den?

Na nákup SL nemáš a na nákup teplého jedla v reťazci máš?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zo stránky www.drsr.sk

Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Dakujem, neuplatnujem si paušálne výdavky
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

môžem to dať do - Nákup investič.a finanč.majetku? ostatné stlpce mi tam nepasuju

/ostatne - Platba dane z prijmu, platba DPH, Os.spotreba,dary, Soc.fond, čerpanie - nemám SF/
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Mija33 Pozri príspevok
SZČO, som neplatca,
tAKTO, KúPIM sl gastro lístky, fA ZAúčTUJEM KDE v JÚ? už sa potom nesledujem kde SL miniem? Stačí ak si vediem evidenciu dní kedy som ich minula?
Faktúru za gastrolístky zaúčtuješ na réžia - ceniny. Gastrolístky si musíš zakúpiť dopredu, t.j. napr.: príde ti poštou 20 ks gastrolístkov 02.11. Ja si vediem pomocnú evidenciu vo forme zošitu A4, kde si vediem dátum nákupu SL a potom spotrebu k 31. v mesiaci podľa počtu odpracovaných dní.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Tu na porade mi bolo poradené :Nákup straveniek je VNZD, výdaj-spotreba podľa odpracovaných dní je VOZD. Je to OK?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Koľko ľudí, toľko chutí. Môžeš zaúčtovať výdaj - ostatné nezdaniteľné a napr. mesačne cez interné doklady zaúčtovať spotrebu do réžie.
Ja to robím opačne. Faktúru hneď zaúčtujem do réžie, vediem si pomocnú evidenciu spotreby a na konci roka cez ID zaúčtujem nespotrebované SL z réžie do ostatných nezdaniteľných.
1 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?
0 0
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

Dobrý deň, chcem sa opýtať na aký počet stravných lístkov má SZČO (živnostník vykonávajúci remeselnú činnosť (inštalatérske a kúrenárske práce)) a pracuje sám za seba. Má nárok na stravné lístky v počte pracovných dní príslušného mesiaca? Napr. október 23 pracovných dní. Alebo aké sú tam obmedzenia, ktoré teba nejako vydokladovať? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mija33 Pozri príspevok
Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?
http://www.porada.sk/t166343-p3-ucto...ml#post1721350

prečítajte si aj napríklad túto tému
http://www.porada.sk/t166343-p3-ucto...istkov-ju.html

a možno k tomu aj postupy účtovania v JU
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Mija33 Pozri príspevok
Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?
Tak už nič nemusíš robiť. Faktúru máš v nákladoch, SL spotrebované a koniec.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kn-alka Pozri príspevok
Tak už nič nemusíš robiť. Faktúru máš v nákladoch, SL spotrebované a koniec.
Nie som o tom presvedčená že správne je účtovať zakúpenie SL hneď do nákladov, ak napr.1. v mesiaci ešte neviem , koľko SL spotrebujem za daný mesiac podľa odpracovaných dní .Stravná poukážka, alebo stravný lístok je cenina .Takýto výklad je aj v priloženom stanovisku z DRSR .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stefan-s Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať na aký počet stravných lístkov má SZČO (živnostník vykonávajúci remeselnú činnosť (inštalatérske a kúrenárske práce)) a pracuje sám za seba. Má nárok na stravné lístky v počte pracovných dní príslušného mesiaca? Napr. október 23 pracovných dní. Alebo aké sú tam obmedzenia, ktoré teba nejako vydokladovať? Ďakujem.

zo stránky www.drsr.sk

otázka:

Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?

odpoveď:

S účinnosťou od 1.1. 2007 bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, keď sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Už nie je stanovený rozsah a výška stravného tak ako pre zamestnancov (stravné vo výške stanovenej pre stravné na pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín už nie je obmedzené na 55 % z ceny jedla, pracovný deň nie je obmedzený na pracovnú zmenu v trvaní viac ako 4 hodiny, nie je obmedzený počet dní, za ktoré je možné stravné uplatniť). Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
2 0