Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Manual Pozri príspevok
Monika toto moc dobrý argument nie je, pretože ako uvádzaš paleta múky alebo cukru má stanovenú spotrebiteľskú jednotkovú cenu možno aj za tonu ale aj za kg, tam zo sáčku predavač neodsýpa a nepredá napr. 32 dkg. To je to isté, ako karton cigariet sa predáva po škatuľkách ale aj po kartonoch a nie po kusoch.
A tú fľašku alkoholu otvorí a predáva v drobnom, ako niekedy sa predávali cigarety kusovky.
Ja mám na to takýto pohľad. Ale v podstate o nič nejde, všetko ide do POZD. Keby sme mali len takéto problémy bolo by OK
Beriem aj tvoj pohľad na vec Janko, najviac súhlasím s poslednou vetou .

Apelujem však na predmet podnikania:
1. Pohostinská činnosť (služba)
2. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
3.
Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
4. Výčap piva

Mám klientov, ktorí majú v predmete podnikania len bod č. 1, a mám klientov ktorí majú v predmete podnikania len bod 2 poprípade spolu s bodom 3a 4. A sú krčmári
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zuzana Ku. Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Monika, ale ešte sa opýtam... majetok ktorý evidujem v pomocnej knihe drobného majetku (minulé roky) - sem môžem zapísať aj tento drobný majetok nadobudnutý v roku 2008?
samozrejme, takúto pomocnú evidenciu si môžeš viesť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Monika Kováčová Pozri príspevok
a mám klientov ktorí majú v predmete podnikania len bod 2 spolu s bodom 3a 4. A sú krčmári

Moni,
stále platí, že títo nemajú "miesta na sedenie"?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok

Moni,
stále platí, že títo nemajú "miesta na sedenie"?
Majú... prečo?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Inak fakt, téma sa mení z MATERIÁL alebo RÉŽIA, na MATERIÁL alebo TOVAR
0 0
Zuzana Ku. Zuzana Ku.

Zuzana Ku. je offline (nepripojený) Zuzana Ku.

A keby som ten drobný majetok dala napr. aj na sklad (vytvorila samostatný sklad na drobný majetok), tak k 31.12. 2008 mi ostáva na sklade, či je k nemu hneď aj výdajka? Ďakujem Monika za odpovede veľmi pekne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja som dlho účtovala u krčmárov ako "tovar" čo predávali.
Druhý rok /po školení Janky A./ účtujem "materiál".

Priznávam, že mi vyhovovalo viac účtovať ako "tovar" a ostatné nákupy /DHIM, pomocný materiál, PHM a pod./ som účtovala ako "materiál", mala som v tom ihneď prehľad

Podporím Zoleeho s tým alkoholom.
Napr. vaječný likér: raz ho predávajú ako 4 cl, a inokedy je pridaný priamo do kávy /tuším Parížska/. Tovar či materiál??


A keby som aj chcela členiť na tovar a materiál, tak by som mala problém, lebo na jednom registračnom bloku o nákupe mám:
Káva, cukor, mlieko /jasný materiál/, ale aj napr. "tovar" , ktorý predávajú v nezmenenom stave.
Naposledy upravil Muška : 21.02.09 at 11:03
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zuzana Ku. Pozri príspevok
A keby som ten drobný majetok dala napr. aj na sklad (vytvorila samostatný sklad na drobný majetok), tak k 31.12. 2008 mi ostáva na sklade, či je k nemu hneď aj výdajka? Ďakujem Monika za odpovede veľmi pekne.
Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Monika Kováčová Pozri príspevok
Majú... prečo?
Neviem, či to ešte stále platí, ale ak nemali potrebné vzdelanie a prax, tak mohli vykonávať len predaj nápojov , ale iba "na stojáka"
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Ja som dlho účtovala u krčmárov ako "tovar" čo predávali.
Druhý rok /po školení Janky A./ účtujem "materiál".

Priznávam, že mi vyhovovalo viac "tovar" a ostatné nákupy /DHIM, pomocný materiál, PHM a pod./ som účtovala ako "materiál".

Podporím Zoleeho s tým alkoholom.
Napr. vaječný likér: raz ho predávajú ako 4 cl, a inokedy je pridaný priamo do kávy /tuším Parížska/. Tovar či materiál??


A keby som aj chcela členiť na tovar a materiál, tak by som mala problém, lebo na jednom registračnom bloku o nákupe mám:
Káva, cukor, mlieko /jasný materiál/, ale aj napr. "tovar" , ktorý predám v nezmenenom stave.
Muška, beriem to. Avšak ja postupujem podľa predmetu podnikania: 1. Pohostinská činnosť - nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb (tu však mám problém s predajom pochutín, cukroviniek a cigariet - suma sumárum: väčší problém

Predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi +3,4 - nákup a predaj tovaru (tu však mám problém s predajom kávy a čaju - suma sumárum: menší problém.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Neviem, či to ešte stále platí, ale ak nemali potrebné vzdelanie a prax, tak mohli vykonávať len predaj nápojov , ale iba "na stojáka"
Zo živnostenského zákona:
§ 38
Pohostinská činnosť


(1) Pohostinskou činnosťou sa rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (ďalej len "predaj na priamu konzumáciu"). Súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru a predaj na priamu konzumáciu podľa odseku 2.
(2) Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu

a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
b) zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy,
c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
d) jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok.



Zoznam odporúčaných označení voľných živností a ich obsahové vymedzenie (sekcia verejnej správy ministerstva vnútra):


22.2 Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu

§príprava a predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál a nápojov
§príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
§príprava a predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy
§príprava a predaj na priamu konzumáciu jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok
§predaj cukrárenských výrobkov na priamu konzumáciu
§predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku
§pečenie mrazených pekárenských polotovarov (fornetti)
§...
Poznámka:
Živnostenské oprávnenie nezahŕňa možnosť vykonávania pohostinskej činnosti podľa § 38 ods.1 živnostenského zákona.


Takže aj podľa jedného aj podľa druhého (viazaná alebo voľná živnosť) ide o klasickú krčmu. Len to druhé je asi v modrom.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 21.02.09 at 11:28
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Monika Kováčová Pozri príspevok
2. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
3.
Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
4. Výčap piva
Moni, ale tu by som účtovala "tovar", lebo podľa mňa tento "krčmár" môže iba "predávať" na priamu konzumáciu, tzn. bez služby.
Čiže ja by som rozmýšľala či vôbec môže predávať "urobený" čaj alebo kávu na základe Tvojho predchádzajúceho príspevku beriem späť

Tí čo majú bod 1 - Pohostinská služba - je aj predaj cukroviniek - predaj /keď nie s úpravou/, tak aspoň so službou - naservíruje Ti to na stôl s táckou s obrúskom a prinesie Ti to k stolu.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Moni, ale tu by som účtovala "tovar", lebo podľa mňa tento "krčmár" môže iba "predávať" na priamu konzumáciu, tzn. bez služby.
Čiže ja by som rozmýšľala či vôbec môže predávať "urobený" čaj alebo kávu

Tí čo majú bod 1 - Pohostinská služba - je aj predaj cukroviniek - predaj /keď nie s úpravou/, tak aspoň so službou - naservíruje Ti to na stôl s táckou s obrúskom a prinesie Ti to k stolu.
veď áno:

Monika Kováčová Pozri príspevok
Muška, beriem to. Avšak ja postupujem podľa predmetu podnikania: 1. Pohostinská činnosť - nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb (tu však mám problém s predajom pochutín, cukroviniek a cigariet - suma sumárum: väčší problém

Predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi +3,4 - nákup a predaj tovaru (tu však mám problém s predajom kávy a čaju - suma sumárum: menší problém.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá moje , kde sme skončili ...tovar či materiál ?... ale nie teraz vážne .....zamýšľam sa nad tým účtovaním .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Otázka znie: Čo je vlastne pohostinská činnosť okrem definície v živnostenskom zákone?

Odpoveď v Obsahovej náplni remeselných živností:

REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti

31.
Pohostinská
činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne
zahŕňa:

Činnosti spočívajúce v príprave a predaji jedál a nápojov, ak sa predávajú na priamu konzumáciu na mieste, v prevádzkárni , v ktorej sú predávané (okrem podávania raňajok hosťom, ubytovaných v ostatných kategóriách ubytovacích zariadení).

ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru


Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6445 2 - kuchár
6445 4 - kuchár
6444 2 - čašník a servírka
6444 4 - čašník a servírka
6489 2 - hostinský
6421 4 - spoločné stravovanie
6490 2 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka
6490 2 02 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka – obsluha
6490 2 03 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka – pohostinstvo
6493 2 - kuchár čašník
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na oblasť ekonomiky, spoločenskej komunikácie, potravín a výživy, stolovania, technológie prípravy pokrmov, hospodárske výpočty, techniku prevádzky a cestovný ruch. Pripravuje žiakov na prácu v stravovacích zariadeniach, kde prevláda strojová výroba so zavedenou mechanizáciou za použitia výpočtovej techniky. Súčasťou odborného vzdelávania je aj praktická výučba s dôrazom na získané vedomosti, zručnosti a návyky v príprave jedál, stolovania a v technike obsluhy. Študijný odbor prehlbuje a rozširuje odborné vedomosti a zručnosti súvisiace s racionalizáciou, riadením zariadení spoločného stravovania. Poskytuje vedomosti o organizácii a prevádzke zariadenia spoločného stravovania, objednávok, zabezpečovaní technického vybavenia a údržby prevádzky. Umožňuje zvládnuť náročné úlohy zvyšovania úrovne a kvality poskytovaných služieb a konkurencie schopnosti podnikania

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti

• výroba výrobkov studenej kuchyne
• príprava a predaj základných druhov kokteilov a miešaných nápojov
• výroba hotových jedál a polotovarov priemyselným spôsobom (konzervovanie)
• príprava a predaj tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál na priamu konzumáciu
• príprava a predaj na priamu konzumáciu jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok
• príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov

Záver: voľné živnosti (príprava a predaj na priamu konzumáciu nápojov... destilátov) je čiastková súvisiaca činnosť k pohostinskej činnosti akokeby bez OBSLUHY ZÁKAZNÍKA - čo môže byť aj klasická krčma, pretože aj podnikateľ v rámci voľnej živnosti môže mať Prevádzku a miesto na sedenie - živnostenský zákon toto špeciálne nevylučuje.

Vychádza mi, že pohostinská činnosť je súbor čiastkových činností (aj voľných živností), výsledkom ktorej je príprava nápoja (jedla), obsluha zákazníka, s dôrazom na správne stolovanie a komunikáciu so zákazníkom čo môže byť aj krčma, aj slušný podnik
Naposledy upravil Monika Kováčová : 21.02.09 at 13:37
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ďalej som v súvislosti Pohostinská činnosť versus predaj na priamu konzumáciu našla túto zaujímavú časť Vymedzenie živnostenského podnikania:
zdroj: http://www.foruminst.sk/publ/nostrat...pora11_2_3.pdf

Živnosti obchodné. Výnimkou klasického „kúpa tovaru na
účely jeho predaja“ zahrnuje zákonná definícia ešte prevádz-
kovanie pohostinskej činnosti. Pretože však „kúpa a predaj“
je jeden rozšírený spôsob podnikania, zákon definuje rozdiel
medzi maloobchodným a veľkoobchodným predajom. Ďalej je
detailne rozobraná aj samotná náplň tejto aktivity v § 34 ŽZ,
kde sa stanovuje, že podnikateľ prevádzkujúci „kupovanie a
predaj“ tovarov, vedľa samotného oprávnenia nakúpiť a pre-
dať, má právo najmä tovar prenajímať, sprostredkúvať kúpu a
predaj tovaru, vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými
tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho, vykonávať montáž,
výmenu vadných súčastí, servis dodaného tovaru, prijímať
objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru
predávať tovar aj v pojazdných predajniach, predávať tovar
pomocou automatov, uskutočňovať podomový a zásielkový
predaj a pod. Tieto doplňujúce a formou čiastočne zmenené
činnosti je možné vykonávať len pod podmienkou, že tým
nezanikne pôvodná povaha vykonávanej živnosti, teda, že
podnikateľ sa bude primárne zaoberať predajom a len okrajo-
vo, napríklad servisom. Pre každý prípad ale platí, že samot-
ný fakt prevádzkovania obchodnej živnosti nezbavuje povin-
nosti vyhovieť všeobecným a osobitným podmienkam pre-
vádzkovania živností (§ 6 a § 7 ŽZ).
Čo sa druhej - pohostinskej činnosti týka, tá je pozitívne
vymedzená ako príprava jedál a nápojov na priamu konzumá-
ciu spotrebiteľom. Súčasťou oprávnenia je ďalej predaj polo-
tovarov a doplnkového tovaru. Jedná sa vlastne o obsahové
vymedzenie ohlasovacej živnosti remeselnej (príloha č. 1 sku-
pina 114 – Ostatné, položka 32.). Negatívne vymedzenie v §
38 ods. 2 a ods. 3 ŽZ vylučuje z okruhu pohostinskej činnos-
ti a z pôsobnosti zákona predaj na priamu konzumáciu:
– nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych ná-
pojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
– zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrá-
bané koncentráty a mrazené krémy,
– tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyk-
lých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
– jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubyto-
vacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok,
– po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj
sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva
viac ako 4 mesiace v roku.
Pokiaľ si zoberieme v úvahu okruh vylúčených činností, je
ťažko pochopiteľné, že sa na Slovensku vôbec niekto zaobe-
rá prevádzkovaním pohostinskej činnosti, v zmysle ŽZ.

Vymedzenie spôsobuje interpretačný problém, ktorý by vyža-
doval legislatívnu zmenu pretože dikcia zákona zakladá nie-
koľko interpretačných problémov:
Ad 1) „Pohostinskou činnosťou“ je „príprava a predaj jedál“
„na priamu konzumáciu“ (§ 38 ods. 1 veta 1 ŽZ), ale „po-
hostinskou činnosťou nie je“ „predaj“ „tepelne rýchlo
upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh“ „na
priamu konzumáciu“ (§ 38 ods. 2 písm c) ŽZ). A contrario
pohostinskou činnosťou je výlučne príprava takých jedál,
ktoré sa pripravujú non-„tepelne“(studeno?) a non-„rých-
lo“ (pomaly?). A pokiaľ áno čo to znamená? Podľa akej
(právnej, technologickej alebo inej) normy sa stanovuje
skupina jedál, ktorá sa pripravuje tepelne rýchlo a tá,
ktorá sa pripravuje „nie-tepelne“ a „nie-rýchlo“?
Ad 2) „Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohoto záko-
na...“ hovorí § 38 ods. 2 ŽZ. Tým je stanovené, že činnosti
vymenované v ods. 2 nie sú považované za pohostinskú čin-
nosť podľa živnostenského zákona, pritom sa ale nestano-
vuje za akú činnosť sa vlastne majú potom považovať.
V týchto prípadoch by sa pravdepodobne jednalo o živnosti
ohlasovacie voľné, s poukazom na § 2 a § 25 ŽZ.
Následkom toho neprimerane úzkeho vymedzenia pohos-
tinskej činnosti sú potom nekvalitne poskytované služby
a redukcia práv spotrebiteľov. Je nepochybné, že vylúčené čin-
nosti svojou povahou prirodzene napĺňajú znaky pohostinskej
činnosti, napriek tomu sa za remeselnú živnosť nepovažujú,
ale pravdepodobne sa definujú ako živnosti voľné


Takže asi aj samotný živnostenský úrad má v tom nejasno, a povedala by som, že pohostinskú činnosť môže mať v predmete podnikania len ten, kto je vyučený + má prax v obore. Ostatní majú to isté len modré: predaj na priamu konzumáciu + prevádzku s hosťovskou časťou.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Monika Kováčová Pozri príspevok
Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.
Tu malo byť asi "vyradením do používania".
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ego.mc Pozri príspevok
Tu malo byť asi "vyradením do používania".
prečo?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
P.S.
Možno ste sa len nerozumeli
0 0
ahapla ahapla

ahapla je offline (nepripojený) ahapla

Výkaz o majetku a záväzkoch a drobný majetok =materiál.
Prosím ako mám zapísať majetok vo výkaze keď v roku 2007 som drobný majetok účtovala ako réžijné výdavky a teda vo výkaze ako zásoby bola 0,-. V roku 2008 sú to už zásoby. A v evidencii drobného majetku od roku 2005 mám sumu 49000,-Sk. V roku 2008 je z toho 4000,-Sk. Už čítam asi 3 hodiny, ale toto som nenašla. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať