Zavrieť

Porady

Zákon o cestnej doprave účinný od 1. marca 2012 (zákon č. 56/2012 Z. z.)

Konateľ spoločnosti
Chcel by som dať do pozornosti z uvedeného zákona najmä:

Novinkou je podľa § 5 ods. 3 povinnosť prevádzkovateľa cestnej dopravy ako fyzickej osoby zápis do obchodného registra, keďže podľa novej úpravy nepodniká na základe živnostenského oprávnenia, a teda nie je zapísaný v živnostenskom registri. Zápis podnikateľa fyzickej osoby má aj dôležité právne následky, ako najmä povinné účtovanie v sústave podvojného účtovníctva (§ 36 Obchodného zákonníka).
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
sushka Pozri príspevok
..."S cieľom splniť požiadavku ustanovenú v článku 3 ods. 1písm. c) podnik musí byť neustále schopný plniť svoje finančné záväzky počas celého účtovného roku. Na tento účel musí podnik preukázať na základe ročnej účtovnej závierky, ktorú predtým potvrdil audítor alebo riadne akreditovaná osoba, že každý rok disponuje imaním a rezervami v hodnote aspoň 9 000 EUR, ak sa používa jedno vozidlo, a 5 000 EUR na každé ďalšie používané vozidlo..."...
... takže nielen podvojné účtovníctvo, ale dokonca aj povinnosť auditu ???? ale to by snáď mali premietnuť aj do nejakého iného zákona
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
sushka Pozri príspevok
Problém vzniká pri vybavovaní povolenia na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy (vybavuje sa na okresnom dopravnom úrade - do 31.12.2012 na krajskom dopravnom úrade).
V zmysle smernice ES 1071/2009 vyžadujú k žiadosti priložiť účtovnú závierku potvrdenú daňovým úradom, a teda povinný subjekt (napr.dopravca-FO), ktorý nezaregistroval zmenu a nezaregistruje sa v OR a nevedie podvojné účtovníctvo, nebude vedieť predložiť súvahu. Lebo dopravný úrad sa odvoláva na §7 smernice ES 1071/2009 o zdokladovaní finančnej spoľahlivosti:

"S cieľom splniť požiadavku ustanovenú v článku 3 ods. 1písm. c) podnik musí byť neustále schopný plniť svoje finančné záväzky počas celého účtovného roku. Na tento účel musí podnik preukázať na základe ročnej účtovnej závierky, ktorú predtým potvrdil audítor alebo riadne akreditovaná osoba, že každý rok disponuje imaním a rezervami v hodnote aspoň 9 000 EUR, ak sa používa jedno vozidlo, a 5 000 EUR na každé ďalšie používané vozidlo..."

Známy mal problém, keď licenciu vybavoval v decembri 2012, už (!!) od neho požadovali súvahu, čo teda ešte nebol povinný viesť podvojné účtovníctvo, nakoľko tá vzniká až 1.1.2013, sami v tom na dopravnom úrade nemali jasno, tak sa to nejak "utriaslo" priebežnou súvahou a s komentom, že "my sme tu aj tak len do konca roka" (krajské dopravné úrady k 31.12.2012 zanikli, a ich funkciu prebrali okresné dopravné úrady).

A naozaj mám pocit, že to mnoho subjektov nezaregistrovalo, a to hlavne z toho dôvodu, že licencie majú viacročnú platnosť, a potreba riešiť to vzniká postupne priebežne, ako im bude končiť platnosť licencií... a potom sa príde na to, že je to problém...
Dokladom preukazujúcim finančnú spoľahlivosť môže byť aj otváracia súvaha, samozrejme musí obsahovať požadované čísla.....

....no a samozrejme, že príslušné úrady na tieto povinnosti nejak zvlášť neupozorňujú a budú to riešiť priebežne.....si predstav, tú paniku medzi dopravcami a tých našich prepracovaných úradníkov, ktorí by to museli všetko riešiť....
Naposledy upravil zalobaba : 14.01.13 at 19:50
0 0
Anna BB Anna BB

Anna BB je offline (nepripojený) Anna BB

bežný účtovník - živnostník
Ja som zvedavá ako budú sankcionovať prepravcov, ktorí si túto povinnosť nesplnia. Viem že mnohí si to vysvetlili tak, že keď majú povolenie na prepravu, tak sa nemusia registrovať v OR a prejsť na PU. Aj ja som si to myslela nejakú dobu, ale Vaše "polemiky" - za ktoré Vám všetkým vďaka, ma doviedli k tomu, že som sa mýlila.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

§ 56
Prechodné ustanovenia

(1) Živnostenské koncesie na vykonávanie vnútroštátnej cestnej dopravy získané do 30. júna 2010 strácajú platnosť najneskôr 3. decembra 2013. ---- To v preklade neznamená, že táto koncesia stráca platnosť až v decembri tohto roka?------ a tým pádom sa nemusí registrovať na OR? som z toho ozaj blb.....
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Aldan Pozri príspevok
§ 56
Prechodné ustanovenia

(1) Živnostenské koncesie na vykonávanie vnútroštátnej cestnej dopravy získané do 30. júna 2010 strácajú platnosť najneskôr 3. decembra 2013. ---- To v preklade neznamená, že táto koncesia stráca platnosť až v decembri tohto roka?------ a tým pádom sa nemusí registrovať na OR? som z toho ozaj blb.....

Chceš vykonávať prepravu ?
Máš Povolenie z KUD alebo koncesiu ?
Koncesia už platná nebude 3. 12. 2013.
Na KUD ti nepredlžia povolenie, kým nie si ako prepravca zapísaný do OR.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ja vykonávam prepravu materiálu. mám povolenie zo živnostenského. Presne koncesná listina na vykonávanie koncesovanej živnosti. Na toto moje povolenie neplatia prechodné ustanovenia tohoto nového zákona?
56
Prechodné ustanovenia

(1) Živnostenské koncesie na vykonávanie vnútroštátnej cestnej dopravy získané do 30. júna 2010 strácajú platnosť najneskôr 3. decembra 2013.
0 0
pkunst pkunst

pkunst je offline (nepripojený) pkunst

caute, cely zakon je pisany cudne ja som prepravca osob do 9miest, po novom to bude taxisluzba, som SZCO. Nepatrim Podla tohto zakona par. 5 odsek 1 a 2 nesplnam - nie som prepravca nad 3,5t. ani autobusova preprava nad 9miest. Podľa tohto paragrafu a odseku (3) citujem: Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

dalej podla odseku
(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17)

Takze, ak sa ma netyka odsek 1 a 2, tak sa ma netyka ani odsek 3 a teda povinnost zapisat sa do OR.
0 0
pkunst pkunst

pkunst je offline (nepripojený) pkunst

Tiež vykonávam prepravu na dodávkach do 3,5t. pre kuriérsku firmu, takže ani podľa tohto sa ma to netýka... Ani si neviem predstaviť koľko živnostníkov-taxikárov by zrazu muselo žiadať o zápis do OR, účtovať podvojne atď... Podľa mňa je to pre kamiónové firmy a pre autobusové prepravné spol.
0 0
cave cave

cave je offline (nepripojený) cave

zdravím, neviete mi niekto pomôcť ohľadne žiadosti o zmenu vedúceho dopravy pre SRo čku, musíme to podať na Krajský úrad pre cestnú dopravu a vôbec sa mi nechce prichádzať na to ako si to predstavujú, ak by niekto vedel pomôct aspoň postupom budem vdačný..dakujem
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

chcela by som sa spytat ak szco prevadzkuje nakladnu cestnu dopravu nad 3,5 tony a v dec. 2013 konci licencia, vzhladom na zdravotny stav neplanuje obnovit licenciu, co sa stane ak sa tento rok nezapise do OR? bohuzial zistili sme to az teraz, ze je taka povinnost. nenasla som k tomu nejake sankcie pripradne keby ste mi poradili kto kompetentny by mi vedel zodpovedat na otazky, je to Okresny dopravny urad?
0 0
danica27 danica27

danica27 je offline (nepripojený) danica27

Dobrý deň,


určite vám žiadny úrad nedá odpoveď!!! Mám skúsenosti, keď sa dostala informáciu ohľadne zápisu dopravcov do OR, tak mi nevedeli opovedať nikde, dokonca ma zo živnostenského úradu prosili, aby som in niečo posunula :-
Čo sa týka vašej odpovede: Aj, keď plánujete ukončiť podnik.činnosť Vašou povinnosťou bolo ešte v roku 2012 vykonať zápis do OR a od 01.01.2013 viesť podvojné účtovníctvo. Daňová kontrola Vám môže dôjsť aj po 5 rokoch od ukončenia podnik.činnosti. Mám informáciu, že uvedené budú kontrolovať pracovníci živnostenkého úradu a taktiež daňový úrad.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
danica27 Pozri príspevok
Dobrý deň,


určite vám žiadny úrad nedá odpoveď!!! Mám skúsenosti, keď sa dostala informáciu ohľadne zápisu dopravcov do OR, tak mi nevedeli opovedať nikde, dokonca ma zo živnostenského úradu prosili, aby som in niečo posunula :-
Čo sa týka vašej odpovede: Aj, keď plánujete ukončiť podnik.činnosť Vašou povinnosťou bolo ešte v roku 2012 vykonať zápis do OR a od 01.01.2013 viesť podvojné účtovníctvo. Daňová kontrola Vám môže dôjsť aj po 5 rokoch od ukončenia podnik.činnosti. Mám informáciu, že uvedené budú kontrolovať pracovníci živnostenkého úradu a taktiež daňový úrad.
Prikladám ako podporu zvýrazneného aj dokument z DRSR(už som ho niekde na Porade prikladala) http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...t_pre_prep.pdf
3 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

dakujem velmi pekne za info, kedze je uz april a ako poznam situaciu okolo tohto pripadu spatne to uz v tomto pripade z technickeho hladiska nebude mozne, chcela by som sa spytat ake sankcie hrozia a este by ma zaujimalo, ci je toto ojedinely pripad, alebo myslite, ze je takych zivnostnikov, ktori o tom nevedeli viacej/viem, ze neznalost zakona neospravelnuje ale nie kazdy maly szco stiha sledovat rychlost zmien v nasej legislative/
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

dakujem pekne, ale ako postupovat dalej?nechat to tak? zapisat sa do OR v tomto roku, aj ked v buducom sa uz nebude podnikat?
0 0
danica27 danica27

danica27 je offline (nepripojený) danica27

zdravím Vás,

je veľa takých, čo o tom nevedia, ale ako píšete neznalosť zákona neospravedňuje. Poznám aj takých, čo o tom vedia, ale stále na niečo čakajú....
Viete, nikoho nezujíma, čo budete robiť v budúcom roku, jednoducho teraz podnikáte, tak by ste mali dodržiavať aktuálne predpisy. V budúcom roku bude treba podať účtovnú závierku za rok 2013 už v rámci podvojného účtovníctva - to je vaša povinnosť, nakoľko v období 2012 ste podnikali....
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

ano tomu rozumiem, lenze ked sa spolocnost zapise do OR, tak povinnost viest PU ma od zaciatku nasledujuceho roka teda k 01.01.,
kedze sa to neurobilo v roku 2012 - ten zapis do OR, tak nemoze za rok 2013 podat uctovnu zavierku v PU
takze ak sa zapise do or v roku 2013 tak povinnost viest pu ma od 01.01.2014, teoreticky sa zapisat moze, ale ked v roku 2013 ukonci zivnost, tak v podstate nezacne viest PU od 01.01.2014,
takze danove priznanie za rok 2013 poda este ako szco. mam v tom trochu chaos. takze teraz neviem, ci to zapisat, aby aspon tato povinnost bola splnena.
0 0
roderio roderio

roderio je offline (nepripojený) roderio

Dobrý deň, chceme kúpiť auto nad 3,5t do firmy, je povinnosť žiadať nejaké povolenia alebo koncesnú listinu, ak ho budem využívať len pre firmu.
​Ďakujem
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
roderio Pozri príspevok
Dobrý deň, chceme kúpiť auto nad 3,5t do firmy, je povinnosť žiadať nejaké povolenia alebo koncesnú listinu, ak ho budem využívať len pre firmu.
​Ďakujem

Prečítaj si túto tému a tu toľko spomínaný zákon. Príslušný krajský úrad dopravy Ti vydá Povolenie na vykonávanie prepravy. Treba splniť zákonné podmienky.
Len preprava do 3,5 t je voľným predmetom podnikania.
Naposledy upravil Economic : 12.04.13 at 04:37
0 0
roderio roderio

roderio je offline (nepripojený) roderio

Lenže zákon neupravuje vlastnú firemnú dopravu, ja nebudem vykonávať prepravu pre iné subjekty.
0 0
FMX FMX

FMX je offline (nepripojený) FMX

(5) Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:
a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,
To by mohlo platiť pre vlastnú firmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať