Zavrieť

Porady

Pri rekonstrukcii bytovky mi chcu namontovat okna, ktore som neodsuhlasil a nechcem.

Dobry den,

prosila by som o radu pre priatela:

Byva v bytovke, ktora je samostatna a ma spravcu, ktory v nej nebyva. Pred par mesiacmi ju zacali zateplovat. Na dverach bol oznam, ze dna xy budu chodit merat a spisovat ake kto chce okna. V ten den si priatel vzal dovolenku. Nikto neprisiel. Vcera sme sa dozvedeli, ze boli den po dni xy a kedze nebol doma, vybrali mu okna oni. Vcera prisli monteri a pytali sa kedy mozu okna namontovat. Priatel im oznamil, ze ich este nevybral a oni reagovali, vraj uz su vybrane na zaklade vzorky 2-3 majitelov bytov, krori v den po dni xy doma boli. Nasledne telefonoval spravcovi (monteri s tym nic nemaju, idu podla planu) o poskytnutie telefonneho cisla na firmu kde moze nahlasit zmenu okien. Spravca mu ho neposkytol, vraj cela bytovka ma mat rovnake okna. No ak sa pozriete na susedov, ktori uz predcasom menili okna, alebo na bytovky pred a za...nikto nema rovnake okna (je logicke, ze si kupim okna ake chcem).
Chcem vas poprosit o radu - kde, na aky zakon, urad...sa ma obratit aby mu nenamontovali v pondelok tie okna, ktore nehce? Dakujem,
Naposledy upravil Dav : 17.11.11 at 12:45
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Váš dom, teda ľudia v ňom, sú skôr výnimka ako pravidlo v bytovom dome. Kedysi som sa tu rozčúlil, nejaký magor, juriga, alebo tak nejak, sa tu prezýval sa vychvaľoval, že on si dal okná vymeniť, keď ho to vyšlo na 150 000 Sk. Teda hneď v začiatkoch ošiaľu výmeny okien, mal na to, nikoho sa nepýtal. A tam niekde je začiatok toho, že okno je moje, nie vaše, vy nerozhodujete, ja! Z vonku to okno vidí každý, otvor, aj výplň. Z vnútra sa nemôžu pozerať všetci. Teda všetci môžu vidieť. Čo?

Netvor! Ale netvor, tvoril, svoje okná si zvolil. A možno si nikto nevšimol jeho výtvor. Netvoril! Vymenil! Zapadlo.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lubica_02 Pozri príspevok
Jednoznačne vonkajší vzhľad domu by mal byť jednotný. Zdá sa , že nikto nemôže nikomu rozkázať vo voľbe okien, ale jedná sa aj obvodový plášť domu, tak tá jednotnosť by mala byť samozrejmosťou. Nikto nemôže diktovať dodávateľa na okná, ale vzhľad by mal tvoriť jeden usporiadaný celok.
Tak, tak lubica! Obvodový plášť domu, v zákone uvedený ako obvodové múry. Výplň otvoru je jeho súčasť? Ak nie, tak Lunik IX, vybrali len svoje? Ale kto to má zaplatiť, aj na Luniku?
1 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

K tomu dodám iba toľko: Podľa zákonov je neprípustné meniť na fasáde architektonický vzhľad budovy to značí, že ak boli pôvodné okná na dome trojkrídlové, dvojkrídlové, či jednokrídlové, z pohľadu fasády nie je možné si v jednotlivých bytoch pod, či nad sebou meniť ich tvar, či nebodaj okno zamurovať, alebo iným zásahom to narúšať ak zvislo sú nad sebou okná dvojkrídlové, nie je možné dať jednokrídlové atď.
9 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie je, nie je! Ale je to skutočnosť a nie na jednom dome, byte ...
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

sito Pozri príspevok
Nie je, nie je! Ale je to skutočnosť a nie na jednom dome, byte ...
Odporucam prist do PO a zamerat sa na jednotny vzhlad bytovky. Nenajdete. No podotykam....treba sa na to zamerat. Mozno ani v inych mestach, no hovorim za PO, pretoze na toto som sa zamerala.

Kedysi boli vedla balkonovych dveri male okienka, teraz asi 50im%am ludi pomizli. A ani si to nevsimnete, resp. neda sa to z vonku vidiet pri beznom "mrknuti". Ani nehovorim o tom kolkym pribudli dalsie balkonove dvera. Dalej...balkony: niekto murovany, niekto preskleny, niekto sklo+mreze...Pravdupovediac zaujem o tieto byty neklesa, ba stupa. Vela ludi berie do uvahy aj to, ze sa so susedmi da dohodnut a nikto im nediktuje co a ako maju robit podla zakona, ktory sa bije. A bije sa poriadne.

Beriem, dazdy ma svoj nazor. Mohli by sme polemizovat dlho. V prispevku bol problem iny....snad sa v pondelok vyriesi. Dam vediet ako to dopadlo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Iný problém? Ak je, sú okná v jeho byte jeho, tak nikto za priateľa nemôže rozhodovať, ani neprajník, ani nepriateľ. Ak okná patria k domu, tak by mali byť rovnaké tvarom aj farbou a cenou. Rozhodne väčšina vlastníkov. Ak chce niekto viac komorový profil, alebo iný druh skla, troj sklo. Môže, ale mal by si rozdiel doplatiť. Kto už mal pred zateplením vymenené, tomu by mala byť ta základná cena vyplatená Z FOaÚ.

Bol tu taký prípad tiež zateplovali so správcom, tiež mu okná vymenili. Pri predaji bytu mu správca dal potvrdenie, že nemá žiadne podlžnosti voči spoluvlastníkom domu. Potom správca určil novému vlastníkovi poplatok do FOaÚ aj za tie okná. A prúser, nový vlastník naháňal predošlého, že ho podviedol. Však ten starý si tie okná nezobral a keby mu správca dal vyjadrenie, že nie je na ten byt všetko vyrovnané, vyrovnal by si rest a ten by si dal do ceny bytu. Nový vlastník by nemusel súhlasiť, nekúpil by ten byt, nebol by mu predaný. Ako to dopadlo?
2 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
ako by som...hmm...prirovnam to napriklad k rodinnemu domu, kde v kuchyni je ine okno ako v obyvacke a v obyvacke je ine ako v kupelni....asi tak nejak to vyzera
Vážená Bizal, rodiný dom nie je panelák. Nakoniec ani v rodinom dome na fasáde so ulice si nemôžeš robiť čo chceš. Skúsi si zabudovať okno do susedového dvora a uvidíš ako dopadneš. Porovnávaš neporovnateľné.
3 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
Odporucam prist do PO a zamerat sa na jednotny vzhlad bytovky. Nenajdete. No podotykam....treba sa na to zamerat. Mozno ani v inych mestach, no hovorim za PO, pretoze na toto som sa zamerala.

Kedysi boli vedla balkonovych dveri male okienka, teraz asi 50im%am ludi pomizli. A ani si to nevsimnete, resp. neda sa to z vonku vidiet pri beznom "mrknuti". Ani nehovorim o tom kolkym pribudli dalsie balkonove dvera. Dalej...balkony: niekto murovany, niekto preskleny, niekto sklo+mreze...Pravdupovediac zaujem o tieto byty neklesa, ba stupa. Vela ludi berie do uvahy aj to, ze sa so susedmi da dohodnut a nikto im nediktuje co a ako maju robit podla zakona, ktory sa bije. A bije sa poriadne.

Beriem, dazdy ma svoj nazor. Mohli by sme polemizovat dlho. V prispevku bol problem iny....snad sa v pondelok vyriesi. Dam vediet ako to dopadlo.
To je to, čo som ti písal. ľudia si myslia, že keď sú vlastníkmi bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Keby došlo na "lámanie chleba", tak by museli dávať svoje umelecké výtvory do pôvodného stavu. Dúfam, že raz k tomu dôjde, aby bytovky nevyzerali ako v Rumunsku. Treba počítať s tým, že v budúcnosti sa môže prijať taký zákon, že obvodový plášť budovy musí byť jednotný. Čo potom? Potom tu budeš vypísovať aké je to nemorálne, že ti niekto robí škodu? Radšej sa zariaď tak, aby ťa niečo, alebo niekto, v budúcnosti niečim nezaskočil a aby si si zbytočne nevyrobila problémy.
4 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
Vážená Bizal, rodiný dom nie je panelák. Nakoniec ani v rodinom dome na fasáde so ulice si nemôžeš robiť čo chceš. Skúsi si zabudovať okno do susedového dvora a uvidíš ako dopadneš. Porovnávaš neporovnateľné.
skusme byt objektivni.

mne sa napriklad nepaci ako vyzeraju dediny. nechapem preco by mali mesta vyzerat komunisticky a dediny a stvrte bohatych nie. kazdy dom by mal vyzerat rovnako /poschodia, strecha.../. vyzera to tam ako uz bolo spomenute "v cirkuse". mozno by sa tam mali zaviest radove vystavby s rovnakym pouzitym materialom a samozrejme oknami?
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
To je to, čo som ti písal. ľudia si myslia, že keď sú vlastníkmi bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Keby došlo na "lámanie chleba", tak by museli dávať svoje umelecké výtvory do pôvodného stavu. Dúfam, že raz k tomu dôjde, aby bytovky nevyzerali ako v Rumunsku. Treba počítať s tým, že v budúcnosti sa môže prijať taký zákon, že obvodový plášť budovy musí byť jednotný. Čo potom? Potom tu budeš vypísovať aké je to nemorálne, že ti niekto robí škodu? Radšej sa zariaď tak, aby ťa niečo, alebo niekto, v budúcnosti niečim nezaskočil a aby si si zbytočne nevyrobila problémy.
dakujem za radu, dovtedy tu byt nemusime

ze sa komunisti udrzia v politike aj dalsiu dekadu?


cervene bude predchazdat modremu
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
skusme byt objektivni.

mne sa napriklad nepaci ako vyzeraju dediny. nechapem preco by mali mesta vyzerat komunisticky a dediny a stvrte bohatych nie. kazdy dom by mal vyzerat rovnako /poschodia, strecha.../. vyzera to tam ako uz bolo spomenute "v cirkuse". mozno by sa tam mali zaviest radove vystavby s rovnakym pouzitym materialom a samozrejme oknami?
To nie je o tom, čo sa tebe páči alebo nie. Ani na dedine si v určitej ulici nemôžeš postaviť dom aký chceš ty, ale taký aby tam zapadal urbanistický. Jednotné okná nie sú o komunistickej arcitektúre ale o tom, že bytovka bola postavená ako celok, a nie kopa rodiných domov. Ten celok by mal byť jednotný. Zober si starú nekomunisticku budovu, ktorú navrhol architekt pred sto rokmi. Aké sú na nej okná? Každé je iné?
2 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
dakujem za radu, dovtedy tu byt nemusime

ze sa komunisti udrzia v politike aj dalsiu dekadu?


cervene bude predchazdat modremu


Čo to máš stále s tými komunistami? To ideš s nimi bojovať inými oknami na bytovke? Nedaj sa vysmiať.
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
To nie je o tom, čo sa tebe páči alebo nie. Ani na dedine si v určitej ulici nemôžeš postaviť dom aký chceš ty, ale taký aby tam zapadal urbanistický. Jednotné okná nie sú o komunistickej arcitektúre ale o tom, že bytovka bola postavená ako celok, a nie kopa rodiných domov. Ten celok by mal byť jednotný. Zober si starú nekomunisticku budovu, ktorú navrhol architekt pred sto rokmi. Aké sú na nej okná? Každé je iné?
budovy najdes predsa rozne, prave to zavisi od architekta...preto by sme ich tu ani viac nemuseli spominat..ide o to ako si ludi vedia prisposobit "tam hore", uzakonit nepotrebne /namiesto potrebneho/ a ludia sa tesia zo spolocneho uspechu daneho rezimu a vedia sa ohradit na zakony /samozrejme su uz tak nainfikovani, ze sa im to uz aj paci/. myslim, ze tato debata neviedie nikte...toto je uz o nazoroch nas vsetkych
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
Čo to máš stále s tými komunistami? To ideš s nimi bojovať inými oknami na bytovke? Nedaj sa vysmiať.
nie, bojovat nie, kazdy z nas to ma v sebe vstiepene. nechajme to
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
budovy najdes predsa rozne, prave to zavisi od architekta...preto by sme ich tu ani viac nemuseli spominat..ide o to ako si ludi vedia prisposobit "tam hore", uzakonit nepotrebne /namiesto potrebneho/ a ludia sa tesia zo spolocneho uspechu daneho rezimu a vedia sa ohradit na zakony /samozrejme su uz tak nainfikovani, ze sa im to uz aj paci/. myslim, ze tato debata neviedie nikte...toto je uz o nazoroch nas vsetkych
Pokiaľ som si všomol, tak z výmeny okien robíš politiku iba ty.
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
Pokiaľ som si všomol, tak z výmeny okien robíš politiku iba ty.
politika je ako matematika...nic bez nej nespravis, nepovies, skratka nezijes
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
nie, bojovat nie, kazdy z nas to ma v sebe vstiepene. nechajme to
Netáraj. Okna tvojho fešáka nemajú s polikou nič spoločné. Iba ty si niečo namýšľaš. Niečo sa ti nepáči, tak sa skývaš za komunistov a ich architektúru. Sídliska nie bú bohviečo, ale takými amaterskými zásahmi do fasád vyzerajú ešte horšie.
2 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

Ľubomír Pozri príspevok
Netáraj. Okna tvojho fešáka nemajú s polikou nič spoločné. Iba ty si niečo namýšľaš. Niečo sa ti nepáči, tak sa skývaš za komunistov a ich architektúru. Sídliska nie bú bohviečo, ale takými amaterskými zásahmi do fasád vyzerajú ešte horšie.
neskryvam sa za komunistov, par ludi to dookola spomina JEDNOTU, mas na to lepsie vysvetlenie? A suhlasim, ameteri na tej bytovke fakt robia...ale nie len na tejto, bolo ich viac.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

V každej spoločnosti musí byť predsa nejaký poriadok.
Urob si s oknami to, čo uznáš za vhodné.
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

BIZAL Pozri príspevok
neskryvam sa za komunistov, par ludi to dookola spomina JEDNOTU, mas na to lepsie vysvetlenie? A suhlasim, ameteri na tej bytovke fakt robia...ale nie len na tejto, bolo ich viac.
To ti treba vysvetľovať také jednoduché veci? To nemyslíš vážne!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať