Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
poradaK poradaK

poradaK je offline (nepripojený) poradaK

Ďakujem. Chcela som Vám dať aj bodík, ale ma to nechce pustiť, že vraj musím dať najskôr niekomu inému a až potom znovu Vám.
0 0
tomare tomare

tomare je teraz online tomare

Aký typ tlačiva použijem pre dôchodcu pracujúceho na pracovný zmluvu, ktorý od 09 do 12 /2005 neprekročil 1/2 minimálnych miezd ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tomare
Aký typ tlačiva použijem pre dôchodcu pracujúceho na pracovný zmluvu, ktorý od 09 do 12 /2005 neprekročil 1/2 minimálnych miezd ?
A .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Barbara, to či zamestnaný dôchodca musí alebo nemusí podať RZ, záleží nie od toho, aký mal príjem za 9-12/2005 ale od toho, či mal v priebehu roka 2005 "kolísavý" príjem.

V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.

Ak RZ podá a uvedie v ňom, že jeho príjem za 9-12/2005 je maximálne 13000 Sk, poistné si vypočíta len z príjmov za 1-8/2005 a tým mu vznikne preplatok - poisťovňa mu vráti sumu preddavkov (4%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.

Rovnako poisťovňa vráti zamestnávateľovi sumu preddavkov (10%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.
0 0
tomare tomare

tomare je teraz online tomare

Jozef Mihál
V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.
Presne o to ide.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Barbara, to či zamestnaný dôchodca musí alebo nemusí podať RZ, záleží nie od toho, aký mal príjem za 9-12/2005 ale od toho, či mal v priebehu roka 2005 "kolísavý" príjem.

V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.

Ak RZ podá a uvedie v ňom, že jeho príjem za 9-12/2005 je maximálne 13000 Sk, poistné si vypočíta len z príjmov za 1-8/2005 a tým mu vznikne preplatok - poisťovňa mu vráti sumu preddavkov (4%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.

Rovnako poisťovňa vráti zamestnávateľovi sumu preddavkov (10%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.

jááááj no fakt, p. Mihál , keď pracuje tak jasné, ale ja som asi zle pochopila tú otázku,...... som si myslela tak , že mal IBA príjem z tej dohody:p

aha tak už to chápem celkom , akože toto............ to RZP má celkom príncip ako RZD že????? preto to nazvali PREDDAVKY na poistnom, aby aj z toho muselo robiť RZ, náhodou aby štát neprišiel o nejaké kojunky že? no toto som tuším nemala napísať
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Niekedy je aj to zlé (ročné zúčtovanie) na niečo dobré (na vrátenie peňazí).
0 0
Timcsi Timcsi

Timcsi je offline (nepripojený) Timcsi

A čo v prípade: dôchodca je zamestnaný na skrátený úväzok (vlastne len formálne, lebo SZČO musí mať zodpovedného zástupcu, a toho aj zamestnať) - pár hod. mesačne na min.mzdu. T.j. každý mesiac mu vyšlo zdrav.poist.menej ako 100 Sk z hrubej mzdy, ktoré sme vychádzaj.zo zákona neodviedli do poisťovne.
Musíme mu robiť RZ, keď vlastne celý rok nemal príjem (ani v úhrne) nad 13000 Sk, ale vypočítané poistné neboli odvedené?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemusíte .
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Trochu sa snažim aspon naštudovať výkaz k ročnému zúčt. poistného a idem na to dobré ? Študujem List SA -zamestnanec a zamestnávateľ .
Zamestnanec mal celý rok každý mesiac pravidelný príjem 100.000,- Sk
Vo výkaze mám :
A07 51.720,- Sk
A12 20.688,- Sk
A12 1,198.219,- Sk - úhrn príjmov..
A21 som na pochybách či tam má byť 517.140,- Sk alebo súčin sumy uvedenej v p. A13 a koeficientu Kmax uvedeného v p. S23
Ak by tam bola suma 517.140,- Sk tak mi potom A26 vychádza -6,- Sk
čo by som si myslela že je to správne. Lebo ako viem, tak pri zamestnancovi , ktorý mal pravidelný príjem každý mesiac by to mala byť nula alebo len nepatrný rozdiel.
Ale ak to nie je suma 517.140,- Sk - tak to už neviem , neviem sa s tým pohnuť. Mám problé, aj s Kmax. Neviem ako sa k nemu dopracovať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To je otázka na školenie, nie na Poradu. Trošku skúsim:

Typ S použijete vtedy, ak ten zamestnanec, mal napr. aj iné zamestnanie alebo aj keď bol SZČO. Ak bol len v jednej firme a nič iné nerobil, tak použijete typ A a ak mal celý rok 100000 mesačne, tak RZ ani nerobte, nemá to zmysel a povinnosť robiť ho nie je.

Takže povedzme že ten Váš človek aj podnikal. Potom:

Položky A07 až A13 máte OK.

A21 je súčin 1,198.219 a koeficientu Kmax zo spoločnej časti tlačiva S - viď položka S23 v spoločnej časti.

Kmax sa vypočíta ako podiel 517140 Sk deleno súčet jednotlivých VZ z jednotlivých listov tlačiva (SA, SB...).

Napríklad ak by mal ako SZČO vymeriavací základ 200000 Sk, tak Kmax by vyšiel:

Kmax = 517140 / (1,198.219 + 200.000) = 0,3699.

Potom položka A21 by bola 1,198.219 x 0,2589 = 443222

A24 bude 44323

A26 bude -7397
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Ďakujem.
Na jednom Vašom školení som už bola a chystam sa aj teraz v apríli . Ale keď človek vhupne to doho a niektoré veci sú mu úplne cudzie tak bolo by dobré asi individuálne školenie . Ale aj takto to zvládneme. Ešte raz ďakujem.
0 0
tomare tomare

tomare je teraz online tomare

Ak poistenec si robí ročné zúčtovanie sám a výsledkom je nedoplatok/preplatok menej ako 100 Sk, zamestnávateľovi to nemusí oznámiť. Ale nedoplatok/preplatok za seba, ktorý je menej ako 100 Sk. zaplatí zdravotnej poisťovni?

A ako je to zo zamestnávateľom. Mám 60 zamestnancov. Robím im RZP ich preplatky/nedoplatky sú do 100 Sk jednotlivo. I zamestnávateľ má Preplatky/nedoplatky do 100 Sk jednotlivo. Má ich zaplatiť ZP? V úhrne to samozrejme je viac ako 100 Sk. Iných zamestnávateľov nemajú.
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. otázka - presne tak.

2. otázka - na to je osobitné tlačivo, oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni, kde zamestnávateľ (označme ho A) zosumarizuje:
- preplatky/nedoplatky za zamestnancov, za ktorých robil RZ
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, ktorým robil RZ
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, ktorí si robili RZ sami a zamestnávateľovi A ohlásili výsledok zamestnávateľa A, pričom do úvahy sa berú len sumy aspoň 100 Sk
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, za ktorých robili RZ iní zamestnávatelia a iní zamestnávatelia mu ohlásili výsledok (jeho - zamestnávateľa A), pričom do úvahy sa berú len sumy aspoň 100 Sk
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

Dobrý deň p. Miháľ, viete odhadnúť reálny termín schválenia tejto vyhlášky a jej uvedenie do života, totiž ľudia okolo začínajú byť nervózni a už by to chceli mať aj odovzdané .... Myslíte, že kompetentní to stihnú ešte pred oblievačkou alebo do volieb....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vyhláška bola dnes na komisií MF SR s pripomienkami schválená. Pripomienky zapracujeme do konca tohto týždňa. Na budúci týždeň by mala ísť vyhláška do Zbierky.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Jozef Mihál
Vyhláška bola dnes na komisií MF SR s pripomienkami schválená. Pripomienky zapracujeme do konca tohto týždňa. Na budúci týždeň by mala ísť vyhláška do Zbierky.
Hej? Takže sme sa dočkali......
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nekrič hop, ešte máme istý problémik so samotnými tlačivami...
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

Jozef Mihál
Nekrič hop, ešte máme istý problémik so samotnými tlačivami...
Tešíme sa juchú...... na šibačky máme čo robiť.
Ale vážne, snáď sa nebude meniť samotný obsah tlačiviek??? Alebo aj typy a ich kombinácie?? Alebo je to len technické zabezpečenie tlače?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Posledné alebo .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať