Zavrieť

Porady

zase výpocet phm

JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

Najazd.: 5000 km
Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
5000*6,20 = 31 000.- SK
VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    serena
    JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

    Najazd.: 5000 km
    Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
    5000*6,20 = 31 000.- SK
    VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

    Je to správne?
    Ano je to dobre, ja si spočítam cenu za km a potom násobím počtom km
    6,8 x 39,4 =267,92 ho stojí 100 km jazdy
    1km ho stojí 2,6792
    Náklad na 1km = 6,20+2,6792=8,879 a s touto hodnotou potom pracujem v KJ
    8,879 x 5000= 44.395,- Sk
    Pekný deň

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Viem, že je tu toho okolo phm už veľa, ale občas nie je kedy hľadať. Takže prosím o názor...
    1. SZČO-auto nezaradené do podnikania-viem, že patrí náhrada 6,20 + spotreba phm podľa TP. Ide mi však teraz o tú cenu benzínu. Predtým som ju prepočítavala podľa Slovnaftu. Zobrala som vždy cenu platnú v deň použitia auta na účely podnikania. Takto som prepočítala celý rok. Teraz beriem cenu phm vždy platnú v deň použitia auta podľa skutočných dokladov o nákupe phm. Môžem to tak robiť? Je to síce pracné, ale pripadá mi zvlášne prepočítavať nejakú priemernú cenu phm a tú použiť na celý rok.Alebo môžem aj tak?
    2. S.r.o. platiteľ DPH -autá zaradené do podnikania - tam účtujem priebežne phm do nákladov. Na konci roka urobím súpis cien phm podľa bločkov a prepočítam priemernú cenu phm. Prepočítam spotrebu podľa TP a urobím nadspotrebu prepočítanú tou priemernou vypočítanou cenou. Môže byť?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    alušik
    Viem, že je tu toho okolo phm už veľa, ale občas nie je kedy hľadať. Takže prosím o názor...
    1. SZČO-auto nezaradené do podnikania-viem, že patrí náhrada 6,20 + spotreba phm podľa TP. Ide mi však teraz o tú cenu benzínu. Predtým som ju prepočítavala podľa Slovnaftu. Zobrala som vždy cenu platnú v deň použitia auta na účely podnikania. Takto som prepočítala celý rok. Teraz beriem cenu phm vždy platnú v deň použitia auta podľa skutočných dokladov o nákupe phm. Môžem to tak robiť? Je to síce pracné, ale pripadá mi zvlášne prepočítavať nejakú priemernú cenu phm a tú použiť na celý rok.Alebo môžem aj tak?
    2. S.r.o. platiteľ DPH -autá zaradené do podnikania - tam účtujem priebežne phm do nákladov. Na konci roka urobím súpis cien phm podľa bločkov a prepočítam priemernú cenu phm. Prepočítam spotrebu podľa TP a urobím nadspotrebu prepočítanú tou priemernou vypočítanou cenou. Môže byť?
    ad 1.) robím to tak isto

    tomasz je offline (nepripojený) tomasz

    tomasz
    serena
    JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

    Najazd.: 5000 km
    Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
    5000*6,20 = 31 000.- SK
    VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

    Je to správne?
    Ahojte.
    Iba sa chcem opýtať, podľa príkladu účtujete celú sumu ako výdaj SK z pokladne, alebo sa to má nejako opravovať v uzávierkových úpravách?

    Mám klienta, ktorému keď zohľadním skutočne ubehnuté km, musel by som mu vkladať 200.000 a viac Sk do pokladne. Či je to reálne že peniaze vloží do pokladne ako osobný vklad a následne bude mať výdaj ako "cestovné"?
    Hoci náhrada "nie je skutočný výdaj peňazí"!

    Auto má vlastné, zapl. DzMV a používa na podnikanie.

    Ďakujem

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Už to tu raz bolo preberané, no neviem to nájsť. Tiež som rozmýšľala, že paušál 6,20 vlastne nie je skutočným výdajom peňazí a či by som teda tie cestovné náhrady nemala uplatniť len cez uzávierkové úpravy na konci roka - v prevádzkovej réžii.
    Ale ono to v skutočnosti je skutočným výdajom peňazí, lebo ten človiečik si sám platí opravy a údržbu auta a to je vlastne zahrnuté v paušálnej čiastke. Aj sumu za phm podnikateľ platí už vlastne počas roka, keď platí na čerpačke za benzín. Vtedy to však nedá do peňažného denníka, keď nie je auto v podnikaní. Takže vlastne keď sa to tak vezme - tak skutočne vkladá svoje peniaze do podnikania. Takže správne je účtovať o výdaji z pokladne a nie cez uzávierkové úpravy.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Prajem pekný deň!
    Keď sa opäť rozprúdila debata okolo PHM a jázd rád by som sa spýtal, pri evidencii jázd v KJ ako SZČO - auto nemám zaradené v podnikaní /súkromné auto používané na podnikanie, daň z MV mám zaplatenú/, čo všetko je potrebné v knihe jázd viesť. Stačí iba dátum, cesta odkiaľ kam, účel a počet kilometrov? Treba viesť aj čas a stav tachometra a treba viesť aj súkromné jazdy?
    Všetkým prajem všetko dobré!

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Osobne čas a stav tachometra v tomto prípade nepíšem a nevykazujem ani súkromné kilometre... Iné je,ak je auto zaradené v podnikaní, tam by som to písala.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    turbo
    Prajem pekný deň!
    Keď sa opäť rozprúdila debata okolo PHM a jázd rád by som sa spýtal, pri evidencii jázd v KJ ako SZČO - auto nemám zaradené v podnikaní /súkromné auto používané na podnikanie, daň z MV mám zaplatenú/, čo všetko je potrebné v knihe jázd viesť. Stačí iba dátum, cesta odkiaľ kam, účel a počet kilometrov? Treba viesť aj čas a stav tachometra a treba viesť aj súkromné jazdy?
    Všetkým prajem všetko dobré!
    ahoj Turbo, ak máš os.auto nezaradené v majektu, stačí, ak budeš viesť knihu jázd len za účelom podnikania. Súkromne jazdy sa neevidujú v knihe jázd a tým pádom ti nesedí ani stav tachometra, pretože ho v knihe jázd neeviduješ. Treba si písať aj čas.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Vďaka Alušik i Renča za rýchlu odpoveď a rady a prajem príjemný deň!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.