Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

najag Pozri príspevok
Vsetko vyhovuje Slavica dovtedy, kym nie je poznanie, ze by to mohlo byt aj inak a lepsie. A ono by to asi chcelo vediet, aky nazor je v skutocnosti. Pretoze je to o tom, ze ludia chodia na jednu benzinovu pumpu, kde si kazdy cerpa benzin do auta a nikto nevie, kto kolko minul, iba na konci roku sa vsetko rozpocita na vsetkych. Jedni jazdili iba okolo baraku, ini po sidlisku a dalsi po celom Slovensku.Najma tym to vyhovuje, pretoze vedia, ze aj ked platia dost, tak je to vzdy menej, ako keby kazdemu na benzinovej pumpe merali jeho odber benzinu. A preto budu tvrdit, ze je to tak dobre.Pretoze potom by vela ludi prehodnotilo svoje jazdenie a vela ludi by pochopilo, ze ini jazdili za ich peniaze a prejazdili cele Slovensko.Takze o tom to je....
Najag, nic v zlom, ale ten tvoj priklad nie je najvhodnejsi. Ked na pumpe po namontovani meracov nenatankujem a odstavim auto nebude zo susedovho do mojho pretekat bezin (rozumej prestup tepla). Tiez ked nejazdim skodim maximalne sam sebe, pretoze nevyuzivam auto na to na co ma sluzit. Ale prinekureni v byte skodim aj bytom okolo nakolko tieto sa mozu stat nevykuritelne vzhladom na studene okolie. Tiz som zastancom plat len za to co spotrebujes, ale nie za cenu zhorsenia kvality byvania...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Igy Pozri príspevok
Najag, nic v zlom, ale ten tvoj priklad nie je najvhodnejsi. Ked na pumpe po namontovani meracov nenatankujem a odstavim auto nebude zo susedovho do mojho pretekat bezin (rozumej prestup tepla). Tiez ked nejazdim skodim maximalne sam sebe, pretoze nevyuzivam auto na to na co ma sluzit. Ale prinekureni v byte skodim aj bytom okolo nakolko tieto sa mozu stat nevykuritelne vzhladom na studene okolie. Tiz som zastancom plat len za to co spotrebujes, ale nie za cenu zhorsenia kvality byvania...
Vidím, že ten môj úveodný názor rozprúdil dosť rozporuplnú diskusiu. V zásade nie som proti meraniu spotreby, len sa mi nepáči fakt, že pri zavadení merania spotreby (čohokoľvek: vody, tepla, elelktriny...) sa ľudia snažia až neúmerne šetriť. V prípade vody a elektriny by to nevadilo (ako uviedol Igy s tým príkladom na benzín), ale to teplo .

Ale aj s tou elektrinou to ľudia niekedy preháňajú. Poznám jedných, čo na vypínajú zo zástrčky niektoré čierne spotrebiče, keď ich nepoužívajú, aby nespotrebovali energiu, kým sú v stave StandBy.

Áno, šetriť sa má, ale odtiaľ ------ potiaľ, aby to nešlo už na úkor zdravého rozumu.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Chobot, to mas tak. Babka k bace a budu kapce. Staci iba zapojit merac spotreby elektrickej energie a nechat zmerat, co stoji Standby niektorych spotrebicov. A rocne vyjde velmi slusna suma. Ved dnes su uz CMOS pamate v audiovizualnej technike, aj ked sa odobne, tak ma udaje zachovane, takze luxus pohovotovosti naozaj nieco stoji. A kilowathodina uz davno nie je za filere. Ja som skor za to, aby sa najprv vyblblo a potom uz neblblo, ale najprv je treba tym prejst a poznat, co je za co.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Igy, ked v byte odstavis vsetky radiatory a prestanes kurit, tak sa s Tebou stavim, ze Ti neklesne teplota pod 18 stupnov Celzia. Ak ma sused v byte teplotu 22 stupnov Celzia a Tebe staci v byte 20 stupnov Celzia /co je velmi bezna teplota/, tak pri rozdiele 2 stupnov Celzia, pri velkosti spolocnych stien 66m2 so susednym bytom je to 283Wh , co predstavuje 6,8kWh za 24 hodin a za vykurovaciu sezonu v dlzke napr.250 dni je to 1698 kWh, co je asi 6 GJ, pri cene 650,-Sk za GJ je to 3900,-Sk za teplo, ktore si si vypozicial od suseda a nevratil.....nepocital som prestup tepla cez podlahu, cez strop. Ak mas eliminovane tepelne straty kvalitnymi oknami v byte, utesnene dvere bez problemov niektori ludia preziju zimu. Ale meranie ich velmi rychlo odhali.Takze nebojme sa pliesni, ak nie je vysoka relativna vlhkost, tak pliesen nehrozi, ta hrozi pri povrchovej teplote okolo 14 stupnov. Anonymita nie je dobra, lebo umoznuje niektorym si zit na vysokej teplote, ale na ukor ostatnych. Meranie tomu zabrani, najma ak je dobre nastavena metodika rozuctovania, ktora aj ked mas nameranu podpriemernu spotrebu v byte, tak Ti necha zaplatit skutocnu, teda aj tu, co si pozical od suseda. Druhy rok uz bude chytrejsi a vacsina je v pohode uz. Pretoze pochopi zmysel a princip.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

najag Pozri príspevok
Chobot, to mas tak. Babka k bace a budu kapce. Staci iba zapojit merac spotreby elektrickej energie a nechat zmerat, co stoji Standby niektorych spotrebicov. A rocne vyjde velmi slusna suma. Ved dnes su uz CMOS pamate v audiovizualnej technike, aj ked sa odobne, tak ma udaje zachovane, takze luxus pohovotovosti naozaj nieco stoji. A kilowathodina uz davno nie je za filere. Ja som skor za to, aby sa najprv vyblblo a potom uz neblblo, ale najprv je treba tym prejst a poznat, co je za co.
Ja viem presne, koľko ma vyjde StandBy. Mám zmerané svoje spotrebiče, uvádzal som to tu:

http://www.porada.sk/t25798-nastal-c...-uz-davno.html

Ak má spotrebu 2W/h, tak za rok by to stálo cca 56 SK. Nech mám v byte 50 takýchto spotrebičov, tak zaplatím nejakých 500 SKK. A to mi nestojí za to, aby som sa v prípade nutnosti pozerať televízor a video hrabal za skriňu, aby som zapojil prívod elektriny.

Komu sa to ale chce, nech sa páči. Nasmial by som sa ale, keby to robil niekto taký, kto si zaplatí mesačný paušál 500 SKK z mobil, hoci ho nevyužije. Potom nech si radšej ani neumývajú zuby, teplú vodu nech si zohrievajú na plyne a spať nech idú po zotmení. Len neviem, čo spravia potom s tatko ušetrenými peniazmi?

Nie som proti šetreniu, ale to vyťahovanie prístrojov zo siete sa mi zdá už prehnané. Radšej dám do kuchyne, predizby a obývačky miesto žiaroviek žiarivky a ušetrím viac.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Najag, ale ty si si teraz vlastne odpovedal. Priznavas ze tepelny prestup je dost velky. tym padom ked merace nebudu tak ludia budu kurit tak aby mali tepelnu pohodu. a vsetci budu OK. Ked merace namotuju tak kludne zavriem radiator a v byte budem mat teplotu tak akurat. Co v priapde ze byty v dome su prenajimane. Predstav si situaciu ze byt pod tebou, nad tebou a vedla teba je na prenajom a cez zimu tam nikto nebude byvat. Samozrejme ze majitel vypne kurenie. Vsak na co by platil. Aby sa vyhol plesniam, necha este pootvorene okno nech sa vetra. Potom by som rad vedel ako vykuris svoj byt a kolko ta to bude stat. Pretoze majitelia budu motivovani setrit na svojom, tvoj nazor ich zaujimat nebude...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

najag Pozri príspevok
Igy, ked v byte odstavis vsetky radiatory a prestanes kurit, tak sa s Tebou stavim, ze Ti neklesne teplota pod 18 stupnov Celzia. Ak ma sused v byte teplotu 22 stupnov Celzia a Tebe staci v byte 20 stupnov Celzia /co je velmi bezna teplota/, tak pri rozdiele 2 stupnov Celzia, pri velkosti spolocnych stien 66m2 so susednym bytom je to 283Wh , co predstavuje 6,8kWh za 24 hodin a za vykurovaciu sezonu v dlzke napr.250 dni je to 1698 kWh, co je asi 6 GJ, pri cene 650,-Sk za GJ je to 3900,-Sk za teplo, ktore si si vypozicial od suseda a nevratil.....nepocital som prestup tepla cez podlahu, cez strop. Ak mas eliminovane tepelne straty kvalitnymi oknami v byte, utesnene dvere bez problemov niektori ludia preziju zimu. Ale meranie ich velmi rychlo odhali.Takze nebojme sa pliesni, ak nie je vysoka relativna vlhkost, tak pliesen nehrozi, ta hrozi pri povrchovej teplote okolo 14 stupnov. Anonymita nie je dobra, lebo umoznuje niektorym si zit na vysokej teplote, ale na ukor ostatnych. Meranie tomu zabrani, najma ak je dobre nastavena metodika rozuctovania, ktora aj ked mas nameranu podpriemernu spotrebu v byte, tak Ti necha zaplatit skutocnu, teda aj tu, co si pozical od suseda. Druhy rok uz bude chytrejsi a vacsina je v pohode uz. Pretoze pochopi zmysel a princip.
A čo ak aj ten sused si vypne kúrenie. A urobí to aj sused pod tebou. Myslíš, že stále budeš mať teplotu 20st. C?

Ja nie som proti presnému meraniu tepla, veď nakoniec v decembri sme v dome odsúhlasili výmenu meračov za digitálne. Ale poukazujem len na to, že ľudia v snahe ušetriť urobia čokoľvek. A úplné odstavenie všetkých radiátorov okrem kuchyne nepovažujem za rozumnú cestu v šetrení.


najag Pozri príspevok
Ak mas eliminovane tepelne straty kvalitnymi oknami v byte, utesnene dvere bez problemov niektori ludia preziju zimu.
Tu som sa zasmial (ale nemyslím to v zlom či ironicky), len mi to prišlo, ako keby sme boli medvede, ktoré spia zimným spánkom.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Chobot, to je ako ked do vedra s teplou vodou pridas pohare studenej. Teplota sa vyrovna, bude síce nizsia, ale stale dost prijatelna, najma ked Ti, co su v tom vedre , zvysia si teplotu v tom vedre a zvysi sa teplota nakoniec aj ostatnym....to by museli prestat vsetky byty vykurovat...ale su tu aj ine teplotne prirastky v byte , ako varenie, zdroje elektrickych spotrebicov, slniecko na juznej strane, ktore zvysi teplotu v miestnosti cez den az o 2 stupne.....fyzicka namaha pri sexe......Ale jedno je iste. Po vyregulovani kurenia dojde k ocakavanej uspore, ale nie velkej. Pretoze je to to iste, ako ked u auta vymenis karburator za striekacku, spotreba sa znizi, ale nie az tak velmi, pretoze stale mas ten isty sposob jazdenia. Jazdis sice za menej, ako predtym, ale stale je to hodne. Ale ked Ti zacne palubny pocitac ukazovat, za kolko jazdis, najma v nevhodnych rezimoch, tak velmi rychlo zmenis sposob jazdy. A podstatne znizis aj spotrebu.A vo tom to vsechno je.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dobrý nápad, vždy keď nám bude zima budeme sexovať. Ušetríme na regulácii

A už vidím niektorých ako vypínajú radiátory.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

najag Pozri príspevok
Chobot, to je ako ked do vedra s teplou vodou pridas pohare studenej. Teplota sa vyrovna, bude síce nizsia, ale stale dost prijatelna, najma ked Ti, co su v tom vedre , zvysia si teplotu v tom vedre a zvysi sa teplota nakoniec aj ostatnym....to by museli prestat vsetky byty vykurovat...ale su tu aj ine teplotne prirastky v byte , ako varenie, zdroje elektrickych spotrebicov, slniecko na juznej strane, ktore zvysi teplotu v miestnosti cez den az o 2 stupne.....fyzicka namaha pri sexe......Ale jedno je iste. Po vyregulovani kurenia dojde k ocakavanej uspore, ale nie velkej. Pretoze je to to iste, ako ked u auta vymenis karburator za striekacku, spotreba sa znizi, ale nie az tak velmi, pretoze stale mas ten isty sposob jazdenia. Jazdis sice za menej, ako predtym, ale stale je to hodne. Ale ked Ti zacne palubny pocitac ukazovat, za kolko jazdis, najma v nevhodnych rezimoch, tak velmi rychlo zmenis sposob jazdy. A podstatne znizis aj spotrebu.A vo tom to vsechno je.
Všetci ale argumentujete prípadom, keď si len jeden majiteľ stiahne kúrenie. To ale neurobí len jeden byt, ale viaceré. Ja viem, že to nie je tragické ani životunebezpečné, ale je to fenomén súčasnosti.

Dám príklad z praxe:

Jedna pani v dome (nazvime ju pani Šetrná), ktorá nemá rožnú miestnosť v byte, po namontovaní meračov v zime skoro nekúrila, lebo ju vykurovali susedia. Bola v pohode.

Po prvom roku merania jej susedia (manželia v stredných rokoch) zistili, že platia za teplo "veľa" v porovnaní s ostatnými susedmi a začali si lámať hlavu, ako to zmeniť. Tak pán sa vysťahoval z izby za kuchyňou (ktorá z jednej strany susedila so schodiskom a z jednej s izbou tej Šetrnej pani) a presťahoval si svoje pakšametre do menšej - hosťovskej izby. V pôvodnej izbe odstavili radiátor.

Zrazu tá pani Šetrná zistila, že nie je až tak v pohode, lebo jej v zime bola zima (NEVÍDALI také niečo!). Zistila, že preto, lebo sused nepoužíva tú izbu. Hneď spustila hromy blesky, že takto si nemôžu odstaviť kúrenie, lebo to ovplyvní aj iných! Hlavné, že keď ju upozorňovali horní susedia, čo majú deti, aby kúrila, lebo deti majú studenú podlahu, tak akoby hrach na stenu hádzali.

Z tohto príbehu neplynie žiadne ponaučenie, hádam len to, že ľudia si budú závidieť každú ušetrenú korunu.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Igy, to co som napisal sa da pouzit tak, ako clovek chce. Napriklad, ze mensi trojizbovy byt zaplati podla podlahovej plochy za teplo menej, ako vo vacsom byte, aj ked mal v trojizbovom byte ovela vyssiu tepelnu pohodu a spotrebovali ovela viac tepla, ako v byte stvorizbovom. A kedze je to vsetko anonymne, tak nie je ani dovod na vymenu starych suntovych okien v byte , ktore maju okolo sparu az 8 m a teplo unika o dusu, prestupovy cinitel skla 2,9, fugy ako na stodole. Takze ten, kto do okien investoval a prispel k znizeniu spotreby tepla v bytovom dome, tak z toho nic nema,prisiel iba o desiatky tisic,ktore druhy usetril, lebo zaplati za teplo tolko isto, ako ten, kto ich nevymenil a ktory na tu istu tepelnu pohodu potrebuje ovela viac tepla, ale zaplatia to ini. A mam skusenosti, ze pri takom nemerani spotreby sa radsej otvoria okna, aby sa zmensila teplota v byte, nez nastavit termostaticky ventil. Ver mi, anonymita ma naozaj nieco do seba. Ale hlavne negativne.Ked sa vsetci podelia.....
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Chobot, kazde setrenie ma svoje hranice, ale to sa ludia musia naucit. Pretoze aj vodu, ked ludia zacnu setrit ,tak vyrobca po case musi zvysit cenu, lebo vstupy mu neklesli na upravu vody a ludia zistuju, ze su tam, kde boli.....ale jednoducho sa to ludia musia naucit, aj ked su na zaciatku kotrmelce. Ze musi znizit teplotu - nie vypnut radiatory v byte, ked odchadzaju z bytu do prace,pretoze je luxusom, aby pocas ich nepritomnosti boli radiatory na plne gule....ale ked sa nemeria, tak nie kazdy je to ochotny robit....mame velke rezervy v setrnosti a zodpovednosti. Preto sa toho vela ludi boji a zotrvava na nemerani tepla. A to vyhovuje teplarenskej loby, aspon im porastu a udrzia sa zisky.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Ak by som to mal zhrnut, tak pre dobre susedske vztahy sa neoplati mat meranie tepla :-) Ano, v konecnom dosledku budeme platit viac, ale niet nad dobre susedske vztahy kedy su vsetci spokojni. Mozno by stalo za zvazenie vyregulovanie systemu tak aby nikto nemohol mat v byte viac ako 21-22 C a tym padom nemohol plytvat a vetrat. Alebo jednoducho prekonat ten fakt ze niekto nesetri a ostatni doplacaju a byt rad ze kezdy ma v byte teplo. :-)
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No chlapci, pustili sme sa do toho... Najag v mnohom máš pravdu, ale zabudaš, že stale hovoríš o anonymite. Aka anonymita, na schodzi sme sa dohodli, že nechceme merače, že sme spokojní, zákon je zmenený a tí "múdri" hore prišli na to, že meranie a prestupy tepla nie su až tak objektívne a paneláky neboli pred desiatkami rokov stavané so zreteľom na túto skutočnosť. A tak v paneláku máme vyregulované, máme pohodové teplo, máme postarané o byt rovným dielom s ostatnými, postupne si vymieňame okná, lebo každý vie, že tie "šuntovné" ubližujú nielen paneláku ale aj vlastnému bytu, vymenili sme všetky vchodové dvere a budeme vymienať aj okna na chodbách, čo je veľkééé plus pre celý dom...a tak si priplatíme radšej za sezonu o 1500,-sk viac na byt a možme žiť ako "ľudia"!.Neplytváme ani nie sme v anonymite, každý vie, koľko tepla pre svoj 2,3,4-izbový byt potrebuje a nikoho neoberá o teplo.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Igy Pozri príspevok
Ak by som to mal zhrnut, tak pre dobre susedske vztahy sa neoplati mat meranie tepla :-) Ano, v konecnom dosledku budeme platit viac, ale niet nad dobre susedske vztahy kedy su vsetci spokojni. Mozno by stalo za zvazenie vyregulovanie systemu tak aby nikto nemohol mat v byte viac ako 21-22 C a tym padom nemohol plytvat a vetrat. Alebo jednoducho prekonat ten fakt ze niekto nesetri a ostatni doplacaju a byt rad ze kezdy ma v byte teplo. :-)
Nie, nie, meranie je v poriadku, tiež som za. Len ako poznamenal najag - ľudia sa musia naučiť, ako šetriť. Lebo to nie je v tom, že ráno zavriem všetky radiátory, ale stačí nastaviť na ventile nižšiu hodnotu, trebárs aj rovnakú po celý deň.

Tým som ale nechcel rozvinúť diskusiu, či merať alebo nie. Každý má časť svojej pravdy a nemá význam polemizovať čo je lepšie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
Nie, nie, meranie je v poriadku, tiež som za. Len ako poznamenal najag - ľudia sa musia naučiť, ako šetriť. Lebo to nie je v tom, že ráno zavriem všetky radiátory, ale stačí nastaviť na ventile nižšiu hodnotu, trebárs aj rovnakú po celý deň.

Tým som ale nechcel rozvinúť diskusiu, či merať alebo nie. Každý má časť svojej pravdy a nemá význam polemizovať čo je lepšie.
Súhlasím, že meranie je v poriadku, ale je prístupný aj iný spôsob a ten sme si vybrali my. A je tiež v poriadku...Jednoznačne bude ale viacej problémov a susedských sporov pri meraní... tu je to totiž o veľkých finančných rozdieloch na vyučtovaní
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Dúfam, že URSO zavedie podobnú vyhlášku ako je 630/2005 aj pre vlastníkov nových bytových domov, kde je v každom byte plynový kotol na vykurovanie bytu. Tu sú tiež prípady, že sused, ktorý má teplotu v byte nižšiu a na teple minie menej plynu ako ten, ktorý chce mať vyššiu teplotu. Aj tu ten vlastník, ktorý má vyššiu spotrebu plynu má argumentovať vykurovaním susedov a doplatením za plyn od suseda, veď toto sa deje pri CTZ a vlastnej kotolne, alebo sa mýlim?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Slavica pochop, ze zrusenie merania tepla v bytoch nie je vysledkom snahy poslancov, ako ulahcit zivot vlastnikov bytov, znizit ich naklady v ramci merania tepla, ale je to vysledok snazenia teplarenskej loby, aby spotreba tepla neklesala uz, aby sa nesetrilo teplom kontrolou meranim, aby mali zabezpecene zisky. Ako vidiet, dari sa im.Takze ,taka je skutocnost. A potom, su aj merania, ktore meraju "tepelnu pohodu " v byte, takze vlastnicu bytov zaplatia vsetko teplo, aj prestupove, takze nie je problem zabezpecit meranie podla vkusu a potreby. Ale je treba si uvedomit, ze pre vela ludi je teplota 20-21 stupnov nizka a su ochotni si za pohodu priplatit. V kazdom pripade meranie znizi spotrebu, zmeni sa pristup k teplu a hlavne odstrani nespravodlivost, ked sa meria spotreba tepla podla podlahovej plochy, ked mensi byt minie viac, ako vacsi, ale nezaplati za danu spotrebu, lebo ma mensi byt, ked nie je vlastnik nuteny vymenit okna a robit opatrenia v byte, ked nie je jasne, kto kolko mina zo spolocneho. A vymena okien nie je ako vvymena okien. Pretoze rozhoduje kvalita profilu, kvalita skla...od nich je zavisly konecny cinitel prestupu tepla. Jeden zaplati ovela viac, aby setril teplo v bytovom dome, druhy ovela menej, aby sa nepovedalo...Mozes oslovit SBD na Slovensku, spravcov, ktori maju seriozne podklady spotreby tepla, urcite Ti vacsina potvrdi, ze k znizeniu spotreby tepla doslo az meranim tepla, teda zmenou pristupu vlastnika bytu, pretoze merace ziadnym sposobom priamo neovlivnuju spotrebu tepla. Vyregulovanie sustavy je iba prvy krok, ale je potrebny aj ten druhy.Bez toho to nie je to prave orechove. A never, ze meranim tepla niekto v byte trpi zimou. A prave meranim tepla v 15 000 bytoch za dlhe roky, jeho hodnotenim a analyzou, jedno SBD potvrdilo, ze krajne byty, spodne byty , horne byty nemaju nadspotrebu tepla v porovnani s ostatnymi bytmi v danych stavebnych sustavach a teda ,ze koeficienty polohy su neopodstatnene. V sprave maju bytove domy, ktore maju najnizsiu spotrebu tepla na Slovensku. Bez merania nie su mozne ucinne opatrenia v bytovom dome za ucelom znizenia spotreby tepla.A meranie na pate bytoveho domu staci iba na vyuctovanie nakladov na teplo.
Ale kazdy ma svoje stastie vo svojich rukach, nez pochopi, ze to mohol robit este lepsie.Nam sa naklady na meranie tepla a vyregulovanie systemu vratilo uz po roku.Takze v porovnani s minulymi rokmi sme mohli tieto peniaze vyhodit bud za nadspotrebu tepla,ale mi sme ich ucelne pouzili a teraz kazdy rok kazdy usetri. Bez toho, aby sa obmedzoval, iba uz nie je v pozicii, ze sa ho teplo v bytovom dome, v byte netyka.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

najag Pozri príspevok
... a analyzou, jedno SBD potvrdilo, ze krajne byty, spodne byty , horne byty nemaju nadspotrebu tepla v porovnani s ostatnymi bytmi v danych stavebnych sustavach a teda, že koeficienty polohy sú neopodstatnene.

Nesúhlasím s týmto hodnotením (analýzou). Mám úplne iné poznatky. (Opačné)
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//a analyzou, jedno SBD potvrdilo, ze krajne byty,...
No, o SBD a iných obdobných správcoch si myslím svoje. Tie koeficienty siú oprávnené. Čím nižšia kvalita domu, tým viac.
//aby sa nesetrilo teplom kontrolou meranim, aby mali zabezpecene zisky.
S tým súhlasím. A je tu dôležitá vec, ktorá sa tu niekoľko krát opakovala. Som kontrolovaný (s tomto prípade mám merače) - šetrím. A spotreba tepla v dome klesne aj o 30 %. To je veľmi významné číslo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať