Zavrieť

Porady

Opäť prenájom domu!

Už som si prečítal takmer všetky prípevky ohľadne prenájmu domu, ale chcem sa ešte raz presvedčiť, u Vás sčítanejších.
Som SZČO, plátca DPH a prenajímam súkromne RD. Dom doteraz nebol namaľovaný - fasáda , čo prekážalo RK pri hľadaní klientov. Na základe požiadavky RK som ho nafarbil, pričom celkové náklady sú cca 200 000,- Sk. Môžem to dať do výdavkov, čo by bolo fajn, alebo to musím odpisovať 20 rokov, ako technické zhodnotenie? Asi to druhé. Alebo, ako by som to mohlo dať do výdavkov? Prosím poradťe Všetkým vďaka.
Naposledy upravil kalinka : 06.08.06 at 19:08
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Od domacnost:
Nie je to zavádzajúce, jasne som tam doplnila ako súkromná podnikajúca osoba.!!! Vyjadrila som sa tak úmyselne, pretože som citovala príspevok a v príspevku to Betka tak aj chápala, snažila som sa jej to vysvetliť, tak ako to nazvala ona.... a aby to pochopila.

Neviem, kde by som mohla pouzit termin sukromna podnikajuca osoba, nechapem tomu terminu. Nikdy ho nepouzivam. Rozumiem terminu SZCO - samostatne zarobkovo cinna osoba
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

betka
Ano. spravne.

Je oslobodeny, alebo nie je?
Mne to vychádza takto:
Ak predám nehnuteľnosť, ktorú som prenajímala, nemala som ju zaradenú v obchodnom majetku - tento príjem z predaja je od dane oslobodený.

Ak by som ju mala v obchodnom majetku, tento príjem by bol od dane oslobodený po piatich rokoch odo dňa vyradenia z obchodného majetku.A toto isté sa vlastne týka aj prípadu, ak ho v majetku nemám - ale vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukazovateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... predmetný príjem zdaním
Takže sa skutočne javí výhodnejšie 40% paušálne výdaje a vediem len evidenciu podľa par. 6 ods. 10
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pepa
Mne to vychádza takto:
Ak predám nehnuteľnosť, ktorú som prenajímala, nemala som ju zaradenú v obchodnom majetku - tento príjem z predaja je od dane oslobodený.

Ak by som ju mala v obchodnom majetku, tento príjem by bol od dane oslobodený po piatich rokoch odo dňa vyradenia z obchodného majetku.A toto isté sa vlastne týka aj prípadu, ak ho v majetku nemám - ale vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukazovateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... predmetný príjem zdaním
Takže sa skutočne javí výhodnejšie 40% paušálne výdaje a vediem len evidenciu podľa par. 6 ods. 10
Super. Konecne sa to vsetko vysvetlilo. A porozumelo. Pri prenajme treba len spekulovat a rozmyslat dlhodobo dopredu, aby sme sa vyhli vysokym daniam.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

betka
Super. Konecne sa to vsetko vysvetlilo. A porozumelo. Pri prenajme treba len spekulovat a rozmyslat dlhodobo dopredu, aby sme sa vyhli vysokym daniam.
No, ja som asik objavila Ameriku
Betka - oceňujem ťa.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ja sa snazim vsetko vysvetlit krkolomne a zlozito cez Kosice, ako sa to povie. A ty si tto podala tak jednoducho. Rozpisujem sa tu dobreze nie cely den. A z Teba to len tak vyfluslo. a jednoducho.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

betka
Ja sa snazim vsetko vysvetlit krkolomne a zlozito cez Kosice, ako sa to povie. A ty si tto podala tak jednoducho. Rozpisujem sa tu dobreze nie cely den. A z Teba to len tak vyfluslo. a jednoducho.
No dávam ti za pravdu . Zložito to bolo, aj krkolomne to bolo, aj cez Košice to išlo ale prišlo .....
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje. Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Jackie Pozri príspevok
Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. je to správne, prenájom je oslobodený od DPH.
Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? skutočné výdaje môže uplatňovať ale odpis, ak nadobudol budovu bezodplatne nie. Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje.
Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Ak si budú príjem z prenájmu zdaňovať obidvaja manželia, môžu si obidvaja uplatniť nezdanený 5-násobok životného minima a aj paušálne výdaje. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem
Čo je pre Vás výhodnejšie, musíte si rozhodnúť vy. Záleží, ake vysoké sú skutočné výdaje oproti príjmu.



0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

Z predchádzajúcich príspevkom som pochopila, že ako platiteľ DPH môžem použiť len skutočné výdaje, ale neviem z akej ceny vychádzať pri odpise budovy - je správne vychádzať zo zostatkovej ceny budovy, ktorú mal predchádzajúci majiteľ /dcéra/ po darovaní? Taktiež zvažujem, či je možnosť presunúť celý príjem na manželku z dôvodu, že ako platca DPH mal pravdepodobne uvádzať príjem z prenájmu v daňových prizaniach a uplatňovať minulý rok koeficient? Prosím potvrďte mi, či je to možné a či je OC nehnuteľnosti rovná zostatkovej cene u predchádzajúceho darcu. Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Jackie Pozri príspevok
Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje. Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem
Nebolo by lepšie zadať otázku iba do jednej témy a radšej ju napísať hneď úplnú ?
http://www.porada.sk/655230-post19.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať