Zavrieť

Porady

Konatel - prijem + odvody

Dobry den prajem,

poprosim Vas o radu. Som majitelka a konatelka spolocnosti a zaroven na MD (materska dovolenka). Od oktobra uz nebudem na MD a potrebujem doriesit otazku ohladom konatelskeho prispevku a odvodov.
Musim si vyplacat min. mzdu? Alebo staci raz rocne "odmeny".
Ako je to s odvodmi? Co a kolko by sa malo odvadzat. Mam z toho mierny chaos.

Velmi pekne dakujem za kazdu radu.

Daniela
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Konateľ do SP neodvádza nič, ale do ZP áno a to na základe zákona o zdravotnom poistení. Odmena konateľa je príjmom zo závislej činnosti.
1 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Ahoj,
mám konateľa so zmluvou na funkciu. Doteraz bol zamestnaný v inej firme, tak to bolo v súvislosti so SP jednoznačné. Od 1.4. bude nezamestnaný konateľ.
Prosím vás, je výhodnejšie byť ako zamestnanec vo vlastnej sro alebo byť dobrovoľný plátca v SP so statusom konateľa na výkon funkcie? Počítala som to, ale neviem sa dopočítať konca, lebo ako dobrovoľný plátca nie je náklad na SP nákladom firmy.
ďakujem
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

zalezi od toho co chapeme pod pojmom vyhodnost. ak je cielom platit do SP co najmenej, potom vobec nemusi byt v SP prihlaseny, pretoze konatel nie je povinne poistenou osobou. celkove naklady by teda boli 0.

ak do SP platit chce (napriklad kvoli dochodku, nemocenskej...) tak je samozrejme lepsie ked plati ako zamestnanec, pretoze odvody budu danovym nakladom firmy. ako dobrovolny platca by si musel platit odvody sam a neboli by to naklady firmy.

na druhej strane, treba mysliet aj na ZP. ak je nezamestnany, tak sa bud musi zamestnat (kludne aj na skrateny uvazok, trebars 2 hodiny denne, pripadne viac ako 4 hodiny aby mal aj narok na stravne listky) alebo sa prihlasit do ZP ako samoplatca, pripadne mat prijem cez odmenu konatela, z ktorej sa platia odvody do ZP.

kombinacii je vela, a kazdy ma nejaky iny ciel, tak je tazke dat jednoznacnu odpoved.
1 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Ďakujem za odpoveď. Chcela som ti pridať bodík, ale nepustí ma.
0 0
babobo babobo

babobo je offline (nepripojený) babobo

ahojte poradáci, jedna otázočka, ako je to s konateľom, ktorý nepoberá žiadnu odmenu, max 1x ročne podiel zo zisku a súčastne je aj szčo, kde si platí odvody a ako sa to znení ked zruší príp pozastaví živnosť a ostane len konateľom?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

babobo Pozri príspevok
ahojte poradáci, jedna otázočka, ako je to s konateľom, ktorý nepoberá žiadnu odmenu, max 1x ročne podiel zo zisku a súčastne je aj szčo, kde si platí odvody a ako sa to znení ked zruší príp pozastaví živnosť a ostane len konateľom?
Keď zruší živnosť, v ZP sa prihlási ako samoplatiteľ a odhlási ako SZČO. V SP ak platil povinne odvody, tak už platiť nebude, ak dobrovoľne,tak platí ďalej.
0 0
panslav panslav

panslav je offline (nepripojený) panslav

Evanka Pozri príspevok
Korunky už neexistujú .
Ak bude mať konateľ odmenu 0,01 € mesačne, tak odvody do ZP, po zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nadol, sú od 1.1.2009 presne 0,00 €.
No to je pekne ale na druhej strane co je toto za stat? nejaky konatel zaplati zdravotnu zo smiesnej odmeny a ma zdravotnu starostlivost zabezpecenu? a taky zivnostnik plati minimalne 40 €. to je trochu na halvu nie ?
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ahojte, prečítala som to tu všetko odvrchu nadol a dospela som k tomuto záveru : spoločník sro - dôchodca /bez odmeny a zmluvy o výkone funkcie, nie konateľ/ uzatvorí dohodu o prac.činnosti - platí odvody do SP ako zamestnávateľ a daň z príjmu zo závislej činnosti, žiadne iné povinnosti nemá ?Nemusí robiť RZD ani RZZP .... nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Ak si vyplatí podiel na zisku, tiež neplatí ani odvody, ani daň. /zdanila to sro-čka/. Uvažujem správne ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Daggmar Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som to tu všetko odvrchu nadol a dospela som k tomuto záveru : spoločník sro - dôchodca /bez odmeny a zmluvy o výkone funkcie, nie konateľ/ uzatvorí dohodu o prac.činnosti - platí odvody do SP ako zamestnávateľ a daň z príjmu zo závislej činnosti, žiadne iné povinnosti nemá ?Nemusí robiť RZD ani RZZP .... nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Ak si vyplatí podiel na zisku, tiež neplatí ani odvody, ani daň. /zdanila to sro-čka/. Uvažujem správne ?
Ak sa jedná o spoločníka s.r.o., dohoda zakladá účasť na ZP. Je považovaný za zamestnanca.
Pri ročnom zúčtovaní ZP mu však poisťovňa preplatok ako dôchodcovi vráti.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlasím s Evanka, až na to, že pri tej dohode ZP vráti preddavky, iba ak bol VZ nizší ako minimálny základ samoplatiteľa - neviem presne - okolo 200 € mesačne v priemere za dobu, kedy mal tú dohodu. RZD bude musieť robiť, ak príjem by bol vyšší ako 2012,85.
Ak si vyplatí podiel na zisku (rozdelenie zisku po skončení roku), neplatí z toho nič, je to vyplácané v čistom (po zdanení zisku).
1 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Dakujem Evanke aj tebe Janka za rýchlu odpoved. S tým ZP som si nebola istá ako to je. Ak bude dohoda od 6/2010 nesmie prekročiť VZ na ZP 2.479,20 € ročne /12x206,60/, aby mu boli preddavky P vrátené pri RZZP. A kedže je to viac ako 2012,85 bude povinny urobit RZZP. Tak by to malo byt spravne ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keď je dohoda od 1.6.2010, tak ak suma spolu prekročí 7x206,60, tak preddavky sa nevrátia.
RZZP bude musieť robiť, ak v niektorom mesiaci by bol príjem vyšší ako 2169,09€.
RZD bude musieť robiť ak by to spolu bolo viac ako 2012,82€.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ak si teda dá mesačne VZ cca 205,- RZZP nebude povinny robit, ale ked si poda budu mu preddavky vrátené ? Tak isto nemusi ale moze podat RZD a tiež mu bude vrátená daň ? Teraz by to malo byť správne :-)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak .
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Dakujem, si poklad.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Daggmar Pozri príspevok
Ak si teda dá mesačne VZ cca 205,- RZZP nebude povinny robit, ale ked si poda budu mu preddavky vrátené ? Tak isto nemusi ale moze podat RZD a tiež mu bude vrátená daň ? Teraz by to malo byť správne :-)
Nie, v takom prípade by štát prestal byť za neho platiteľom, teda pri RZZP by mu nemohli byť preddavky vrátené. Nesmie v mesiaci prekročiť sumu 191,07 €.
Ospravedlňujem sa, suma je zvýšená na 206,60 €, uvedená suma platila v roku 2009, ako píše Janka.
Naposledy upravil Evanka : 06.06.10 at 05:43
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Tak teraz som domylená, kde nájdem tú sumu 191,07 €? to je VZ štátu, z ktorého platia za dôchodcov ZP ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Evanka Pozri príspevok
Nie, v takom prípade by štát prestal byť za neho platiteľom, teda pri RZZP by mu nemohli byť preddavky vrátené. Nesmie v mesiaci prekročiť sumu 191,07 €.
Nesúhlasím. 191,07 platilo v r.2009. Tento rok je tá suma 206,60.
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať