Zavrieť

Porady

Správca bytového domu

eye eye

eye je offline (nepripojený) eye

Náš bytový dom spravuje správca - bytové družstvo. V zmysle stanov bytového družstva som podal podnet kontrolnej komisii družstva (sťažnosť) na činnosť predstavenstva družstva, ktoré podľa môjho názoru porušilo zákon 182/1993 v znení neskorších predpisov ako aj vlastné stanovy. Na moju sťažnosť kontrolná komisia bytového družstva nereagovala, pričom už prešla 60 dňová lehota na vybavenie sťažnosti v zmysle stanov družstva. Na túto skutočnosť som ústne upozornil člena kontrolnej komisie ale bez výsledku. Prosím o radu, kde sa môžem sťažovať na činnosť družstva z dôvodu porušenia môjho práva na vyjadrenie družstva k mojej sťažnosti.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

buchač Pozri príspevok
20 bytov

3,21 € / byt - bez DPH
Tak je tak isto ako tu, kde mám kancel. Ten, čo to ale upratoval si to fakturoval a dával do príjmov a zdaňoval aj kupoval čistiace prostriedky... No niekedy to bolo kruté umývať, keď tu boli skoro u všetkých prerábky a roznášalo sa to po chodbách.Nie vždy to každý slušne po sebe upratal, nehovorím o "úklide" po psoch...cudzích aj tých čo su v budove u niektorých nešťastníkov...Už to robí iný...Neviem ako je to u Vás, ale ja by som po druhých neupratovala za tie peniaze
0 0
gabikamo gabikamo

gabikamo je offline (nepripojený) gabikamo

Ahojte,nechcem nacinat novu temu, nakolko tato vystihuje, co sa chcem spytat.
Nas podareny spravca vymyslel niekolko fint, ako nas obrat o peniaze. Sito mi pomohol s rozborom nakladov za roky 2007 a 2008, za co som velmi vdacna.
Teraz vymyslel najnovsie to, ze ak mu tie nehorazne vykonstruovane nedoplatky nezaplatime, da tych nestastlivcov odpojit od elektriny. Tvrdi, ze na to ma pravo. Pytam sa, akym pravom, ked ten niekto si riadne plni svoje povinnosti voci zse, nema nedoplatok predsa voci zse, ale voci sprave domov, nie?
Kona spravne?
Dakujem za odpovede.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ahoj, Gabika!

Hlúposť, ak majú vysporiadané náklady za elektrinu. Jedine, že by to parlament schválil, ako pri alimentoch. Neplatí na detí, nebude sa vozití.

Istým spôsobom je to vyhrážanie a vyhrážanie môže byť za istých okolnosti trestný čin.

No, mohol by neplatiť za spoločnú elektrinu a potom by elektrárne, dodávateľ odpojiť spoločné elektromery. A to by bol prúser. Pre koho?
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

gabikamo Pozri príspevok
Teraz vymyslel najnovsie to, ze ak mu tie nehorazne vykonstruovane nedoplatky nezaplatime, da tych nestastlivcov odpojit od elektriny. Tvrdi, ze na to ma pravo. Pytam sa, akym pravom, ked ten niekto si riadne plni svoje povinnosti voci zse, nema nedoplatok predsa voci zse, ale voci sprave domov, nie?
Kona spravne?
Dakujem za odpovede.
Možno to nie je až také nereálne. Už som sa s takým návrhom niekde stretol. Problém je v tom, že na rozdiel od dodávky elektriny v rod. dome, kde je hranica vlastníctva v HDS skrini, v bloku je to trochu komplikovanejšie. Vlastníctvo distribútora konči v PRIS skrini domu. Hlavné domové vedenie a stúpacie vedenie na chodbe je v spoločnom vlastníctve vlastníkov, ktoré spravuje správca. Vo vlastníctve jednotlivých bytov je iba vedenie od jednotlivých elektromerov na poschodiach. Správca zodpovedá aj za riadnu prevádzkyschopnosť stúpacieho vedenia. Distribútor aj keď má zmluvu priamo s majiteľom bytu, nemôže vstupovať do vzťahu "správca-vlastník". Ak správca dokáže, že časť stúpacieho vedenia nie je prevádzky schopná a odmietne ho opraviť z fondu opráv kvôli nedoplatku, dá ho odpojiť, vlastník môže mať problém. Je to možno na hrane zákona, a asi by sa mal k tomu vyjadriť nejaký právnik.
0 0
gabikamo gabikamo

gabikamo je offline (nepripojený) gabikamo

Ahoj Sito,
velmi pekne Ti dakujem za nazor.
Aj anonymu. No som zvedava ako to dopadne.
gabi
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

anonym222 Pozri príspevok
Možno to nie je až také nereálne. Už som sa s takým návrhom niekde stretol. Problém je v tom, že na rozdiel od dodávky elektriny v rod. dome, kde je hranica vlastníctva v HDS skrini, v bloku je to trochu komplikovanejšie. Vlastníctvo distribútora konči v PRIS skrini domu. Hlavné domové vedenie a stúpacie vedenie na chodbe je v spoločnom vlastníctve vlastníkov, ktoré spravuje správca. Vo vlastníctve jednotlivých bytov je iba vedenie od jednotlivých elektromerov na poschodiach. Správca zodpovedá aj za riadnu prevádzkyschopnosť stúpacieho vedenia. Distribútor aj keď má zmluvu priamo s majiteľom bytu, nemôže vstupovať do vzťahu "správca-vlastník". Ak správca dokáže, že časť stúpacieho vedenia nie je prevádzky schopná a odmietne ho opraviť z fondu opráv kvôli nedoplatku, dá ho odpojiť, vlastník môže mať problém. Je to možno na hrane zákona, a asi by sa mal k tomu vyjadriť nejaký právnik.
Náš bývalý správca to praktizoval okolo roku 1990, no po jednom incidente, keď odpojený bývajúci sa pokúšal sám pripojiť a skoro bol s toho problém, správca od tohto spôsobu nátlaku na vyrovnanie dlhu odstúpil.

V podstate máš pravdu, ale správca nemôže v dome vykonávať nič bez súhlasu vlastníkov bytov.

Keď sme v dome schválili, že budú vchodové fondy, zároveň sa presne definovalo, čo sa bude uhrádzať zo spoločného FOaU, čo z vchodových fondov a čo z bytových fondov.

Čo sa týka tohto, bytové ističe z bytového fondu, ak nemá byt dostatok peňazí na fonde, tak na drevo. Elektromer, samozrejme elektrárne. Hlavný istič, majetok domu s dodatkom, že ak vlastník dlží domu peniaze, môže byť tento istič odstavený. Nebol tento dodatok použitý v praxi, Ale dodnes platí, je to skôr symbolické upozornenie, že má dodržovať dohodu vlastníkov.

Dnes, ak vlastník dlží väčšiu sumu, správca môže požiadať ostatných vlastníkov o súhlas k exekúcii, prípadne aj dražbe bytu. To je v dnešnej doba najúčinnejší spôsob vymáhania podlžnosti.

Ak by distribútor nemohol vstupovať do vzťahu správca - vlastník, to by bolo čiernych odberov elektriny. Rozvodná skriňa je vaša, elektromer tiež a čo sa deje medzi tým vás nemusí zaujímať, pán distribútor.

Skôr by som povedal, že je to trošičku za hranou zákona a pri dnešných možnostiach, zákonných, skôr bu - bu, bu. Ale vždy lepšie ako exekúcia, dražba.

Myslím, že tam skôr chýba kontrola vlastníkov bytov, čo sa deje v dome s ich majetkom. Preto sa tam môžu diať také čudné veci.
0 0
gabikamo gabikamo

gabikamo je offline (nepripojený) gabikamo

Ahoj, mozem este otazku?
Spravca nas spravuje - to su dva vchody - vzdy 72 bytov v jednom dome. Nas vchod suhlasi (uz mam skoro vsetkych vlastnikov podpisanych), aby sme spravcovi dali vypoved. Uz sa o to pokusame tusim druhy, ci treti rok. Vzdy sa povie, ze sa to neda, lebo zmluvu ma spravca s obidvomi vchodmi. No mne je to cudne, ale vzdy to na tom "skyslo".
Je mozne zvolat schôdzu a privolať spravcu samozrejme s tym, ze oddelit chce len nas vchod? Ved ak nie, takto sa nikam nepohneme. Vsetci totiž aj tí skalní, ktorí sa bili za nas vchod uz to vzdali, nikto uz nema kontrolu ani nad uctovnictvom, uz si robí co chce, napr. pod nasimi vchodmi su dva obchody. Jeden z nich zasahuje napoly do nasej casti domu, ale pretoze ten obchod ma supisne cislo s cislom toho vedlajsieho, tvrdi spravca, ze peniaze sa nedaju rozdelit, tiez cudne, ze? No a tychto "cudnych" veci (napokom vyuctovanie si videl), je ovela ovela viac, preto chceme zmenu.
Dakujem vopred za odpoved.
gabi
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Váš dom má 144 bytov, plus nebytové priestory, koľko? To všetko sú rozhodujúce hlasy. Podstatné je koľko bytov je v osobnom vlastníctve a koľko patrí vlastníkovi neprevedených bytov do osobného vlastníctva. Ak chcete zmeniť správcu je potrebné, aby bola nadpolovičná väčšina bytov a nebytových priestorov v osobnom vlastníctve. Ak nie, zmena správcu neprichádza do úvahy.

Schôdzu je možné zvolať, ale dom rozdeliť na dva domy podľa vchodov nie je možné.

To, že sa necháte znechutiť a nemáte pod kontrolou účtovníctvo vášho domu je vaša chyba, všetkých. Zákon je v tejto veci na strane vlastníkov bytov, ak ich je v dome väčšina v osobnom vlastníctve, ak väčšina bytov patrí správcovi, tak správca má rozhodujúce slovo v dome.

Tie obchody sú nebytové priestory domu? Ak áno a nie je ich viac, tak na zmenu správcu potrebujete 74 hlasov na schôdzi, ale musia to byť individuálni vlastníci bytov a nebytových priestorov.

Ak nie je tých 74 vlastníkov spokojných so správcom, treba zmeniť správcu.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Na odsúhlasenie výpovede správcovi je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nadpolovičná väčšina z bytov a N.P. , teda minimálne 74 súhlasných hlasov s výpoveďou.K tomu treba pripočítať nebytové priestory.Podpisovanie výpovede od bytu k bytu zákon nepripúšťa, možno toto je ten zádrhel, prečo Vám nebola výpoveď zo strany správcu akceptovaná. Hlasovanie musíte uskutočniť len 2 spôsobmi :
1. Hlasovanie na schôdzi vlastníkov bytov - samozrejme obidva vchody - máte jedno súpisné číslo, celý majetok rozdelený na spoluvlast. podiely ... Pozvánka musí byť daná na vedomie všetkým vlast. bytov a N.P. v dome a správcovi minimálne 5 dní pred konaním schôdze.
2. Písomným hlasovaním v zmysle zákona - toto je vyhlásené minimálne 7 dní pred písomným hlasovaním - musí obdržať aj správca a vlastníci N.P.
Nezostáva Vám nič iné jedine presvedčiť aj ostatných vlastníkov o problémoch so správcom domu a navrhnuť Váš návrh

Držím palce
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

gabikamo Pozri príspevok
Je mozne zvolat schôdzu a privolať spravcu samozrejme s tym, ze oddelit chce len nas vchod? ... napr. pod nasimi vchodmi su dva obchody. Jeden z nich zasahuje napoly do nasej casti domu, ale pretoze ten obchod ma supisne cislo s cislom toho vedlajsieho, tvrdi spravca, ze peniaze sa nedaju rozdelit, tiez cudne, ze? No a tychto "cudnych" veci (napokom vyuctovanie si videl), je ovela ovela viac, preto chceme zmenu.
Dakujem vopred za odpoved.
gabi
Asi nie súpisné číslo domu ale orientačné číslo vchodu. Keby ste mali dve súpisné čísla, boli by ste dva samostatné domy. To by ste sa zase ale museli dať vertikálne oddeliť, nemohli by niektoré priestory zasahovať do druhého domu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Snáď ma nikto nezvozí za zákon!

Gabika v obytnom dome sa rozhoduje podľa tohto zákona!

Zákon 182/1993, § 14, odsek 1 až 7

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

O čom rozhodujete? O zmluve o výkone správy. O zmene správcu.

§ 8a, odsek 5

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Takže, § 14, odsek 2 neumožňuje po jednej hodine rozhodnúť o zmene správcu, vypovedaniu mu zmluvy o výkone správy. Musí na schôdzi byť nadpolovičná väčšina a tá musí aj súhlasiť, ak je tesná a jeden vlastník je proti k zmene správcu nemôže dôjsť. Neodsúhlasila to väčšina vlastníkov. Fifty - fifty. Môže rozhodnúť súd na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu.

Ako uvádza §14, odsek 6 je možné aj písomne zmeniť správcu. No, treba dodržať zákonný postup. To že Ty v priebehu dvoch - troch rokov zozbieraš podpisy je v rozpore so zákonom. Ak to nevyjde, zostáva len schôdza.

Nezáujem vlastníkov bytov je voda na mlyn správcovi. Takže melie, Vás, nie členov PORADY, ani nikoho iného, kto nebýva vo vašom dome, len Vás.

Niekto tu má taký podpis: Prach si a v prach sa obrátiš. Múka, aj popol je prach.
0 0
gabikamo gabikamo

gabikamo je offline (nepripojený) gabikamo

Sito,
krásne dakujem. Ja viem, ze tie podpisy, ktore teraz zbieram su mi "nanic", ale ja vzdy podiskutujem s tymi, ktorí mi otvoria a na zozname osob - majitelov bytov - je nadpis len, ze je to zaujem o vypovedanie zmluvy so spravcom.
Rozhodne dakujem za jednotlive body, idem studovat:-))
Ozaj, a tie ventily som nastavila, ako si hovoril, a zatial to vyzera v pohode. Mam zavedenu "knihu" a kazdy tyzden (zatial len dva, lebo tolko kurime) odpisujem stavy.
Dik dik
gabi
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ľudia nemôžu zrušiť bytové družstvo, len jeho členovia, môžu, ak sú ľudia, mali by vedieť prečo? Je možné s družstvom zrušiť zmluvu o výkone správy, teda vlastníci bytov, ktoré majú v dome, ktoré družstvo spravuje. Ale pri správe domu, bytového nejde o módu, módne výstrelky, v ňom sú vždy nejaké prestrelky. Aj ak majú SVOJE SVB. Vždy je to len o nás, ľuďoch, že? Či v nás?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

gabikamo
Sito,
krásne dakujem. Ja viem, ze tie podpisy, ktore teraz zbieram su mi "nanic", ale ja vzdy podiskutujem s tymi, ktorí mi otvoria a na zozname osob - majitelov bytov - je nadpis len, ze je to zaujem o vypovedanie zmluvy so spravcom.
Rozhodne dakujem za jednotlive body, idem studovat:-))
Ozaj, a tie ventily som nastavila, ako si hovoril, a zatial to vyzera v pohode. Mam zavedenu "knihu" a kazdy tyzden (zatial len dva, lebo tolko kurime) odpisujem stavy.
Dik dik
gabi
Gabika, ale veď to je už 42 mesiacov. A výsledky, ako pomohlo tebe aj domu, nepridáš do novej, ktorá tiež poradí.
0 0
julysak julysak

julysak je offline (nepripojený) julysak

GabrielM
Odporucam na vlastnej skusenosti zmobilizovat ludi na zrusenie bytoveho druzstva a nechat si spravovat dom modernou spravcovskou spolocnostou. nam spravuje HomePro správa bytov a pristup a komunikacia sa neda porovnat.
Pokiaľ tam napíšeš meno, tak to nie je rada, ale REKLAMA

Aj ja som moderný správca.
A dovolím si povedať, že jeden z najlepších (frendly = nechodím ani ja ani vlastníci do mojej kancelárie cca 1,5 km, ale ku mne do bytu cca 150 metrov ) na Slovensku
Dnes mám viac ako 2/3 preplatkov / nedoplatkov za 2012 vyrovnaných

PS perlička
Ako chceli kedysi Pepsi, tak aj mne
- asi 2-3 mudrovali, že tí čo majú psa, by mali viac platiť za spoločnú elektrinu
- nenápadne som odporúčal, nech sa denne 10 - 20 minút povozia na výťahu, aby nemali pocit, že za cca 25 € (a v tom je aj svetlo ) nevyužili dostatočne svoje eurká
- zatočili sa im kolieska a odpovedali :
- No ale tak by sme platili ešte viac !

Takže v tomto druhom príklade pochopili , aké je to blbosť (v tom prvom svojom veru NIE )
0 0
julysak julysak

julysak je offline (nepripojený) julysak

GabrielM
Odporucam na vlastnej skusenosti zmobilizovat ludi na zrusenie bytoveho druzstva a nechat si spravovat dom modernou spravcovskou spolocnostou. nam spravuje HomePro správa bytov a pristup a komunikacia sa neda porovnat.
Neponúkajú NIČ navyše.
Pár zrniečok :
1,
Za správu 7 - 12

U nás 8,5 / 7,2 / a asi traja po 6
2,
za každý sprostý papier nad 2 €

ja všetky papiere zadarmo

3, vyúčtovanie do 31.5. = zákon
ja v zmluve do 15.5 / realita 10.5.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať