Zavrieť

Porady

Vlastníctvo balkóna II

Žiadam Noemi-ke, Luanu38, Alaya1 a ďalšie ich kámošky z Dogfóra a tiež ostatných, aby neklikali na vyriešené, keď sa v téme nič nevyriešilo! Podobná téma tu síce je, ale je stará 5 rokov!
Ostatných žiadam, aby sa držali otázky a nerozoberali tu splácanie úverov, v koho vlastníctve sú okná a pod.

V téme fajcenie balkon bol prezentovaný takýto názor:

Tictac7
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....


http://lamparen.markiza.sk/clanok/v-...i-uvidite.html
Podľa zákona sa podlahovou plochou bytu rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov. Na základe zákona o vlastníctve bytov vlastník bytu balkón alebo lodžiu užíva, ale nie sú v jeho vlastníctve.

Môj názor je:
Do katastra nehnuteľností sa zapisujú bytové a nebytové priestory (plochy týchto priestorov). Definíciu, čo je/nie je bytový/nebytový priestor, som v zákone o katastri nehnuteľností nenašla. V zákone o vlastníctve bytov je definovaný takto:

Zákon o vlastníctve bytov
§ 2
(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.
(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Odvolávka 5) je na 5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka:
§ 121
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.


Z tohto vyplýva, že balkón nie je bytovým/nebytovým priestorom, preto ani nemôže byť zapísaný na liste vlastníctva a nie je ani miestnosťou, ale je priestorom určeným na trvalé užívanie s bytom - môj názor.

Kde konkrétne je v zákone o vlastníctve bytov napísané, že vlastník bytu balkón nevlastní? Je tam napísané len to, že jeho plocha sa neráta do podlahovej plochy bytu.

Veľa ľudí má na zmluvách uvedené balkóny ako súčasť bytu. Tak to tam majú uvedené niečo, čo nie je ich?
Naposledy upravil Llívia : 30.06.12 at 11:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Sito, ale v občianskom zákonníku sa nehovorí čo je podlahová plocha. A ani to na účely toho zákona netreba. O ploche sa píše iba v zmluve, na ktorú sa ten OZ odvoláva.
Podlahová plocha potrebná pre účely iných zákonov sa obvykle definuje v nich samých.
Napríklad V zákone o vlastníctve bytov je potrebná na výpočet úhrady do fondu opráv a na výpočet tepla(alebo jeho zložky)na jeden byt.
V zákone o miestnych daniach na výpočet dane z nehnuteľností.

Ale v zákone o ochrane nefajčiarov sa také nič nepíše. Nie je to verejné priestranstvo ani iný verejný priestor, kde fajčenie obmedzuje zákon. A nie je to ani spoločný priestor v bytovom dome.

Teda plocha bytu môže byť rôzna, podľa toho na aký účel sa vzťahuje.
Naposledy upravil marjankaj : 01.07.12 at 08:03
2 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Čo je to balkón? Balkón je vodorovná nosná konštrukcia, ktorá presahuje za obvodové múry domu, ak sa ohraničí zábradlím, a je z bytu umožnený vstup na tu konštrukciu, tak vznikne priestor, na ktorý má prístup len vlastník bytu. ( ? Ak sú balkóny blízko seba, prípadne spojené, môže aj sused, a nemusí použiť ani vchodové dvere do bytu.
Ja si to nemyslím.
Balkón je vodorovná plošná konštrukcia, voľná z troch strán a prístupná z interiéru budovy, ktorá je konzolovito vyložená z obvodovej či vnútornej nosnej konštrukcie. Balkón nie je NOSNÁ KONŠTRUKCIA.

Lodžia je
vodorovná plošná konštrukcia v charaktere plošnej dosky, ktorá je úplne alebo čiastočne zapustená do pôdorysu budovi, alebo je predsadená pred líce budovy, je voľná z jednej strány a z troch strán ohraničená stenami. Je prístupná z interiéru budovy.
Naposledy upravil nunenko : 01.07.12 at 10:39
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
Ja si to nemyslím.
Balkón je vodorovná plošná konštrukcia, voľná z troch strán a prístupná z interiéru budovy, ktorá je konzolovito vyložená z obvodovej či vnútornej nosnej konštrukcie. Balkón nie je NOSNÁ KONŠTRUKCIA.

Lodžia je
vodorovná plošná konštrukcia v charaktere plošnej dosky, ktorá je úplne alebo čiastočne zapustená do pôdorysu budovi, alebo je predsadená pred líce budovy, je voľná z jednej strány a z troch strán ohraničená stenami. Je prístupná z interiéru budovy.
V prvom momente som to videl tak, že nemyslíš, že si to opakuješ. Ale došlo ti to, jeden si vymazal. Teraz mi to pripadá tak, že si riadne ožil, keď niekto vymazal príspevky v prvej téme, ešte že si si ho prečítal, aj odpovedal.

Nie som technicky založený, typ. Ale čo potom, ak vstúpi niekto na ten balkón, čo spôsobí, že nespadne, že ho ten balkón unesie? A akú má nosnosť? Jednu - dve osoby a ruksak, alebo aj ruksak?

Nezabudni, čim viac ryješ, tým sa viac sa hlbšie dostaneš. Tak rýp, rýp, rýp možno ti narastie hríb.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

nunenko Pozri príspevok
Ja si to nemyslím.
Balkón je vodorovná plošná konštrukcia, voľná z troch strán a prístupná z interiéru budovy, ktorá je konzolovito vyložená z obvodovej či vnútornej nosnej konštrukcie. Balkón nie je NOSNÁ KONŠTRUKCIA.

Lodžia je
vodorovná plošná konštrukcia v charaktere plošnej dosky, ktorá je úplne alebo čiastočne zapustená do pôdorysu budovi, alebo je predsadená pred líce budovy, je voľná z jednej strány a z troch strán ohraničená stenami. Je prístupná z interiéru budovy.
Veľmi ZROZUMITEĽNÁ a jasná definícia !
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ja nerýpem, len chcem poukázať, že balkony a terasy by mali byť posuzované samostatne. Samozreme existujú aj hybridy (dvojlodžia, balkonolodžia...), a teda sa veci komplikujú.
Podstatné je ale to, o aký typ balkóna ide. Lodžia je ale ťažkooddeliteľná súčasť domu a bytu, no balkón je "oddeliteľná" a "nepotrebná" (pre riadne fungovanie domu) časť domu a bytu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Indeed Pozri príspevok
Veľmi ZROZUMITEĽNÁ a jasná definícia !
Ahoj, Lacko. Veľmi s tebou súhlasím, ale kde je definovaná nosnosť toho balkóna? Vo vyhradenom technickom zariadení, výťahu to musí byť zo zákona, jasne definované, akú má nosnosť.

Keby sme sa začali hrabať v projekte domu, na niečo by sme prišli, ale asi by to nebolo vyjaderné aj v osobách, ako pri výťahu.

Nie vždy, to čo je jasné, je jasné všetkým, ale ak je jasno, tak pre všetkých. S tým nič nenarobím, ty áno?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
Ja nerýpem, len chcem poukázať, že balkony a terasy by mali byť posuzované samostatne. Samozreme existujú aj hybridy (dvojlodžia, balkonolodžia...), a teda sa veci komplikujú.
Podstatné je ale to, o aký typ balkóna ide. Lodžia je ale ťažkooddeliteľná súčasť domu a bytu, no balkón je "oddeliteľná" a "nepotrebná" (pre riadne fungovanie domu) časť domu a bytu.
Ako to myslíš, alebo si si istý? Ani v byte, ani na dome? Tu je len jedna komplikácia, ten kto sa môže dostať z bytu na ten priestor, tak ten tvrdí, že je jeho. Ale ak by mal zaplatiť náklady na opravu svojho majetku, tak to už nie, predsa ten priestor nie je je ho majetok, zo zákona musia prispieť na jeho opravu všetci v dome, teda aj tí čo nemajú možnosť využívať ten priestor, spoločnú časť, vraj jeho balkón!
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Komu patrí balkón?
Na to odpovedá zákon 182/93. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.
A kedže bol pridaný text:
Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.
dá sa z toho odvodiť, že balkóny a lodžie sa z fondu opravujú, aj napriek tomu, že NIE SÚ SPOLOČNÉ.
V prípade, že by ich chcel zákon zaradiť medzi spoločné časti domu, tak by tak učinil v
§ 2 ods. 4.
Balkóny a lódžie sú príslušenstvom bytu, ktorého údržba a oprava sa hradí z FPÚaO.
Naposledy upravil nunenko : 01.07.12 at 14:13
1 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

sito Pozri príspevok
Ahoj, Lacko. Veľmi s tebou súhlasím, ale kde je definovaná nosnosť toho balkóna? Vo vyhradenom technickom zariadení, výťahu to musí byť zo zákona, jasne definované, akú má nosnosť.

Keby sme sa začali hrabať v projekte domu, na niečo by sme prišli, ale asi by to nebolo vyjaderné aj v osobách, ako pri výťahu.

Nie vždy, to čo je jasné, je jasné všetkým, ale ak je jasno, tak pre všetkých. S tým nič nenarobím, ty áno?
Má nosnosť tak 2-3 osoby x 2 kvoli bezpečnosti

Nikto nepredpokladá,že niekto si na taký balkón uloži 100 vriec cementu....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Indeed Pozri príspevok
Má nosnosť tak 2-3 osoby x 2 kvoli bezpečnosti

Nikto nepredpokladá,že niekto si na taký balkón uloži 100 vriec cementu....
Lacko, ďakujem! Len jedná otázka. Tá konštrukcia na ktorú sa postaví tých, až šesť osôb, je nosná, či nie?
Naposledy upravil sito : 02.07.12 at 11:24
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

samozrejme že je nosná a plne pochodzna vzhĺadom na osoby ,ktoré sa na balkone možu vyskytnúť.

Z technického hĺadiska balkon je votknutý nosník...
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
Lacko, ďakujem! Len jedná otázka. Tá konštrukcia na ktorú sa postaví tých, až šesť osôb, je nosná, či nie?
Sito nosná konštrukcia je aj strop napríklad v obývačke. Teda plocha obývačky(aj iných miestnností) by sa nemala zarátavať do celkovej plochy?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sito Pozri príspevok
Lacko, ďakujem! Len jedná otázka. Tá konštrukcia na ktorú sa postaví tých, až šesť osôb, je nosná, či nie?
Balkón, či lódžia majú stanovenú svoju maximálnu nosnosť. Nie sú však nosnou konštrukciou bytového domu, nedržia samotný dom, ale zaťažujú nosnú konštrukciu domu. Ako vplývajú úpravy - zásahy do nosných konštrukcií domu v jednotlivých typoch domu, nájdete tu http://www.build.gov.sk/mvrrsr/sourc...ent/003391.pdf.
Napríklad zasklenie balkóna vždy zväčšuje vodorovné a zvislé zaťaženie nosných konštrukcií domu.
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
Balkón, či lódžia majú stanovenú svoju maximálnu nosnosť. Nie sú však nosnou konštrukciou bytového domu, nedržia samotný dom, ale zaťažujú nosnú konštrukciu domu. Ako vplývajú úpravy - zásahy do nosných konštrukcií domu v jednotlivých typoch domu, nájdete tu http://www.build.gov.sk/mvrrsr/sourc...ent/003391.pdf.
Napríklad zasklenie balkóna vždy zväčšuje vodorovné a zvislé zaťaženie nosných konštrukcií domu.
Balkón ako taký nosnosť nemá. Presnejšie sa s ňou pri výpočtoch neuvažuje.
Je to podobné ako tvrdenie že izba má nosnosť. Nosnosť má strop pod tou izbou. V prípade balkónu je nosnou konštrukciou previsnutá doska alebo nosníky, na ktorých je balkón uložený. A tie sa aj dimenzujú na normové zaťaženie. V prípade balkóna je to asi 400 kg/m2.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Balkón ako taký nosnosť nemá. Presnejšie sa s ňou pri výpočtoch neuvažuje.
Je to podobné ako tvrdenie že izba má nosnosť. Nosnosť má strop pod tou izbou. V prípade balkónu je nosnou konštrukciou previsnutá doska alebo nosníky, na ktorých je balkón uložený. A tie sa aj dimenzujú na normové zaťaženie. V prípade balkóna je to asi 400 kg/m2.
Máš pravdu, ja som mala na mysli zaťaženie, použila som slovo nosnosť v tom zmysle, koľko ten balkón unesie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
http://sk.wikipedia.org/wiki/Balk%C3%B3n_(fas%C3%A1da)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Sito nosná konštrukcia je aj strop napríklad v obývačke. Teda plocha obývačky(aj iných miestnností) by sa nemala zarátavať do celkovej plochy?
Tu je napríklad jednoduchá odpoveď, čo je spoločné pre vlastníkov a pritom plocha sa zároveň započítava do plochy bytu. http://www.porada.sk/t107062-spolocn...dzi-bytmi.html
Na stranách 12 a 13 PDF dokumentu http://www.build.gov.sk/mvrrsr/sourc...ent/003391.pdf (strany 8 a 9) je časť 2 VPLYV ÚPRAVY BYTOV NA NOSNÉ KONŠTRUKCIE. Je tam aj zasklenie balkónov a lódžií, ako úprava bytu, ktorá zväčšuje vodorovné a zvislé zaťaženie nosných konštrukcií. Pozerala som tie naše lodžie, my ich máme ohraničené bočnými plnými nosnými železobetónovými stenami, každý jeden byt má u nás rovnakú lodžiu. Opravy balkónov a lodžií sa hradia z fondu opráv. Sú však príslušenstvom bytu aj podľa zákona aj podľa kúpnej zmluvy, na LV je byt, ku ktorému je zmluvne určené príslušenstvo. Ja si myslím, že vlastním lodžiu. Byt s balkónom či lodžiou je drahší, ako byt bez nich. Akurát ich plocha sa nepočíta do plochy bytu. Takže balkóny a lodžie sú výhodou bytu, lebo ich oprava je financovaná z FO. Pozerala som na stránke NRSR novelu zákona, ktorá zvyšuje platby do FO za balkóny a lodžie, že je to z dôvodu spravodlivosti voči tým, čo balkóny nemajú. Slabá to spravodlivosť. A rovnako slabá spravodlivosť je aj voči vlastníkom, kde všetky byty v dome, aj malé, aj veľké, majú rovnaké a veľké lodžie.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka ja tomu rozumiem.
Táto polemika vznikla niekde tu.
http://www.porada.sk/t196707-fajceni...ml#post2093706
Tému "pasívni aktivisti" zatvorili, tak sa otvorila podobná téma.
http://www.porada.sk/t196887-vlastnictvo-balkona.html
A keďže aj túto zatvorili, tak sa diskutuje tu.

Pôvodne sa diskutovalo o tom, či je balkón súčasťou bytu alebo nie. A teda či sa tam môže fajčiť alebo nie. Či možno na schôdzi vlastníkov odsúhlasiť zákaz fajčenia na balkónoch.
Nejde o úhradu do fondu opráv, to je jasné, je to v zákone.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Kvaka ja tomu rozumiem.
Táto polemika vznikla niekde tu.
http://www.porada.sk/t196707-fajceni...ml#post2093706
Tému "pasívni aktivisti" zatvorili, tak sa otvorila podobná téma.
http://www.porada.sk/t196887-vlastnictvo-balkona.html
A keďže aj túto zatvorili, tak sa diskutuje tu.

Pôvodne sa diskutovalo o tom, či je balkón súčasťou bytu alebo nie. A teda či sa tam môže fajčiť alebo nie. Či možno na schôdzi vlastníkov odsúhlasiť zákaz fajčenia na balkónoch.
Nejde o úhradu do fondu opráv, to je jasné, je to v zákone.
Ja viem, že nejde o úhradu, ide o vlastníctvo. Lodžia je moja. A môžu odsúhlasiť zákaz fajčenia na balkóne, iba ak neprimeraným spôsobom to fajčenie zasahuje do práv susedných bytov, musia postupovať len v medziach zákona, či už o bytoch alebo občianskeho zákonníka. Ak mňa niekto obťažuje hlukom po 22.00, nemôžem mu ísť vypnúť TV či rádio, môžem mu však zabúchať na dvere. Ak mňa niekto alebo ja niekoho obťažujem cigaretovým dymom, tak si zavrieme balkónové dvere alebo okno, čo je to nadmieru? Tu je toho viac http://www.dieta.sk/index.php?page=7&theme=846
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

marjankaj Pozri príspevok
Kvaka ja tomu rozumiem.
Táto polemika vznikla niekde tu.
http://www.porada.sk/t196707-fajceni...ml#post2093706
Tému "pasívni aktivisti" zatvorili, tak sa otvorila podobná téma.
http://www.porada.sk/t196887-vlastnictvo-balkona.html
A keďže aj túto zatvorili, tak sa diskutuje tu.

Pôvodne sa diskutovalo o tom, či je balkón súčasťou bytu alebo nie. A teda či sa tam môže fajčiť alebo nie. Či možno na schôdzi vlastníkov odsúhlasiť zákaz fajčenia na balkónoch.
Nejde o úhradu do fondu opráv, to je jasné, je to v zákone.
Túto tému som založila ja, takže ja viem najlepšie, prečo som ju založila, a nebolo to kvôli tomu, či niekto môže fajčiť na balkóne! Téma je pokračovaním rovnakej témy (ktorú isté osoby "vyriešili" a to 2 z nich v nej ani necekli), pretože v téme o fajčení na balkónoch Tictac7 dala názor, že podľa Lampárne (názor právnikov) balkón nie je vo vlastníctve majiteľa bytu. Mám na to iný názor a chcela som vedieť, kde/čo je vlastne pravda. TOTO NIE JE TÉMA O FAJČENÍ NA BALKÓNOCH!!! Na to sú tu založené iné témy, tak ak chcete diskutovať o fajčení na balkónoch, chodbách a neviem kde ešte v bytových domoch, nájdite si inú tému, kde budete pokračovať.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať