Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenske poistenie v r 2013, prihlasit sa?

Dobry den,
s manzelom planujeme dieta a chcem sa opytat, ako je to s DNP v roku 2013. Kolko korun budem mesacne platit, ake su zakladne poziadavky, podmienky, oplati sa to vobec? ako postupovat? kolko korun by som mesacne dostavala?

moj hruby plat je 520e a som zamestnana od 10.2.2011.

Dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

danamail Pozri príspevok
Žiaľ vyzerá to akoby som často menila zamestnanie, ale od novembra ma len evidenčne konateľ prehodil do inej svojej spoločnosti. Pracujem tam stále, ale zmenil mi platové podmienky, preto sa pýtam na výpočet materskej. Čo by bolo za predpokladu, že tých 90 platených dní budem mať.
Ako som to pozerala, tak keby som ešte v tomto roku nastúpila na materskú, počítala by sa mi z príjmu za rok 2012? aj keď som mala "akože" troch zamestnávateľov?
No ak PP bude trvať 90 dní a aj toľko bude platené minimálne tak MD sa ti vypočíta z hrubej mzdy čo si dosiahla v období 11/2012-12/2012 .
Kedy máš nástup na MD? Asi by ti vyšlo mať MD aj z DNP ak sa prihlásiš.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Letko Pozri príspevok
Poistenie bolo nepretržité, jedno skončilo a na druhý deň začalo ďalšie.

Poistenie by malo skončiť v júli. Manželka môže otehotnieť najskôr v novembri kvôli sekcii.

Čo by bolo pre nás najlepšie urobiť? Znížiť v apríli postné na minimum, keďže materská jej končí asi poldruha mesiaca pred koncom poistenia? Alebo ponechať maximum? Bude mať doterajšia výška poistenia vplyv na jej materskú v budúcnosti?

Ďakujem
Dopĺňam - môže DNP ukončiť aj skôr ako o 9 mesiacov? (po skončení materskej) Je to rozumné?
0 0
genko genko

genko je offline (nepripojený) genko

Ahojte, ja tiez mam obdobny dotaz. Momentalne som HPP a SZCO na Slovensku sucasne. Zo SZCO platim len do ZP, do socialnej nemam povinnost. Mam ponuku zamestnat sa na HPP v spol. s hlavnym sidlom v CR, ale miestom vykonu prace bude SR. Pracovny pomer a vsetky pracovno-pravne nalezitosti vratane odvodov sa budu riadit ceskou legislativou. Jednalo by sa o prac. pomer na dobu urcitu - cca od aprila, maja do konca oktobra.
Musim pritom pozastavit SZCO na Slovensku a dat vypoved z HPP na Slovensku. Je mozne, ze medzi datumom ukoncenia HPP na SK a zacatim PP v CR mi vznikne par tyzdnove okno a budem sa sa musiet registrovat na urade prace. Moja otazka: Ako to bude u mna vyzerat s narokom na matersku, ak by som sa po ukonceni HPP v CR (od novembra 2013) sla zaevidovat na SR na urad prace? Momentalne pracujem na HPP nepretrzite od augusta 2009. Myslite, ze by bolo pocas prace v Cechach pre mna vyhodne byt DNP z maxima a platit to do socpoist na SK? Alebo az potom, ked HPP v CR realne ukoncim a budem evidovana na UP na SK? je to strasne zamotane a ak by som si mala tymi Cechami skomplikovat pripadny narok na matersku na Slovensku, asi by som z toho HPP na SK ani nedavala vypoved ... Rozhodnut sa musim do konca januara. Dakujem za skoru odpoved a pripadne najvhodnejsie riesenie .... uf
Naposledy upravil genko : 30.01.13 at 12:54
0 0
danamail danamail

danamail je offline (nepripojený) danamail

Ďakujem. Ide totiž o to, že od nového roku nám zmenil zamestnávateľ mzdu na minimum, do konca minulého roku som mala v hrubom slušný príjem. Plánujeme dieťa a práve posudzujeme ako bude vypočítaná materská, keby som to "stihla" ešte v tomto roku, a keď až na budúci rok, akú by som mala materskú, keď budem mať teraz minimálnu mzdu. A odkedy by bolo potom treba DNP?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

danamail Pozri príspevok
Ďakujem. Ide totiž o to, že od nového roku nám zmenil zamestnávateľ mzdu na minimum, do konca minulého roku som mala v hrubom slušný príjem. Plánujeme dieťa a práve posudzujeme ako bude vypočítaná materská, keby som to "stihla" ešte v tomto roku, a keď až na budúci rok, akú by som mala materskú, keď budem mať teraz minimálnu mzdu. A odkedy by bolo potom treba DNP?
Píšem ti to už tretí krát .. ak stihneš nastúpiť na MD tento rok .. tak MD sa ti bude rátať z VZ kt. si mala 11/2012-12/2012 ...
ak nastúpiš na MD v roku 2014 tak MD bude z minima, kedže tento rok máš minimálnu mzdu.
A DNP, treba tak aby bola splnená podmienka 270 dní zo všetkých poistení, technicky DNP Ti stačí založiť až ked otehotnieš, na cca 7 dní .. potom zrušiť ... a pred náastupom na MD opäť sa prihlásiť na DNP a po MD zrušiť, lebo počas RD by trebalo platiť.
0 0
Gabin Gabin

Gabin je offline (nepripojený) Gabin

Dobrý deň,

prečítala som veľa príspevkov a už vôbec neviem čo by som mala robiť.
pp mám od mája 2009, mám minimálnu mzdu, na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 5/2013, ak dobre chápem výšiť materskú by som mohla jedine tak, že ukončím pp a uzavriem nový. môžem to urobiť zo dňa na deň, alebo musím sa nahlásiť aj na úrad práce? možem mať nový pp aj u súčasného zuamestnávateľa? akú mzdu mám mať, aby som dostala najvyššiu materskú?

vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Gabin Pozri príspevok
Dobrý deň,

prečítala som veľa príspevkov a už vôbec neviem čo by som mala robiť.
pp mám od mája 2009, mám minimálnu mzdu, na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 5/2013, ak dobre chápem výšiť materskú by som mohla jedine tak, že ukončím pp a uzavriem nový. môžem to urobiť zo dňa na deň, alebo musím sa nahlásiť aj na úrad práce? možem mať nový pp aj u súčasného zuamestnávateľa? akú mzdu mám mať, aby som dostala najvyššiu materskú?

vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede
Nemusíš ísť na UP, dá sa to urobiť zo dňa na deň. Akurát tá pozícia pracovná by mala byť iná ako tá kde si zarábala minimálnu mzdu. Maximum je 1179 eur . Ale upozorním poistenie musí trvať 90 dní a aj musí byť 90 dní platené aby bol nárok na MD z nového zamestnania.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabin Pozri príspevok
Dobrý deň,

prečítala som veľa príspevkov a už vôbec neviem čo by som mala robiť.
pp mám od mája 2009, mám minimálnu mzdu, na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 5/2013, ak dobre chápem výšiť materskú by som mohla jedine tak, že ukončím pp a uzavriem nový. môžem to urobiť zo dňa na deň, alebo musím sa nahlásiť aj na úrad práce? možem mať nový pp aj u súčasného zuamestnávateľa? akú mzdu mám mať, aby som dostala najvyššiu materskú?

vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede
Pozor pri takýchto pracovných zmluvách, aby pracovné zaradenie zodpovedalo stupňu náročnosti a platové podmienky platili pre všetkých zamestnanov na rovnakej pracovnej pozícii. SP robí kontroly.

To sa dalo urobiť v decembri inak - podstatne lacnejšie. Teraz je už neskoro.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Letko Pozri príspevok
Poistenie bolo nepretržité, jedno skončilo a na druhý deň začalo ďalšie.

Poistenie by malo skončiť v júli. Manželka môže otehotnieť najskôr v novembri kvôli sekcii.

Čo by bolo pre nás najlepšie urobiť? Znížiť v apríli postné na minimum, keďže materská jej končí asi poldruha mesiaca pred koncom poistenia? Alebo ponechať maximum? Bude mať doterajšia výška poistenia vplyv na jej materskú v budúcnosti?

Ďakujem
treba najskôr upresniť info .... lebo:
ak jedno poistenie ukončíš a na druhý deň začne ďalšie - tak to nie je nepretržité poistenie.
ak je teraz dobrovoľne poistená - tak ukončenie poistenia je možné len odhláškou. Bez RLFO (odhlášky ) určite nezanikne ani o 1 mesiac, ani o 9 mesiacov, ani o 20 mesiacov, ani o x mesiacov.
až potom môžme uvažovať o výške dávky - tá sa počíta totiž z posledného poistenia - RO viď §54 zák o SP
Naposledy upravil Katy a R : 29.01.13 at 16:41 Dôvod: pravopis
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

genko Pozri príspevok
Ahojte, ja tiez mam obdobny dotaz. Momentalne som HPP a SZCO na Slovensku sucasne. Zo SZCO platim len do ZP, do socialnej nemam povinnost. Mam ponuku zamestnat sa na HPP v leteckej spol. so sidlom v CR, ale miestom vykonu prace bude SR. Pracovny pomer a vsetky pracovno-pravne nalezitosti vratane odvodov sa budu riadit ceskou legislativou. Jednalo by sa o prac. pomer na dobu urcitu - cca od aprila, maja do konca oktobra.
Musim pritom pozastavit SZCO na Slovensku a dat vypoved z HPP na Slovensku. Je mozne, ze medzi datumom ukoncenia HPP na SK a zacatim PP v CR mi vznikne par tyzdnove okno a budem sa sa musiet registrovat na urade prace. Moja otazka: Ako to bude u mna vyzerat s narokom na matersku, ak by som sa po ukonceni HPP v CR (od novembra 2013) sla zaevidovat na SR na urad prace? Momentalne pracujem na HPP nepretrzite od augusta 2009. Myslite, ze by bolo pocas prace v Cechach pre mna vyhodne byt DNP z maxima a platit to do socpoist na SK? Alebo az potom, ked HPP v CR realne ukoncim a budem evidovana na UP na SK? je to strasne zamotane a ak by som si mala tymi Cechami skomplikovat pripadny narok na matersku na Slovensku, asi by som z toho HPP na SK ani nedavala vypoved ... Rozhodnut sa musim do konca januara. Dakujem za skoru odpoved a pripadne najvhodnejsie riesenie .... uf
A na základe čoho sa budú odvody riadiť českou legislatívou, keď výkon práce je na Slovensku?
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Milí poraďáci, poprosím o radu. Odkedy (alebo za akých podmienok) vznikne zamestnancovi, ktorý pracuje u súčasného zamestnávateľa štvrtý rok, po prihlásení sa ako dobrovoľne poistená osoba (celý balík) v prípade dočasnej PN nárok na nemocenské dávky z dobrovoľného poistenia?
Ďakujem za radu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mareko Pozri príspevok
Milí poraďáci, poprosím o radu. Odkedy (alebo za akých podmienok) vznikne zamestnancovi, ktorý pracuje u súčasného zamestnávateľa štvrtý rok, po prihlásení sa ako dobrovoľne poistená osoba (celý balík) v prípade dočasnej PN nárok na nemocenské dávky z dobrovoľného poistenia?
Ďakujem za radu.
Jedine vtedy ak niekedy v posledných 2 rokoch platil si DNP, alebo 1,2,a 3 kvartál predošlého roka bol zamestnaný u iného zamestnávateľa ... tj. tieto dni poistenia sa mu prirátajú k DNP čo si založí tento rok.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mareko Pozri príspevok
Milí poraďáci, poprosím o radu. Odkedy (alebo za akých podmienok) vznikne zamestnancovi, ktorý pracuje u súčasného zamestnávateľa štvrtý rok, po prihlásení sa ako dobrovoľne poistená osoba (celý balík) v prípade dočasnej PN nárok na nemocenské dávky z dobrovoľného poistenia?
Ďakujem za radu.
- ak splní podmienku 270tich dní v tomto poistení. Môže sa mu k tomuto novému dobrovoľnému poisteniu pripočítať doba ukončeného poistenia (hocijakého, aj z PP napr) - ako píše xanti
0 0
Aninka188929 Aninka188929

Aninka188929 je offline (nepripojený) Aninka188929

Dobry den,
mam problem s dobrovolnym nemocenskym poistenim. Som SZCO.Kedze mi v roku 2012 nevyslo platit povinne socialne poistenie tak som sa rozhodla priplacat si dobrovolne nemocenske poistenie-este som sa pripoistila po starom.Poistena som bola od konca januara do oktobra.Platila som nejakych 35 Eur mesacne. V oktobri mi poistenie skoncilo a uz som si to neobnovila.V sucasnosti mam rizikove tehotenstvo a som na PN,ale socialna poistovna mi nepriznala ziadne davky a este k tomu musim dalej platit zdravotne odvody aj ked so socialky nic nedostavam. Jedna znama mi poradila,ze si mam ukoncit PN,mam sa ist nahlasit na dobrovolne nemocenske z minimalnej mzdy a o par dni mam ist znova na PN a tak nemocenske mi socialna poistovna zacne vyplacat. Zaujimalo by ma ci je jej rada efektivna.Nechcem zbytocne vyhadzovat peniaze ked z toho nic nebudem mat. Co by sa v takom pripade dalo robit?Mala by som narok aj na nejaku matersku?Co v pripade ak na matersku nemam narok?
Dakujem
0 0
Gabin Gabin

Gabin je offline (nepripojený) Gabin

Ďakujem za radu. Ak nový PP začne 1.2.2013 a na MD by som išla od 20.5.2013 to stačí na splnenie podmienky 90 dní (bude to aj platené) však?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Gabin Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Ak nový PP začne 1.2.2013 a na MD by som išla od 20.5.2013 to stačí na splnenie podmienky 90 dní (bude to aj platené) však?
Ano stačí.
0 0
jansi jansi

jansi je offline (nepripojený) jansi

Dobrý deň,
poprosila by som o radu:
- som zamestnaná od augusta 2011, plat 900 €/mes. DNP som bola poistená od 8/2011 do 4/2012 - z min VZ = 339 € (čo by stačilo na max materskú v prípade, že by sa nám podarilo otehotnieť)
Otehotnela som v 7/2012 a keďže tehotenstvo sa začalo ukazovať byť rizikovým, prihlásila som sa opäť na DNP z min.VZ v 10/2012, od 11/2012 som na PN. Poberám max PN.
V od polovice 2/2013 by som mala začať čerpať MD, v 3/2013 pôrod.Budem dostávať max materskú? čo môžem urobiť s DNP? - kedy sa najlepšie odhlásiť?
alebo si ho mám ponechať do konca MD? nemám si zvýšiť VZ pre DNP v prípade, že by sme chceli čo najskôr ďalšie bábätko ....napr. o rok 1/2014 budem tehotná? V 9/2014 by som šla na ďalšiu MD, z čoho sa bude táto materská vypočítavať?
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jansi Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosila by som o radu:
- som zamestnaná od augusta 2011, plat 900 €/mes. DNP som bola poistená od 8/2011 do 4/2012 - z min VZ = 339 € (čo by stačilo na max materskú v prípade, že by sa nám podarilo otehotnieť)
Otehotnela som v 7/2012 a keďže tehotenstvo sa začalo ukazovať byť rizikovým, prihlásila som sa opäť na DNP z min.VZ v 10/2012, od 11/2012 som na PN. Poberám max PN.
V od polovice 2/2013 by som mala začať čerpať MD, v 3/2013 pôrod.Budem dostávať max materskú? čo môžem urobiť s DNP? - kedy sa najlepšie odhlásiť?
alebo si ho mám ponechať do konca MD? nemám si zvýšiť VZ pre DNP v prípade, že by sme chceli čo najskôr ďalšie bábätko ....napr. o rok 1/2014 budem tehotná? V 9/2014 by som šla na ďalšiu MD, z čoho sa bude táto materská vypočítavať?
ďakujem
poistenie si nechaj, pretože po PN ideš na druhý deň na MD?
nechaj si ho do ukončenia MD, potom sa odhlás (nikdy nevieš kedy ho môžeš využiť a nič ťa nestojí).......
platiť si nemusíš nič, ale prechod z PN a MD si skontroluj, aby bol plynulý ...inak za ten 1- 2 dni si musíš zaplatiť poistenie......
1 0
jansi jansi

jansi je offline (nepripojený) jansi

ďakujem za odpoveď ...áno, po skončení PN idem na MD
0 0
MiroslavaM MiroslavaM

MiroslavaM je offline (nepripojený) MiroslavaM

Dobrý deň prajem.
Vidím že podobné problémy máme asi viaceré Chcela by som Vás poprosiť o radu nakoľko som v podobnej situácii aj ja. V sept.2011 som nastúpila do nového zamestnania. Nakoľko rokov mi pribúda začali sme riešiť bábo. Od augusta 2012 som bola 5,5mes.na PN nakoľko sme nevedeli zistiť príčinu nášho neotehotnenia. Koncom januára 2013 prišli na to že na chybe je manžel a tým pádom mi lekár PN ukončil. Na druhý deň som nastúpila do práce ale ako som predpokladala - výpoveď. Výpoveď bola dohodou s okamžitým ukončením. My sme sa ale boja nevzdali pretože máme šancu na bábätko ale v centre asistovanej reprodukcie. Teraz som momentálne na ÚP a požiadala som o dávku v nezamestnanosti. Prácu si hľadať nejdem nakoľko na kliniku musíme chodiť 2-3 krát týždenne (300km). Dávku v nezamestnanosti budem dostávať pol roka a potom neviem čo ďalej. Či by som sa mala dať na PN-ku ale to by som asi aj tak nič nedostávala. A ako to bude potom s materskou? Z čoho sa mi vlastne materská počíta keďže som už na Úrade práce? Mala by som sa pripoistiť alebo ako si zabezpečiť aspoň nejakú materskú? Za všetky vaše rady a návrhy vopred ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať