Zavrieť

Porady

Slobodné povolanie + existujúca živnosť alebo s.r.o. (+licencie,autorstvo)?. Zmena slobodného povolania na s.r.o. s existujúcimi klientmi užívajúcimi prenájom ročných licencií je problém?

Dobrý deň, vopred ďakujem za každú odpoveď a chcel by som veľmi pekne poprosiť o nasledujúcu odbornú radu.

Som autorom aplikácie, ktorú by som chcel poskytnúť klientovi (jednému klientovi) vo forme prenájmu licencie. Ako živnostník to predpokladám nie je možné zrealizovať. Vzhľadom k tomu, že zatiaľ ide o jedinú licenciu a s ohľadom na aktuálne daňové licencie sa prikláňam k založeniu "slobodného podnikania" namiesto s.r.o. (na ktorej otvorenie zatiaľ nemám odvahu a finančne kvôli jednej licencii sa neoplatí).

Slobodné podnikanie by som spustil v termíne pred termínom splatnosti ročného poplatku za licenciu a po vyplatení by som podnikanie pozastavil až do nasledujúceho termínu platby, príp. inej obchodnej príležitosti (aby som neplatil odvody 2x z oboch foriem podnikania). Technickú podporu a iné činnosti nepodliehajúce autorskému zákonu (pre toho istého zákazníka) by som poskytoval v rámci živnosti.

Otázka 1:
Je tento spôsob "fungovania" možný a v poriadku, keď autorsky vlastné riešenie dodané formou prenájmu licencie v rámci slobodného povolania (ktoré budem otvárať a zatvárať minimálne 1x ročne) budem technicky podporovať v rámci živnostenského oprávnenia (pritom licencia bude plynúť, aplikácia sa bude používať, budem poskytovať pravidelné aktualizácie /budem na aplikácii tráviť čas/ ale súvisiaca forma podnikania by bola pozastavená)?

Otázka 2:
Na základe akej zmluvy môžem zákazníkovi poskytnúť Prenájom licencie (odkazujúci na licenčné podmienky) ktorej súčasťou budú aj služby spojené s implementáciou riešenia (napr. dohodnutý počet hodín, príp. iné podmienky)? Predpokladám, že Prenájom licencie budem fakturovať v rámci slobodného povolania a na služby spojené s implementáciou riešenia budem vystavovať druhú faktúru ako živnostník je to v poriadku? (...ale ak by som mal niekde vo všeobecných podmienkach uvedené, že "ak v rámci implementačných služieb pridám nejakú novú funkcionalitu, budem jej autorom" a pritom fakturovať budem túto činnosť ako živnostník (tým pádom táto činnosť by nemala súvisieť s autorstvom), stále je to v poriadku alebo je to problém?).

Otázka 3:
Do aplikácie dopĺňam nové funkcionality a rád by som mal vo všeobecných obchodných podmienkach klauzulu, že autorom rozšírení aplikácie počas poskytovania licenčnej podpory som ja (nie klient, aj keby ma o doplnenie funkcionality požiadal), funkcionalitu doplním (fakturovať za ňu nebudem, ale doplním v rámci aktívneho prenájmu licencie, budem na tom tráciť čas, ale slobodné podnikanie budem mať pozastavené). Je takáto situácia v poriadku?

Otázka 4:
V príp. ak by som v budúcnosi chcel z formy slobodného podnikania prejsť na s.r.o. s existujúcou aplikáciou a portfóliom platiacich klientov za prenájom licencie, nebude problém ich presunúť do s.r.o.?

Otázka 5:
Ak by som prešiel na s.r.o. a s.r.o. by získalo výhradné majetkové práva k aplikácii, čo sa s právami stane, ak by som chcel v budúcnosti s.r.o. zrušiť? Viem tieto práva previesť späť na seba alebo tieto práva zaniknú?

Otázka 6:
Ak by som vytvoril dokument "Všeobecné obchodné podmienky" (VOP), ktorý by definoval práva a povinnosti Poskytovateľa (mňa) a Zákazníka, môže byť tento dokument spoločný pre obidve formy podnikania (a mení sa nejak výklad VOP v príp. že by som slobodné povolanie pozastavil, napr. v súvislosti s autorstvom)?



Ak ste dočítali až sem ste skvelý/á a budem si vážiť každú odpoveď. Zároveň ma prosím ospravedlňte za príp. nesprávnu terminológiu alebo pod.
S úctou, veľmi pekne ďakujem.
kn-alka ... a prečo 2 formy podnikania? všetko cez živnosť a máš pokoj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    toto sú otázky na advokáta a daňového poradcu,

    toto zadanie je, podľa mňa, v rozsahu minimálne diplomovej práce
    steelbull áno, aj odpoveď "len" na niektorú z otázok by mohla pomôcť. Ďakujem za Vašu reakciu.

    Slobodné povolanie + existujúca živnosť alebo s.r.o. (+licencie,autorstvo)?. Zmena slobodného povolania na s.r.o. s existujúcimi klientmi užívajúcimi prenájom ročných licencií je problém?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.