Zavrieť

Porady

faktura dorucena elektonickou postou

Poradte, firma nam poslala vo worde fakturu a tvrdi ze "Po vytlaceni
faktury mame k dispozicii plnohodnotny uctovny doklad, ktory splna vsetky
[FONT='Calibri','sans-serif']zakonne povinnosti dane obchodnymi a danovymi predpismi". je to pravda? Ved my musime uctovat s originalmi rovnako ich uchovavat podla zakona o DPH 10 rokov. Opravte ma ak sa mylim ze potrebujeme original faktury. Vdaka[/FONT]
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

designer_martin Pozri príspevok
Dovolim sa pripojit k tejto debate.

Tu je moj postreh.
Vzhladom na to, ze posielam faktury vyhradne e-mailom. A prevazne dostavam faktury tiez iba e-mailom, tak ma zaujalo, ako je to s ich pravoplatnostou. Moje zistenie je, ze faktura nemusi podla zakona obsahovat ani peciatku ani podpis. Avsak podnikatel musi vediet zarucit vierohodnost povodu faktury. Tym, ze existuje povinnost uschovavat faktury po dobu 10 rokov, tak to nie je take tazke. Ak by si urady chceli overit pravost faktury, staci im na to jednoducho poradove cislo faktury, ktore je na kazdej fakture jedinecne a nesmie sa opakovat a nesmie byt ani vynechane.

Pripajam nieco zo zakona o dph:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Nikde v zakone nie je zmienka o podpise na fakturach. Avsak to pravdepodobne plati iba ak si ju odberatel vytlaci a zalozi do uctovnictva. Prva zmienka o podpise na fakture sa nachadza az pri elektronickom podpise. To sa pravdepodobne tyka len dokladov, ktore budu archivovane v elektronickej podobe- nie tlacene.
Pozrel si sa na problém iba z hľadiska zákona o DPH. V tom prípade máš pravdu, zákon nevyžaduje na faktúre ani podpis ani pečiatku.
Ak pozrieš môj príspevok 14 - zákon o účtovníctve podpis na faktúre v zmysle § 10 písmeno f požaduje.

Pre elektronicky vyhotovenú faktúru však jednoznačne zákon elektronický podpis predpisuje v § 75 zákona o DPH
6/ Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu.

Ďalej § 31 zákona o účtovníctve:

2/ Na účely tohto zákona sa považuje za a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

..ale len prevedenie to nevyžaduje


3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Spolu so zásielkou mi prišla oskenovaná faktúra. Dolu, kde je vystavil, je pečiatka a podpis, v kolonke Odovzdal: je čiarový kód. Všetko je to skenované. Mám tento čiarový kód považovať za spomínaný elektornický podpis? (ako vlastne vyzerá elektornický podpis? Ešte som sa s tým nestretla) Je teda takáta fa ok, alebo mám žiadať zaslanie originálu?
0 0
emik emik

emik je offline (nepripojený) emik

Ahojte,
možno priblblá otázka, ale kto je zodpovedná osoba za účtovný prípad v účtovnej jednotke + zodpovedná osoba za zaúčtovanie? Myslim teraz či je to strana odberateľa alebo dodávateľa alebo obidve strany?

ďakujem
emi

§ 10Účtovný doklad

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať