Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a daňové priznanie

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Podnikateľ 12.01.2006 prerušil živnosť do 12.01.2011. Chcela ba som sa opýtať ako postupovať. V priebehu rok 2006 mu na podnikateľský účet, ktorý zatiaľ nebol zrušený nabiehali príjmy z pohľadávok ešte z roku 2005. Vo februári 2006 taktiež zaplatil záväzok z roku 2005. Môžem tieto príjmy a výdavky vyplniť do riadkov 2 tabuľky č.1 daňového priznania? Ak zaplatil v júni 2006 nedoplatok za zdravotné poistenie z ročného zúčtovania za rok 2005 môžem ich tiež uviesť v riadku 2.
Podnikateľský účet nebol zrušený do dnešnej doby, čo s tými poplatkami a kreditnými úrokmi?
K termínu podania daňového priznania eviduje ešte záväzky a pohľadávky a taktiež aj nejaké zásoby. Výška týchto záväzkov do r. 40 a výška pohľadávok a zásob do riadku 41? Zásoby sa zdaňujú v nákupnej cene? Nikdy som takýto prípad nemala, keby ste mi to vedeli nejako konkrétne popísať, prosím Vás. Vopred Vám ďakujem.
Usporiadat
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Celá táto téma mi veľmi pomohla, ďakujem všetkým
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Mohla by som ešte jeden dotaz?
Neriešim síce toho človiečika, len potrebuje poradiť - takmer kolega

1. Rok 2005 - SZČO - podal riadne DP
2. Prerušenie živnosti od 25.01.2006 do 24.01.2007
3. Úrad práce 02-03/2006
4. Zamestnanec 04-12/2006
5. Rok 2007 SZČO už fakturuje od 01/2007

Rekapitulácia roku 2006:
-Potvrdenia od zamestnávateľov o príjmoch zo záv.č.
-Príjmy zo živnosti nemal, ani iné náklady neeviduje, žiadne pohľ, žiadne záv., žiaden tovar ani majetok

Má podať DP typ A, alebo B. Ak B, tak aj výkazy?
Naposledy upravil atka4 : 28.03.07 at 07:47
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

atka4 Pozri príspevok
Mohla by som ešte jeden dotaz?
Neriešim síce toho človiečika, len potrebuje poradiť - takmer kolega

1. Rok 2005 - SZČO - podal riadne DP
2. Prerušenie živnosti od 25.01.2006 do 24.01.2007
3. Úrad práce 02-03/2006
4. Zamestnanec 04-12/2006
5. Rok 2007 SZČO už fakturuje od 01/2007

Rekapitulácia roku 2006:
-Potvrdenia od zamestnávateľov o príjmoch zo záv.č.
-Príjmy zo živnosti nemal, ani iné náklady neeviduje, žiadne pohľ, žiadne záv., žiaden tovar ani majetok

Má podať DP typ A, alebo B. Ak B, tak aj výkazy?
Skúsite sa mi na to niekto pozrueť?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
atka4 Pozri príspevok
Mohla by som ešte jeden dotaz?
Neriešim síce toho človiečika, len potrebuje poradiť - takmer kolega

1. Rok 2005 - SZČO - podal riadne DP
2. Prerušenie živnosti od 25.01.2006 do 24.01.2007
3. Úrad práce 02-03/2006
4. Zamestnanec 04-12/2006
5. Rok 2007 SZČO už fakturuje od 01/2007

Rekapitulácia roku 2006:
-Potvrdenia od zamestnávateľov o príjmoch zo záv.č.
-Príjmy zo živnosti nemal, ani iné náklady neeviduje, žiadne pohľ, žiadne záv., žiaden tovar ani majetok

Má podať DP typ A, alebo B. Ak B, tak aj výkazy?
Skopírované z iného príspevku od poraďáka tanmat

Otázka:
V roku 2006 mi bol vydaný živnostenský list. V tomto roku som nemala žiadne príjmy ani výdavky zo živnosti, mala som len príjmy zo závislej činnosti. Som povinná podať daňové priznanie za rok 2006, kde uvediem nulové príjmy a výdavky z podnikania ?

Odpoveď:
Ak daňovník v zdaňovacom období roku 2006 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby a mohol požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti (do 15.2.2007).
Ak zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2006 presiahol sumu 45 408 Sk) v termíne do 2.4.2007. Ak podá daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A odporúčame, aby oznámil miestne príslušnému daňovému úradu (aj keď takáto povinnosť zo zákona nevyplýva), že nepoberal príjmy z podnikania.
Naposledy upravil renča1 : 28.03.07 at 08:39
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

pre renča1 - už nemôžem prideliť bod, lebo som už raz pridelila v tejto téme, tak aspoň "veľké ďakujem"
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Ešte ma napadla otázka,
keď je teda prerušená živnosť, v čase jej prerušenia daňovník-SZČO príjme úhradu svojej pohľadávky do pokladne. "Účtujem?" ako PNZD, lebo som ho vlastne zdanila-pripočitateľná položka k ZD, ale keďže peniaze príjme do pokladne, môže vystaviť príjmový pokladničný doklad, aby si to mohol zaúčtovať odberateľ? Keď sa už teda po uzavretí kníh neúčtuje, čo s tými dokladmi, len sa evidujú mimo PD?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
atka4 Pozri príspevok
Ešte ma napadla otázka,
keď je teda prerušená živnosť, v čase jej prerušenia daňovník-SZČO príjme úhradu svojej pohľadávky do pokladne. "Účtujem?" ako PNZD, lebo som ho vlastne zdanila-pripočitateľná položka k ZD, ale keďže peniaze príjme do pokladne, môže vystaviť príjmový pokladničný doklad, aby si to mohol zaúčtovať odberateľ? Keď sa už teda po uzavretí kníh neúčtuje, čo s tými dokladmi, len sa evidujú mimo PD?

Asi myslíš pohľadávku, ktorú si uvádzala v 4 bode vo svojej prvej otázke:

4. čo s úhradou, ktorú inkasovala do pokladne 30.12.2006 - časť vystavenej faktúry-myslím, že na ňu neberiem zreteľ, pretože ju zahŕňam s ostatnými po 27.12..06 neuhradenými v DP v r. 40, teda zdanená

Áno môžeš vystaviť PPD a o príjme pohľadávke neúčtuješ vôbec. Nebolo by na škodu evidovať bokom takéto úhrady , pre seba , pre vlastnú potrebu.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Áno, myslela som na ňu, lebo sa uhradila po prerušení živnosti.
Opätovne Ď A K U J E M
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

renča1 Pozri príspevok
Skopírované z iného príspevku od poraďáka tanmat

Otázka:
V roku 2006 mi bol vydaný živnostenský list. V tomto roku som nemala žiadne príjmy ani výdavky zo živnosti, mala som len príjmy zo závislej činnosti. Som povinná podať daňové priznanie za rok 2006, kde uvediem nulové príjmy a výdavky z podnikania ?

Odpoveď:
Ak daňovník v zdaňovacom období roku 2006 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby a mohol požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti (do 15.2.2007).
Ak zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2006 presiahol sumu 45 408 Sk) v termíne do 2.4.2007. Ak podá daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A odporúčame, aby oznámil miestne príslušnému daňovému úradu (aj keď takáto povinnosť zo zákona nevyplýva), že nepoberal príjmy z podnikania.
Uznala som aj za správne a vyplnila som mu teda DP typ A.

Práve to prerábam, lebo: vrátil sa mi z DÚ, vraj to má byť B, lebo ak čo len 1 mesiac bola živnosť, hoci bez príjmov, musí podať DP typ B. (DÚ Košice II) ".......a babo raď ......."
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
atka4 Pozri príspevok
Uznala som aj za správne a vyplnila som mu teda DP typ A.

Práve to prerábam, lebo: vrátil sa mi z DÚ, vraj to má byť B, lebo ak čo len 1 mesiac bola živnosť, hoci bez príjmov, musí podať DP typ B. (DÚ Košice II) ".......a babo raď ......."
Hm, to je zaujímavé.... Mne minulý rok tiež vrátili jedno daňové priznanie ale neoprávnene. Keď som im vysvetlila prečo a ako, tak potvrdili, že to bolo správne.
Pokiaľ mu to nezobrali , tak mu teda vyplň DP typ FO B. Pani z DÚ nakoniec príde nato, že aj typ FO A bolo správne. Veď bude vyplňovať len príjmy zo závislej činnosti. V jednej téme som zasa čítala, že presne v tomto prípade nechceli na DÚ brať B-čkové ale A-čkové a tebe povedali zasa pravý opak.
0 0
mimidi2 mimidi2

mimidi2 je offline (nepripojený) mimidi2

Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak živnostník si vytvoril živnosť 17.1.2005 a pozastavil ju k 12.6.2006 akú má nárok na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

renča1 Pozri príspevok
Hm, to je zaujímavé.... Mne minulý rok tiež vrátili jedno daňové priznanie ale neoprávnene. Keď som im vysvetlila prečo a ako, tak potvrdili, že to bolo správne.
Pokiaľ mu to nezobrali , tak mu teda vyplň DP typ FO B. Pani z DÚ nakoniec príde nato, že aj typ FO A bolo správne. Veď bude vyplňovať len príjmy zo závislej činnosti. V jednej téme som zasa čítala, že presne v tomto prípade nechceli na DÚ brať B-čkové ale A-čkové a tebe povedali zasa pravý opak.
Aj som mu odporučila, nech si nechá aj to "A"-čko, keby náhodou tetuška tiež dostala nejaké usmernenie z hora.... Ale nebudem sa vadiť, nech majú čo chcú, ak len toľko.......

Aj tak ďakujem, tvoje rady mi toho roku fakt veľmi pomohli.
Nemala som totiž toľko času na študovanie po celý rok, lebo sme robili jeden vážny projekt, do toho fúzia 3 podnikov, preceňovania........ hrôza...preto som s nádejou dúfala, že sa nájde dobrá duša, ktorá ma neodbije odvolávkou tam a tam, hoci som skôr typ, ktorý sa snaží si veci sám nájsť a radšej overiť, prekonzultovať svoje riešenie, ako zadať otázku a čakať, čo bude (ale nie tento rok )
Prajem veľa zdaru tých posledných dní"starého roka" a veľa elánu do roku 2007
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
atka4 Pozri príspevok
Aj som mu odporučila, nech si nechá aj to "A"-čko, keby náhodou tetuška tiež dostala nejaké usmernenie z hora.... Ale nebudem sa vadiť, nech majú čo chcú, ak len toľko.......

Aj tak ďakujem, tvoje rady mi toho roku fakt veľmi pomohli.
Nemala som totiž toľko času na študovanie po celý rok, lebo sme robili jeden vážny projekt, do toho fúzia 3 podnikov, preceňovania........ hrôza...preto som s nádejou dúfala, že sa nájde dobrá duša, ktorá ma neodbije odvolávkou tam a tam, hoci som skôr typ, ktorý sa snaží si veci sám nájsť a radšej overiť, prekonzultovať svoje riešenie, ako zadať otázku a čakať, čo bude (ale nie tento rok )
Prajem veľa zdaru tých posledných dní"starého roka" a veľa elánu do roku 2007
Ďakujem aj ja.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, chcem sa spýtať ako je to s DP v prípade:
- ak má prerušenú živnosť od 20.01.2007 na rok a pol,
- v januári mal uhradenú faktúru za december, iné príjmy nemal
- od 20.01.2007 pracuje v ČR na prac.zmluvu
Musí za rok 2007 podať DP na Slovensku a zdaniť aj príjmy z ČR, alebo môže požiadať o ročné zúčt. v ČR?
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Ešte jedna otázka k tejto téme
Živnosť prerušená od 10.10.2007 na pol roka, výdavky si uplatní percentom vrátane zaplateného poistného. Poistné za mesiac október t.j. od 1.10. do 10.10.2007 pôjde na r. 41 DP, alebo sa môže pripočítať medzi výdavky, keďže nevedie účtovníctvo?
Naposledy upravil leabacova : 12.10.07 at 09:44
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ak nevedie účtovníctvo, pripočítaj k výdavkom.
0 0
popleta popleta

popleta je offline (nepripojený) popleta

Iveta -popleta
ermon Pozri príspevok
Daňový úrad nemá informáciu o prerušení živnosti? Ak by ju mal, vyzval by daňový subjekt na zrušenie registrácie DPH! Nemôžeš podávať nulové DPH, tvojou povinnosťou bolo odhlásiť sa ku dňu zrušenia živnosti a DÚ ti mal určiť posledné zdaňovacie obdobie. V tvojom prípade 1.štvrťrok 2006. Vtedy (1Q) bolo tvojou povinnosťou vysporiadať DPH zo zásob.
Ja mám tiež prípad, kedy SZČO prerušila živnosť na jeden rok a z DU som dostala odpoveď, že budem podávať nulové DP z DPH
0 0
Getiška Getiška

Getiška je offline (nepripojený) Getiška

Ak je prerušenie živnosti a následne zrušenie živnosti? Až vtedy sa ruší na Danovom úrade registrácia?

Prosím Vás a ako je to so zásobami, pri ktorých nebola uplatnená DPH, presnejšie, jednalo sa o tovar z Poľska, v DPH sa to iba samozdaní, čiže sa priráta aj odráta, odpočet je nulový.
Môj názor je, že z týchto zásob pri skončení podnikania by sa nemalo odvádzať DPH, pretože nebolo vlastne žiadne odpočítané.
Iba sa to v prizaní DPH samozdaňovalo.
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne. Ale kto dováža tovar z krajín EÚ, vie o čom hovorím.
Vďaka za odpoveĎ.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Getiška Pozri príspevok
Ak je prerušenie živnosti a následne zrušenie živnosti? Až vtedy sa ruší na Danovom úrade registrácia?

Prosím Vás a ako je to so zásobami, pri ktorých nebola uplatnená DPH, presnejšie, jednalo sa o tovar z Poľska, v DPH sa to iba samozdaní, čiže sa priráta aj odráta, odpočet je nulový.
Môj názor je, že z týchto zásob pri skončení podnikania by sa nemalo odvádzať DPH, pretože nebolo vlastne žiadne odpočítané.
Iba sa to v prizaní DPH samozdaňovalo.
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne. Ale kto dováža tovar z krajín EÚ, vie o čom hovorím.
Vďaka za odpoveĎ.
Registrácia na DÚ sa v Tvojom prípade ruší až po zrušení živnosti.
Tovar z Poľska, pri ktorom si robila samozdanenie, podlieha DPH pri jeho predaji, tak ako aj tovar, nakúpený na Slovensku... Takže sa mýliš, keď si myslíš, že z neho nebudeš odvádzať DPH...
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať ako je to s DP v prípade:
- ak má prerušenú živnosť od 20.01.2007 na rok a pol,
- v januári mal uhradenú faktúru za december, iné príjmy nemal
- od 20.01.2007 pracuje v ČR na prac.zmluvu
Musí za rok 2007 podať DP na Slovensku a zdaniť aj príjmy z ČR, alebo môže požiadať o ročné zúčt. v ČR?
Posúvam.....
0 0
Načítať ďalšie