Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Neviem,či som správne pochopila celý tento príspevok, ale ja mám takýto problém:
V decembri2006 som vytvorila opravnú položku k pohľadávkam. Napr. k pohľadávke som si mohla vytvoriť 25% - splatnosť nad 90 dní. V decembri 2007 by som chcela vytvoriť k tejto pohľadávke zas opravnú položku, t.j. už si môžem vytvoriť zostatok, čiže 75%? V roku 2006 som zaúčtovala tých 25% na účet 558/391 a v roku 2007 je aké správne zaúčtovanie 547/391?
Naposledy upravil Natka : 04.02.08 at 11:42
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Natka Pozri príspevok
Neviem,či som správne pochopila celý tento príspevok, ale ja mám takýto problém:
V decembri2006 som vytvorila opravnú položku k pohľadávkam. Napr. k pohľadávke som si mohla vytvoriť 25% - splatnosť nad 90 dní. V decembri by som chcela vytvoriť k tejto pohľadávke zas opravnú položku, t.j. už si môžem vytvoriť zostatok, čiže 75%? V roku 2006 som zaúčtovala tých 25% na účet 558/391 a v roku 2007 je aké správne zaúčtovanie 547/391?
Áno, nakoľko od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 12 mesiacov (§ 20 ods. 14 písm. d) ZoDP), môžeš v roku 2007 dotvoriť opravnú položku vo výške75%, ktorá bude daňovým výdavkom.
Podmienkou ale je, že pohľadávka bola zahrnutá do príjmov.

Zaúčtovanie je správne.

Ešte upozorňujem na § 52 d) ods. 9 novely ZoDP, podľa ktorého budeš musieť upraviť v r. 2008 základ dane podľa možnosti tvorby OP v zmysle § 20 ods. 14 ZoDP účinného od 01.01.2008.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Opäť prajem pekný deň, chcem sa s Vami poradiť.
PROBLÉM pre mňa neriešitelný -
dňa 3.12.2007 sme vystavili faktúru a v januári odviedli DPH - zaúčtovanie 311/602 , 343.
Dotyčná firma nám listami faktúru opätovne vracala, nakoľko nesúhlasila s výškou faktúry. Čiže v roku 2007, som za faktúru odviedla DHP aj napriek tomu, že mi ju asi nezaplatia v plnej výške, budem musieť odviesť aj daň z príjmu PO za rok 2007.
Po búrlivej korešpondencii, telefonátoch a poslednej výzvy na zaplatenie od právnika, dotyčná firma pristala na posledné rokovanie - na ktorom pravdepodobne príde k súhlasu na zaplatenie, ale treba znížiť faktúru za služby z roku 2007.
Ide mi o to ako to najlepšie spraviť, nakoľko výnosy musia zostať v roku 2007.
Môžem spraviť opravnú položku k 31.12.2007 len na čiastku, ktorú dlžník pravdepodobne nezaplatí? 547/391
Ako si môžem z daňového úradu nárokovať späť časť DPH? Musím podať opravné daňové priznanie? Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Prosím nikto mi nevie poradiť?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

mikumi Pozri príspevok
Opäť prajem pekný deň, chcem sa s Vami poradiť.
PROBLÉM pre mňa neriešitelný -
dňa 3.12.2007 sme vystavili faktúru a v januári odviedli DPH - zaúčtovanie 311/602 , 343.
Dotyčná firma nám listami faktúru opätovne vracala, nakoľko nesúhlasila s výškou faktúry. Čiže v roku 2007, som za faktúru odviedla DHP aj napriek tomu, že mi ju asi nezaplatia v plnej výške, budem musieť odviesť aj daň z príjmu PO za rok 2007.
Po búrlivej korešpondencii, telefonátoch a poslednej výzvy na zaplatenie od právnika, dotyčná firma pristala na posledné rokovanie - na ktorom pravdepodobne príde k súhlasu na zaplatenie, ale treba znížiť faktúru za služby z roku 2007.
Ide mi o to ako to najlepšie spraviť, nakoľko výnosy musia zostať v roku 2007.
Môžem spraviť opravnú položku k 31.12.2007 len na čiastku, ktorú dlžník pravdepodobne nezaplatí? 547/391
Ako si môžem z daňového úradu nárokovať späť časť DPH? Musím podať opravné daňové priznanie? Ďakujem za skorú odpoveď.
A nemôžeš to riešiť dobropisom v roku 2008?
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ja práve neviem, je to dosť veľka faktúra 2,7 mil bez DPH. Aj tak to nezaplatia v pôvodnej výške a z pôvodnej faktúry budem musieť odviesť daň, nakoľko ju mám vo výnosoch. Preto hľadám najvhodnejšie riešenie, na zníženie základu dane na r.2007, ale faktúra nakoľko je to výnos týkajúci sa roku 2007, musí zostať v roku 2007.
Chcem sa poradiť ako to najlepšie spraviť, aby som nespravila chybu. Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, z pôvodnej fa odvedieš daň z príjmu, nakolko OP nemôžeš daňovo uplatniť.
Účtovne OP urob, kedže vieš, že k úhrade nedôjde.
Hádam mi nikto nebude vytýkať 14.bod Etoikety za nasl.TIP. Je v súlade so záknmi a dokonca je nutné to naznačeným spôsobom riešiť, ak došlo k pochybeniu zo strany dodávateľa.
teda
považujem túto situáciu za reklamačné konanie. Dodávateľ pravdepodobne neodsúhlasil celú dodávku s odberateľom, nemá zodpovedajúci dodací list, alebo preberací protokol, nehovoriac o zmluve. Preto bude odberateľ úspešný pri jdnaní o zľave. Pôjde teda o dodatočné zníženie ceny. Dobropis na pôvodné plnenie budeš vystavovať s dátumom podpisu dohody, resp. protokolu o reklamačnom konaní. O nesprávnej výške fakturácie však už vieš teraz, preto by som účtovala zníženie tržieb ešte do starého roka.
Samozrejme táto možnosť musí jednoznačne vyplývať z podmienok uzavretého kontraktu.
1 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem. Na celú akciu máme zmluvu,protokoly a konečný protokol o úspore plynu,ktorý naša firma garantovala. To, že bude úspora taká veľká vzhľadom k minuloročnej teplej zime nikto nečakal. Odberateľ je zaskočený výškou úspor, tak hľadá ako by ich čo najviac znížil. Kejka teraz mi ide o to, či postup ktorý som uviedla vyššie je správny a možem ešte cez opravné položky znížiť základ dane, nakoľko výnos musí zostat v roku 2007. Pretože na rok 2008 máme podpísanu ďalšiu zmluvu o garancii na úsporu.Prosím napíš mi postup ako by si to riešila Ty.Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Dobry den uz som vsetko precitala a mam z toho hlavybôl. Nepremlcane pohladavky som ako tak pochopila, tych ani nemame vela.
Ale tych premlcanych z r.1994-98 je hromada. Su medzi nimi aj take firmy, pri kt. sud zamietol konkurz pre nedostatok majetku. Mozem na tieto pouzit ZoDP par.19 ods. 2 pis h) bod 1 a danovo pohladavky odpisat 546/311 ?
Dakujem
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Prosim, nikto mi nevie poradit?
A to ja mam aj dalsiu otazku. Prisla som na firmu, ktora bola v likvidacii a DU vydal rozhodnutie o vymaze spolocnosti s OR. Mozem aj k tymto pohladavkam urobit danovy odpis?
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

k 31.12.2007 mám vytvorené k nezaplateným pohľadávkam, ktoré vznikali od r.2004 opravné položky, sú vytvorené vo výške 100%. Sú nevymožiteľné alebo rizikové a chcela by som ich vyradiť z účtovníctva (391/311).Ako mám dokladovať oprávnenosť na úplný odpis? Treba k tomu vyjadrenie právnika? Alebo stačí interný príkaz konateľa, že náklady spojené s vymáhaním budú vyššie ako celá pohľadávka? Alebo ich len jednoducho odpíšem? Prosím poraďte, ja som OP zatiaľ iba vytvárala, ale odpis pohľadávok z účto som ešte nerobila
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Vkladám odpoveď z DU,
pozn.: ide o pohľadávky vzniknuté a splatné v r.2003, na ktoré bola tvorená OP daňovo uznaná do výšky 75 % podľa 52ods.18 zákona 595/2003.
odpoveď ma síce nepotešila,
ale ešte raz OCENEŇUJEM INGI a jej perfektné znalosti v tejto problematike.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Nakoľko vyradenie pohľadávky (a zúčtovanie opravnej položky k nej vytvorenej, ktorá bola uznaným daňovým výdavkom vo výške 75 %) sa s účinnosťou od 1.1.2007 u podnikaterľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva zmenilo, tieto účtovné zápisy (nakoľko nie sú súčasťou výsledku hospodárenia) ovplyvnia základ dane z príjmov prostedníctvom § 17 ods. 2 písm. b) a § 2 písm. b) (vo výške 75 %) a § 17 ods. 25 (vo výške 25 %) v znení platnom do 31.12.2007, čo vyplýva z ustanovenia § 52d ods. 2 zákona o dani z príjmov v znení platnom od 1.1.2008.

Váš dopyt:

Prosím o zodpovedanie opakovaného dopytu,na ktorý som nedostala odpoveď:

Pohľadávka zaúčtovaná do príjmov a splatná v r.2003,
Tvorená opravná položka v minulých rokoch do výšky 100%, z toho daňovo uznaných 75% v súlade s §52ods.18 zákona 595/2003.
Aký vplyv na základ dane bude mať vyradenie pohľadávky z účtovníctva k 31.12.2007 zápisom 391/311?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ešte raz si overím správnosť postupu:

Vyradím pohľadávku z účtovníctva 391/311

75 % OP tvorenej ako daň.uznateľnej pripočítam k ZD v DP 2007

25 % OP tvorenej ako daň.neuznanej mi neovplyvní ZD.
/uvažujem podľa § 17 ods.25:
(25) Náklad, na ktorý bola tvorená rezerva podľa osobitného predpisu, 1) ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok, sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu Rezervy, a to do výšky, v akej je tento náklad súčasne uznaný za daňový výdavok podľa § 19; zúčtovaný rozdiel medzi nákladom, na ktorý bola táto rezerva tvorená a sumou tejto Rezervy, sa do základu dane nezahŕňa. Zrušenie Rezervy, ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok sa nezahrnie do základu dane. Rovnako sa postupuje aj pri opravnej položke neuznanej za daňový výdavok podľa § 19.

Uvažujem správne?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Petra29 Pozri príspevok
Ešte raz si overím správnosť postupu:

Vyradím pohľadávku z účtovníctva 391/311

75 % OP tvorenej ako daň.uznateľnej pripočítam k ZD v DP 2007

25 % OP tvorenej ako daň.neuznanej mi neovplyvní ZD.
/uvažujem podľa § 17 ods.25:
(25) Náklad, na ktorý bola tvorená rezerva podľa osobitného predpisu, 1) ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok, sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu Rezervy, a to do výšky, v akej je tento náklad súčasne uznaný za daňový výdavok podľa § 19; zúčtovaný rozdiel medzi nákladom, na ktorý bola táto rezerva tvorená a sumou tejto Rezervy, sa do základu dane nezahŕňa. Zrušenie Rezervy, ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok sa nezahrnie do základu dane. Rovnako sa postupuje aj pri opravnej položke neuznanej za daňový výdavok podľa § 19.

Uvažujem správne?
Áno Peťka, uvažuješ správne.

A ďakujem za hrejivé slovné ocenenie v predošlom príspevku.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
ahojte, ja pridávam tiež otázku ohladom opravných položiek. v roku 2006 v nasej firme zamec vystavil faktúry prijal hotovost ale tú sme nikdy nevideli. Je na súde. T.z. je to ako krádež fin. hotovosti, ktorú som zaúčtovala na pohľadávkový účet oproti pokladni. Nie ako škodu na účet 5xx, ako som sa dočítala v príspevkoch zrejme správne, kedže páchateľ je známy. Ale otázka je či môžem vytvoriť na túto pohľadávku opravnú položku? pri §19 odst 2 písm h) musia byť splnené nie všetky len jedna z tých podmienok, sak? už ma bolí z tých opravných položiek hlava. poradíte mi prosím? dakujeeem
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Ivánuška Pozri príspevok
ahojte, ja pridávam tiež otázku ohladom opravných položiek. v roku 2006 v nasej firme zamec vystavil faktúry prijal hotovost ale tú sme nikdy nevideli. Je na súde. T.z. je to ako krádež fin. hotovosti, ktorú som zaúčtovala na pohľadávkový účet oproti pokladni. Nie ako škodu na účet 5xx, ako som sa dočítala v príspevkoch zrejme správne, kedže páchateľ je známy. Ale otázka je či môžem vytvoriť na túto pohľadávku opravnú položku? pri §19 odst 2 písm h) musia byť splnené nie všetky len jedna z tých podmienok, sak? už ma bolí z tých opravných položiek hlava. poradíte mi prosím? dakujeeem
§ 19 ods. 2 písm. h) ZoDP sa netýka tvorby OP ale odpisu pohľadávok.

V Tvojom prípade si teda predpokladám zaúčtovala úhradu pohľadávky (príjem hotovosti zamestnancom) a vzápätí vznik pohľadávky voči zamestnancovi (335/211). So zamestnancom ste v súdnom spore, takže pohľadávka je riziková, tvorba OP je v zmysle ZoÚ a § 18 ods. 1 a 7 Postupov účtovania PÚ na mieste.

Čo sa týka daňovej uznateľnosti OP, treba si prejsť § 19 ods. 3 f) a následne § 20 ods. 2 ZoDP. Mne z týchto §§ vychádza, že na Tvoj prípad je možné aplikovať iba §20 ods. 2 b) a teda § 20 ods. 14, v ktorom jednou z podmienok daňovej uznateľnosti tvorby OP je, že bola pohľadávka zahrnutá do príjmov, čo Tebou popísaná pohľadávka nespĺňa.
1 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
prepáč ingi, vraciam všetko spat... dík za odpoved
Naposledy upravil Ivánuška : 10.03.08 at 10:46 Dôvod: som prepracovaná a chorá a nemyslí mi , pardon
0 0
Dorinda Dorinda

Dorinda je offline (nepripojený) Dorinda

Potrebovala by som informaciu ako sa odpisuju ine pohladavky, ked neboli zahrnute do prijmu. (Su to pohladavky voci neznamemu pachatelovi a zamestnancovi, zapisy boli napr. 378/211, 378/335). Vyradim 546/378 nedaňovo?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Dorinda Pozri príspevok
Potrebovala by som informaciu ako sa odpisuju ine pohladavky, ked neboli zahrnute do prijmu. (Su to pohladavky voci neznamemu pachatelovi a zamestnancovi, zapisy boli napr. 378/211, 378/335). Vyradim 546/378 nedaňovo?
Podľa mňa áno.
V § 68 Postupov účtovania PÚ nie je napísané, na akom účte má byť pri odpise pohľadávka zaúčtovaná:

"§ 68
Účtová skupina 54 - Iné náklady na hospodársku činnosť
...
Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania."
...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak mám odber.faktúry z r.2000 dve na firmu.Jedna je neuhradená 20 000Sk a druhá je uhradená navyše o 70 000Sk.Bol to vtedy nejaký bordel vo fakturácii a úhradách a šéf už nevie nájsť príčinu.Je to v účto od r.2000.Neboli na to tvor.ani opr.položky a oni to už neuhradia.Môžem to teda odpísať ako 546/311 ako nedaňový náklad.Ale ako?Započítam to a zvyšok teda -40 000Sk naúčtujem 546/311 -40 000 alebo to dám ako 40 000 311/648??Ako to bude správne??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať