Zavrieť

Porady

Kedy a ako účtovať o odpisoch majetku?

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: treba si precitat celu debatu, na konci bude aj zaver vypovedany jednoduchym "kuchynskym" jazykom. Zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. Je to iba moj nazor. Ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. Este poznamka: tato tema vznikla presunutim casti prispevkov z inej diskusie kvoli "mimotemovosti"
ayya

mudroš
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?
Tato tema je ozivena jednym odkazom priamo na tento tvoj prispevok ... ma to zaujalo, tak sa tusim spytam: Co myslis pod pojmom riskovat? Nie je nikde v zakone zakazane aby sa uctovne odpisy rovnali danovym. Ak to zakonodarca umoznuje v zakone o dani z prijmu, tak to predsa nemoze negovat zakon o uctovnictve imho.
mudroš
Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy).
No ale banka velmi dobre vie, ze odpisy su jednym zo zdrojov na splacanie uveru - preto aj vyzdaduje, aby sa vyska odpisov uvadzala v ziadosti o uver, preto mam protiargument: preco si neuviest odpisy vo vyske danovych, ak je taka moznost? Zisk a odpisy su v tomto pripade spojene nadoby imho, co odbudne zo zisku - to sa preleje do odpisov. A okrem toho: preco podnikatelske asociacie tlacia na znizovanie doby odpisovania a stat sa im stavia do opozicie? Ja osobne povazujem aj toto konkretne znizenie z 50 na 30 rokov za celkom peknu ulavu
mudroš
Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove. Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Ano, imho - aj preto aby som to mala jednoduchsie. Nemame to uz aj tak dost komplikovane? .... Z danoveho hladiska sa to aj tak "vysolicha" cez odlozeny danovy zavazok alebo pohladavku. Takze jedina "vyhoda" uctovat rozdielne danove a uctovne odpisy je podla mna ta, ze ak je v spolocnosti vela majitelov, ktori by pouzitelny zisk najradsej hned rozchytali a nemyslia na buducnost... tak oni vlastne tu skrytu rezervu (odpisy natiahnute do dlhsej doby) nezbadaju.... v malej firme to vobec nema vyznam imho

Ale netvrdim, ze mi nieco neunika... a mozno sa pletiem, potom sa fakt rada sa necham presvedcit, ze nemam pravdu
Naposledy upravil ayya : 02.05.06 at 07:50 Dôvod: zmena nazvu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Richard Richard

Richard je teraz online Richard

admin
Dovoľte mi len krátko vstúpiť do tejto témy, ktorá v určitých príspevkoch vybočuje z odbornej stránky veci.

Aby som to tu náhodou nenarúšal ďalšou diskusiou, založil som novú tému:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=236602
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ayya
... lebo uctovanie o odlozenej dani je po skonceni odpisovania naozaj danovo neutralne, ale musim ta odkazat na ten metodicky list pre banky
....takze mne z toho vychadza, ze akonahle v danovom priznani firma vykaze rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi - mala by uctovat o odlozenej dani, lebo ak by neuctovala tak prave minimalne v prvom a poslednom roku odpisovania by sa mohla dostat do situacie, kedy by nemala uctovnictvo uplne, spravne a presne.... Takze ak sa rozhodnem vykazat rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi, nasledne sa uz nemam co rozhodovat, ci odlozenu dan zauctujem alebo nie. Jednoducho potom ju uz "musim" zauctovat, aby som mala verny a pravdivy obraz ...
Opäť musím mierne nesúhlasiť s argumentami, ktoré sú podľa mňa použité bez ohľadu na súvislosti.
1.) ide o metodický pokyn pre banky, t.j. subjekty podliehajúce povinnému auditu. Pojem "účtovná jednotka" použitý v metodickom pokyne podľa je podľa mňa účtovná jednotka, na ktorú sa tento pokyn vzťahuje - t.j. banka podliehajúca povinnému auditu. Určite nie účtovná jednotka všeobecne.
2.) Ak by mal tento metodický pokyn náhodou aj širšiu aplikovateľnosť, ide len o pokyn. Dokument bez právnej sily, ktorý nemôže byť nadradený Opatreniu MF zverejnenému v zbierke. A to jednoznačne vraví, kedy neauditovaná jednotka účtuje o odloženej dani. Vtedy, ak sa tak rozhodne. Nič viac a nič menej. Nie je tam žiadna podmienka alebo náväznosť na účtovné a daňové odpisy.
A žiadne logické konštrukcie opierajúce sa o metodické pokyny, vzťahujúce sa na špecifické prípady a špecifické účtovné jednotky, nemôžu podľa mňa jednoducho negovať to, čo je uvedené v §§ zákona o účtovníctve a Opatreniach MF SR.
Naposledy upravil andrej_rv : 04.05.06 at 10:16
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

andrej_rv
Opäť musím mierne nesúhlasiť s argumentami, ktoré sú podľa mňa použité bez ohľadu na súvislosti.
1.) ide o metodický pokyn pre banky, t.j. subjekty podliehajúce povinnému auditu. Pojem "účtovná jednotka" použitý v metodickom pokyne podľa je podľa mňa účtovná jednotka, na ktorú sa tento pokyn vzťahuje - t.j. banka podliehajúca povinnému auditu. Určite nie účtovná jednotka všeobecne.
...
Ved hej, ze banka je povinne auditovana spolocnost to som si uvedomovala, ale brala som do uvahy skutocnost existencie rozdielu. V situacii, kedy sa danove a uctovne odpisy nerovnaju vznika rozdiel ... a to je predsa situacia, ktora "nastala" ... a o uctovnych skutocnostiach, ktore "nastali" by sa malo uctovat. Dokonca aj inventarizovat by sa to imho malo... Tak neviem, ci to jednoduche rozhodnutie (pripadne ani v smernici nepodchytene), ze organizacia nebude uctovat o odlozenej dani staci... lebo tam nie je napisane, ze inventarizovať sa to tiež nemusi ...
ja som sa povodne nechcela moc vyjadrovat k "auditovanym" spolocnostiam. Ale ako "najust" som nasla vyrocnu spravu Palma. a.s. (je pristupna na nete) je tam k nej aj vyjadrenie auditora a Palma odpisuje (okrem stavieb) sposobom, kde sa uctovne odpisy rovnaju danovym ...

A k tomu, ze sa ti metodicky pokyn nezda byt dostatocne zavazny. Hm... no neviem, to je tiez vec nazoru....ministerstvo ma podla zakona pravo vydavat predpisy a usmernenia rozne, ... nielen publikovane v Z.z. alebo FS. Dokonca viem, ze ak danovy poradca poziada ministerstvo o nejaky vyklad a ministerstvo mu ho poskytne, tak si clenovia danovej komory tie rozhodnutia navzajom poskytuju a uspesne nimi argumentuju pri rozporoch v danovom konani.

btw: viem, ze robis vyplaty, ale nechcem aby mi unikla tvoja odpoved na prispevok, v ktorom som spominala odkaz c. 40, tak ti to teda pripominam
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ale nestacim sa fakt divit, ake je uctovanie na jednom jedinom ucte 551 ... take komplikovane...

som si zo zvedavosti dala vyhladat retazec "odpis*" a vybehlo mi 500, fakt patsto debat, v ktorych sa vyskytuje slovo odpis... iste sa vsetky netykaju odpisov v takom zmysle, ako sa tu o tom bavime. Ale aj tak, ked si predstavim, kolko (iba tie relevantne) maju spolu prispevkov a kolko videni... tak ma chyta hruuuza.
Chcela by som navrhnut, aby sme sa po dodebatovani nejak pokusili sformulovat konecny zaver. Pripadne aj nejako tuto temu vyclenit spomedzi ostatnych, ale to by sa musel vyjadrit hlavne Richard. Vsimam si, ze novacikovia zacinaju mat trosku problem orientacii. A aj mne sa stalo, hoci sa celkom za novacika nepovazujem, ze som sa viackrat v tejto teme pri klikani na jednotlive linky zacyklila...

A kedze si iste vsetci zelame aby porada neklesla na uroven cisto zabavnych stranok, ale mala svoju odbornu hodnotu ... myslim, ze by sme mali pouvazovat o popremazavani a poupravovani niektorych veci, aby sa cela tema sprehladnila ... ale to je len moj nazor, budem rada, ked sa vyjadria viaceri... lebo ako vravi Andrej, tak sem chodia ludia, co sa potrebuju poradit... a ja dodam: nie taki co sa potrebuju zblaznit

A ked si uvedomim, ze take banky, ktore maju dost penazi na auditorov a danovych poradcov maju "svoje" metodicke pokyny ... a my, mali uctovnici sa takto musime trapit... az mi je "doplacu" Tusim popremyslam, ako by sme sa k nejakemu metodickemu listu mohli dostat aj my ... ale najprv asi bude treba zistit, ci nieco take uz nie je na svete, iba nam to vsetkym nejakym zazrakom unika... uvidime
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Andrej, prepac ze ta rusim, ale.... nemas este tie vyplaty hotove?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať