Zavrieť

Porady

Medzinárodna preprava

Dobry den,

chcem sa opytat. Firma z Ciech nam robila prepravu tovaru z CR na SR. Dala nam fakturu, bez DPH. Ako je to na SR? Je tato preprava sucast nakupu tovaru, ak ked tovar je uplne z inej firmy alebo z nej platim DPH na SR?
Pomozte aj viete, dakujem.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

NIE ! -Otázka bola položená v čase, kedy Rumunsko nebolo členom EÚ.
0 0
renix1 renix1

renix1 je offline (nepripojený) renix1

Ešte sa chcem opýtať keď to nie je samozdanenie, je to oslobodené? Budem to niekde uvádzať na daňovom priznaní DPH?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Volala mi kolegyňa, že sa zaregistrovala (Anna B), ale stále ju to nepustí, aby zadala otázku, (už si nepamätám, ako dlho to trvá, kým sa aktivuje nový člen). A poprosila ma, aby som to urobila za ňu, lebo už preštudovala veľa príspevkov na Porade, ale k odpovediam na svoje otázky sa nedopracovala. Preto poprosím v jej mene, či by jej vedel niekto poradiť. Ja prepravu do EU nerobím a tak jej neviem odpovedať. Tu sú jej otázky, ako mi ich nadiktovala.

1. Prepravca chce vystaviť fa do ČR a Rakúska. Aký § uvedie, keď bude fa vystavená na IČ DPH českého (rakúskeho) prepravcu?
2. Premietne sa, v uvedenom prípade, DZ a DPH v DP? Ak áno, v ktorých riadkoch?
3. Fakurovala som preprava rakúskemu prepravcovi. Keďže som nemala poistený náklad, poistil ho on zo svojej poistky a poistné mi vyfakturoval, bez DPH. Je toto poistné oslobodené, alebo podlieha samozdaneniu?
4. Na základe objednávky rakúskej spoločnosti som robila prepravu tovaru do Fínska. V rámci nej, uhradila rakúska spoločnosť prepravu trajektom a prefakturovala mi ju bez DPH. Podľa akého § je táto preprava oslobodená od DPH? Alebo podlieha samozdaneniu?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.

4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 18.01.07 at 15:03 Dôvod: Oprava: Fínsko nie je člen EÚ
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A Fínsko je v EÚ? Lebo to teda neviem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.
Pokiaľ viem, tak Finsko v EU nie je...
Predebatovala som s kolegyňou telefonicky niektoré veci a dopĺňam:

2. DZ nie je dialničná známka, ale daňový základ.
4. Rakúšan neuviedol vo fa žiadny §, ani nič, čo by pomohlo identifikovať to.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku áno a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? áno ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.
ešte som doplnila aj v texte.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No ak nie je Fínsko v EÚ tak potom ide o prepravné služby spojené s vývozom tovaru.
To k tej otázke č. 4.
Par. 47.(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
No ak nie je Fínsko v EÚ tak potom ide o prepravné služby spojené s vývozom tovaru.............
Ale čo to v konečnom dôsledku znamená?
Rakúšan fakturoval Slovákovi prepravu trajektom do Fínska bez DPH. Podlieha to samozdaneniu, alebo je to oslobodené (podľa akého §)???
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ermon
1. Je prepravca identifikovaný pre daň na Slovensku a odberateľ objednal svoju prepravu pod IČ DPH CZ? ak áno tak oslobodenie podľa par. 16
2. DZ? diaľničná známka? Nie.
3. neviem, samozdanila by som. alebo by som ešte študovala, pozriem, poradím.
4. Na faktúre to musel prepravca z Rakúska uviesť - samozrejme podľa rakúskeho zákona o DPH.
Teraz neviem, či sú tieto otázky k jednej preprave, alebo tu je prepráv viac. Lebo ak ide len o jednu prepravu - do Fínska, tak potom platí oslobodenie prepravy spojenej s vývozom tovaru podľa príspevku vyššie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Anja111
Ale čo to v konečnom dôsledku znamená?
Rakúšan fakturoval Slovákovi prepravu trajektom do Fínska bez DPH. Podlieha to samozdaneniu, alebo je to oslobodené (podľa akého §)???
Napísala som oslobodené podľa par. 47 zákona o DPH.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Teda Anja111 teraz neviem, či som sa nedoplietla aj ja - Anna B uskutočnila prepravu pre Rakúskeho odberateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku do Fínska? Tu je oslobodenie podľa par. 47 - Služby spojené s vývozom tovaru.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A do výkazu DPH vývoz služieb neuvádzam nikde.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
Teraz neviem, či sú tieto otázky k jednej preprave, alebo tu je prepráv viac. Lebo ak ide len o jednu prepravu - do Fínska, tak potom platí oslobodenie prepravy spojenej s vývozom tovaru podľa príspevku vyššie.
Reagujem spomalene, lebo akosi ani neviem o čom je reč. Overujem si to telefonicky u kolegyne... Ale som strašne vďačná za trpezlivosť.
Jedná sa vždy o inú prepravu, preto je to rozdelené do 4 otázok.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
Teda Anja111 teraz neviem, či som sa nedoplietla aj ja - Anna B uskutočnila prepravu pre Rakúskeho odberateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku do Fínska? - áno - Tu je oslobodenie podľa par. 47 - Služby spojené s vývozom tovaru.
doplnila som
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ešte raz doplním odpovede do otázky podľa doplňujúcich informácii od Anna B
Anja111
1. Prepravca chce vystaviť fa do ČR a Rakúska. Aký § uvedie, keď bude fa vystavená na IČ DPH českého (rakúskeho) prepravcu? Ak je preprava uskutočnená medzi členskými štátmi EÚ (teda nie na Slovensku a mimo EÚ) a objednávateľ prepravy je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte EÚ - je táto preprava oslobodená podľa par. 16 zákona o DPH.
2. Premietne sa, v uvedenom prípade, DZ a DPH v DP? Ak áno, v ktorých riadkoch? - premietne sa v DP DPH fakturovaná suma - nie základ, nie DPH, pretože ide o oslobodenie riadok 08 a riadok 05
3. Fakurovala som preprava rakúskemu prepravcovi. Keďže som nemala poistený náklad, poistil ho on zo svojej poistky a poistné mi vyfakturoval, bez DPH. Je toto poistné oslobodené, alebo podlieha samozdaneniu? neviem
4. Na základe objednávky rakúskej spoločnosti som robila prepravu tovaru do Fínska. V rámci nej, uhradila rakúska spoločnosť prepravu trajektom a prefakturovala mi ju bez DPH. Podľa akého § je táto preprava oslobodená od DPH? Alebo podlieha samozdaneniu? Nepodlieha samozdaneniu, robila si prepravu - nesamozdaňuješ, ide o služby spojené s vývozom tovaru - oslobodenie podľa par. 47 odst. 6 Zákona o DPH
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
Ešte raz doplním odpovede do otázky podľa doplňujúcich informácii od Anna B
Ermon, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Za seba, i za kolegyňu. Tvrdí, že si jej veľmi pomohla.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Anja111
Ermon, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Za seba, i za kolegyňu. Tvrdí, že si jej veľmi pomohla.
Veď sme na porade...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pred časom tu niekto pricapil tabuľku, ja som ju trošku podopĺňala, ale chcela som ,aby sa k nej niekto vyjadril.
No odozva nebola, takže možno fčul.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Super Muška, tabuľku som vytlačila a troška doškrtala a pripomienky napíšem keď si tie škrtance ešte nechám prejsť hlavou
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať