Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
obecbracovce obecbracovce

obecbracovce je offline (nepripojený) obecbracovce

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ešte k DNP- DNP nerušila, ale robila iba zmeny. Bolo jej povedané, že lepšie robiť iba zmeny. Takže aká by bola výška PN? A díky aj za radu, že potrebuje 2x PN.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ak robila len zmeny, tak z DNP bude jej rátaná PN z roku 2010 a tam ako som pochopila platila maximum, lebo bola nezamestnaná, takže aj z DNP bude temer maximum. K tomu ked sa priráta zamestnanie ak to stihne v ochrannej dobe tak bude maximálna PN.
Ak nestihne PN v ochrannej dobe ale pôjde len z DNP na PN tak bude mať temer maximálnu PN.
3 0
obecbracovce obecbracovce

obecbracovce je offline (nepripojený) obecbracovce

Xanti-srdečná vďaka. Ďakujem až teraz, leba včera nastal nejaký problém s internetom. A potešilo aj to, že hoci by neišla na PN hneď v ochrannej dobe, tak jej vyjde takmer maximum. So zamestnávateľom vychádzala dobre, ale žiaľ je to sféra, kde nie sú peniaze navyše a každé euro sa musí točiť ozaj-ozaj rozumne, takže zamestnávateľ nemusí mať ďalšie výdavky. Ešte raz díky.
0 0
helianna helianna

helianna je offline (nepripojený) helianna

zdravim, priznam sa, ze som neprecitala vsetky prispevky, takze ak sa tu uz niekto pytal to co sa opytam ja, vopred sa ospravedlnujem
takze, som momentalne na rodicovskom do 02/2012 a zacala som si 1.9.2011 platit DNP, ked spom pocula o tom, ze sa chystaju robit take zmeny v zakone, tak som to chcela ist hned zrusit, ale ako tu citam a citam, som viac dopletena, lebo ja som myslela, ze si to budu moct platit ludia, ktori NEPLATIA POVINNE NEMOCENSKE a tu som niekde citala uplny opak, tak teraz neviem.... ako to je, ak by to teda preslo, ja na rodicovskom to budem moct platit ci nie.... a co v pripade, ked po skonceni rodicovskeho budem nezamestnana alebo naopak zamestnana.... teda prosim o radu, co v pripade ked mi skonci rodicovsky a budem nezamestnana a co v druhom pripade ked skonci rodicovsky a budem zamestnana.... kedy to budem a kedy nebudem moct platit
vopred dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No Heliana, my nič nevieme. Padla vláda, expremierka stopla daňovú reformu tak asi ostalo všetko po starom.
0 0
helianna helianna

helianna je offline (nepripojený) helianna

Xanti Pozri príspevok
No Heliana, my nič nevieme. Padla vláda, expremierka stopla daňovú reformu tak asi ostalo všetko po starom.
no tak nas nechali ako na ihlach, ked uz ani tu si nevieme poradit, tak to je blbe tak sa pridem opytat, ked to bude aktualne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No vyzerá to tak, že sa nič nezmení. Aspoň nateraz.
0 0
helianna helianna

helianna je offline (nepripojený) helianna

Xanti Pozri príspevok
No vyzerá to tak, že sa nič nezmení. Aspoň nateraz.
no minimalne do 1.1.2012 tak si pockajme co na nas pripravia
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heliana,
vyzerá to na dlhšie, lebo nebude politická vôla niečo schvalovať pred blížiacimi sa voľbami. Nakoľko strany by mohli prísť o hlasy. Takže najskôr nejaké zmeny budú po volbách ....
0 0
helianna helianna

helianna je offline (nepripojený) helianna

XANTI presne to iste si myslim aj ja diky za potvrdenie
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Chcem sa spytat, ked si priatelka dlhodobo platila DNP, po nastupe na matersku platit dalej alebo neplatit? Co je lepsie? (v SP nevedie/nechcu poradit - resp. tvrdia len ze dalej platit). Ma to zmysel? Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Biaaa napíš konkretnejšie ... dátumy od kedy platí, kedy nastúpila na materskú.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Zdravim,

plati si od zaciatku roku 2010, plati az doteraz, na matersku pojde tento mesiac.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Počas PN alebo v prípade tvojej priateľky materskej z DNP nemusí platiť odvody. Po skončení materskej, po nástupe na rodičovskú dovolenku platiť musí ak sa neodhlási z DNP.
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

z návrhu zákona na portály právn. predpisov:
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetails.aspx?instEID=-1&matEID=454...



§ 293cd
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Práve som to pozerala. Dátum vytvorenia: 11.11.11.
Je k tomu v dôvodovej správe napísané:
V súvislosti s novou právnou úpravou dobrovoľného poistenia sa navrhujú nové formy dobrovoľného poistenia, preto samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti sa nahrádza možnosťou komplexného dobrovoľného poistenia – teda nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti iba pre fyzické osoby, ktoré nie sú povinne poistené.
Povinne nemocensky poistené a povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby sa môžu dobrovoľne poistiť v nezamestnanosti.
Dobrovoľne dôchodkovo sa môže poistiť ktorákoľvek fyzická osoba.
V nadväznosti na tieto zmeny v dobrovoľnom poistení samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká 1. februára 2012 a pre prihlásenie sa na nový druh dobrovoľného poistenia od 1. februára 2012 sa navrhuje jednomesačná lehota.
S cieľom zachovať princíp právnej istoty sa navrhuje, aby dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré vzniklo pred 1. februárom 2012 mohlo pokračovať od 1. februára 2012 až do získania potrebného obdobia poistenia na nárok na nemocenské dávky.
1 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Neviem či som správne pochopila,tak sa chcem ešte pre istotu opýtať.Ak sa budem chcieť dobrovoľne nemocensky poistiť po 1.2.2012,tak budem musieť platiť celý balík,ale ak sa dobrovoľne poistím ešte teraz v decembri,alebo v januári 2012,tak si môžem platiť len nemocenské a nie celý balík a v tom môžem pokračovať,kým mi nevznikne nárok tých 270 dní na nemocenské?Alebo ako to je?Už v tom mám chaos.Vďaka za odpoveď
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, vidim nove usmernenia ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia.
Ja som DNP od 17.10.2011. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dvojrocne dieta. Chceli by sme sa pokusit od noveho roku 2012 o dalsie dietatko. Mne pracovna zmluva totiz zanikla pocas materskej, a to presne 31.12.2009.
Chcem sa spytat, ako mam dalej postupovat. Totiz DNP si platim z minima. Chceli sme teraz pockat do noveho roku, aby som splnila podmienku 270 dni poistenia do porodu. Potom po otehotneni som chcela najneskor do 8- tyzdna tehotenstva sa odhlasit z DNP z minima a hned prihlasit z maxima. Aby som toto stihla platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
Co by bolo treba urobit teraz? Nemam sa radsej odhlasit z DNP z minima a prihlasit z maxima niekedy uz v januari 2012, aby som teda isla este po starom? Ak by som mala potom po neskorsom otehotneni napr. niekedy vo februari a neskorsie platit balik poistenia, tak by ma to vyslo drahsie, ako platit len DNP z maxima este pred otehotnenim. Samozrejme mozne je vsetko a mozem otehotniet hned v januari 2012.
Dakujem za odpoved
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zuzka71 Pozri príspevok
Neviem či som správne pochopila,tak sa chcem ešte pre istotu opýtať.Ak sa budem chcieť dobrovoľne nemocensky poistiť po 1.2.2012,tak budem musieť platiť celý balík,ale ak sa dobrovoľne poistím ešte teraz v decembri,alebo v januári 2012,tak si môžem platiť len nemocenské a nie celý balík a v tom môžem pokračovať,kým mi nevznikne nárok tých 270 dní na nemocenské?Alebo ako to je?Už v tom mám chaos.Vďaka za odpoveď
Takto je to navrhnuté, dobre si to pochopila, ale ktovie, čo a či vôbec bude nakoniec schválené. Snaha môže byť, len štátna kasa asi nepustí. Vláda je už ani nie vládou, možno prejde len niečo, možno nič.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry den, vidim nove usmernenia ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia.
Ja som DNP od 17.10.2011. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dvojrocne dieta. Chceli by sme sa pokusit od noveho roku 2012 o dalsie dietatko. Mne pracovna zmluva totiz zanikla pocas materskej, a to presne 31.12.2009.
Chcem sa spytat, ako mam dalej postupovat. Totiz DNP si platim z minima. Chceli sme teraz pockat do noveho roku, aby som splnila podmienku 270 dni poistenia do porodu. Potom po otehotneni som chcela najneskor do 8- tyzdna tehotenstva sa odhlasit z DNP z minima a hned prihlasit z maxima. Aby som toto stihla platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
Co by bolo treba urobit teraz? Nemam sa radsej odhlasit z DNP z minima a prihlasit z maxima niekedy uz v januari 2012, aby som teda isla este po starom? Ak by som mala potom po neskorsom otehotneni napr. niekedy vo februari a neskorsie platit balik poistenia, tak by ma to vyslo drahsie, ako platit len DNP z maxima este pred otehotnenim. Samozrejme mozne je vsetko a mozem otehotniet hned v januari 2012.
Dakujem za odpoved
To nie je nijaké nové usmernenie, prečítaj si v odkaze návrh zákona, nie je nikde schválený, ja si myslím, že na to penieze asi nebudú. Takže si plať podľa doterajšieho, ešte máš času dosť do januára, potom sa uvidí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať