Zavrieť

Porady

Výherné hracie automaty /VHP/

Ahojte poradaci,

mam taky problem, ktory sa tu este neriesil a neviem ani kam ho presne zaradit. Firma ktorej robim ucto sa zaobera prenajmami vyhernych hracich automatov a elektronickych ruliet. Dava ich do krciem a barov a berie od nich mesacne trzbu v percentach a z tej trzby plati najomne za umiestnenie tiez percentom. Moje problemy su nasledovne:
1. od tohto roka musi byt v ucte zaznamenana aj vyhra v jackpote, to mame pokladnicny blok a meno sukromnej osoby ktora si prevzala hotovost ked samozrejme vyhrala.Kam a ako to zauctovat ked sa znizila trzba a z nej sa znizilo najomne za umiestnenie VHP lebo sumy nie su male a obcas sa aj vyhrava:p
2. Vykradli nam krcmy. Jednej bol majitelom moj sef a druha bola cudzej osoby a automaty v nej boli v prenajme. Podarilo sa im vytiahnut hotovost z automatu a tak sme pri pocitadle ktore ukazovalo cca 10000sk
mali len 2000sk v hotovosti.Doklad mam na 2000sk a pravdaze najomne sa platilo z tej sumy kedze viac nezostalo. Mam to vôbec niekde uvadzat v ucte?
AK JE NEAKA DOBRA DUSA NA SLOVENSKU A ROBI PODOBNE UCTO AKO JA OZVI SA LEBO JE TO DOST SURNE...
DIKY
Usporiadat
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

apo Pozri príspevok
Príjmy z výherných HP sú vyňaté.
Z nevýherných prístrojov a hudobných boxov idú do obratu.

Je to tým, že hracie automaty výhrené su dané na jednu platformu s TIPOSOM a ďalšími hrami povolenými štátom.

apo
ale co zmluvy ktore ma krcmar uzavrete??? Tie sa do uvahy neberu?

vid prispevok kája:
citujem "Pri nájomnej zmluve sa určite nejedná o oslobodený príjem a pri ostatných príjmoch sa dá veľmi ťažko vyjadriť, je potrebné bližšie preštudovať zmluvy."
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tita, veď zákon o DPH jasne hovorí o mandatárovi, ...takže opäť §§:
Zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

.... a príjem na základe takejto zmluvy sa nezaratáva do obratu pre DPH
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Muška Pozri príspevok
Tita, veď zákon o DPH jasne hovorí o mandatárovi, ...takže opäť §§:
Zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

.... a príjem na základe takejto zmluvy sa nezaratáva do obratu pre DPH
dakujem,
ale keby ste radsej pisali rady z praxe!! ...
a nielen kopirovali zakony...toto som si tlacila ako prve uz davno a nepomohlo
viem ze nema mandatnu zmluvu ale ako som uz spominala má
zmluvu o umiestneni a prevadzke,
zmluvu o spolupraci
a nájomnu zmluvu
tak neviem ci mu ich dat prerobit alebo podstatou su rovnake len ich premenuje uz som z toho blbček, jedno viem isto..nechce to do obratu dph
0 0
Levik929 Levik929

Levik929 je offline (nepripojený) Levik929

Dobrý deň...Chcem sa spítať, či niekto nevie ako to je s výherným automato, keďže niesom platca DPH...Každý mesiac chodia vyberať automat s ktorého mám percentá, to sa ráta do môjho príjmu. Ale chcem sa spítať, či do príjmu tak ako tržba s pások registračnej pokladne, alebo je to iný príjem.Totiž jeden účtovník mi tvrdí že je to tak ako keby som mala tržbu a ráta sa mi to do obratu s ktorého takým to sposobom o chvíľu budem platcom DPH a druhý zasa tvrdí, že to sa neberie do príjmu tak ako tržba a nespadá to pod výpočet obratu s ktorého sa vyrátava DPH...Neviem či sam to napísala zrozumiteľne, ale ak mi niekto vie pomocť, budem veľmi vďačná, lebo som z toho už celkom domotaná...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
keď už sa pýtaš, tak spravidla tržba z VHA - nevstupuje do obratu pre registráciu DPH a v PD sa účtuje ako POZD - ostatný. Najvhodnejšia zmluva s poskytovateľom automatov je mandátna zmluva.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pozri príspevok 28 v tejto téme. Ak sú výherné automaty, vyplatená odmena nevstupuje do obratu, ak sú nevýherné, príjem vstupuje do obratu pre zistenie príjmu na registráciu DPH. Pri výherných je potrebné mať uzatvorenú Mandátnu zmluvu.
http://www.porada.sk/549326-post28.html
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Zuzy Pozri príspevok
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?
Prosím Vás, vedel by niekto poradiť? ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, na základe takto postavenej zmluvy z vašich príjmov budete odvádzať DPH.

Je otázne či budete DPH počítať dovnútra to je 30%podiel/119*19, alebo povýšite odmenu to je 30%podiel/100*19.

Majitelia výherných automatov nie sú OBVYKLE platiteľmi DPH aspoň zatiaľ som od takého majiteľa neúčtoval príjem a ani nebola postavená zmluva tak ako to popisuješ.

V zmluve o s majiteľom výherného automatu treba presne definovať, ako sa bude DPH počítať, lebo správca dane vás môže dodaniť tak, ža bude po vás požadovať, aby ste DPH navýšili na vašu odmenu, nakoniec je to pre vás finančne výhodnejšie.

apo
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
aj ja učtujem jedno pohostinstvo, ktoré má na prevádzke VHP.Má uzatvorenú Mandátnu zmluvu o prenájme nebytového priestoru, kde podnikateľovi prináleží podiel vo výške 30% z hrubého zisku VHP. Fakturujem bez DPH a požívam koeficient.Postupujem správne?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Apo, ďakujem pekne za tvoj odpoveď, chvalabohu ešte sme neprekročili za 12 mesiacov 35000 eur, ja som tie podiely sledovala takto už od roku 2004, odkedy máme tie VHA. nebolo by lepšie, keby majitel VHA nám prepísal zmluvu na mandátnu?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Zuzy Pozri príspevok
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?
Nemá náhodou niekto takú istú zmluvu od Matrix sro? Sledujete príjem z hladiska DPH?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzy,
vlastne nájom aj obsluhu VHP máte v jednej sume.
Moji klienti mali najskôr "nájomnú zmluvu za priestor pod automatom" a keď doplnili do DPH oslobodenie na základe mandátnej zmluvy, tak s majiteľom VHP zmenili zmluvu na 5 % zmluva o nájme a 20 % na základe Mandátnej zmluvy ako obsluha automatov.

Do obratu som započítavala iba tých 5 %.
P.S.1
Mali by ste sa dohodnúť s majiteľmi VHP o zmene zmluvy, aby si nebola na pochybách
P.S.2
zákon o DPH:
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.
Naposledy upravil Muška : 21.02.09 at 15:59 Dôvod: P.S. 2
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Muška ďakujem Ti za odpovede, a nielen v tomto príspevku, niekedy mi veľa pomožeš
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

macula Pozri príspevok
Ahojte,
aj ja učtujem jedno pohostinstvo, ktoré má na prevádzke VHP.Má uzatvorenú Mandátnu zmluvu o prenájme nebytového priestoru, kde podnikateľovi prináleží podiel vo výške 30% z hrubého zisku VHP. Fakturujem bez DPH a požívam koeficient.Postupujem správne?
Určite áno.
Do koeficientu idú tržby z nájmu ako aj z podielu podľa mandátnej zmluvy rovnako.
Ty už nič neriešiš, lebo si platca DPH.

apo
0 0
korela888 korela888

korela888 je offline (nepripojený) korela888

účtovník
Dobrý deň,
mám rovnako otázku k tejto téme, účtujeme heňu s VHP v podvojnom účtovníctve. Chcem sa spýtať, v prípade, že v automate nie je dostatok peňazí, výhra sa vyplatí súkromnej osobe v hotovosti. Vedel by mi niekto poradiť, kde by som to mal správne zaúčtovať??? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

korela888 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám rovnako otázku k tejto téme, účtujeme heňu s VHP v podvojnom účtovníctve. Chcem sa spýtať, v prípade, že v automate nie je dostatok peňazí, výhra sa vyplatí súkromnej osobe v hotovosti. Vedel by mi niekto poradiť, kde by som to mal správne zaúčtovať??? Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak je to PO potom 211/365
AK je to FO potom 211/491

Tam nie je čo riešiť nakoľko peniaze sa vysporiadajú s majiteľom hracieho automatu. Predpokladám, že neprevádzkujete vlastný hrací automat, ale v podstate je to jedno.

Účtovanie hracích automatov sa robí rôzne.
1. osoba, ktorá má VHP na základe mandátnej zmluvy účtuje iba príjem svojho podielu.
2. Účtoval som postup v ktorom sa odvádzali všetky peniaze z ponížené o výhry na bežný účet vlastníka VHP a odmena na základe mandátnej zmluvy prišla na účet. Robili sme to v JÚ a všetko na nedaňových prevodoch peňazí.

apo
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Takže mám mandátnu zmluvu na Výherné automaty, mesačne mi na účet chodí "provízia", podľa toho,čo som sa tu dočítala, tak ju budem dávať do ostatných príjmov a nerátam ju do obratu na DPH. Ale bude sa mi rátať do príjmov, ktoré ovplyvňujú odvody so sociálky? Lebo kolegyňa zisťovala, že tento príjem z mandátnej zmluvy by mal byť v daňovom priznaní uvedený v § 8 a z tohto sa nevypočítavajú potom odvody do sociálky. Viete mi poradiť?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu...
posúvam...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať