Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dovolím si dať návod ako zaraďovať výdavky v JÚ.

Domnievam sa, že ku zmene došlo z toho dôvodu, že v podvojnom a jednoduchom účtovníctve sa výdavky neposudzovali rovnako. Najväčší "neporiadok" bol v prevádzkovej réžii lebo tam poväčšine sa účtovali výdavky všeobecne pomenované ako réžia napríklad: toaletný papier, drobné kancelárske potreby ale aj poštovné aj telefóny.

Teraz je v tom poriadok:
To čo je v PÚ 501, 504 sú v JÚ zásoby
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Ostatné výdavky: úroky, poplatky v banke, mýto a podobne sú ostatné výdavky.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

apo
Dovolím si dať návod ako zaraďovať výdavky v JÚ.

Domnievam sa, že ku zmene došlo z toho dôvodu, že v podvojnom a jednoduchom účtovníctve sa výdavky neposudzovali rovnako. Najväčší "neporiadok" bol v prevádzkovej réžii lebo tam poväčšine sa účtovali výdavky všeobecne pomenované ako réžia napríklad: toaletný papier, drobné kancelárske potreby ale aj poštovné aj telefóny.

Teraz je v tom poriadok:
To čo je v PÚ 501, 504 sú v JÚ zásoby
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Ostatné výdavky: úroky, poplatky v banke, mýto a podobne sú ostatné výdavky.
podčiarknuté nie sú ostatné výdavky, ale služby, konkrétne finančné služby..
OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007
č. MF/27076/2007-74 atď..
§ 4
Peňažný denník
(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.
Naposledy upravil Žabinka : 28.05.14 at 12:10
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

apo
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Tiež dodám, pojem réžia postupy účtovania v JÚ nepoznajú.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Cielom môjho príspevku bolo poradiť nerozhodným ako sa trafiť do do 6 druhov výdavkov vo výkaze o príjmoch a výdavkoch:
Mzdy, platby poistného a sociálny fond to vie hádam každý zatriediť.
V príspevku na ktorý som reagoval mal poraďák problém s bankovými poplatkami tak som si dovolil dať jednoduchý návod ako určiť čo je je služba a čo ostatný výdavok.

Nechápem prečo žabinka máva opatrením ministerstav financií.

Pre Tweety:
Prevádzkovú réžiu som uvádzal ako zlý spôsob členenia výdavkov, ktorý nové usmernenie dalo na poriadok. Prevádzková réžia ako taká nezanikla a v hovorovej terminológii pojem réžia bol a bude aj o 100 rokov bez ohľadu nato aká bude metodika.

Nechápem o čo Vám ide a prečo zaťažujete mladých poraďákov zbytočnými informáciami.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

apo
Cielom môjho príspevku bolo poradiť nerozhodným ako sa trafiť do do 6 druhov výdavkov vo výkaze o príjmoch a výdavkoch:
Mzdy, platby poistného a sociálny fond to vie hádam každý zatriediť.
V príspevku na ktorý som reagoval mal poraďák problém s bankovými poplatkami tak som si dovolil dať jednoduchý návod ako určiť čo je je služba a čo ostatný výdavok.

Nechápem prečo žabinka máva opatrením ministerstav financií.

Pre Tweety:
Prevádzkovú réžiu som uvádzal ako zlý spôsob členenia výdavkov, ktorý nové usmernenie dalo na poriadok. Prevádzková réžia ako taká nezanikla a v hovorovej terminológii pojem réžia bol a bude aj o 100 rokov bez ohľadu nato aká bude metodika.

Nechápem o čo Vám ide a prečo zaťažujete mladých poraďákov zbytočnými informáciami.
konkrétne mne nejde o nič.. akurát som upozornila, že tvoje začlenenie úrokov, poplatkov, mýta nie je správne do ostatných výdavkov, ale do služieb.. howgh..
2 0
AKVARKO AKVARKO

AKVARKO je offline (nepripojený) AKVARKO

cestovné zamestnancov a podnikateľa raz vidím v stĺpci služby a raz v stĺpci ostatné , rozhodnime sa prosím
0 0
andrejka a andrejka a

andrejka a je offline (nepripojený) andrejka a

Z publikácie jednoduchého účtovníctva... snáď pomôže
Výdavky na pracovné cesty zamestnancov sa v peňažnom denníku účtujú ako výdaj peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na účte v banke a to: pri náhradách poskytnutých vo výške a rozsahu v zmysle zákona o cestovných náhradách ako výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom a v druhovom členení ostatné výdavky.
Výdavky na pracovné cesty podnikateľa sa zaúčtujú tiež do daňových výdavkov ako ostatné výdavky.
1 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
Naposledy upravil Siporka : 07.06.14 at 13:22
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Siporka
Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
Naozaj nikto neodpovie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Siporka
Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
ÁNo služby.
1 0
Lota1 Lota1

Lota1 je offline (nepripojený) Lota1

Dobry den, prosim vas, kam by ste dali upomienku oneskorenej platby od operatora - do sluzieb (ako fakturu za mobil) alebo do ostatnych vydavkov? Poplatok za tuto upomienku je vycisleny v cenniku operatora, neviem ci je aj zvlast zmluvne dojednany, zmluvu nemam. Dakujem a pekny den.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Lota1
Dobry den, prosim vas, kam by ste dali upomienku oneskorenej platby od operatora - do sluzieb (ako fakturu za mobil) alebo do ostatnych vydavkov? Poplatok za tuto upomienku je vycisleny v cenniku operatora, neviem ci je aj zvlast zmluvne dojednany, zmluvu nemam. Dakujem a pekny den.
ja osobne dávam do služieb (sankciuˇ)
0 0
Lota1 Lota1

Lota1 je offline (nepripojený) Lota1

Dakujem za odpoved .
Prosim vas, este by som potrebovala poradit ohladom prijmov z osobnej asistencie. Kam s nimi v PD? Su to POZD - vyrobky a sluzby alebo ostatne prijmy? Prijem z osobnej asistencie sa podla zakona o DzP radi medzi prijmy podla par. 6, odsek 2, pism. b - teda medzi prijmy z cinnosti, ktore nie su zivnostou ani podnikanim. Ide teda o zdanitelne prijmy osobneho asistenta.
V tejto suvislosti by som sa este chcela opytat, je potrebne tieto prijmy zaevidovat do evidencie pohladavok ako ostatne, resp. ine pohladavky (OA na tieto prijmy nevystavuje faktury, subezne je aj SZCO)? Tento prijem dostane vyplateny na zaklade potvrdenia o vyplatenych odmenach osobnemu asistentovi, k comu ja spravim PPD a zaevidujem prijmy do PD, mesacne.
Dakujem vam vopred velmi pekne...peknu nedelu prajem

...este ma napadlo: OA s uzivatelom maju medzi sebou zmluvu o vykone OA od r. 2011 na dobu neurcitu...je potrebne asi tuto zmluvu zauctovat medzi pohladavky (dam ju k zaciatocnym stavom r. 2013?) - len s akou sumou? Odmena je dohodnuta vo vyske 1,39% sumy ŽM, ktore sa v polovici roka meni....a k tetjo zmluve sa potom viazu tie mesacne prijmy v hotovosti, ktore idu do PD...ako to sparovat s tou zmluvou, kedze fakturacia tam nie je? este raz vdaka
Naposledy upravil Lota1 : 22.06.14 at 11:50 Dôvod: doplnenie
0 0
sova* sova*

sova* je offline (nepripojený) sova*

A dialničné známky účtujete do služieb? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sú to služby.
1 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ako správne oddeliť poplatok od služby. Napríklad úhradu za vstupnú prehliadku u lekára, alebo poplatok u lekára k získaniu vodičského oprávnenia a nakoniec aj mýtne poplatky. Hlavne v podvojnom účtovníctve je to dôležitá otázka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Si v téme JÚ.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V JÚ robím rovnakú štruktúru výdavkov ako je v PÚ štruktúra nákladov z dôvodu vyhotovovania výkazov pre Štatistický úrad. Z toho dôvodu mám voľakedajšiu prevádzkovú réžiu rozbitú na 20 účelov. Teraz mám mýto v službách ale chcem to mať správne pomenované.

Potom načo sa Sova pýtal či dať mýto a DN do služieb? Kde by DN ešte mohol zaúčtovať v JÚ, ostatné výdavky?
Naposledy upravil apo : 16.02.15 at 13:34
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ešte doplním, neznášam JÚ a vždy som hľadal paralelu medzi JÚ a PÚ. Napríklad toaletný papier v JÚ som nikdy nedával do prevádzkovej réžie ale do spotreby materiálu a dnes je to tak správne len sa tomu nehovorí materiál ale zásoby. Prax je taká, že dnes štrutúra výdavkov v JÚ sa priblížila k štruktúre v PÚ.
Konkrétne.
Služby v JÚ je 51x
Zásoby v JÚ je 501a 132
Žiaľ pre energie v JÚ nevymysleli samostatný riadok,
ale máme riadok pre sociálny fond, ktorý je totálny anachronizmus v JÚ. Zníženie základu dane tvorbou fondu bez výdavku peňazí mohli vymyslieť iba bývalí komunisti za čias pani ministerky ktorú nechcem menovať.
Naposledy upravil apo : 16.02.15 at 13:50
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobrý deň, mohli by ste mi prosim poradit, prýkrat robim JU ...ako zauctovat v JU mam alfu, ked kupil do prevadzky televizor ale mesacne ho splaca? hoci mame aj blocek k tomu ale na vypise z uctu ide kazdy mesiac 47 Eur... Dakujem moc
0 0
Načítať ďalšie