Zavrieť

Porady

Odvody za preplatenú dovolenku v čase PN zamestnanca

Jeden môj bývalý zamestnanec mal časté pns, a stalo sa 2x, že v čase ked bol na pn, čiže nepoberal žiadnu mzdu, chcel, aby som mu preplatila nevyčerpanú dovolenku. Ja som mu ju teda vyplatila a samozrejme z nej zaplatila aj odvody, ved je to mzda, resp. náhrada mzdy a zákon mi predsa prikazuje odvádzať z vymeriavacého základu... lenže zo sociálnej poisťovne mi zavolali, že z toho odvody som nemala stiahnuť, lebo zamestnanec v ten mesiac nepracoval, bol pn, a teda žiadne odvody do fondov sa neplatia. Nechápem , nie je to rozpor so zákonom ? Alebo je ešte nejaký vykonávací predpis o tom, alebo interný predpis v soc.p ? Lebo tým pádom mi síce vrátia preplatok, ale musím prerábať výkazy a zároven sa mi tým zvýši zdanitelná mzda a tým pádom aj dan, to je sranda teraz, či mám kvoli tomu prerábať celé vyúčtovanie preddavkov dane zo mzdy (ide o rok 2005) ?????
Nechcem sa dožiť toho, že o 5 rokov, ked mi prídu na kontrolu povedia, že im dlhujem na odovodoch a nasekajú mi penále.
dakujem za prípadne odopvede.
Usporiadat
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

GejzaH Pozri príspevok
Neviem či mzdy počítaš ručne alebo na nejakom programe, ale ak to počítaš programom, rýchle ho vymeň, lebo to sú základné veci, ktoré by softver mal ovládať. Ako vidíš, utekajú ti peniažky tam, kde o tim ani nevieš. Mala si šťastie, že sa ti ozvala SP. Keby ten chlap mal aspoň 1 deň odpracovaný, tak na to neprídeš ani ty ani SP. To isté platí aj o preplatení dovolenky. Ten softver to jednoducho nesmie dovoliť.
používam mrp (stále aktualizujem), a v pohode mi to dovolilo
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

ešte taká perlička k tomu: vtedy mi zavolali kvôli tomu zo SP, ale nie z kontroly, ale pracovníčka, ktorá má na starosti vyplácanie podpôr v nezamestnanosti, lebo keď tomu môjmu exzamestnancovi vypočítala podporu, tak u nich na vnútornej kontrole ju na to upozornili. Ja som ale tiež mala zo SP kontrolu z to za obdobie 1996- 1. Q/2007, čiže aj toto predmetné obdobie bolo kontrolované, a nenašla sa žiadna chyba . Ale najväčšia haluz je asi tá, že tá istá kontrolórka, ktorá to zistila u nej, kontrolovala aj mňa a nezistila nič Nuž, všetci sme len ľudia...
0 0