Zavrieť

Porady

Koeficientovanie v spotrebe teplej a studenej vody.

Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
Usporiadat
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Orim Pozri príspevok
Skúsim stručne vysvetliť to "brdo".
TUV - rozpočet podľa nákladov.
SV - prepočet podľa koeficientov.
Súhlasíš ?
Keby nebol koeficient na SV bol by tam náklad ktorý sa rozpočíta, alebo nie?
TUV náklady = náklad na surovinu SV + náklad na ohriatie vody.
náklad na surovinu SV by mohol byť rozpočítaný aj koeficientom medzi fakturačným meračom centrálneho dodávateľa a bytovými meračmi. Bolo by to o niečo zložitejšie na počítanie ale dalo by sa to.
Je jednoduchšie spočítať všetky náklady a potom ich rozdeliť v príslušnom pomere.
Ak to, čo si tu napísal je tak, ako si to vysvetľujem ja, a ty si to tak pochopil, tak potom som pochopil, že si to vysvetľuješ tak, ako som to napísal. Heuréka!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Adam xx Pozri príspevok
Ak to, čo si tu napísal je tak, ako si to vysvetľujem ja, a ty si to tak pochopil, tak potom som pochopil, že si to vysvetľuješ tak, ako som to napísal. Heuréka!
Ja som to pochopila presne tak isto už keď som dávala súhlas...
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja som to pochopila presne tak isto už keď som dávala súhlas...
Lenže to "brdo" bol tak krásny a pre mňa doteraz neznámy výraz, že sa nedalo nezareagovať.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja len k tomu vysvetleniu výrazu "brdo". Pôvodný význam tohto staročeského slova označoval " súčasť tkalcovckého stavu" a bol potom prenesený do slova "brd" s významom "zalesnená vyvýšenina, obvykle so skalnatým vrcholom"
Že dačo je "na jedno brdo" sa používá vo význame "že je to rovnaké, stejné".
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahojte.

""Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?""

Ja som optimista a staviam fľašu šampusu že nebude.

Ka Mil
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Karas Milan Pozri príspevok
Ahojte.

""Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?""

Ja som optimista a staviam fľašu šampusu že nebude.

Ka Mil
U Teba? U nás je.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás pred 3-4 rokmi vrátili nám 16 000.- Sk za studenú vodu.

už som o tom dávnejšie písal


Na TUV sa nedá reklamovať
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mirko áno, to som čítala. Ak si dobre pamätám vtedy to bolo fakturačným meračom. My ale fakturačný merač máme spoločný 3 bytové domy. K TUV asi toľko (zatiaľ), že máme vyššiu spotrebu ako na UK. K TUV nám v doúčtovacej faktúre dopočítali 74 GJ.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 12.04.08 at 11:31
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zaujímavé http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4668
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Táto téma ma veľmi zaujala, dosť som sa dozvedela o spôsobe vyúčtovania teplej vody.

Potrebovala by som ešte vedieť, akým spôsobom postupuje dodávateľ TÚV pri fakturácii, ak sa vyskytne porucha a únik TÚV na vonkajších rozvodoch. V našom prípade sa fakturačný merač nachádza v mieste prípravy TÚV u dodávateľa v kotolni a v jednom okruhe je napojených viacero byt. domov.

Ďakujem za objasnenie prípadne link.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Obdobne ako pri studenej vode. Vo výrobni teplej vody, kotolni, alebo vo vymeníčke je fakturačné meradlo na studenú vodu. K tomuto meradlu sú všetky vodomery v bytoch v domoch napojených na fakturačný merač na teplú vodu, pomerové.

Takže vznikne koeficient na studenej vode medzí fakturačným na studenú a pomerovými vodomermi na teplú vodu. K tomu sa pripočítajú náklady na ohrev tej vody a s toho sú náklady na teplú vodu, pre všetky domy, byty v nich.

Jasné, dodávateľ rieši koeficient súčtov jednotlivých domov nie bytov. Ale koeficient pre byty je rovnaký ako pri domoch.

V prípade, že má dom svoju kotolňu, prípadne výmeníčku, týka sa to len konkrétneho domu.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ja si tie merače predstavujem tak, že jeden je na výstupe teplej vody v kotolni, ten je fakturačný, na pätách domov pravdepodobne nemáme, takže potom sú už len pomerové bytové.

Ale ide mi o to, kto znáša úniky vody pri poruchách vonkajších rozvodov medzi jednotlivými domami? Zaplatia to konečný spotrebitelia, teda objaví sa to v koeficiente, alebo si to dodávateľ TÚV nejakým spôsobom odráta z fakturačného merača aj s prislúchajúcim teplom na prípravu tej uniknutej vody?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka Pozri príspevok
Ja si tie merače predstavujem tak, že jeden je na výstupe teplej vody v kotolni, ten je fakturačný, na pätách domov pravdepodobne nemáme, takže potom sú už len pomerové bytové.

Ale ide mi o to, kto znáša úniky vody pri poruchách vonkajších rozvodov medzi jednotlivými domami? Zaplatia to konečný spotrebitelia, teda objaví sa to v koeficiente, alebo si to dodávateľ TÚV nejakým spôsobom odráta z fakturačného merača aj s prislúchajúcim teplom na prípravu tej uniknutej vody?
Prvý odstavec, skoro správne! Na vstupe, nakúpi studenú vodu od dodávateľa, odobraté množstvo mu musí uhradiť. Zohreje ju a predáva domom, vlastníkom ako teplú.

Druhý. To akože si myslíš, že dodávateľ si dobrovolné odčíta náklady za uniknutú vodu od primeraného zisku, ktorý mu zabezpečí schválením ceny za teplú vodu URSO? A ako by zistil, koľko uniklo? Posledný prepadne peklu! Posledný je vlastník bytu.
Naposledy upravil sito : 13.11.09 at 12:01
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

To veru ani ja neviem, ako zistí koľko mu uniklo.

Ohľadom takéhoto úniku mi niečo u nášho správcu povedali, len som si chcela ešte zistiť ako to chodí aj niekde inde. Čo robia iný správcovia, SVB alebo vlastníci a hlavne dodávatelia pri poruche-úniku a či je niekde v nejakej vyhláške, zákone prípadný postup v takejto situácii.
0 0
poradafin poradafin

poradafin je offline (nepripojený) poradafin

problem s koef? tak to zavidim. jeden rok som nemala merac studenej vody. bytovy podnik cely rozdiel, co po ine roky prepocitavali na koeficient vyuctovali iba mne (tisice listrov, za tisice korun). vsetci tvrdia, ze je to moja chyba, lebo som nemala merac, napriek po ine roky koeficientom.zda sa mi to nespravodlive. ŠOI po kontrole konstatovala " spravca nedokaze dolozit opravnenost vyuctovania". viete poradit?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Už máš namontovaný vodomer?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

poradafin Pozri príspevok
problem s koef? tak to zavidim. jeden rok som nemala merac studenej vody. bytovy podnik cely rozdiel, co po ine roky prepocitavali na koeficient vyuctovali iba mne (tisice listrov, za tisice korun). vsetci tvrdia, ze je to moja chyba, lebo som nemala merac, napriek po ine roky koeficientom.zda sa mi to nespravodlive. ŠOI po kontrole konstatovala " spravca nedokaze dolozit opravnenost vyuctovania". viete poradit?
Môj príspevok Ťa nepoteší. Ono je to o niečom inom. Nie o koeficiente, ale o bytovom dome a jeho súdržnosti. Zákon preferuje v dome rozhodnutie väčšiny vlastníkov. V závažných prípadoch 2/3 vlastníkov. Je sa treba venovať nie len svojmu bytu, ale aj tomu v čom sa ten byt nachádza, domu v ktorom je byt.

Mali sme, máme, ale už povedal, že sa odsťahuje, vlastníka, ktorý bol proti všetkému, čo malo zobiektivniť úhradu nákladov ( pomerové vodomery na teplú vodu, pomerové meranie tepla zo zákona, pomerové meranie studenej vody, neurčoval zákon ) Vyhrážal sa správcovi, nám vlastníkom, že nás dá na súd. Ale nedal, dal si namontovať všetky pomerové meradlá.

Nie preto, že by ich chcel mať v byte. Ale preto, že vlastníci schválili spôsob úhrady nákladov na jednotlivé byty tak, že jeho podiel z úhrady nákladov domu ho donútil si namontovať všetky pomerové merania v byte.

O tom to je, že špekulanti sa prispôsobia väčšine pre výšku nákladov, ktoré pripadnú na ich byt. Nie je to spravodlivé, ale účinne, aby sa podieľali objektívne na úhrade nákladov domu. Keď má meranie, uhradí si podiel podľa pomerového merania, teda za rovnakých podmienok ako ostatní vlastníci bytov. O tom to je!

V tvojom prípade sa asi nejedná o úmysel. Neviem dôvod prečo nemáš pomerový vodomer v byte? Preto by Ti mali byť náklady napočítané podľa dohodnutého spôsobu v dome v ktorom by sa malo pamätať aj na neúmyselný odpočet, prípadne montáž, výmenu vodomeru.

Bytový podnik, správca môže postupovať len podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov, vlastníkmi bytov.

Ono je to len šp......ť. Keď Ty zaplatíš 10 000 naviac, ostatných 19 zaplatí v priemere o 526 Sk. menej.

Kašľať na charakter, ak ho niektorí ľudia kvôli peniazom nemajú??? Ale taký ho ani mať nebudú!!!

Neostáva Ti nič iné, len požiadať o predloženia spôsobu na ktorom sa dohodli vlastníci na schôdzi. Ak niečo také nieje v zápise zo schôdze vlastníkov, správca konal v rozpore so zákonom 182/1993 , § 14. Teda konal svojvoľne, bez rozhodnutia vlastníkov bytov.

Tam treba hľadať medzeru vo svoj prospech. Ale keby si ten vodomer, pomerový mala, bola by si bez starosti.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

S týmto máme problémy aj my. Dávame pravidelne preskúšať aj fakturačné merače, ktoré sú v norme (+,-). Robíme aj kontrolu odberov v bytoch. Vyskytujú sa prípady, že sú vo vani podložené vedrá a vlastníci tvrdia, že si umývajú ruky a tú vodu používajú na splachovanie WC. V tých prípadoch, kde je zistené kvapkanie batérií sme v zmysle prijatej smernice spoločenstva prirátali k spotrebe ku koncu roku priemer. Teto rok si zhromaždenie odsúhlasilo rozúčtovať rozdiel spotreby na byty. Lebo rozúčtovanie koeficientom boli rodiny s veľkou spotrebou znevýhodnené.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
S týmto máme problémy aj my.

Aký máte koeficient rozdielu fakturačného vodomeru a pomerových vodomerov?

Dávame pravidelne preskúšať aj fakturačné merače, ktoré sú v norme (+,-).

Ako často a koľko vás to stojí?

Robíme aj kontrolu odberov v bytoch.

Ako často?

Vyskytujú sa prípady, že sú vo vani podložené vedrá a vlastníci tvrdia, že si umývajú ruky a tú vodu používajú na splachovanie WC. V tých prípadoch, kde je zistené kvapkanie batérií sme v zmysle prijatej smernice spoločenstva prirátali k spotrebe ku koncu roku priemer.

Bežne sa odhaduje, že kvapkaním za rok je strata dva m3 na rok a batériu.

Odobratá voda od dodávateľa je majetkom vlastníkov bytov, je na vás aké si dohodnete pravidlá a pokuty za nedodržanie pravidiel v dome!

Aký efekt to prinieslo domu?

A čo odvolanie sa potrestaných vlastníkov, nebolo?


Teto rok si zhromaždenie odsúhlasilo rozúčtovať rozdiel spotreby na byty. Lebo rozúčtovanie koeficientom boli rodiny s veľkou spotrebou znevýhodnené.

Na základe čoho ste dospeli k tomu, že byty s väčším počtom nameraných, spotrebovaných m3 sa podieľajú menej na rozdiely v spotrebe na fakturačnom vodomere a pomerových vodomerov?
Ste SVB, alebo vám dom spravuje správca? Interné dohody v dome je možné nazvať aj smernicami. Ale zvyčajne sú to zmluvy. Smernice, stanovy, zásady sú doplnky zmlúv, upravujúce veci, ktoré nie sú uvedene v zmluvách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať