Zavrieť

Porady

prenajom

mozete mi prosim poradit, ako je to s oslobodenim od dane pri prenajme? nemam v tom totiz moc jasno dakujem vopred vsetkym
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Príjem z prenájmu do výšky 23 650,-za rok 2006 je oslobodený od dane z príjmu.Ak úhrn príjmov z prenájmu presiahne túto sumu,do základu sa započítava príjem nad túto sumu.
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

takze ani nemusim podavat danove priznanie ked mam prijem z prenajmu napr. 15000 sk? ziadne ine prijmy.. teda len zo zamestnania..
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie je povinnosť podávať DP,ak bol príjem z prenájmu do 23 650,-
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

dakujem za radu vikinka
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Neviete mi prosím niekto poradiť? Dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65000,- za rok 2006. Iný zdaniteľný príjem nemá. Musí podať DP? Ja som to pochopila tak, že od sumy 65000,- Sk si môže odpočítať sumu 23.650,- Sk a dostane sumu 41.350,- Sk, ktorá je menšia ako 45.408,- Sk, takže nemá povinnosť podávať DP. Je to správne? Mám v tom už poriadny hokej.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Slavena Pozri príspevok
Neviete mi prosím niekto poradiť? Dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľnosti 65000,- za rok 2006. Iný zdaniteľný príjem nemá. Musí podať DP? Ja som to pochopila tak, že od sumy 65000,- Sk si môže odpočítať sumu 23.650,- Sk a dostane sumu 41.350,- Sk, ktorá je menšia ako 45.408,- Sk, takže nemá povinnosť podávať DP. Je to správne? Mám v tom už poriadny hokej.
podľa mňa v tom nemáš hokej.
Tiež si myslím, že nemusí podávať daňové priznanie, nakoľko jeho zdaniteľný príjem je 41350,- Sk, čo je menej ako 45408,- Sk
0 0
Martin1998 Martin1998

Martin1998 je offline (nepripojený) Martin1998

Zamestnancovi bolo urobené ročné zúčtovanie preddavkov.Teraz prišiel s tým,že mal aj príjmy z prenájmu do sumy 23650,-,to znamená oslobodené,ale
pani na DÚ mu povedala,že si musí podať DP,lebo sa zaevidoval na DÚ.Preplatok z RZ mu bude vrátený v marcovej výplate.Teraz má teda urobiť
opravné DP typ B a ako prílohu priložiť kópii RZ?A ešte jedna otázka.Má pani na DÚ pravdu? Musí podať DP?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Muška Pozri príspevok
podľa mňa v tom nemáš hokej.
Tiež si myslím, že nemusí podávať daňové priznanie, nakoľko jeho zdaniteľný príjem je 41350,- Sk, čo je menej ako 45408,- Sk

Ja nesúhlasím, jeho skutočný príjerm je predsa 65.000,- Sk, myslím že nás zaujíma táto suma, nie až po zohľadnení odpočitateľnej položky 23.650,- v roku 2006.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Ďakujem Muške za odpoveď, teraz mám pred sebou DP FO typu B a na strane 3 v riadku 10 sa príjem z prenájmu nehnuteľností naozaj uvádza už očistený o nezd. čiastku 23.650,- Sk, takže by to malo byť v poriadku tak ako som to vypočítala. Vďaka ešte raz, som si istejšia, ak mi to niekto skúsený potvrdí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

atka4 Pozri príspevok
Ja nesúhlasím, jeho skutočný príjerm je predsa 65.000,- Sk, myslím že nás zaujíma táto suma, nie až po zohľadnení odpočitateľnej položky 23.650,- v roku 2006.
Atka, zákon hovorí o zdaniteľnom príjme - a ten je po odpočítaní oslobodenej sumy 23650,-

§ 32

Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Muška Pozri príspevok
Atka, zákon hovorí o zdaniteľnom príjme - a ten je po odpočítaní oslobodenej sumy 23650,-

§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

Takže sa DP dá pekne vyhnúť aj pri vyšších príjmoch - napr. manželia - obaja vlastníci zapísaný na LV si napr. v pomere 1:1 rozdelia príjem z prenájmu a obaja uplatnia odpočitateľnú položku pri prenájme za rok 2006 23.650,-, .

Príjem z prenájmu by teda mohli mať 138.114 : 2 = 69.057/osoba - 23.650,- = 45.407, teda menej ako 45.408 a teda príjem oslobodený pre oboch

Len doplním, že dotyčná osoba nemá mať iné zdaniteľné príjmy, teda nie súbeh napr. s inými príjmami - napr. záv. č., SZČO...., mal by to byť jediný zdaniteľný príjem.
Naposledy upravil atka4 : 27.03.07 at 10:20
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

chcela by som vas poprosit o radu....som platca DPH a JU. V zivnosti nemam prenajom nebytovych priestorov a chcem prenajat podnikatelovi priestory na podnikanie, tak aby si mohol dat do nakladov. Fakturu vystavujem s DPH alebo bez DPH. dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

zuzanask Pozri príspevok
chcela by som vas poprosit o radu....som platca DPH a JU. V zivnosti nemam prenajom nebytovych priestorov a chcem prenajat podnikatelovi priestory na podnikanie, tak aby si mohol dat do nakladov. Fakturu vystavujem s DPH alebo bez DPH. dakujem
Ako FO z pohľadu DPH, je jedno na základe čoho /či je to živnosť, slobodné povolanie, prenájom vlastných priestorov/ máš príjem.....je to "ekonomická činnosť".
A teda aj príjem z prenájmu vlastných priestorov do toho patrí.
0 0
Martin1998 Martin1998

Martin1998 je offline (nepripojený) Martin1998

Zamestnancovi bolo urobené ročné zúčtovanie preddavkov.Teraz prišiel s tým,že mal aj príjmy z prenájmu do sumy 23650,-,to znamená oslobodené,ale
pani na DÚ mu povedala,že si musí podať DP,lebo sa zaevidoval na DÚ.Preplatok z RZ mu bude vrátený v marcovej výplate.Teraz má teda urobiť
opravné DP typ B a ako prílohu priložiť kópii RZ?A ešte jedna otázka.Má pani na DÚ pravdu? Musí podať DP?

Chcela by som ešte raz poprosiť odpoveď na moju otázku.Ďakujem.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Ja mam tiez podobný prípad:

Dôchodca príjem z prenájmu 150 000 Sk
Náklady má...
Základ dane mu vychádza 413 Sk, t.j. daň 78 Sk
Daňové priznanie si podá, len či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk

ĎAKUJEM za radu...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Andrea_Z Pozri príspevok
Ja mam tiez podobný prípad:

Dôchodca príjem z prenájmu 150 000 Sk
Náklady má...
Základ dane mu vychádza 413 Sk, t.j. daň 78 Sk
Daňové priznanie si podá, len či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk

ĎAKUJEM za radu...
Je povinný podať DP,pretože jeho príjem je vyšší ako 45 408,-za rok 2006.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Ďakujem Vikinka,

daňové priznanie si dôchodca podá, ale či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk ?
Do akej výšky daňovej povinnosti musí daň aj zaplatiť?

ĎAKUJEM
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Andrea_Z Pozri príspevok
Ďakujem Vikinka,

daňové priznanie si dôchodca podá, ale či je povinný zaplatiť aj daň 78,-Sk ?
Do akej výšky daňovej povinnosti musí daň aj zaplatiť?

ĎAKUJEM
Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus, daň sa neplatí ak daňová povinnosť nepresiahne sumu 500,-Sk.
Toto neplatí ak sa daň vyberá zrážkou podľa §43 alebo sa zrážajú preddavky na daň podľa §35. A mal tento dôchodca len tento príjem daň 78,-S platiť nebude.
Naposledy upravil dogicka : 28.03.07 at 09:46
0 0
Puyol35 Puyol35

Puyol35 je offline (nepripojený) Puyol35

chcel by som sa spýtať ako je to v prípade študenta, kt nema žiadny iný príjem.
Jeho príjem je len z prenájmu bytu cca 300 €/mes.

dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Puyol35 Pozri príspevok
chcel by som sa spýtať ako je to v prípade študenta, kt nema žiadny iný príjem.
Jeho príjem je len z prenájmu bytu cca 300 €/mes.

dakujem


Pozri tento link, možno Ti pomôže

http://www.investujeme.sk/clanky/dan...denie-od-dane/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať