Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

L-M Pozri príspevok
Takže tým pádom stačí jeden zápis v PD- ako výdavok v členení- materiál. Ale ostatnú dopravu v súvislodti s nákupom materiálu evidujem ako PR. Pretože ju mám vzvlášť na FA.
Len teraz mám prípad- kde je spolu na jednom pokl.doklade- materiál a doprava.
Asi by som mala dať potom radšej tie dva zápisi V PD na ten doklad a rozčleniť to.A najlepšie bude ak potom dám na tie 2 VPD v PD rovnaké číslo- však. Potom to bude prehľadnejšie, že to patrí k jednému dokladu z ERP.
neviem, akým softom to spracúvaš, ale väčšina dovoľuje v jednom doklade urobiť viac zápisov a tak nemusíš vytvárať viac pokl. dokladov. Na tom jednom si dáš rozúčtovanie - čo je materiál, réžia, tovar...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Marianna01 Pozri príspevok
neviem, akým softom to spracúvaš, ale väčšina dovoľuje v jednom doklade urobiť viac zápisov a tak nemusíš vytvárať viac pokl. dokladov. Na tom jednom si dáš rozúčtovanie - čo je materiál, réžia, tovar...
V ALFE- tam sa to nedá- veď nevadí urobím 2 zápisy- len aby som to mala dobre- účtovne.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Tak a som tu zas. Už som si myslela, že to chápem a zase som zneistela.

Sme firma ktorá poskytuje službu - prepravu osôb.

Podľa toho čo som tu čítala som bola presvedčená, že PHM, oleje...je materiál + Interná smercica....

Stretla som však viac účtovníčok a tie mi tvrdili, že to je PR, lebo do materiálu sa účtuje len vyrobny proces, t.j. palivo pri vyrobkoch / rozvoz vyrobkov a pod. / Vsetko ost.je rezia.

tak som tam kde som bola. Prosím aby ste sa vyjadrili.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

posúvam
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

kkllc Pozri príspevok
Tak a som tu zas. Už som si myslela, že to chápem a zase som zneistela.

Sme firma ktorá poskytuje službu - prepravu osôb.

Podľa toho čo som tu čítala som bola presvedčená, že PHM, oleje...je materiál + Interná smercica....

Stretla som však viac účtovníčok a tie mi tvrdili, že to je PR, lebo do materiálu sa účtuje len vyrobny proces, t.j. palivo pri vyrobkoch / rozvoz vyrobkov a pod. / Vsetko ost.je rezia.

tak som tam kde som bola. Prosím aby ste sa vyjadrili.
Pravda je to, čo si tu čítala. Viac účtovníčok, ktoré ti tvrdili, že PHM a oleje sú PR, by si malo prečítať Postupy účtovania v JÚ platné od 1.1.2008, konkrétne § 10 Zásoby.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ďakujem. Prajem pekný víkend.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Monika Kováčová Pozri príspevok
Pravda je to, čo si tu čítala. Viac účtovníčok, ktoré ti tvrdili, že PHM a oleje sú PR, by si malo prečítať Postupy účtovania v JÚ platné od 1.1.2008, konkrétne § 10 Zásoby.
Monika trošku máš rýchle prsty = preklep je to §11 ale podstata je tá istá
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Zita5 Pozri príspevok
Ja osobne z tejto témy už ani neviem čia som
Ja osobne niekedy ľutujem, že poradu čítam, bez nej by som žil spokojne v nevedomosti, že neúčtujem niektoré veci správne
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Dobrý večer
písala som na
DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:
Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.
Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
písala som na
DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:
Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.
Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Prosím, ak som v roku 2008 účtovala PHM do materiálu nie do réžie,aj keď sa nenakupovali na sklad, ale tankovali do áut, musím ich pozapisovať aj do knihy zásob? Ďakujem.
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

...ja som do zásob úččtovala PHM celý rok 08 a robím to aj v tomto roku. každé vysvetlenie je iné. preúčtovávať to však vôbec nebudem. veď to daňovú povinnosť neovplyvní. koľko ľudí,toľko názorov. človek sa v tom nevie zorientovať. predtým som to dávala do réžie. po konzultácii s kolegyňov, ktorá účtuje v PÚ sme to zhodnotili tak, že v PÚ to ide do spotreby materiálu, tak to zrejme tak bude do materiálu správne. veď to vyjazdia, takže zásoby nie sú...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

A tiež si účtovala PHM do materiálu a nie aj do knihy zásob ? Ja som z toho totálne zmagorená. Celý rok som v každej firme prepisovala PHM,ND,DHIM z réžie do materiálu. A účtujem tak aj tento rok. Ale neúčtujem do knihy zásob. A teraz už naozaj neviem, či zas v roku 2009 budem preúčtuvavať naspäť do réžie???, lebo to nemám vedené v knihe zásob... Viem, že to neovplyní ZD, ale už by som chcela mať istotu, že účtujem správne.
Naposledy upravil Iwett : 24.05.09 at 17:09
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

Ivetka, do knihy zásob som neúčtovala. PHM dávam do spotreby, lebo po prepočítaní podľa priem.spotreby a najazdených km aj tak vypočítaš,že si spotrebovala všetky PHM a dotankovala až potom ako ti krásne zablikala červená kontrolka... (dúfam, že sa bavíme o JÚ, o nie dopravnej spoločnosti,nákladnej doprave,ale o bežnom podnikateľníkovi-nevoľníkovi)
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Niuška Pozri príspevok
Ivetka, do knihy zásob som neúčtovala. PHM dávam do spotreby, lebo po prepočítaní podľa priem.spotreby a najazdených km aj tak vypočítaš,že si spotrebovala všetky PHM a dotankovala až potom ako ti krásne zablikala červená kontrolka... (dúfam, že sa bavíme o JÚ, o nie dopravnej spoločnosti,nákladnej doprave,ale o bežnom podnikateľníkovi-nevoľníkovi)
Myslela som na toto:
"Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob".
Takže ja tomu chápem tak, že PHM sa môžu účtovať dvoma spôsobmi: buď do materiálu, ale s podmienkou je, že zároveň aj do knihy zásob, alebo druhá možnosť je priamo do réžie, a vtedy tá kniha zásob odpadá. A ja keďže som usilovne ako včelička prepisovala phm z réžie do materiálu, a neviedla knihu zásob, tak teraz musím zas ako včelička z materiálu phm preúčtovať do réžie.
A áno, bavíme sa o jednoduchom účtovníctve bežného podnikateľa.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob".

Ja si to vysvetľujem takto :
Ak má účtovná jednotka smernicu kde je zachytené že sa to bude dávať rovno do spotreby tak sa to účtuje ako Prev. réžia a nevedie sa kniha zásob - (príjemky a výdajky )
Ak nemá smernicu tak sa to účtuje ako materiál a robia sa k tomu príjemky a výdajky .
Prosím ak sa mýlim tak ma opravte .
Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

????? No ved ja som napísala presne to isté. A keďže nevediem knihu zásob, tak by som mala phm účtovať do réžie???
Naposledy upravil Iwett : 25.05.09 at 14:44
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

Výňatok z aktuálneho znenia § 11 - Zásoby
"(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo,
Naposledy upravil Niuška : 25.05.09 at 14:23 Dôvod: účtujem to do materiálu a bastafidli. už som to v tomto roku tak začala,tak to dokončím.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V niektorom zo starsich prispevkov skusene poradacky pisali, ze uctuju ako material - v cleneni "material do spotreby". Tak som si to zapamatala a uctujem to tak aj ja.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Lianka Pozri príspevok
V niektorom zo starsich prispevkov skusene poradacky pisali, ze uctuju ako material - v cleneni "material do spotreby". Tak som si to zapamatala a uctujem to tak aj ja.
To sa mi aj celkom páči....aj vlk bude sýty, aj ovca celá.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Dievky nepleťte ma. Na predchádzajúcich stranách je, že to dávať na materiál a interná smernica - do spotreby = nevedieš príjem a výdaj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať