Zavrieť

Porady

výdavky FO a prenájom

AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Usporiadat
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

Ahojte, mam taku otazocku este k najmu bytu, ak sme neprenajimali byt cely rok,nebol najomnik. Neobyvali sme tento byt,mozem si do vydavkov dat celu sumu najmu bytu a elektriny 1-12???? vsetky naklady alebo len cast,kedy som ten byt prenajimala??

velmi pekne dakujem,dnesok a zajtrajsok prezijem a bude ok :-)))

0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janka_k Pozri príspevok
Ahojte, mam taku otazocku este k najmu bytu, ak sme neprenajimali byt cely rok,nebol najomnik. Neobyvali sme tento byt,mozem si do vydavkov dat celu sumu najmu bytu a elektriny 1-12???? vsetky naklady alebo len cast,kedy som ten byt prenajimala??

velmi pekne dakujem,dnesok a zajtrajsok prezijem a bude ok :-)))

No sa to mi nepozdáva ........byt je v obchodm majetku ?
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

nie nie je v obchodnom majetku. Mam SZCO, ktora ma prijem zo zivnosti,platca DPH a vydavky v DP ma zamozrejme skutocne vynalozene. Prenajima aj byt,nie je v obchodnom majetku. Je to taky fajnovy byt,takze to asi hoci komu nechcu prenajat. Urcite tam nebyvaju, ale mali prijem z najmu len v 01,08,10-12, takze neviem ci do vydavkov mozem dat elektrinu za cely rok a aj najom ako taky - co platime vsetci za byty.
Mozete mi s tym pomoct??
dakujem
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

neviete mi poradit?
dakujem za kazdu odpoved
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

janka_k Pozri príspevok
nie nie je v obchodnom majetku. Mam SZCO, ktora ma prijem zo zivnosti,platca DPH a vydavky v DP ma zamozrejme skutocne vynalozene. Prenajima aj byt,nie je v obchodnom majetku. Je to taky fajnovy byt,takze to asi hoci komu nechcu prenajat. Urcite tam nebyvaju, ale mali prijem z najmu len v 01,08,10-12, takze neviem ci do vydavkov mozem dat elektrinu za cely rok a aj najom ako taky - co platime vsetci za byty.
Mozete mi s tym pomoct??
dakujem

Osobne si myslím, že áno, ak viete preukázať, že tam skutočne v tom období nikto nebýval. Počas doby prenájmu, ste museli platiť výdavky mesačne za energie, VaS, ale keďže tam nikto nebýval, hodiny sa netočili, v tom nevidím problém. Nájom ako taký, kt. platíte mesačne tiež môžete dať ako výdavok, pretože nájomca nemôže za to, že nemôže obsadiť luxusný byt v urč. obdobiach, snaha je, ale čo keĎ mi tam nikto nechce ísť....
Ak si chcem uplatňovať tieto výdavky, podmienkov je, že si dám byt do OM,
Ďalšími výdavkami môžu byť aj: opravy a údržba, TZ (vo forme odpisov), ale byt v OM..
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin Pozri príspevok
Dobre, odpovedala si mi pomerne podrobne na otazku, co som sa pytal. Dala si priklady a na tych sa to najlepsie vidi. Ale § 4 ŽZ nám hovori, že :
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Podľa Tvojho prispevku v podstate vo všetkom suhlasím, až na definiciu toho, co su vlastne zakladne sluzby a ine nez zakladne sluzby.
Zhodneme sa v tom, ze ine nez zakladne sluzby su: cistenie, prezliekanie, ...
Ale ktore su to zakladne???
Ja hovorim, ze prave ta elektrina, voda a teplo. Poznas nejake ine zakladne sluzby spojene s najmom okrem tychto?
Ja tvrdím presne to čo ty.

Základné služby: elektrika, voda, teplo, plyn
Iné služby: čistenie, prezliekanie...
Holý: bez elektriky, vody, tepla, plynu, čistenia, prezliekania...
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom len so základnými službami , ako sú plyn, voda, vykurovanie, nájom.

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živnost. oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti.




Chcela by som zapojiť do vašej "vášnivej" debaty, a nesúhlasiť s touto jednou odpoveďou. Predsa živn.zákon hovorí:
1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Mne z toho vychádza, že ak poskytujem nájom spolu so základnými službami (voda, elektrina, plyn...) nie je to živnosť. Živnosť by to bola v prípade, keby som poskytovala aj iné než základné služby.
Inak aj v praxi si neviem dosť dobre predstaviť nájom, popri ktorom prenajímateľ zároveň neposkytuje aj tieto základné služby.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Taký nájom, ani nie je (nežijeme tak, ako si nás predstavujú vo svete .....)
Veľa ľudí prenajíma nehnuteľnosť, resp. len časť nehnuteľnosti. Predstavme si nejakého deduška s babičkou, kt. žijú v horách, a chcú si privirobiť niečo k svojmu dôchodku, tak si dajú do prenájmu izbičku. A keby tam nedali elektrinu, vodu, kúrenie, no kto by tam išiel??? Takže sú to základné služby spojené s prenájmom. (6/3)
Na druhej strane, veľa ľudí prenájíma svoje nehnuteľnosti, a-keby neboli základné služby elektrina, voda, plyn... tak, to by sme všetci zdanoňovali ako podnikatelia???, (toľko podnikateľov na Slovenskua ), z toho mi vyplýva, že nikoho z nás by sa netýkala 6/3, ale 6/1, čo nie je pravda.
Ak niekto prenajíma a poskytuje len čo raňajky, už je to o inom ..... (6/1)
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
betka Pozri príspevok
Ostatné príjmy . par. 8, nemôžeme uplatniť paušálne výdavky 40, 60%. Tu mi vstupujú do ZD zdaniteľné príjmy znížené o výdavky preukazateľne vynaložené (napr. pri predaji nehnuteľ..) Kedysi patril prenájom k ostatným príjmom.
Teraz sa par. 6 volá Príjmy z ...... a z prenájmu, t.j. nie je prenájom súčasťou par.8.

Podľa par. 6-odst.1, je môj prenájom príjem z podnikania, čiže musí byť predmetom živnosti.

Vy však máte obyčajnú FO nepodnikateľa, občana. Príjmy z prenájmu sú zahrnuté v par. 6 odst. 3: Tu si zaradíte všetky príjmy z prenájmu, pričom sa môžete rozhodnúť, čo je pre Vás prijateľnejšie:
1. Buď si uplatním paušálne výdavky vo výške 40% z prenájmu, i keĎ ako FO podnikateľ vediete účtovníctvo. Je tu možná kombinácia paušálnych výdavkov a skutočných výdavkov. Ale pozor, pokiaľ nie ste plátcom DPH.
2. Ak máte budovu, ktorá má napr. vysokú hodnotu, môžete sa rozhodnúť, že pri prenájme nehnut. uplatníte podľa par.6 odst.11 preukázateľne vynaložené výdavky, pričom si vediete evidenciu podľa tohto odst.

Pri výpočte Vašej daňovej povinnosti v DP postupujete:
par.6 odst. 3: VI.oddiel: riadok 1O, stl. 1 uvediete tu svoje príjmy z prenájmu, od ktorých odpočítate sumu 23650, Sk a do stl.2 uvediete paušálne výdavky vo výške 40%, ak ste sa pre ne rozhodli, pričom musíte: výdavky priraďované k oslobodeným príjmom, určiť v rovnakom pomere, ako sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom.
Príjmy zo živnosti, ako podnikateľ UJ, , tohto odd.uvádzate do riadkov 2

Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba byt, kde je spoluvlastníčka aj jeho manželka, môžu si príjem z prenájmu takéhoto "súkromného" bytu podeliť 50 na 50% a obaja si odrátať tých 23650SK?
Napríklad za prenájom bytu získajú za rok 120.000Sk. Z toho si 60.000 Sk dá do príjmu manžel a 60.000Sk si dá manželka...obaja majú právo si odrátať 23650? A ak by bol ako spoluvlastník aj ich dospelý syn tak by každý "spoluvlastník" si mohol svoju časť dať do DzP a odrátať 23650?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

plavčík Pozri príspevok
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba byt, kde je spoluvlastníčka aj jeho manželka, môžu si príjem z prenájmu takéhoto "súkromného" bytu podeliť 50 na 50% a obaja si odrátať tých 23650SK?
Napríklad za prenájom bytu získajú za rok 120.000Sk. Z toho si 60.000 Sk dá do príjmu manžel a 60.000Sk si dá manželka...obaja majú právo si odrátať 23650? Ano, pokiaľ su spoluvlastníci
A ak by bol ako spoluvlastník aj ich dospelý syn tak by každý "spoluvlastník" si mohol svoju časť dať do DzP a odrátať 23650? Ano, ak je naozaj spoluvlastník
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je právnickou osobou

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

Par. 9:Od dane sú oslobodené príjmy:

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
BETKA ĎAKUJEM!
0 0
barjakabra barjakabra

barjakabra je offline (nepripojený) barjakabra

Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

barjakabra Pozri príspevok
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
Pokiaľ ja viem príjmy z premájmu si delia manželia (BSM) a nemusia, ale môžu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

barjakabra Pozri príspevok
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
Zákon o dani z príjmov
§ 10

Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

... z uvedeného vyplýva, že príjem aj výdavky si delia podľa výšky spoluvlastníckych podielov alebo sa môžu dohodnúť inak - tzn. tak, ako je to pre nich výhodnejšie ( po zohľadnení ostatných príjmov).
0 0
barjakabra barjakabra

barjakabra je offline (nepripojený) barjakabra

Ďakujem veľmi ste mi pomohli...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Môj kllient (SZČO) prenajíma s.r.o.-čke (platiteľovi DPH) budovu, ktorú nemá zahrnutú v majetku (získal ju dedičstvom). Urobili zmluvu na "holý prenájom", t.j. čiste len na prenájom tejto budovy, kde boli vytvorené kancelárie. Môj dotaz: ako vyriešiť dodávky energií (plyn, voda, elektrika). Môže si odbery týchto energii prehlásiť na seba menovaná s.r.o. a odpočítavať si DPH na vstupe, alebo to musí SZČO ponechať na svoje meno a prefakturovať spotreby s.r.o.-čke bez DPH (SZČO nie je platiteľom DPH) ???
Ďakujem
Naposledy upravil Janca : 25.07.07 at 04:37 Dôvod: doplnenie
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Obidva spôsoby sú možné. iba s tým rozdielom, že Váš klient spotrebu energií nebude môcť fakturovať,
nakoľko budovu prenajíma ako FO - nepodnikateľ (nemá ju zaradenú v obchodnom majetku).
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ja to mám vyriešené takto.
Prenájom celej nehnuteľnosti SZČO plátcovi DPH. (môj príjem 6/3). plátca si spravil zmluvu s dodavateľmi energií, a chodia FA, splátkové kalendáte na neho, pričom má potom nárok na odpočítanie DPH....
Aby tak mohli plynári, elekrikári urobiť, potrebujú NZ medzi prenajímateľom a nájomcom...
Odpoveď. nemusía Vašemu klientovi chodiť tieto FA, môžu chodiť priamo na s.r.o., čím jej vznikne nárok na odpočítanie DPH z energií...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Babulenky moje, aká som rada, že existujete (samozrejme aj všetci ostatní) -
Zase je dnešný deň pre mňa krajší, keď mám jeden z mnohých problémov vďaka Vám vyriešený !
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať