Zavrieť

Porady

DPH z diaľničnej nálepky?

Môj klient z firmy A kúpil diaľničnú nálepku na benzinovej pumpe, kde mu vydali blok z registrčnej pokladne s nulovou sadzbou DPH za diaľničnú známku do 3,5 t za 1.100 Sk. Tým pádom celú suma sa zaúčtuje do nákladov. Druhý klient z firmy B kúpil diaľničnú nálepku na pošte, kde dostal potvrdenie o nákupe známky + mi predložil zadnú časť známky, ktorá mu ostala po odlepení na čelné sklo, kde je uvedená Národná diaľničná spoločnosť, a.s., jej IČ DPH a hlavne, že známka stojí 1.100 Sk, z toho DPH 175,60. Je nákup diaľničnej známky bez DPH alebo s DPH, alebo podľa toho kde to kúpim_
Naposledy upravil Jana Acsová : 21.02.06 at 07:26
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Tweety
DZ je daňový výdavok. Ak si platca dph a táto bola voči tebe uplatnená, máš nárok na odpočet dph z tejto známky.
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?
Ak máš fa za nákup DZ: účtuješ základ dane(náklad daňovo uznaný) + daň.
alebo ešte si chcela účtovať aj cez IUD? Možno sa nerozumieme.
Napíš, prosím ako to máš.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

tonkat
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?
Tonka, nič neúčtuj 2x.
To, čo zaplatíš za dialničnú známku je už cena s DPH, teda si ju na tej faktúre rozúčtuješ na ZD a DPH. ZD ide do nákladov a DPH si nárokuješ.
Tú podkladovú časť si len priložíš k tej faktúre.
Už neúčtuješ v interných dokladoch nič.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Tweety
Ak máš fa za nákup DZ: účtuješ základ dane(náklad daňovo uznaný) + daň.
alebo ešte si chcela účtovať aj cez IUD? Možno sa nerozumieme.
Napíš, prosím ako to máš.
Účtujem faktúru aj interný doklad. Na faktúre nemám vyčíslenú daň, lebo je to od Česmadu, tak ani nemôže byť vyčíslená. Tak účtujem len náklad. KeĎ mi vrátia podkladové časti účtujem cez interný doklad nárok na odpočet DPH. Tak si myslím, že nemôžem mať aj na fa celú sumu ako náklad a ešte si aj uplatniť DPH. Možno by som to mohla účtovať rovno na faktúre, ale tam mi nebudú sedieť počty známok, lebo niektoré sme prefakturovali na inú osobu, tak z nich si nebudem uplatňovať DPH. No máme to komplikované, lebo niečo sme predali a niečo šoféri zahodili. Babo raď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

quote=tonkat]Účtujem faktúru aj interný doklad. Na faktúre nemám vyčíslenú daň, lebo je to od Česmadu, tak ani nemôže byť vyčíslená. Tak účtujem len náklad. KeĎ mi vrátia podkladové časti účtujem cez interný doklad nárok na odpočet DPH. Tak si myslím, že nemôžem mať aj na fa celú sumu ako náklad a ešte si aj uplatniť DPH. Možno by som to mohla účtovať rovno na faktúre, ale tam mi nebudú sedieť počty známok, lebo niektoré sme prefakturovali na inú osobu, tak z nich si nebudem uplatňovať DPH. No máme to komplikované, lebo niečo sme predali a niečo šoféri zahodili. Babo raď.[/quote]

Ja by som to robila takto. Fa od Česmadu, ktorá je bez dph: 518/321. IUD-preúčtovanie na dph. 343/518.(máš podkladovú časť nálepky.)
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem vám za ochotu, urobila som to nakoniec na tej faktúre, ale som tam rozpísala zvlásť účtovanie refakturovaných DZ, zvlášť tých, kde si uplatňujeme DPH a zvlášť tie, z ktorých stratili podkladovú časť. Tam som zúčtovala do nákladov len ZD a DPH som dala ako pripočitateľnú položku. Myslím, že to v niektorom príspevku tak AVO uvádzala, že keď si neuplatním DPH, lebo nemám podklad, tak táto DPH nemôže byť daňový výdavok.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Zároveň upozorňujem, že neuplatnená DPH (v prípade, že sa nezachová podkladová časť nálepky) nebude daňovo uznaným nákladom (výdavkom). Preto doporučujem upozorňovať všetkých na skutočnosť, že podkladovú časť nálepky je potrebné vrátiť (predložiť do učtárne).

Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.
Viď príspevok č. 4 tohto istého zadávateľa ...
0 0
Timcsi Timcsi

Timcsi je offline (nepripojený) Timcsi

AVO
Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.
Ešte nie je žiadne usmernenie?
Lebo v našom prípade ani jeden šofér nevrátil podkladovú časť (a ide o nemalú sumu, tj.DPH).
Takže zatiaľ celú fakturovanú sumu za DZ máme v daňovo uznat.nákladoch (cez faktúru sme si obstarali tie DZ, kde nebola vyčíslená DPH). A keď dobre rozumiem, musíme sami z tej fakturovanej sumy vypočítať výšku DPH, a keďže nemáme žiadne podkladové časti, budeme musieť tú čiastku (sumu DPH) preúčtovať ako daňovo neuznateľný náklad????
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Timcsi
Ešte nie je žiadne usmernenie?
Lebo v našom prípade ani jeden šofér nevrátil podkladovú časť (a ide o nemalú sumu, tj.DPH).
Takže zatiaľ celú fakturovanú sumu za DZ máme v daňovo uznat.nákladoch (cez faktúru sme si obstarali tie DZ, kde nebola vyčíslená DPH). A keď dobre rozumiem, musíme sami z tej fakturovanej sumy vypočítať výšku DPH, a keďže nemáme žiadne podkladové časti, budeme musieť tú čiastku (sumu DPH) preúčtovať ako daňovo neuznateľný náklad????
Nie je žiadne usmernenie. T.j. daňový subjekt by mal preukázať právo na odpočítanie dane faktúrou, ktorou je podkladová časť nálepky. DÚ nebude akceptovať zanedbanie pracovných postupov vo firme, resp. porušenie interných pravidiel obehu dokladov. Ak sa podkladová časť nálepky nedostane do učtárne (na uplatnenie práva na odpočítanie dane) je to možné posúdiť ako porušenie zásad obehu dokladov na firme.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Mám doklad o kúpe diaľničnej známky (kúpa na benzínke) bez DPH.
Ide ale o dial.známku pre českú diaľnicu. Je aj v takom prípade na nálepke DPH?
Môžem dať celú sumu do nákladov , alebo mám vypočítať DPH a dať do nákladov iba sumu bez DPH ?
Vďaka za pomoc
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Celú sumu dáš normálne do nákladov. DPH sa nepočíta.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Jana Acsová Pozri príspevok
Od 1.1.2006 sa za faktúru považuje podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic. Právo na odpočítanie dane teda dokladujete podkladovou časťou nálepky.

Dávam do pozornosti, že doklad o kúpe by bol faktúrou iba v prípade, že by doklad bol vystavený v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Inak nevzniká právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty.

Zároveň upozorňujem, že neuplatnená DPH (v prípade, že sa nezachová podkladová časť nálepky) nebude daňovo uznaným nákladom (výdavkom). Preto doporučujem upozorňovať všetkých na skutočnosť, že podkladovú časť nálepky je potrebné vrátiť (predložiť do učtárne).

Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.


je niečo nové v tomto smere? meuplatnila som si DPH na dialničné nálepky
podkladová časť sa ku mne nedostala, celú sumu mám na 518, môžem to nechať? alebo časť DPH nebude daňovým nákladom-pripoč.položkou?
0 0
bebatka bebatka

bebatka je offline (nepripojený) bebatka

Jaaaaj, moja. ale podkladou cast nalepky si musis aj tak odkladat a vozit si ho pekne v aute....bez ohladu na DPH....takze radsej "normalne" neodhadzuj... ))
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bebatka Pozri príspevok
Jaaaaj, moja. ale podkladou cast nalepky si musis aj tak odkladat a vozit si ho pekne v aute....bez ohladu na DPH....takze radsej "normalne" neodhadzuj... ))
Menej familiárne, ale pre istotu naozaj neodhadzovať, ale určite nenosiť v aute. V aute, resp. tam, kde je vodič zvyknutý voziť kontrolný kupón.
Je to uvedené aj v tejto téme. Napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=187976&postcount=7
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ANNAP Pozri príspevok
[/b]

je niečo nové v tomto smere? meuplatnila som si DPH na dialničné nálepky
podkladová časť sa ku mne nedostala, celú sumu mám na 518, môžem to nechať? alebo časť DPH nebude daňovým nákladom-pripoč.položkou?
Nemôžete to nechať v daňových výdavkoch. Jedná sa o nesplnenie si povinností. Žiadna výnimka neplatí.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať