Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet
P5140438.jpg  
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

beba13 Pozri príspevok
No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet
Má krásne sfarbené kvietky. Tak držím palce
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

beba13 Pozri príspevok
No už mám aj ja orchideiu, síce len také malé chudiatko ale snád sa mi podarí z nej vypestovať aj krajší kvet
prečo chudiatko? netradičná farba... všade sú len ružové, biele... teda z tých lacnejších myslím... takéto vidieť zriedka... neboj, je krásna a bude ešte krajšia :-)
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

sayly Pozri príspevok
Moja nová krásavica, veľkosťou listu mi pripomína phalu hybrid, ale veľkosťou kvetu zas calimero, tak neviem aký je to druh, dostala som ju od drahého k nášmu sviatku matiek a nenechal mi tam žiaden papierik...a potrebujem poradiť, môžem presadiť calimero do väčšieho črepníka? V tom maličkom nemá žiadny substrát a začína mi na ňom žltnúť lístok, tak nechcem o ňho prísť
Skúsení pestovatelia radia presadiť do väčšieho kvetináča o 1, 2 čísla.
Zožltnutie 1 listu ešte nemusí znamenať nič, horšie by bolo mäknutie listov.
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

dominica Pozri príspevok
Ahojte, tak ja som včera presadila 3 orchidei, ostatné sa nezmestia do nádob, ktoré som si kúpila . Som to neodhadla.
Chcela som sa spýtať, ak má orchidea strašne veľa koreňov v kvetináči, až nejde vybrať a korene sú okolo poprepletané/myslím vnútorné korene/ čo s ňou, ak ju chcem presadiť. Potrebuje toľko koreňov, nemôžu sa nejaké zrezať? Teda nechcem jej ublížiť, preto sa pýtam, lebo tých koreňov je neúrekom, viac ako zeminy.
Pri presádzaní takýchto rastlín treba jemne postláčať kvetináč, tak aby sa prilepené korene o jeho steny oddelili. Prípadne záhr. nožnicami poprestrihovať dno tak, aby sa nepoškodili korene, potom jemne rastlinu potiahnuť hore a snažiť sa dostať ju von, aby sa čo najmenej poškodila. Ak sú korene suché, dobré je namočiť rastlinu do vlažnej vody 10-15 min. Korene zmäknú a ľahšie sa nimi manipuluje. Treba zvoliť väčší kvetináč, na dno dať gril. uhlie polámané na menšie kúsky, alebo keramzit - drenáž.vrtstva. Potom rastlinu posadíme /nie veľmi hlboko/ do kvetináča a zasypeme substrátom.
Korene sa v žiadnom prípade nestrihajú, rastlinu by ste mohli veľmi poškodiť. Čím má viac koreňov, tým lepšie rastie a kvitne.
0 0
dominica dominica

dominica je offline (nepripojený) dominica

Ďakujem za odpoveď , zasa som o niečo múdrejšia...
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

Amôžem presadiť orchideu v dobe kvitnutia?
0 0
Ivus44 Ivus44

Ivus44 je offline (nepripojený) Ivus44

Studentka UKF
Dobry den. Zacinaju mi z orchidejky odpadat kvety, uschnu a padaju ale zaroven mi rastie novy list zo srdiecka. co mam robit, ked mi vsetky kvety opadaju? lebo zatial nemam stonku ani trosku suchu, iba kvety padaju. kde mam strihat ak mam strihat? mam strihat aj zelenu cast stonky? dakujem. ked rastie list a kvety padaju, mam pohnojit?
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

zuzkahris Pozri príspevok
Amôžem presadiť orchideu v dobe kvitnutia?
Viacerí radia rastlinu v čase kvitnutia nepresádzať. Alebo presadiť a kvetný stvol odstrihnúť, dať do vázy.
Iní zase majú skúsenosti, že aj rastliny, ktoré kvitnú presádzajú a nič sa nedeje.
Presadenie je dosť veľký zásah do života orchideje a malo by sa robiť, len vtedy keď je to nevyhnutné. Kvitnutie rastlinu vyčerpáva a spojené s presadením jej asi dá zabrať.
Myslím, že je lepšie odstrihnúť kvetný stvol a tak presadiť, ale je na Vás čo si vyberiete.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Ivus44, to je dobre ked nie je suchá stopka. Počkaj, kým opadne posledný kvet a potom si na stopke narátaj dva kolienka, dúfam, že nieš čo to je a nad tým druhým tak centimeter odrež, alebo tak 20 cm od zeme. O týždeň, dva ti začne rašiť to druhé kolienko, bude nová stopka a nové kvety. Mne sa podarilo minulý tždeň odstrinúť a už mi raší nové kolineko, Opakujem to vždy po odvitnutí a funguje. Dokonca mi pustila 3 kvetnú stopku, teším sa až bude zakvitnutá celá. Na každej stopke je minimálne 9 kvetov. Teším sa.
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

Ma-Ba Pozri príspevok
Viacerí radia rastlinu v čase kvitnutia nepresádzať. Alebo presadiť a kvetný stvol odstrihnúť, dať do vázy.
Iní zase majú skúsenosti, že aj rastliny, ktoré kvitnú presádzajú a nič sa nedeje.
Presadenie je dosť veľký zásah do života orchideje a malo by sa robiť, len vtedy keď je to nevyhnutné. Kvitnutie rastlinu vyčerpáva a spojené s presadením jej asi dá zabrať.
Myslím, že je lepšie odstrihnúť kvetný stvol a tak presadiť, ale je na Vás čo si vyberiete.
Ďakujem za radu, ani ja by som ju radšej nepresádzala, len sa bojím toho, že už má vonku korienky zo spodu z plastového kvetináča, vyháňa ďalší stvol, na ktorom budú kvety, také 4 mesiace bude ešte kvitnúť, len aby to tým korienkom nevadilo ... Mám z nej veľkú radosť a nechcem nič pokaziť ..
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

zuzkahriz: je ešte jedna možnosť.
Rozrezať plastovú fľašu, do spodnej časti urobiť otvory, naplniť substrátom - ja dávam keramzit, trochu čier. uhlia,coco-chips, prípadne borovicovú kôru. Do tohto posadiť plastový kvetináč, tak aby zapadol. Robím to tak vtedy, keď nechcem presádzať.
Korene pekne vrastajú do "nadstaveného kvetináča". Inak je možné, že zastavia rast a to je škoda.
Dobré je spojené plasty prelepiť priesvitnou páskou, lebo ak sa nedá pozor zbierame substrát z koberca.
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

Ma-Ba Pozri príspevok
zuzkahriz: je ešte jedna možnosť.
Rozrezať plastovú fľašu, do spodnej časti urobiť otvory, naplniť substrátom - ja dávam keramzit, trochu čier. uhlia,coco-chips, prípadne borovicovú kôru. Do tohto posadiť plastový kvetináč, tak aby zapadol. Robím to tak vtedy, keď nechcem presádzať.
Korene pekne vrastajú do "nadstaveného kvetináča". Inak je možné, že zastavia rast a to je škoda.
Dobré je spojené plasty prelepiť priesvitnou páskou, lebo ak sa nedá pozor zbierame substrát z koberca.
Ma-Ba, ďakujem, tak to ma nenapadlo, zajtra jej ihneď nadstavím kvetináč, kúpila som substrát z borovicovej kôry, tak hádam bude dobre, ešte raz ďakujem!
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Niet za čo, nech sa Vám darí.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.
Snímka014.jpg  
Snímka015.jpg  
1/1
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Takúto mám momentálne kvitnúcu ale nie mojou zásluhou, dostala som ju pre tromi týždňami.
Snímka017.jpg  
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Maruška54 Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.
Skôr sa mi zdá zasolená. V jednom článku o pestovaní orchideí sa píše:
"Nadmerné nahromadenie solí z vody a hnojiva môže spôsobiť, že listy odumierajú a opadávajú."
Ak by bola nepolievaná stačí celý kvetináč namočiť do dažďovej vody na 15 min. Ak ste polievali častejšie ako 1x za 7 dní, môže byť prepolievaná. Záleží aj od podmienok, v ktorých ju pestujete. Ťažko povedať, ale asi by nepohrdla presadením.
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

Maruška54 Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som túto tému od samého začiatku. Mám bielu orchideu a keď mi odkvitla tak začali spodné listy mäknúť a vráskavieť,na odkvitnutých stonkách podľa mňa sa vytvárajú keiky, zo spodnej časti medzi listami sa tlačí asi nová stonka. Teraz som na pochybách, je prepolievaná alebo je nepolievaná? A čo s ňou robiť aby mi zostala? Prikladám aj fotografie ale je to z mobilu takže kvalita nič moc.

Ahoj, ak dobre vidím, tak to čo sa ti tlačí zo stonky je skôr nový koreň. Na tej druhej foto nevidím čo rastie, je to moc tmavé
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Ďakujem za rady, s tou presolenou vodou to môže byť pravda. Už som takto pochovala jednu orchideu a teraz vidím že s touto sa deje to isté. Zajtra idem kupovať vhodné materiály na výrobu substrátu a presádzam.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ľubomír Pozri príspevok
Ivus44, to je dobre ked nie je suchá stopka. Počkaj, kým opadne posledný kvet a potom si na stopke narátaj dva kolienka, dúfam, že nieš čo to je a nad tým druhým tak centimeter odrež, alebo tak 20 cm od zeme. O týždeň, dva ti začne rašiť to druhé kolienko, bude nová stopka a nové kvety. Mne sa podarilo minulý tždeň odstrinúť a už mi raší nové kolineko, Opakujem to vždy po odvitnutí a funguje. Dokonca mi pustila 3 kvetnú stopku, teším sa až bude zakvitnutá celá. Na každej stopke je minimálne 9 kvetov. Teším sa.
Nadviažem na tento príspevok. V novembri, keď mi odkvitla orchidea, nechala som stonky na pokoji, neodstrihovala som ichlebo neuschli a mala som pocit, že na konci stonky vyháňa nový kvietok. Tak to bolo až doteraz, ale... teraz mi na stonke, na mieste, kde bol predtým kvietok, vyhnalo minipaličku - ministonečku. Problém mám v tom, že je to na tej pôvodnej stonke asi 25 cm nad koreňom a nad tým miestom, kde vyháňa je ďalších asi 10 cm pôvodnej stonky. Mám to nechať tak, alebo mám odstrihnúť ten zbytok? Nie je to doteraz suché, bojím sa, aby som niečo nepokazila. Diky za radu!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať