Zavrieť

Porady

Prijem pod 1822 - nepodavam dan.priznanie rok 2012 ?

Som SZCO , moj príjem je u 2012 je nižší ako 1822,37 eur, nemusím teda podavať dan.priznanie za rok 2012 ? A teda nemusím nič vypisovať, nemsuim poslať žiadny oznam na danový úrad ? Ide mi o to, že ak nepošlem nič, aby ma danováci neskor nenahanali že prečo som im neposlal nejaké tlačivo,alebo oznamenie . Dakujem
Usporiadat
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

potreboval by som poradiť, či podať daňové priznanie, ak som živnosť prerušil k 1.2.2012 a príjem za január 2012 som nemal žiadny. Mal som len výdavky do SP a ZP - odvody. Taktiež som mal príjem 400 eur z prenájmu pozemku. Kedže je oslobodený príjem 500 eur, tak neuvediem z prenájmu nič. Musím podať DP? Stačí aj v takomto prípade zaslať len oznámenie daňovému úradu, že som nemal žiadne príjmy? Ďakujem.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

momino Pozri príspevok
potreboval by som poradiť, či podať daňové priznanie, ak som živnosť prerušil k 1.2.2012 a príjem za január 2012 som nemal žiadny. Mal som len výdavky do SP a ZP - odvody. Taktiež som mal príjem 400 eur z prenájmu pozemku. Kedže je oslobodený príjem 500 eur, tak neuvediem z prenájmu nič. Musím podať DP? Stačí aj v takomto prípade zaslať len oznámenie daňovému úradu, že som nemal žiadne príjmy? Ďakujem.
z čoho si žil celý rok 2012?
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

šťastie, že manželka ma dobre platenú prácu. Ale k mojej otázke, musím ho v tomto prípade podať?
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

momino Pozri príspevok
šťastie, že manželka ma dobre platenú prácu. Ale k mojej otázke, musím ho v tomto prípade podať?
nepracoval si ?

na otázku odpovedám, že musíš podať DP, nakoľko si mal stratu, i keď príjem si nemal, resp. mal ale do výšky oslobodenia....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Negoti Pozri príspevok
nepracoval si ?

na otázku odpovedám, že musíš podať DP, nakoľko si mal stratu, i keď príjem si nemal, resp. mal ale do výšky oslobodenia....
Nemusí.
Musí podať iba ten čo stratu vykáže.

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
A daňové výdavky zákon neprikazuje uplatňovať.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

marjankaj Pozri príspevok
Nemusí.
Musí podať iba ten čo stratu vykáže.



A daňové výdavky zákon neprikazuje uplatňovať.
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

nie, žiadne pohľadávky. Všetko bolo vysporiadane v roku 2011. V januári žiadne príjmy, len odvody zaplatené v roku 2012 za 12/2011 a 01/2012 do SP a ZP.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Negoti Pozri príspevok
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?
Ale to nie sú príjmy. To je iba úprava základu dane podľa §17/8.

A o výdavkoch 40% si nepočula? Vtedy netreba viesť ani účtovníctvo ani daňovú evidenciu.
Naposledy upravil marjankaj : 04.02.13 at 20:28
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

marjankaj Pozri príspevok
Ale to nie sú príjmy. To je iba úprava základu dane podľa §17.

A o výdavkoch 40% si nepočula? Vtedy netreba viesť ani účtovníctvo ani daňovú evidenciu.
prvýkrát som to tu od teba čítala......Bohu otcu prisahám, prvýkrát.......
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Negoti Pozri príspevok
prvýkrát som to tu od teba čítala......Bohu otcu prisahám, prvýkrát.......
Načase pozrieť aj zákon o dani z príjmov.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2013-a.html

A ktoré si myslela? To prvé alebo to druhé? Či oboje?
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

marjankaj Pozri príspevok
Načase pozrieť aj zákon o dani z príjmov.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2013-a.html

A ktoré si myslela? To prvé alebo to druhé? Či oboje?
DP bude predsa spracuvávať podľa zákona platného do 31 12 2012......nie? alebo sa mýlim?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Negoti Pozri príspevok
DP bude predsa spracuvávať podľa zákona platného do 31 12 2012......nie? alebo sa mýlim?
Veď si môžeš pozrieť aj staršie zákony. Je tam to isté.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Negoti Pozri príspevok
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
ak by si mal ešte chuť a čas, na túto otázku si poprosím odpoveď.....
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

takže ak som správne pochopil, je na daňovníkovi, či sa v tomto prípade rozhodne spraviť DP. Ak by sa rozhodol, že ho spraví, tak mu vznikne daňová strata, ktorú si neskôr môže uplatniť v budúcich rokoch, pokiaľ ukončí prerušenie živnosti a bude v buducich rokoch vykazovať zisk. Ak sa rozhodne nepodať DP, tak len oznámi daň.úradu, že nemal príjmy.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Negoti Pozri príspevok
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
Do riadku 41
Záväzky do riadku 42
V tlačive je to napísané. Aj na eDane.
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

Ďakujem za odpoveď.
0 0
momino momino

momino je offline (nepripojený) momino

ešte jednu otázočku. pokiaľ si uplatní manželka na mňa nezdaniteľnú časť, tak sa to bude počítať takto?
3644,74 - príjem (v tomto prípade 0) - príjem za prenájom (400 eur) = rozdiel, ktorý si uplatní na mňa, t.j. 3244,74 eur.
započítavajú sa tam aj odvody, ktoré som zaplatil do SP a ZP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Negoti Pozri príspevok
potom by som chcela vidieť účtovnú evidenciu, resp. účtovníctvo.....

a nemal si Momino napr. nevyplatené zakázky? pohľadávky nemáš?
Aj ja by som chcela vedieť, prečo musím výdavky uplatňovať?
lebo v zákone je , že ... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
podľa mňa, ak môže - to neznamená, že musí - či

a ešte pre momino: ak si iné príjmy nemal - tak príjem manžela je 400 mínus poistné, ktoré si v roku 2012 zaplatil.
ale pozor! do príjmu manžela patria aj dávky zo SP napríklad, výhra ...
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Negoti Pozri príspevok
Marjankaj kam teda patrí (myslím do DP) úprava základu dane podľa § 17 ZDP? nevyplatené pohľadávky? kam ich zapíšeš?
marjankaj Pozri príspevok
Do riadku 41
Záväzky do riadku 42
V tlačive je to napísané. Aj na eDane.
Negoti, v JU základ dane upravíš v rámci uzávierkových operácii. Dtto platí pre tých, ktorí vedú evidenciu príjmu. Riadok 41 a 42 v DP slúži pre úpravu základu dane pre daňovníkov, ktorí vedú PU. Uvedené neplatí, ak sa to týka dodatočného DP.
Viď DP, str. 4, bod 13)
Riadky 41 a 42 sa vypĺňajú, len ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. oddiele sa uvedú položky, o ktoré konkrétne základ dane(výsledok hospodárenia) zvýšil alebo znížil.
Ak daňovník podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ods. 3 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, vypĺňajú sa tieto riadky len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie.
Ak daňovník uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, 11 a 14 zákona, riadky 41, 42, 48 až 51 sa nevypĺňajú, pričom položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov alebo výdavkov uvádzaných v evidencii podľa týchto ustanovení zákona.
Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva, tabuľka č. 1 sa nevypĺňa; vypĺňajú sa len riadky 39 až 44 a riadky 48 až 52.


Dtto nájdeš aj na str. 4 v poučení na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmov FO.
Naposledy upravil Marína : 07.02.13 at 20:56
8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať