Zavrieť

Porady

živnosť

pracujem na TPP ako účtovník, popri zamestnaní robím aj účtovníctvo súkromne iným firmám, mám iba DIČ, musím si založiť živnosť.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Na základe čoho máš pridelené DIČ ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vedenie účtovníctvaje ohlasovacia živnosť - nie podnikanie podľa osobitných predpisov.

--------
Veronika
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

milka64 Pozri príspevok
pracujem na TPP ako účtovník, popri zamestnaní robím aj účtovníctvo súkromne iným firmám, mám iba DIČ, musím si založiť živnosť.
Áno, potrebuješ živnosť. Táto činnosť spadá medzi ohlasovacie živnosti, nepotrebuješ dokladovať ani kvalifikáciu ani prax. Stačí vypísať tlačivo, priniesť výpis z registra trestov a 1000,- Sk kolok.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

DObrý deň prajem,taktiež rozmýšlam,že si popri zamestnaní otvorím živnosť na vedenie účtovníctva-mám zatiaľ 1 firmu,a tým musím fakturovať.Viete mi prosím poradiť aké živnosti-presné názvy si mám dať zapísať?Chcem si dať zapísať jednoduché a podvojné účtovníctvo,mzdy a ekonomické poradenstvo,.. všetko okolo účtovníctva.. Myslím že teraz stojí 1 ŽL 200 Sk-to na každý 1 názov vystavia 1 ŽL?
Nemáte s tým prosím niekto čerstvé skúsenosti?Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
DObrý deň prajem,taktiež rozmýšlam,že si popri zamestnaní otvorím živnosť na vedenie účtovníctva-mám zatiaľ 1 firmu,a tým musím fakturovať.Viete mi prosím poradiť aké živnosti-presné názvy si mám dať zapísať?Chcem si dať zapísať jednoduché a podvojné účtovníctvo,mzdy a ekonomické poradenstvo,.. všetko okolo účtovníctva.. Myslím že teraz stojí 1 ŽL 200 Sk-to na každý 1 názov vystavia 1 ŽL?
Nemáte s tým prosím niekto čerstvé skúsenosti?Ďakujem
Vedenie účtovníctva zahrňa všetko. Nie je potrebné samostatne jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo..... Jedna živnosť teraz stojí 100,- Sk kolok.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem,prosím Vás,a na živnostenskom úrade,dúfam že tam mi poradia s názvami živností.. Vy máte aké konkrétne živnosti?
Myslím že som videl takéto: spracovanie účtovníctva, vedenie mzdovej agendy, ekonomické poradenstvo.
Neviem čo by som si tam mal ešte dať zapísať.. Poradíte mi prosím Vás? Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem,prosím Vás,a na živnostenskom úrade,dúfam že tam mi poradia s názvami živností.. Vy máte aké konkrétne živnosti?
Myslím že som videl takéto: spracovanie účtovníctva, vedenie mzdovej agendy, ekonomické poradenstvo.
Neviem čo by som si tam mal ešte dať zapísať.. Poradíte mi prosím Vás? Ďakujem
Aby si platil čo najmenej tak si daj:

Vedenie účtovníctva (v tom máš JÚ, PÚ aj mzdy). Potom prípadne poradenstvo v predmete podnikania.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Živnostenský úrad vydaj odporúčané formulácie voľných živností aj s obsahovým vymedzením.
http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm
Naposledy upravil jaja99 : 10.05.08 at 15:11
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
prvý rok sa neplatia žiadne odvody, a od júla nasledujúceho roku podľa výpisu z DP a výsledku ročného zúčtovania ZP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
Preddavky na zdr.poistenie nemusíš platiť v prvom roku podnikania. Do 8 dní od vzniku živnosti sa prihlásiš v prísl. ZP a môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Do 30.6. nasl. roka podáš ročné zúčtovanie zdr.poistenia a príp. nedoplatok zdr.poistenia musíš doplatiť. Od 1.7. nasl. roka platíš preddavky na zdr. poistenie v prípade, ak výška preddavku z roč. zúčtovania za predch. kal. rok je vyššia ako 100,- sk. /pri podnikaní popri zamestnani živnostník neplatí zdr.poistenie z min. vymeriavacieho základu/.

-------
Veronika
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

veronikasad Pozri príspevok
Preddavky na zdr.poistenie nemusíš platiť v prvom roku podnikania. Do 8 dní od vzniku živnosti sa prihlásiš v prísl. ZP a môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Do 30.6. nasl. roka podáš ročné zúčtovanie zdr.poistenia a príp. nedoplatok zdr.poistenia musíš doplatiť. Od 1.7. nasl. roka platíš preddavky na zdr. poistenie v prípade, ak výška preddavku z roč. zúčtovania za predch. kal. rok je vyššia ako 100,- sk. /pri podnikaní popri zamestnani živnostník neplatí zdr.poistenie z min. vymeriavacieho základu/.

-------
Veronika
Ďakujem Ti Veronika. Ale ak by som prestal byť zamestnaný,musím si platiť minimálne zdravotné odvody však áno?Sociálku až po roku (po podaní výpisu z DP). Ak by som ale bol chorý, PN mi nebude pravdepodobne vyplatená..?(kým si neplatím sociálne odvody,ani dobrovolné)
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem Ti Veronika. Ale ak by som prestal byť zamestnaný,musím si platiť minimálne zdravotné odvody však áno?Sociálku až po roku (po podaní výpisu z DP). Ak by som ale bol chorý, PN mi nebude pravdepodobne vyplatená..?(kým si neplatím sociálne odvody,ani dobrovolné)
Ďakujem
Ak skončíš so zamestnaním, preddavky na zdr.poistenie platíš z min. vymer. základu, t.č. 14% z 8100sk = 1134sk.
Odvody do SP budeš platiť od 1.7. nasl. roku za predpokladu, že tvoj príjem z podnikania = tržby za predch. kal. rok presiahol 12-násobok min. mzdy /bez ohľadu na to, či si bol zamestnaný alebo mal len živnosť/. V období keď nebudeš ešte platiť povinné odvody a skončíš zamestnanie doporučujem prihlásiť sa na nemoc. poistenie ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4% najmenej z min. VZ 8100sk/

--------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 11.05.08 at 11:53
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem vám za cenné rady
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..
AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..

AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
Ďakujem
posúvam
0 0
brpe brpe

brpe je offline (nepripojený) brpe

Dobrý deň. Mám na pláne začať ako SZČO a to z úradu práce. Potreboval by som vedieť či všetky moje povinné poplatky prvý rok budú len tie čo sa tu už spomenuli: 14 % z 8100sk = 1134sk. a dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4 % najmenej z min. VZ 8100sk. Mám na pláne predávať umelecké predmety z dreva ktoré sám vyrobím.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..
AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
Ďakujem
V prvom rade za seba ako žiadosť. Zamestnávateľ ju následne schváli, alebo aj nemusí, keď ide o ten istý predmet podnikania. Ak s tým súhlasí, tak buď ten súhlas napíše on, alebo ťa poverí ho napísať v mene firmy. Takéto písomnosti by sa mali aj evidovať v knihe došlej pošty,s podacím číslom, podobne ako doporučené listy.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

brpe Pozri príspevok
Dobrý deň. Mám na pláne začať ako SZČO a to z úradu práce. Potreboval by som vedieť či všetky moje povinné poplatky prvý rok budú len tie čo sa tu už spomenuli: 14 % z 8100sk = 1134sk. a dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4 % najmenej z min. VZ 8100sk. Mám na pláne predávať umelecké predmety z dreva ktoré sám vyrobím.
V podstate áno. Po ukončení roka daň z príjmov , podľa dosiahnutého zisku. Doporučujem popozerať aj iné príspevky k téme Začiatky podnikania, sú v nich užitočné rady pre začatie podnikania.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, mala by som takú otázku, či môžem najprv byť živnostník až potom zamestnanec? Jedná sa o to, že by som chcela založiť živnosť vo vedení účtovníctva od 1.8.2008 a keby som nemala dosť klientov mohla by som napr. od 1.11.2008 nastúpiť do TPP? Teraz som nezamestnaná a z ÚP by som dostala príspevok, to by nevadilo? ďakujem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať