Zavrieť

Porady

Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom roku.

Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
Príklad: V roku 2005 som uplatňoval skutočné výdavky a na konci roka zaplatil daň. Záväzky=0, pohľadávky=0, zásoby=150tis.
V roku 2006 som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky 40%. Príjem 500tis a odvody 50tis.
Pochopil som správne §17, ak budem postupovať nasledovne?
Výpočet dane pre rok 2006 :
500tis - 200tis(40%)= 300tis.
300tis - 50tis(odvody)= 250tis
250tis + 150tis(zásoby r.2005)=400tis
400tis - 90tis(odpočet na daňovníka)=310tis
Základ dane pre r.2006 je 310tis? Je tento postup správny?

Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem?
Naposledy upravil Leontin : 18.12.06 at 20:53
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin
Týmto Vám chcem všetkým poďakovať a zároveň sa ospravedlniť, že som Vás obral o trocha času. Nakoľko som na porade možno 4dni, tak som možno nemal skúsenosti s tým, ako to tu chodí.
Pomaly sa učím, čo znamenajú ikonky OCENUJEM, SUHLASIM,CITUJ. A budem ich používať viac a viac, lebo viem, že človek to na jednej strane ocení a na druhej strane poteší. Už som tiež poučený, že otázky možno tvoriť, alebo treba hneď nazačiatku povedať úplne všetko, aby sa porada ďalej nerozširovala a zavádzajúce otázky. Viem, že som Vás obral RENCA1, MARINA o Váš vianočný čas, ale úmysel to nebol.
Takže ešte raz sa Vám ospravedlňujem a na druhej strane Vám ďakujem a vlastne všetkým, ktorí mi pomohli. A sľubujem, že sa polepším.

Reakcia odomňa a od Maríny naozaj nebola myslená v zlom. Tak nechajme to tak, a poprajme si navzájom príjemné sviatky... .
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Ahojte. Tiež by som sa chcel opýtať ohľadom paušálnych výdajov. SZČO - živnostník v 4/2006 dostal dotáciu od úradu práce na začatie podnikania a po predbežnom prepočte príjmov za rok 2006 mu je výhodnejšie uplatniť si paušálne výdaje ako robiť "celé" účtovníctvo.
Môžem uplatniť 40% (ak áno, ako "zdokumentovať") ? Ďakujem
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Môžeš uplatniť 40% výdavkov, ale je otázne, či sa Ti to oplatí. A prečo? Pozri si http://porada.sk/t20149-dotacia-z-up-a-pau-vydavky.html
Je to smutné, ale ak som správne ja pochopil ten článok, tak musíš spätne dodaniť tú dotáciu.
Naposledy upravil Leontin : 22.12.06 at 10:03
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Taktiez som sa sa rozhodol prejst na uplatnovanie pausalnych vydavkov za rok 2006. Trapia ma vsak 2 problemy:
1. Kazdy mesiac fakturujem urcitej firme za sluzby. vzdy mesiac pozadu, napr. za november vyfakturujem v decembri... V roku 2005 som si uplatnoval skutocne vydavky, viedol som uctovnictvo a neviem ci som urobil dobre. Za december 2005 som fakturu vystavil v januari 2006, zaplatene som to mal tiez v januari. Na fakture je uvedene, ze je to za sluzby vykonane v decembri. Prijem som zahrnul do prijmov uz za rok 2006, nie za rok 2005. A kedze faktura bola vystavena s januarovym datumom, nebola zahrnuta do uctovnictva za rok 2005, pohladavky za rok 2005 = 0. Urobil som to spravne? za rok 2006 uz chcem si uplatnit pausalne vydavky.
2. V roku 2005, ked som si uplatnoval skutocne vydavky, som prijal v septembri 2005 dotaciu vo vyske 75.000 Sk. V roku 2005 som z nej vycerpal 50.000 Sk. Teda do prijmov som zahrnul 50.000 Sk a hned aj do vydavkov taku istu sumu, vplyv na zaklad dane nulovy.
Za rok 2006 budem uplatnovat pausalne vydavky, v tom roku som vycerpal zostavajucu cast dotacie 25.000 Sk. Podla mna zahrniem do prijmov iba 25.000, do vydavkov uz nic. Je to spravne?
0 0
marhu marhu

marhu je offline (nepripojený) marhu

Pokiaľ teda danovník účtuje v jednoduchom účtovníctve, môže meniť spôsob uplatňovania výdavkov z paušálnych na skutočné hoci aj každý rok s tým, že nemusí podávať opravné DP za predchádzajúci kalendárny rok napr. o pohľadávky? (o ktorých síce predsa neúčtuje )
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

marhu
Pokiaľ teda danovník účtuje v jednoduchom účtovníctve, môže meniť spôsob uplatňovania výdavkov z paušálnych na skutočné hoci aj každý rok s tým, že nemusí podávať opravné DP za predchádzajúci kalendárny rok napr. o pohľadávky? (o ktorých síce predsa neúčtuje )
Ale ich eviduje. Ak nie je účtovnou jednotkou(neúčtuje), vedie evidenciu pohľadávok, príjmov a zásob.
Samozrejme, že daňovník nemusí podávať dodatočné(nie opravné) DP, ak pri prechode z ... na ... a opačne upravil v predchádzajúcom období základ dane, tak ako prikazuje litera zákona.

Takže ešte raz pozri zhrnutie:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
0 0
GERTA GERTA

GERTA je offline (nepripojený) GERTA

Tiež uvažujem,že v r. 2007 prejdem zo skutočných výdajov na 40% paušálne výdaje.Po prečítaní mnohých príspevkov k tejto téme mi vychádza nasledovné :
1, ak DP za r.2006 - pohľadávky=0 , záväzky=0 , zásoby=0
mám čas rozhodnúť sa v r. 2007 či budem viesť JU , alebo použijem
paušál
2, ak DP za r.2006 - bude s neuhradenými pohľadávkami,záväzkami a ja
sa v r. 2007 rozhodnem pre paušálne výdaje - musím urobiť dodatočné
DP za r.2006 a upraviť základ dane /+ problémy s tým súvisiace /

3, už teraz sa rozhodnem pre paušál v r.2007 a pri vypracovaní DP r.2006
upravím základ dane o neuhradené pohľadávky,záväzky , aby som si
ušetrila problémy s dodatočným DP

Je to tak správne ? Nemám s tým zatiaľ skúsenosti,preto by mi veľmi
pomohlo, keby mi to niekto skúsený odobril, alebo ma vyviedol z omylu.
Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

GERTA
Tiež uvažujem,že v r. 2007 prejdem zo skutočných výdajov na 40% paušálne výdaje.Po prečítaní mnohých príspevkov k tejto téme mi vychádza nasledovné :
1, ak DP za r.2006 - pohľadávky=0 , záväzky=0 , zásoby=0
mám čas rozhodnúť sa v r. 2007 či budem viesť JU , alebo použijem
paušál Áno.
2, ak DP za r.2006 - bude s neuhradenými pohľadávkami,záväzkami a ja
sa v r. 2007 rozhodnem pre paušálne výdaje - musím urobiť dodatočné
DP za r.2006 a upraviť základ dane /+ problémy s tým súvisiace /
Áno.
3, už teraz sa rozhodnem pre paušál v r.2007 a pri vypracovaní DP r.2006
upravím základ dane o neuhradené pohľadávky(riadok 40 DP),záväzky(riadok 41 DP) , aby som si ušetrila problémy s dodatočným DP
Áno.

Je to tak správne ? Nemám s tým zatiaľ skúsenosti,preto by mi veľmi
pomohlo, keby mi to niekto skúsený odobril, alebo ma vyviedol z omylu.
Ďakujem
Skúsenosti, ako tvrdíš, nemáš ale problematiku ovládaš a preto si zaslúžiš svoj prvý "maľovaný". Odpoveď v rámci citátu.
0 0
GERTA GERTA

GERTA je offline (nepripojený) GERTA

Ďakujem Marína,potešila si ma.Prajem pekný deň.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

Marína Pozri príspevok
Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.
aj pomohli...ĎAKUJEM
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Ja som chcela tiež v roku 2006 uplatňovať paušál 40% lebo mi to tak vychádza oveľa menej, len mám problém s neuhradenou pohľadávkou z roku 2005 vo výške 11.000 Sk.
Mala by som urobiť dodatočné DP za rok 2005, zvýšiť základ dane o túto sumu, doplatiť rozdiel dane, zaplatiť pokutu, samozrejme tým pádom odvody mali byť v roku 2006 úplne iné..... kopec problémov.
Vysvetlí mi niekto význam tohto? Veď keby som to dala normálne do DP 2006 tak ako prišla úhrada, daň by som zaplatila v tomto roku. Uplatním si z nej 40% náklad - takže zaplatím menej - tam je ten význam?
Na dani by som tento rok zmenou na paušál ušetrila asi 15.000 Sk, to sa asi oplatí, nie? A čo ak nepodám DDP 2005?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

misa Pozri príspevok
A čo ak nepodám DDP 2005?
Skús, čo to spraví. DÚ z výkazu o majetku a záväzkoch vie, že máš k 31.12.2005 neuhradenú pohľadávku.
0 0
LuluP LuluP

LuluP je offline (nepripojený) LuluP

zdravim, snazim sa nejako zorientovat v tejto porade a mam jednu otazku, moja mama bola v 2006 zamestnana a popri zavislej cinnosti mala nejaky drobny prijem aj z pomoci pre druzstvo. od 1.7. 06 je dochodkyna a pobera normalny dochodok; moze si v dani z prijmu uplatnit celu nezdanitelnu cast 90812 alebo len pomernu cast za 6 mesiacov, ktore pracovala?
dakujem za odpoved
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

LuluP Pozri príspevok
zdravim, snazim sa nejako zorientovat v tejto porade a mam jednu otazku, moja mama bola v 2006 zamestnana a popri zavislej cinnosti mala nejaky drobny prijem aj z pomoci pre druzstvo. od 1.7. 06 je dochodkyna a pobera normalny dochodok; moze si v dani z prijmu uplatnit celu nezdanitelnu cast 90812 alebo len pomernu cast za 6 mesiacov, ktore pracovala?
dakujem za odpoved
Dôchodca, ktorí nepoberal dochodok 1.1. príslušneho roku si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť.
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Dobry den,
poprosim o Vas nazor. SZCO poskytujuca sluzby uctovala v roku 2005 v JU. K 31.12.2005 boli pohladavky 0, zavazky 11 846,- (nezaplatene poistne do ZP a SP za roky 2004 a 2005).
V roku 2006 si chce uplatnit pausalne vydavky 40%, pretoze by platila podstatne nizsiu dan, ako keby uctovala v JU.
K 31.8.2006 ukoncila zivnost.
Pohladavky jej nezostali ziadne. Zavazky jej ostali: 11 846 z roku 2005 a nezaplatene odovody do ZP za 1/06 a 2/06. Tieto zavazky voci poistovniam do dnesneho dna neuhradila.
Za rok 2006 mala
prijmy: Sk 216 112,- z toho vydavky 40%: Sk 86 445,-
zaplatene odvody: Sk 24 239,-
Takze zdanitelny prijem by mala: Sk 105 428,-

Co s tymi neuhradenymi zavazkami za rok 2005 a 2006?

Dakujem velmi pekne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ku dňu ukončenia podnikateľskej činnosti je účtovná jednotka povinná riadne uzatvoriť účtovníctvo s ohľadom na všetky známe skutočnosti -
ZoDP_§17_ods.8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane
ZU_§16_ods.6
(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.

Pri fyzických osobách účtujúcich v sústave JÚ ide o uzavretie peňažného denníka, knihy pohľadávok a knihy záväzkov a používaných pomocných kníh vypovedajúcich o ostatných zložkách majetku a o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov (napr. kniha dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, kniha zásob alebo skladové karty, kniha evidencie DPH, kniha mzdovej evidencie alebo mzdové listy a výplatné listiny, kniha sociálneho fondu).

Neuhradené záväzky uvedieš ako položku znižujúcu základ dane na r. 41 DP. DP priznáva k 31.12. Výkaz o PaV a MaZ ku dňu skončenia podnikania.
Naposledy upravil Marína : 04.03.07 at 19:38
1 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

Keďže idem podávať DDP za rok 2005 a ZD sa mi tým navýši vedel by mi niekto povedať ako je to s pokutou od DÚ ?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tu si to môžeš vypočítať - daňová kalkulačka.
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Marína,
dakujem za odpoved. Ked budem velka snad aj ja budem taka mudra .

Este mam jednu otazocku.
Za rok 2005 som jej DP nerobila. Je mozne, ze ta vyska zavazku nie je spravna, ale nemam cas to preverovat, pretoze kocka potrebuje teraz DP rychlo. Predstavovala si to na pockanie .
Dan jej bez upravy na r.41 o neuhradene zavazky vychadza 250,-SK, takze "nepotrebuje" znizovat zaklad dane.
Ak by som jej DP na r.41 neupravila o neuhradene zavazky, je to v podstate v jej neprospech. Takze by jej nemala hrozit v pripade kontroly pokuta. Je tak? Radsej neznizit zaklad dane, ako ho znizit nespravne.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať