Zavrieť

Porady

FO - súkromné auto - PHM do N

Prosím poradte mi. Som podnikateľ FO. Mám na svojom mene auto, ale nie je prihlásené na DÚ, že využívam na podnikanie. Keď teraz ja, FO, zaplatím cestnú daň, môžem si uplatniť PHM do nákladov? Musím písať cesťáky? Som z toho "jeleň". Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 25.02.12 at 19:55
Usporiadat
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dakujem veľmi pekne za rýchlu pomoc.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Výdavky na cestovné je čo prosím ?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Valika
Výdavky na cestovné je čo prosím ?
ZoDP § 19 ods. 2) písm. e
0 0
aninka 1 aninka 1

aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac
tictac7
hriblan Pozri príspevok
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem
....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?
Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."
0 0
aninka 1 aninka 1

aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac
tictac7
hriblan Pozri príspevok
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem
....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?
Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."
0 0
aninka 1 aninka 1

aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac
aninka 1
tictac7
hriblan Pozri príspevok
Dobrý deň,

dnes som počul zaujímavú vec. Vraj si ako SZČO nemôžem dávať do nákladov služobné cesty v rámci jedného mesta. Bývam v KE, kde mám každý deň jazdy, pri ktorých neopustím mesto. Je na tom niečo pravdy?

Ďakujem
....v zákone nie je žiadne takéto obmedzenie.... to akože pešo máš chodiť nebodaj aj s rebríkom na pleci a s kufrom náradia v ruke?
Ty máš šťastie, chodíš robiť zakaždým na "iné miesto", ale ak jazdíš na to isté miesto (aj keď do iného mesta) - do jednej firmy, s ktorou máš uzatvorenú zmluvu o dielo, pretože Ťa nechceli zamestnať, aby nemuseli za Teba platiť odvody, stravné lístky, odstupné ...a Ty tam dochádzaš denne niekoľko km, máš vlastný automobil nezaradený v OM, nemôžeš si dávať phm do nákladov a uplatňovať základnú náhradu, lebo platí § 19 ods. 2 pís. e) : "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) ..."
Dúfam, že pri vozidle zaradenom v obchodnom majetku podnikateľa vyššie uvedené neplatí a že si živnostník môže dávať spotrebu phm, do miesta v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, do nákladov? Prosím, poraďte.
0 0
Bettie Bettie

Bettie je offline (nepripojený) Bettie

Tweety
Ociviste Pozri príspevok
počet najazdených km x priem. spotreba auta x cena benzínu /100 + 0,183 x počet najazdených km

0,183 je paušálna náhrada, cenu benzínu preukážeš bločkom z tankovania. Je potrebné si odkladať všetky bločky.
Ešte pripomínam, že ak si chceš uplatniť paušálnu náhradu, tak musíš byť vlastníkom auta.

toto som skopirovala s prispevku, chcem sa totiz opytat, toto plati aj v pripade, ak si SZCO poziciava auto od svojej zeny na podnikatelske ucely? Je potrebne mat nejaku zmluvu?
Dakujem za odpoved
Nie, veď patrí do BSM.
Prosím o radu, čo v prípade, ak manžel používa na podnikanie auto písané na manželku a majú vysporiadané BSM. Vtedy to platí ako pri aute požičanom, však?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať