Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre opatrovateľky

Dobrý den, vedel by mi niekto pomôcť s danovým priznaním pre opatrovateľku, ktorá má
živnosť v rakúsku, ale musí podať danové priznanie aj na slovensku?Dakujeeem...
Usporiadat
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Dp je možné podať poštou, ak podáva Dp v Rakúsku prvý krát je potrebné priložiť žiadosť v nemčine o udelenie daňového čísla, v DP potom stačí vyplniť len versicherungsnummer. Ak poberala rodinné prídavky z Rakúska (familienbeihilfe) viac ako 6 mesiacov v roku 2013 a tvoj príjem neprekročil 6000 Eur, môže si uplatniť Alleinverdienerabsetzbetrag a Kinderfreibetrag. Ak podáva Dp ako živnostníčka vypĺňa formuláre E1, E1a, ak ako zamestnankyňa formulár L1. K uplatneniu Kinderfreibetrag je potrebné vyplniť formulár L1k na každé dieťa zvlášť, a k uplatneniu Alleinverdienerabsetzbetrag potrebuje potvrdený formulár EWR Bescheinigung (formulár E9 ) o tvojich aj jej príjmoch na Slovensku (aj keď boli nulové). K tomu všetkému navyše treba priložiť žiadosť aby bola v Rakúsku posudzovaná ako daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, lebo inak jej nemusia priznať nárok na uvedené daňové úľavy. Upozorňujem, že formuláre L1 a L1k sa nedajú stiahnuť z internetu, treba si vyžiadať z finanzamtu originálne tlačivá a tie vyplniť.
2 0
cupko cupko

cupko je offline (nepripojený) cupko

ste velmi zlata osoba,že mi takto pomahate ,som rad že su tu aj taky ľudia čo pomožu.....a ked možem ešte poprosiť kde najdem žiadosť v nemčine o udelenie danoveho čisla a tu žiadosť na danovnika s neobmedzenou danovou povinosťou?takže ked je živnostníčka ten formular L1 nemusi vyplnovať ale L1k? ....dakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

možno pomôže pri vypĺňaní DP - XIV.oddiel...
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

cathyc
Dobrý večer. Mám jednu otázku. Opatrovateľka v Rakúsku pracuje na Slovenskú živnosť. Kvôli E101 musela vystaviť dve slovenské faktúry cca 30 €. Odvody platí iba na Slovensku. Príjem z Rakúska má cca do 9000 €, takže v rakúsku DP nepodávala. Je napriek tomu možné vyňať príjmy z Rakúska? Do zdanenia by vchádzalo len tých 30 € z príjmov zo Slovenska. Ak by to tak bolo, znamenalo by to, že cca 9000€ nebude nikde zdanených. Ja mám skôr dojem, že príjmy z Rakúsku v takomto prípade nemôžu byť vyňaté. Aký máte na to názor Vy?

ak opatrovatelka pracuje na slovensku zivnost v rakusku,prijmy nevynima,nakolko je to prijem so slovenskej zivnosti.Je to to iste ako ked opatrovatelky pracuju na sk zivnost v DE.Alebo sa mylim?Spocita vsetky prijmy aj so slovenska aj s rakuska a plati dan na SK.Nic sa nevynima.Ak ma zivnost aj rakusku ,v tom pripade by tusim prijem s rakuska vynimala.Ale pises ,ze ma zivnost len na slovesnku.
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

jarkada
cathyc
Dobrý večer. Mám jednu otázku. Opatrovateľka v Rakúsku pracuje na Slovenskú živnosť. Kvôli E101 musela vystaviť dve slovenské faktúry cca 30 €. Odvody platí iba na Slovensku. Príjem z Rakúska má cca do 9000 €, takže v rakúsku DP nepodávala. Je napriek tomu možné vyňať príjmy z Rakúska? Do zdanenia by vchádzalo len tých 30 € z príjmov zo Slovenska. Ak by to tak bolo, znamenalo by to, že cca 9000€ nebude nikde zdanených. Ja mám skôr dojem, že príjmy z Rakúsku v takomto prípade nemôžu byť vyňaté. Aký máte na to názor Vy?

ak opatrovatelka pracuje na slovensku zivnost v rakusku,prijmy nevynima,nakolko je to prijem so slovenskej zivnosti.Je to to iste ako ked opatrovatelky pracuju na sk zivnost v DE.Alebo sa mylim?Spocita vsetky prijmy aj so slovenska aj s rakuska a plati dan na SK.Nic sa nevynima.Ak ma zivnost aj rakusku ,v tom pripade by tusim prijem s rakuska vynimala.Ale pises ,ze ma zivnost len na slovesnku.
Ale samozrejme plati to,ak neprekrocila tych 183 dni v AT....
0 0
MirSta MirSta

MirSta je offline (nepripojený) MirSta

Dobrý deň, potrebujem Vašu radu. Neviem, či správne rozumiem, koho sa týka oddiel XIV. Je to len pre opatrovateľky, ktoré pracujú na slovenskú živnosť v Rakúsku alebo je to aj pre opatrovateľky, ktoré majú Rakúsku živnosť.
Ak je to pre opatrovateľky, ktoré pracujú na Rakúsku živnosť a uplatňujú si paušálne výdavky, je potrebné v tomto oddiele uviesť ako "Výdavky" t.j. 40 % z príjmu a ako "z toho Výdavky" na Sociálne poistenie zaplatené v Rakúsku?
Ďakujem pekne
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

oddiel XIV. sa týka všetkých, ktorí majú príjem zo zahraničia
výdavky - 40% výdavky+odvody potom z toho odvody suma zaplatená v AT, alebo na SVK - jednoducho zaplatené odvody prislúchajúce k tomu príjmu zo zahraničia
Naposledy upravil Anik : 24.02.14 at 12:56
0 0
MirSta MirSta

MirSta je offline (nepripojený) MirSta

A čo mám robiť v takom prípade, ak opatrovateľka s Rakúskou živnosťou má od rodiny len "čistý príjem", čiže odvody za ňu platí rodina. Je teda potrebné uviesť:
Príjem: čistý príjem + odvody v AT
Výdavky: 40% + odvody v AT
z toho výdavky: odvody v AT

Príjem má len z Rakúska, SK príjmy nemá.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

áno predpokladám, že príjem je nižší ako 12600, lebo potom by výdavky mohli byť max. 5040,- , samozrejme bez odovodov s odvodmi môžu byť aj viac
2 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

môžem sa spýtať, v AT daňovom priznaní aj za rok 2013 platí :
12 % Betriebsausgabenpauschale

13 % Gewinnfreibetrag
ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

jeso
môžem sa spýtať, v AT daňovom priznaní aj za rok 2013 platí :
12 % Betriebsausgabenpauschale

13 % Gewinnfreibetrag
ďakujem
Áno platí to aj pre rok 2013.
2 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

v čase, keď si písala odpoveď som myslela, že napíšem že sa isto ozveš a dáš to na pravú mieru
papa
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

zanetth, ak som dobre čítala tvoje príspevky ...
ak má živnostníčka
- príjem v hrubom - honorár 11 695,75 + vecné prímy 1 000,62 = príjem spolu 12 696,37
nemôže si uplatniť Alleinverdienerabsetzbetrag a Kinderfreibetrag.
potom nemá žiadne daňové úľavy ?

ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

jeso
zanetth, ak som dobre čítala tvoje príspevky ...
ak má živnostníčka
- príjem v hrubom - honorár 11 695,75 + vecné prímy 1 000,62 = príjem spolu 12 696,37
nemôže si uplatniť Alleinverdienerabsetzbetrag a Kinderfreibetrag.
potom nemá žiadne daňové úľavy ?

ďakujem
Upravujem ešte raz, aby to bolo zrozumiteľnejšie:
Kde som písala, že si to nemôže uplatniť? V prípade, že má príjmy aj zo Slovenska aj z Rakúska, a príjmy z Rakúska sú vyššie ako 11 000 Eur, musia tvoriť minimálne 90 % z celkových príjmov, aby mohla byť považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v Rakúsku a dali sa uplatniť všetky nezdaniteľné položky v Rakúsku. Čiže ak mala opatrovateľka len príjmy z Rakúska, môže si uplatňovať všetky nezdaniteľné položky, na ktoré jej vznikol podľa rakúskeho zákona nárok, ale musí mať k tomu potvrdené EWR Bescheinigung zo slovenského DÚ.

Ak má príjem vo výške ktorý je uvedený hore, je zbytočné aby si uplatňovala Kinderfreibetrag (ten len znižuje daňový základ resp. zdaniteľnú časť príjmov, a v jej prípade bude po odpočítaní paušálnych výdavkov, platieb do SVA a nezdaniteľnej čiastky 11 000 Eur nulový) tzn. oplatí sa jej uplatniť len Alleinverdienerabsetzbetrag vo forme tzv. negatívnej dane, ten dostane vyplatený.
Naposledy upravil zanetth : 17.02.14 at 11:47
2 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ak môžem ešte raz

rozvedená živnostníčka 2 maloleté deti ... príjem v hrubom - honorár 11 695,75 + vecné prímy 1 000,62 = príjem spolu 12 696,37
v AT DP formulár E1 sa dá uplatniť Alleinverdienerabsetzbetrag vo forme tzv. negatívnej dane, ten dostane vyplatený. - Alleinerzieherabsetzbetrag/Alleinverdienerabsetzbetrag - tento "bonus" vo vyske 494€ (na jedno dieťa) zaškrtnem priamo v Einkommensteuererklärung E 1 v oddiely 4

ale ktorý bod 4.1 alebo 4.2 ?
v bode 4.3 uvediem počet detí čiže 2

okrem E1 vypĺňa aj prílohu E1a
a čo príloha L1k ? je potrebná

vopred ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

jeso
ak môžem ešte raz

rozvedená živnostníčka 2 maloleté deti ... príjem v hrubom - honorár 11 695,75 + vecné prímy 1 000,62 = príjem spolu 12 696,37
v AT DP formulár E1 sa dá uplatniť Alleinverdienerabsetzbetrag vo forme tzv. negatívnej dane, ten dostane vyplatený. - Alleinerzieherabsetzbetrag/Alleinverdienerabsetzbetrag - tento "bonus" vo vyske 494€ (na jedno dieťa) zaškrtnem priamo v Einkommensteuererklärung E 1 v oddiely 4

ale ktorý bod 4.1 alebo 4.2 ?
v bode 4.3 uvediem počet detí čiže 2

okrem E1 vypĺňa aj prílohu E1a
a čo príloha L1k ? je potrebná

vopred ďakujem
Ak je rozvedená zaškrtnúť 4.2, bod 4.3 počet detí, na dve deti je výška Alleinerzieherabsetzbetrag 669 Eur, podmienkou je, že v roku 2013 poberala prídavky na deti z Rakúska aspoň 7 mesiacov. Vypĺňaš len E1 a E1a, zbytočne budeš vypĺňať L1k - ten je na uplatnenie Kinderfreibetrag (znižuje výšku zdaniteľného príjmu), výška zdaniteľného príjmu bude v tomto prípade nižšia ako 11 000, do 11 000 sa daň neplatí.
Naposledy upravil zanetth : 18.02.14 at 20:26
2 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

MirSta - aj odvody, ktoré za ňu platí rodina sú jej príjmom. Platí jej ich predsa na jej účet v SVA. Jej príjem teda tvorí "honorár", odvody, cestovné a Sachbezug, prípadne PN ak obdržala.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

zanetth pre jeso - podmienka je najmenej 7 mesiacov poberania RP - viď bod 4.3 strana 2 DP - formulár E1.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Podľa usmernenia bmf sú príjmy dosahované v 24-h opatere považované za príjmy z prevádzkárne ak opatrovateľka býva u opatrovanej osoby a ako také sú v AT neobmedzene zdaňované.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

zanetth pre cupka - nie je povinnosť uplatňovať paušálne výdavky 5 rokov - toto sa vzťahuje iba pri prechode z paušálnych na skutočné - tie potom musí 5 rokov uplatňovať
1 0
Načítať ďalšie