Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Tak im to rozúčtovali, ako píšeš. Ale ako je to možné, že tí, ktorí nemajú merače a vieme, že nešetrili mali pri vyúčtovaní za r.2005 preplatky /smejú sa nám za chrbtom/. Tomuto absolútne nerozumieme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No a steny bytov máte spoločné? Byty sú na vyššom poschodí? To všetko má na to vplyv. Je tam priechodnosť medzi týmito prestupovými bodmi. Takže ak oni aj nešetrili, to teplo išlo susedom a merače merajú aj takéto teplo. Pošlem ss dobré www. stránky na túto tému,dobre? Ešte Ťa poprosím, aké máte vykurovanie? CDT, alebo vlastný zdroj tepla?
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Majú spoločné steny, vykurovanie máme CDT. Pošli, díky.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Už som Ti poslala.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová
To sme už boli v EU. Od 1.5.2004 sme európania. Takže záruka je tiež 2 roky. Medzi správcom, resp. predsedom a Techem-om. Správca nech predloží zmluvu o dielo. Tam nájdeš všetko. Ja Ti verím, že sa Ti to nezdá spravodlivé, ale merače nie sú o spravodlivosti. Tým čo majú merače iba 30 % z celkovo spotrebovaného tepla sa pri vyúčtovaní berie do úvahy. 70 % je na plochu bytu. Ale to vieš. Tí čo merače nemajú účtovali 1,5 násobok priemernej spotreby? Skús si toto preveriť. Možno im účtovali bez násobku, iba priemer. Tak skús z tejto stránky.
Musím to trochu poopraviť. 70% na merače a 30% na plochu bytu.

Ale asi vám to zle rozpočítali aj tým čo nemajú merače.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ďakujem, nebol v tom úmysel, len opačné vyjadrenie sa.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Máme správcu s.r.o. a nemáme všetci namontované pomerové merače PRVN. Náš správca vydal Smernicu č.2/2006 na rozúčtovanie nákladov tepla pre ÚK, tepla pre ohrev TÚV a vody na ohrev TÚV v súlade so zákonom NR SR č.657/2004 Z.z. a vyhlášky URSO č.630/2005 Z.z. platnej od 1.1.2006.

Článok II.
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykrovanie podľa PRVN pri zmene ceny tepla

Ak sa v priebehu kalendárneho roka zmení cena tepla na rozpočítavanie spotrebnej zložky ku dňu účinnosti novej ceny tepla prevedú sa nasledovné možné opatrenia v bytových domoch, v ktorých sú inštalované PRVN od dodávateľa TECHEM /my máme niektorí/, ISTA, SIEMENS:

1. Použijú sa pomerné množstva z celoročných indikovaných údajov v zmysle prílohy č.1 k vyhláške č.630/2005 Z.z. podľa mesiacov:
január 19 /pomer v %/ júl 0 /pomer v %/
február 16 august 0
marec 15 september 1
apríl 9 október 8
máj 1 november 14
jún 0 december 17

2. Správca s.r.o. zabezpečí odčítanie PRVN ku dňu účinnosti zmeny ceny tepla.
Upozornenie: v tomto prípade sa zvýši cena za rozúčtovanie nákladov vzhľadom na mimoriadny odpis.

3. Správca s.r.o. predloží dodávateľovi rozúčtovania spotrebu tepla a náklady za teplo z fakturačných dokladov za jednotlivé obdobia stanovenej ceny tepla.

Máme sa rozhodnúť do 30.08.2006, ktorú variantu má použiť náš správca pri zmene ceny tepla. Absolútne sa nevieme rozhodnúť.
Poraďte nám.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keže nemáte všetci namontované PRVN volil by som variant č. 1
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Podľa mňa by to malo byť podľa bodu 3 kombinované s bodom 2. To by bolo najspravodlivejšie.
Je v tom samozrejme započítané to navýšenie.
Ako by ste to robili, keby nebolo to navýšenie ceny, tak to spravte na 2x.
1. podľa pôvodnej ceny, 2. podľa navýšenia.

Je to smutné, že je tam navýšenie, ale s tým asi nič neurobíte, aj keď si myslým, že by sa to nemalo počítať. Pretože to by malo byť v programe na prepočet zamontované (zmena ceny v priebehu roka).
Naposledy upravil Orim : 20.08.06 at 19:22
0 0
I-24 SVB I-24 SVB

I-24 SVB je offline (nepripojený) I-24 SVB

Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

od firmy Sieme...Ale veď to sme tu už písali. Príspevky nám niekto vymazal.
0 0
neli neli

neli je offline (nepripojený) neli

nadšenec, optimista
I-24 SVB
Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!!
"kuk":p na stránky - ista.cz, techem.sk (alebo cz-tam lepšie fungujú), yzamer.sk, enbra.cz (majú prevádzky aj na Slovensku), všetci majú rozpísané typy a aj podrobný popis funkcií a techn. údajov (odparovacie, dvojsnímačové, dvojsnímačové s elektronickým zberom dát apod.) a nájdete tam v kontaktoch emaily. Sú medzi nimi aj takí, ktorí dávajú možnosť úhrady v 12 mesačných splátkach bez navýšenia, ale aj v 4xštrvrťročných splátkach bez navýšenia, vždy je to o dohode a o počte ks (to tam nepíšu, to mám z ponúk). Nezabudnite si vyžiadať cenu za montáž, rozúčtovanie a odpočet, ale aj ceny za servis (pri poškodení, výmenách radiátorov a pod). Napr.ENBRA (možno aj ostatní) dáva záruku na EPRVN (elektron.pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov) 5 rokov, robí aj hydraulické vyregulovanie a termostatizáciu, ponúka vodomery s ochranou proti neoprávnenej manipulácii, antimagnetické aj s následným overovaním na celé ciachovacie obdobie (4-6rokov). Je dobré sa zamyslieť nad odstránením chýb odpočtárov ("ľudský faktor") a nevstupovania do bytov - odpočty ( a nie len z PRVN, alej aj vodomery) vykonávať elektronickým alebo rádiovým zberom dát - aj o tom tam píšu. Toť vše, čo znám... ale stále surfujeeeem... ajoj
0 0
I-24 SVB I-24 SVB

I-24 SVB je offline (nepripojený) I-24 SVB

neli
"kuk":p na stránky - ista.cz, techem.sk (alebo cz-tam lepšie fungujú), yzamer.sk, enbra.cz (majú prevádzky aj na Slovensku), všetci majú rozpísané typy a aj podrobný popis funkcií a techn. údajov (odparovacie, dvojsnímačové, dvojsnímačové s elektronickým zberom dát apod.) a nájdete tam v kontaktoch emaily. Sú medzi nimi aj takí, ktorí dávajú možnosť úhrady v 12 mesačných splátkach bez navýšenia, ale aj v 4xštrvrťročných splátkach bez navýšenia, vždy je to o dohode a o počte ks (to tam nepíšu, to mám z ponúk). Nezabudnite si vyžiadať cenu za montáž, rozúčtovanie a odpočet, ale aj ceny za servis (pri poškodení, výmenách radiátorov a pod). Napr.ENBRA (možno aj ostatní) dáva záruku na EPRVN (elektron.pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov) 5 rokov, robí aj hydraulické vyregulovanie a termostatizáciu, ponúka vodomery s ochranou proti neoprávnenej manipulácii, antimagnetické aj s následným overovaním na celé ciachovacie obdobie (4-6rokov). Je dobré sa zamyslieť nad odstránením chýb odpočtárov ("ľudský faktor") a nevstupovania do bytov - odpočty ( a nie len z PRVN, alej aj vodomery) vykonávať elektronickým alebo rádiovým zberom dát - aj o tom tam píšu. Toť vše, čo znám... ale stále surfujeeeem... ajoj
ĎAKUJEM neli
0 0
menem menem

menem je offline (nepripojený) menem

Vie mi niekto poradit ako sa vypocita koeficient pri spotrebe tepla?Problem je v tom,ze mi namontovali merace tepla,spotreba bola primerana a da sa povedat ze priemer voci ostatnym najomnikom.Ale pri vypocte spotreby,vyuctovania mi spotrebu rataju vysokym koeficientom,najvyssim z celeho bloku,neviem kam sa mam obratit s tymto problemom,lebo takto mi vznikne kazdy rok rozdiel.Tymto chcem upozornit a dat radu tym ktori este nemaju merace,aby si porovnali koeficienty aj s ostatnymi susedmi.Lebo v konecnom rade mozete setrit ako chcete a ked mate prideleny zly koeficient ktorym sa nasobi spotreba,tak budete mat neumerne naklady na vykurovanie.Existuje institucia ktora moze dane vypocty a stanovenie koeficientov preverit?Neviem kam sa obratit..Dakujem za radu.Som z BA.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Teraz neviem o akom koeficiente konkrétne hovoríš. Je ich niekoľko a všetky sú dané. Jedny zákonom a sú určené podľa polohy bytu, druhé podľa výkonu radiátora a tie sú dané výrobcom radiátora. Niektoré sú rovnaké iné sú rozdielne.
Než vám namontovali merače určite si zistili aké máte radiátory a aj polohu bytu a podľa toho stanovili koeficienty
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

naša firmy kedysi montovala takéto merače.... pamätám, že koeficienty záviseli od typu radiátora a polohy bytu - severná strana, južná,.- či je to rožný byt, teda kolko strán má otvorených, alebo spoločných so susedmi atd.---- treba sa obrátiť na firmu, ktorá ich montovala
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Orim
Teraz neviem o akom koeficiente konkrétne hovoríš. Je ich niekoľko a všetky sú dané. Jedny zákonom a sú určené podľa polohy bytu, druhé podľa výkonu radiátora a tie sú dané výrobcom radiátora. Niektoré sú rovnaké iné sú rozdielne.
Než vám namontovali merače určite si zistili aké máte radiátory a aj polohu bytu a podľa toho stanovili koeficienty
Nevieš mi prosím ťa poradiť, v ktorom zákone by som našla tieto koeficienty? Vopred ďakujem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zita4
Nevieš mi prosím ťa poradiť, v ktorom zákone by som našla tieto koeficienty? Vopred ďakujem


Dúfam, že ťa tento aspoň čiastočne uspokojí
0 0
menem menem

menem je offline (nepripojený) menem

Koeficient podla ktoreho sa nasobi spotreba tepla z meracov.Je to na vyuctovani koeficient okolo dvoch.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Príslušné koeficienty k PRVN sú dané zákonom a majú byť schválené na zhromaždení vlastníkov. Vlastníci sa rozhodnú či bude použitý pomer 70:30, 60:40.Plocha bytu a namerané hodnoty z PRVN. Tu sa zohľadňuje aj to či je obytný dom po obnove /zateplení, alebo nie/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať