Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pýtal si sa, prečo podškrtávam len niektoré pasáže. Moja odpoveď bola, že kvôli odpovedi pre eop.
Prepáč, ale myslím si, že táto problematika sa zbytočne rozoberá v dvoch témach súčasne. Viď téma Dodatočné daňové priznanie. Požiadal si DR SR o vyjadrenie. Nebolo by vhodnejšie si na neho počkať, aj keď nebude záväzné?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dala si to všetko pod § 6 príjmy z podnikania? T.j. celých 450000,- Sk?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon Pozri príspevok
dala si to všetko pod § 6 príjmy z podnikania? T.j. celých 450000,- Sk?
Áno, ermon.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tak ako vedia, že išlo o predaj garáže, keď je to v príjmoch z podnikania... nechápem...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon Pozri príspevok
Tak ako vedia, že išlo o predaj garáže, keď je to v príjmoch z podnikania... nechápem...
"Milá klientka" si to overovala...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Prepáč Anja111 to bola prvá reakcia. Poradím ti: Zabal to do obálky, vypíš podací lístok a pošli to poštou...
Ja nikdy neposielam klientov, aby si zaniesli DP. Vieš čo sa mi stalo pred 2 rokmi? Jeden stavebný živnostník odniesol DP, výkazy a celý šanón s účtom na DÚ....
Naposledy upravil Monika Kováčová : 06.03.07 at 19:00 Dôvod: Prvá emócia pominula, tak mením svoju odpoveď.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Mala sa spýtať ktorý par. o tom hovorí, v zákone také obmedzenie nie je. Alebo tiež už nič neviem? Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Už som sa opravila - pozri príspevok
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zužu Pozri príspevok
Mala sa spýtať ktorý par. o tom hovorí, v zákone také obmedzenie nie je. Alebo tiež už nič neviem? Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
Súhlasím, a práve preto sa obraciam na Poraďákov...
Neušlo mi nič? Môžem ju s tým poslať naspäť? Veď už neviem ani to, čo viem...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon Pozri príspevok
Prepáč Anja111 to bola prvá reakcia. Poradím ti: Zabal to do obálky, vypíš podací lístok a pošli to poštou...
Ja nikdy neposielam klientov, aby si zaniesli DP. Vieš čo sa mi stalo pred 2 rokmi? Jeden stavebný živnostník odniesol DP, výkazy a celý šanón s účtom na DÚ....
Máš pravdu. Som rada, že si ma podporila. Potrebovala som to.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zužu Pozri príspevok
Stačí jedna pani na DÚ a celá naša robota sa rúti.
opravím ťa s dovolením:
Stačí jedna pani na DÚ a my vyzeráme ako totálny neschopáci a de...li.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Mám taký istý pocit a čím viac čítam zákony a listujem tým menej som si istá . Už aby bol apríl. Mám takých živnostníkov, že celý rok rozmýšľajú o tom čo by spravili , aby som sa v marci nenudila. Také prípady až hrôza , čo niektorí vymyslia. Ale už som mimo témy. Ospavedlňujem sa .
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Anja111 Pozri príspevok
Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?

Načo sa rozčuľovať? Daňovým subjektom, ktorý podáva DP je ona. Ak klientka chce uplatniť skutočné výdaje, tak jej treba spraviť účtovníctvo a daňové priznanie podľa skutočných výdajov. Ak je to pre ňu nevýhodné, je to jej rozhodnutie a jej daňové priznanie. Voľba výberu je na nej. Samozrejme, že nič, ani prerobenie DP nie je zadarmo a v tomto prípade pravdepodobne zaplatí aj za každú položku v peňažnom denníku.
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým?
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Veru, ale JankaO, ja by som to riešila ináč:
Načo sa rozčulovať? Načo účtovať? Máme dosť roboty, veď je žatva! Zabalíme do obáločky a šup na poštu, Vybavené, hotovo. HOWGH. Fajka.
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

Prosím, to mi nikto neodpovie??
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bobotova Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým?
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
S týmto prechodom na paušál a naopak bude mať SZČO večný problém. Ak chce takto lavírovať, musí vystavovať FA tak, aby ich nemusel pripočítavať, tj nevystavovať FA 31.12. a úhradu mať v novom roku, inak bude stále podávať dodatočné DP. Alebo dotlačiť odberateľa k úhrade "ihneď."
Naposledy upravil Manual : 06.03.07 at 20:48
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

bobotova Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? treba podať DDP za rok 2005
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007. No keď ešte nevie čo bude v r. 2007 ako to máš vedieť ty? Ak nechce vždy doplácať penále, tak treba upravovať ZD už teraz.
Ďakujem!!!!
Odpoveď - tučné písmo.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

bobotova Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? Opraviť výkaz majetku a záväzkov za rok 2005, podať DDP za rok 2005 , v ktorom upravíš ZD v zmysle § 17 ods.10.
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007. Pokiaľ nevie, akým spôsobom bude uplatňovať výdavky za rok 2007, nemôžeš upravovať základ dane ...
Ďakujem!!!!
Odpovede sú červené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať