Zavrieť

Porady

PN a invalidita

Dobrý deň všetkým na porade. Dnes mi prišiel zo Sociálnej poisťovne papier o tom, že naša zamestnankyňa, ktorá je PN od 18.5.2006, bola uznaná od 17.8.2006 za invalidnú, s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na 55%.Tým pádom som jej ukončila PN podľa §34 ods1 zákona č 461/2003 Z z o sociálnom poistení. Ale nemám od lekára potvrdenie o ukončení PN a ani zamestnankyňa nenastúpila do práce. Čo s tým teraz robiť?
Usporiadat
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

heja3 Pozri príspevok
Áno, a z jeho strany by to mohol byť §69.
----
Keby sme nechceli ukončiť pracovný pomer, tak by bol stále na PN + invalid (nedostával by nemocenskú, len invalidný) a my by sme nemuseli za neho nič platiť, ale bol by len na stave zamestnancov? Mohol by byť takto donekonečna?
Dobrý deň, ja mám podobný problém... zamestnanec je od 20.2.2007 na PN bez nároku na nemocenské dávky. V r. 2007 mu bol aj priznaný invalidný dôchodok, ale PN stále trvá. Obvodná lekárka tvrdí, že PN priznaním invalidity končí podľa zákona automaticky, čo počujem prvýkrát. Môžeme sa so za-com dohodnúť za rozviazaní PP aj bez ukončenia PN? Má nárok na odchodné?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN nekončí priznaním invalidity. Dohodnúť sa na rozviazaní PP možno kedykoľvek. Ak má ID nad 70%, má nárok na odchodné.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Jana Motyčková Pozri príspevok
PN nekončí priznaním invalidity. Dohodnúť sa na rozviazaní PP možno kedykoľvek. Ak má ID nad 70%, má nárok na odchodné.
Ďakujem za odpoveď.
Práve mi tento za-nec priniesol ukončenú PN, ale k 20.2.2007!!! Lekárka mu to pritom vypisovala 28.11.2008 (tento dátum však nikde nie je uvedený). Rozhodnutie SocP o uznaní invalidity je z 5.4.2007 spätne k 20.2.2007. Neviem si s tým rady
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Iveta Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám podobný problém... zamestnanec je od 20.2.2007 na PN bez nároku na nemocenské dávky. V r. 2007 mu bol aj priznaný invalidný dôchodok, ale PN stále trvá. Obvodná lekárka tvrdí, že PN priznaním invalidity končí podľa zákona automaticky, čo počujem prvýkrát. Môžeme sa so za-com dohodnúť za rozviazaní PP aj bez ukončenia PN? Má nárok na odchodné?
Iveta Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Práve mi tento za-nec priniesol ukončenú PN, ale k 20.2.2007!!! Lekárka mu to pritom vypisovala 28.11.2008 (tento dátum však nikde nie je uvedený). Rozhodnutie SocP o uznaní invalidity je z 5.4.2007 spätne k 20.2.2007. Neviem si s tým rady
Je smutné, že lekárka nemá informácie, ktoré by boli správne. Ja by som jej asi zavolala - to sa nerobí, že sa PN antidatuje.... PN mohla normálne trvať až do 28.11.2008 aj keď mal invalidný. Ju asi mýli, že už nedostáva nemocenské - ale to nie je jej problém, ale SP - zákon nedovoľuje poberanie nemocenskej dlhšie ako 52 týždňov - o tom rozhoduje SP a nie ona.

Ja mám taký istý problém - zamestnanec je už 1,5 roka na PN, teraz mu prišlo rozhodnutie o priznaní invalidity dozadu pol roka. PN ale stále trvá, a lekár čaká s ukončením PN - táto PN bude ukončená teraz niekedy a potom budeme ako zamestnávateľ konať v súlade s ukončením PN.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Podľa info od za-nca jej to vraj tak povedali v SocP. Pokúšam sa tam dovolať už dva dni, ale to je na "nobelovu cenu" - buď je obsadené alebo telefón nikto nezdvíha. Chystám sa lekárke volať, ale chcem mať proti nej argumenty - z Porady už mám (ešte som si to chcela potvrdiť v sociálke).
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Vieš, aj tak si myslím, že sa zle rozumeli. Napríklad, keď tá lekárka sa pýtala na SP na nemocenskú, či pokračuje aj po roku, tak pani úradníčka na SP považuje nemocenskú za DÁVKU - a tá sa po roku už nevypláca - tak jej povedala nie. A lekárka sa pýtala na "nemocenskú" - PN - papier, či pokračuje aj po roku - a keď jej povedala NIE tak ju chcela po roku zrušiť.

Aj tu na porade "bazírujeme" na presnom definovaní otázky, lebo potom, keď sa zle pýtame, tak môžeme dostať zavádzajúcu odpoveď (aj keď nechtiac od odpovedajúceho)
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Aj na SocP mi potvrdili, že priznanie invalidity nekončí PN - musí ju ukončiť lekár, a to v žiadnom prípade nie antidatovaním.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Pred mesiacom som mala presne prípad, kedy PN-ku pani doktorka antidatovala...volala som na pobočku SP kde patríme a tam mi pani z nemocenského povedala, že PN-ka je ukončená ako napísala lekárka a musím si všetko ukončiť a opraviť...na dôvažok doplnila, že sama sa s tým stretáva a podľa ich usmernenia má byť pn ukončená ako napíše lekár....takže čo pobočka SP to iný výklad...mzdárka poraď si ako vieš ! ! !
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Od 21.4.2008 som na PN. 3.12.2008 mi bol priznaný ID viac ako 70%. 3.12.2008 sa môže ukončiť PN, resp. ak s bude trvať ďalej nemocenské sa už nebude od 3.12. vyplácať. Ćo v prípade ak som po operácii s inou diagnózou ako ma dali do ID?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katarina Pozri príspevok
Od 21.4.2008 som na PN. 3.12.2008 mi bol priznaný ID viac ako 70%. 3.12.2008 sa môže ukončiť PN, resp. ak s bude trvať ďalej nemocenské sa už nebude od 3.12. vyplácať. Ćo v prípade ak som po operácii s inou diagnózou ako ma dali do ID?
Naopak, nebude sa vyplácať ID do skončenia práceneschopnosti. Ak ukončíš PN a vznikne ti nová PN, potom budeš mať platenú PN aj dostaneš invalidný dôchodok, bez ohľadu na diagnózu.
vid § 80 :
Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia, v ktorom z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu 51) alebo nemocenské, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ako postupovať v prípade, že zamestnanec bol na PN už viac ako rok. Tesne po uplynutí 52 týždňov PNky, bol priznaný invalidný dôchodok. Lekár ukončil PN. Zamestnanec ju doručil zamestnávateľovi, ale ten mu ju vrátil s tým, že PN sa nemôže ukončiť, kým nebude rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku? Ako má teraz postupovať zamestnanec?
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

PN môže byť ukončená. Zamestnávateľ musí akceptovať ukončenie PN a zariadiť sa podľa toho, či mu už zamestnanec predložil aspoň posudok - na základe niečoho musí vedieť, že má priznaný invalidný. Ja mám taký prípad tiež, zamestnanec mi priniesol posudok, tam má uvedené, že je uznaný 50% invalid. A ešte je tam aj posúdené, že nemôže pracovať na pôvodnom mieste. Nemá ešte rozhodnutie - výmer, ale to môže byť aj za 2 mesiace. Ale už vieme, že je invalid.
Takže pre zamestnávateľa to znamená, že zamestnanca musí brať ako zamestnanca - že môže robiť, ak nemá niečo iné napísané v posudku. Pre zamestnanca to znamená, že musí nastúpiť do práce, lebo má ukončenú PN, inak by mal absenciu. Ak nemôže nastúpiť na pôvodné miesto kvôli zdravotnému stavu - určené v posudku, tak mu zamestnávateľ ponúkne iné miesto, pre neho vhodné, alebo budú musieť ukončiť pracovný pomer.
0 0
vppfortuna vppfortuna

vppfortuna je offline (nepripojený) vppfortuna

Zamastnanec mal pracovný úraz v dôsledku ktorého požiadal sociálnu poisťovňu o inv.dôchodok. Na PN bol 11 mesiacov. Pri podaní žiadosti o ID musel ukončiť PN, ktorú doručil do zamestnania, ale z dôvodu, že zdravotný stav mu nedovoľuje chodiť /pracovný úraz/ zamestnanec požiadal o neplatené voľno po dobu priznania ID / rozhodnutie so sociálnej poisťovni. Je to správne, môže mu zamestnávateľ poskytnúť neplatené voľno?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ mu môže odsúhlasit neplatené voĽno z akéhokolvek dôvodu. Ale aj samotné priznanie ID nie je dôvodom na nechodenie do práce. Neviem prečo musel ukončiť PN. Žiadosť o ID ani priznanie ID nie je dôvodom na ukončnie PN.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

heja3 Pozri príspevok
PN môže byť ukončená. Zamestnávateľ musí akceptovať ukončenie PN a zariadiť sa podľa toho, či mu už zamestnanec predložil aspoň posudok - na základe niečoho musí vedieť, že má priznaný invalidný. Ja mám taký prípad tiež, zamestnanec mi priniesol posudok, tam má uvedené, že je uznaný 50% invalid. A ešte je tam aj posúdené, že nemôže pracovať na pôvodnom mieste. Nemá ešte rozhodnutie - výmer, ale to môže byť aj za 2 mesiace. Ale už vieme, že je invalid.
Takže pre zamestnávateľa to znamená, že zamestnanca musí brať ako zamestnanca - že môže robiť, ak nemá niečo iné napísané v posudku. Pre zamestnanca to znamená, že musí nastúpiť do práce, lebo má ukončenú PN, inak by mal absenciu. Ak nemôže nastúpiť na pôvodné miesto kvôli zdravotnému stavu - určené v posudku, tak mu zamestnávateľ ponúkne iné miesto, pre neho vhodné, alebo budú musieť ukončiť pracovný pomer.
Čiže normálne sa ukončí PN, odovzdá sa doklad o priznaní invalidného dôchodku. A zamestnanec sa ešte ododňa priznania dôchodku prihlási na zdravotnú poisťovňu, viem, že aj tam treba dokladovať priznanie dôchodku. Samozrejme v prípade, že zamestnávateľ ukončí so zamestnancom pracovný pomer.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať