Zavrieť

Porady

provízie za uzatváranie poistných zmlúv

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Dobrý deň ,

chcela by som sa s Vami poradiť, mám známeho, ktorý má príjmy zo závislej čiinosti a popri tom dostával v roku 2004 provízie z poisťovní za uzatváranie poistných zmlúv. Chcela by som sa opýtať , tieto provízie zahrniem v daňovom priznaní pod príjmy podľa par. 6 ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov ? Môže si k týmto príjmom uplatniť výdavky percentom z príjmov ? Ak tieto príjmy z provízii nepresiahnu 5-násobok životného minima sú oslobodené od dane ? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Posuniem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
petra:-) Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť, resp. viete poradiť, ako sa vysporiadať s takouto vecou.
V roku 2007 a 2008 vykonával daňovník sprostredkovanie poistenia na základe zmluvy s poisťovňou a registrácie v registri sprostredkovateľov poistenia vedenom NBS. Zároveň bol celú dobu aj zamestnancom. Príjmy z tejto činnosti zdaňoval a tiež odvádzal z nich ZP. V máji 2008 ukončil túto činnosť. Teraz v júni 2009 dostal od poisťovne oznámenie, že musí vrátiť dosť vysokú sumu - vyplatené provízie za roky 2007 a 2008 z dôvodu zrušenia poistných zmlúv klientov, ktorých on sprostredkoval. Neviem, ako sa s týmto vysporiadať daňovo a tiež s ohľadom na ZP, kedže žiadnu podnikateľskú činnosť už nevykonáva, je len zamestnancom. Existuje nejaká možnosť, ako dostať spať ZP a daň z tejto sumy, ktorú musel vrátiť? Ďakujem za každý názor
Ja by som to riešila na základe prípisu z poisťovne tak, že za roky 2007 a 2008 by som klientovi spravila DDP a na základe toho aj po dohode so zdravotnou poisťovňou opravu RZZP za oba roky .

P.S. Len mi nejde do hlavy , že prečo to až teraz žiadajú , kedy vlastne klienti zrušili zmluvy ?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
V zmluve mali dohodnuté, že sprostredkované poistné zmluvy musia trvať aspoň rok. Veľa zmlúv, ktoré sprostredkovateľ uzatvoril v roku 2008 bolo zrušených - teda nebola splnená podmienka na priznanie provízie. Teraz robili v poisťovni kontrolu trvania zmlúv.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
petra:-) Pozri príspevok
V zmluve mali dohodnuté, že sprostredkované poistné zmluvy musia trvať aspoň rok. Veľa zmlúv, ktoré sprostredkovateľ uzatvoril v roku 2008 bolo zrušených - teda nebola splnená podmienka na priznanie provízie. Teraz robili v poisťovni kontrolu trvania zmlúv.
Noo smola . Postup by som zvolila taký , ako som písala vyššie . Vlastne v roku 2009 to nemá ako vysporiadať , lebo už sprostredkovateľskú činnosť nevykonáva .

Priložila by som k DDP aj kópiu zmluvy aj prípis z poisťovne .
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Áno, ďakujem Zitka
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Dobrý večer, prosím Vás poraďte mi. Už som tu toho prečítala veľa o sprostredkovaní poistenia a myslím si, že som sa viac zamotala ako predtým.

Mám zamestnanca, ktorý je zamestnaný na PP 6 mesiacov. Predtým mal príjmy na dohody a mal uzatvorenú Zmluvu o obchodnom zastúpení pri sprostredkovaní poistenia v zmysle § 652 Obchodného zákonníka a zákona č. 340/2005. Táto bola uzatvorená od 21.4.2009. Vypovedaná 5.6.2009 s výpovednou dobou jeden mesiac. Z poisťovne prišiel provízny list na sumu 5,94.

Podľa mňa si zamestnankyňa musí podať DP typ B, okrem príjmu zo závislej činnosti si tu zahrnie aj príjem zo sprostredkovania do oddielu VI. ale neviem do ktorého riadku či 3 alebo 8. Ja by som to dala osobne do riadku 8 lebo nebola na to založená živnosť, iba bolo pridelené IČO štatistickým úradom.

Prosím Vás uistite ma v mojom presvedčení alebo mi to vyvráťte.

Ďakujem.

L.
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
Prosím o radu : v r. 2009 s.r.o predala ojazdené auto( mala ho v majetku ) cez sprostredkovateľskú fi ( predajcu áut ) , cena provízie za sprostrekovanie je vyššia ako výnos z predaja ( bolo predané za zost. cenu ), keď si dobre pamätám v minulosti bol § , že sprostredkovanie sa uznáva do daň. nákl. max. do výšky výnosu ( zisku ) z predaja. v aktuálnom zákone o DzP som nič také nenašla. poraďte prosím dať to daňových alebo pripočitateľných?
ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sonahelenamaria Pozri príspevok
Prosím o radu : v r. 2009 s.r.o predala ojazdené auto( mala ho v majetku ) cez sprostredkovateľskú fi ( predajcu áut ) , cena provízie za sprostrekovanie je vyššia ako výnos z predaja ( bolo predané za zost. cenu ), keď si dobre pamätám v minulosti bol § , že sprostredkovanie sa uznáva do daň. nákl. max. do výšky výnosu ( zisku ) z predaja. v aktuálnom zákone o DzP som nič také nenašla. poraďte prosím dať to daňových alebo pripočitateľných?
ďakujem
Vaša otázka do tejto témy nepatrí .Prosím požiadajte moderátora o preloženie témy .
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
Zita5 Pozri príspevok
Vaša otázka do tejto témy nepatrí .Prosím požiadajte moderátora o preloženie témy .
ďakujem za odpoveď...ale nenašla som k tomu založenú tému a neviem sama založiť novú... a úprimne ani požiadať moderátora o preloženie...
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

Lucinka23 Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás poraďte mi. Už som tu toho prečítala veľa o sprostredkovaní poistenia a myslím si, že som sa viac zamotala ako predtým.

Mám zamestnanca, ktorý je zamestnaný na PP 6 mesiacov. Predtým mal príjmy na dohody a mal uzatvorenú Zmluvu o obchodnom zastúpení pri sprostredkovaní poistenia v zmysle § 652 Obchodného zákonníka a zákona č. 340/2005. Táto bola uzatvorená od 21.4.2009. Vypovedaná 5.6.2009 s výpovednou dobou jeden mesiac. Z poisťovne prišiel provízny list na sumu 5,94.

Podľa mňa si zamestnankyňa musí podať DP typ B, okrem príjmu zo závislej činnosti si tu zahrnie aj príjem zo sprostredkovania do oddielu VI. ale neviem do ktorého riadku či 3 alebo 8. Ja by som to dala osobne do riadku 8 lebo nebola na to založená živnosť, iba bolo pridelené IČO štatistickým úradom.

Prosím Vás uistite ma v mojom presvedčení alebo mi to vyvráťte.

Ďakujem.

L.
dobrý deň,
mám podobný problém - tiež by som prijmy zaradila do oddielu VI. riadku 8. .....len neviem čo s tým IČOm zo štatistického úradu - je to "normálne IČO" na ktoré môže napísať auto,,, mobil??? aby si mohol uplatňovať výdavky spojené s touto činnosťou v plnej výške???
ďakujem za odpoveď
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

prosím, nemáte s tým žiadne skúsenosti???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
denisadam Pozri príspevok
dobrý deň,
mám podobný problém - tiež by som prijmy zaradila do oddielu VI. riadku 8. .....len neviem čo s tým IČOm zo štatistického úradu - je to "normálne IČO" na ktoré môže napísať auto,,, mobil??? aby si mohol uplatňovať výdavky spojené s touto činnosťou v plnej výške???
ďakujem za odpoveď
A čo Vám v tom bráni ?


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Má možnosť viesť riadne účtovníctvo , alebo viesť evidenciu § 6 odst.10 ZDP a teda uplatniť paušálne výdavky .
Je to riadne pridelené IČO k jeho činnosti .

Pri vedení účtovníctva je možné postupovať nasledovne :

http://www.porada.sk/t55766-szco-suk...dla+podnikanie
http://www.porada.sk/t81236-pouzitie...dla+podnikanie
http://www.porada.sk/t49803-pouzitie...dla+podnikanie
http://www.porada.sk/t4393-nahrady-z...dla+podnikanie
a ďalšie témy , ktoré na Porade nájdete .
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.10 at 05:32 Dôvod: Doplnenie linkov na tému pre súkromné MV
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

ďakujem za odpoveď
ale ak je to naozaj takto, nemusím v účtovníctve využívať len súkromné auto na podnikateľské účely ale kúpiť auto na ičo - a uplatnňovať si odpisy a všetky ostatné výdavky, alebo som to pochopila nesprávne??? tak isto aj mobil - keď ho využívam na podnikateľské účely je lepšie ho prepísať na ičo a môžem si bez problémov uplatniť výdavky
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
denisadam Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď
ale ak je to naozaj takto, nemusím v účtovníctve využívať len súkromné auto na podnikateľské účely ale kúpiť auto na ičo - a uplatnňovať si odpisy a všetky ostatné výdavky, alebo som to pochopila nesprávne??? tak isto aj mobil - keď ho využívam na podnikateľské účely je lepšie ho prepísať na ičo a môžem si bez problémov uplatniť výdavky

Na Porade v minulosti prevládal názor , že IČo je dôležité , ale tento dokument nám to vyvracia . Čiže nie je dôležité IČO ....ale čítajte
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

ja som účtovala príjem odmien za uzatvorenie poistných zmlúv u SZČO, ktorá má živnosť na maloobchod, aj ho prevádzkuje, do iných POZD, výdavky na túto činnosť (školenia) do prevádzkovej réžie (poistná organizácie od nech chcela len DIČ, že nemusí rozširovať živnosť). Len neviem, kde dať v DP nepeňažný príjem (dostala bonus - foťák). Radili mi, že nikde, ale nezdá sa mi to.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

milkami Pozri príspevok
ja som účtovala príjem odmien za uzatvorenie poistných zmlúv u SZČO, ktorá má živnosť na maloobchod, aj ho prevádzkuje, do iných POZD, výdavky na túto činnosť (školenia) do prevádzkovej réžie (poistná organizácie od nech chcela len DIČ, že nemusí rozširovať živnosť). Len neviem, kde dať v DP nepeňažný príjem (dostala bonus - foťák). Radili mi, že nikde, ale nezdá sa mi to.
.. určite dostala o tom nepeňažnom príjme aj doklad ... pripočíta k príjmom (odst 2 písm d)
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Katy a R Pozri príspevok
.. určite dostala o tom nepeňažnom príjme aj doklad ... pripočíta k príjmom (odst 2 písm d)
má doklad. Len neviem, či to pripočítať ID v peň.denníku, alebo len v DP a kde?

Ale som blbá. Treba pozrieť a tak sa pýtať. Už vidím že v DP.
Naposledy upravil milkami : 17.03.10 at 15:57
0 0
romanatv romanatv

romanatv je offline (nepripojený) romanatv

ahojte potrebovala by som radu ako sa zdanuju príjmy ktoré som mala na základe dohody so zivotnou poistovnou?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať