Zavrieť

Porady

Môžem použiť existujúcu voľnú živnosť na príjem z mojej publikovanej hudby cez CDBaby alebo DistroKid?

Chcem predávať mojú vlastnú originálnu hudobnú tvorbu cez CDBaby alebo DistroKid, ktorí dokážu hudbu dostať napríklad na Spotify.

Normálne, aspoň o tom neviem, jednotlivec nemôže na Spotify uploadovať a strímovať za finančnú odmenu (počet prehratí, resp. relamy) svoju tvorbu ako napríklad môže na YouTube.

Ale musí isť cez CDBaby alebo DistroKid a pod. distribútora.

A napr. CDBaby kolektuje zisky z Spotify, YouTube, Apple Music, Amazon a pod. a raz za týždeň odosiela peniaze na účet - samozrejme, ak sa dosiahne threshold (napr. 10 dolárov a pod.) a nie je to prepadák.

Pre zjednodušenie môžme vynechať registráciu u SOZA a sústrediť sa iba na strímovacie platformy ako Spotify, Apple Music a YouTube alebo Pandora, kde sú tieto odmeny priraďované automaticky.

Moje otázky (predpokladajme, že len moje nehudobné príjmy prekročia hranicu na podanie daň. priznania):

1. ak už mám voľnú živnosť (podľa §7a), môžem ju využiť alebo príjmy z vlastnej hudobnej tovrby a používať v obchodnom vzťahu s CDBaby/DistroKid moje obchodné meno, VAT ID a pod.?

2. ak to môžem dať na moju existujúcu živnosť, musím si pridať nejaký špecifický druh voľnej živnosti? Teraz mám tie klasické napr. reklamná činnosť, maloobchod v súvislosti... Je k týmto "kategóriam" voľných živností potrebné pridať niečo špecificky pre CDBaby/DistorKid?

3. Ak to nie je možné dať na existujúcu živnosť, ktorú už mám, tak sa mám na CDBaby zaregistrovať ako súkromná osoba nepodnikateľ a viesť si príjmy odtiaľ ako umeleckú činnosť. A v podstate dve účtovníctva?
Naposledy upravil peter_sve : 28.12.22 at 09:21 Dôvod: info
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Môžem použiť existujúcu voľnú živnosť na príjem z mojej publikovanej hudby cez CDBaby alebo DistroKid?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.