Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Priklad: sro postavila polyfunkčnu budovu, trojjpodlažnu, jedno podlažie je byt, ktorý ma v realitke ponuknutý na prenájom. Doteraz sa to nepodarilo prenajať a tak tam zatial býva (neoficiálne) prenajímateľ. Spotreba elektriky, vody, plynu je možné uznať do N ak oficiálne spoločnosť sro nevykazuje výnos s prenájmu bytového priestoru iba s prenájmu ostatných dvoch podlaží? Ešte je háčik v tom, že napr. elektrinu nam účtujú rozdelene na byt a oddelene na office. čo mi poradíte,?
A ešte jedna vec, pokial ten byt ktorý chcem prenajať zariadim nabytkom a špecialne napr. záhradným nábytkom grilom, pretože je tam terasa, je možné dať toto do nákladov ako vybavenosť bytu?
Poradte mi kde by som si komplexne mohla prečítať tému o prenájme, odkial mam čerpať info napr. aj o takýchto pikoškách ako sa pýtam ja... alebo je to len z praxe?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to skôr z praxe
je to otázka, ako dobre zoštylizovať zmluvu.
Vybavenosť bytu môže byť v nákladoch, ak napr. zmluva o nájme bude túto vybavenosť uvádzať ako súčasť (zvýšeného) nájomného, prípadne osobitného príplatku-nadštandard.
Náklady na byt - kde býva prenajímateľ?
Vlastníkom budovy je sro, tá tam asi nebýva, či ako?
Mám prípad, ked jeden byt je vyčlenený z bytového fondu a oficiálne slúži ako sídlo sro.
Ak tam býva spoločník, konateľ, ten prenajímateľom nie je, či?
----------------------
treba si uvedomiť vlastnícke vzťahy.
ten kto býva zadarmo - na úkor skutočného vlastníka=prenajímateľa, ten má nepeňažný príjem a treba to vysporiadať.
1 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
KEJKA Pozri príspevok
je to skôr z praxe
je to otázka, ako dobre zoštylizovať zmluvu.
Vybavenosť bytu môže byť v nákladoch, ak napr. zmluva o nájme bude túto vybavenosť uvádzať ako súčasť (zvýšeného) nájomného, prípadne osobitného príplatku-nadštandard.
Náklady na byt - kde býva prenajímateľ?
Vlastníkom budovy je sro, tá tam asi nebýva, či ako?
Mám prípad, ked jeden byt je vyčlenený z bytového fondu a oficiálne slúži ako sídlo sro.
Ak tam býva spoločník, konateľ, ten prenajímateľom nie je, či?
----------------------
treba si uvedomiť vlastnícke vzťahy.
ten kto býva zadarmo - na úkor skutočného vlastníka=prenajímateľa, ten má nepeňažný príjem a treba to vysporiadať.
Ano je to konateľ spoločnosti ktorý tam býva, so svojou rodinou, firma je jeho. Je to ale len dočasné, kým to niekto iný nevezme... Nepeňažný príjem- dokázatelné? A čo tie náklady-elektrika, voda plyn.. je to náklad? z tohto je to asi dokázatelné že?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ten konateľ berie odmenu, alebo mzdu, treba vyčísliť tie náklady, ktoré neplatí plus odpisy mesačné prirátať k platu ako nepeňažný príjem a zdaniť.
Potom náklady a odpis sú daňovým výdavkom sro.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ak ten konateľ berie odmenu, alebo mzdu, treba vyčísliť tie náklady, ktoré neplatí plus odpisy mesačné prirátať k platu ako nepeňažný príjem a zdaniť.
Potom náklady a odpis sú daňovým výdavkom sro.
nie nepobera odmenu ani mzdu,... čo v tom prípade?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nech platí nájom aspoň vo výške nákladov.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
KEJKA Pozri príspevok
nech platí nájom aspoň vo výške nákladov.
teda treba urobiť nájomnú zmluvu medzi sro a konatelom spoločnosti alebo to ma byť ako FO, .. su to možno primitívne otázky ale ked mám pocit že ohladom nájmu je tolko rozdielov dla toho či sa to fakturuje firma firme alebo firma FO alebo? ako to vôbec je s týmito vzťahmi?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dobrý deň. Konateľ a súčasne jediný spoločník s.r.o. vlastní dom s parkovacou plochou (garáž) na tom istom pozemku ako príslušenstvo k domu. Na rovnakej adrese má tento spoločník a konateľ v jednej osobe aj svoje trvalé bydlisko a aj tam býva. Momentálne nie je zamestnancom danej spoločnosti a ani daná s.r.o nemá žioadnych zamestnancov. Všetku prácu a činnosť okolo firmy vykonáva tento kontaľ a súčasne jediný spoločník danej s.r.o. v jednej osobe. Príjem ani žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa ani iného štatutára nepoberá (je zamestnancom v inej svoje s.r.o). Kedže na danej adrese má táto jeho jednoosobovka aj sídlo, rád by aspoň časť domu plus parkovaciu plochu pre firemné vozidlo (je riadne na karte DHM danej firmy a odpisuje sa+réžia na prevádzku) prenajal tejto svojej jednoosobovke. Trebárs aj za symbolickú cenu. Tu však vidím háčik v podobe spriaznenosti osôb spoločníka, konateľa ako FO prenajímajúcej nehnuteľnosť svojej vlastnej PO s.r.o.. Budiš....ako to čo najlepšie zmluvne ošetriť a aká by bola oprimálna cena prenájmu. Podla mňa by najlepšie bolo, keby cena prenájmu bola bežná približujúca sa cenám na trhu. Avšak pre majiteľa zrejme neprijateľná z titulu platenia daní z príjmu y prenájmu. Zistila som si nejaké info, takže 500 Eur ako nezdaniteľná časť z príjmu z prenájmu by mala platiť naďalej. Zaujímalo by ma, čo všetko si ako FO prenajímateľ môže dať do nákladu v súvislosti s prenájmo, a či napr. musí mať oddelený elektromer a plynomer, ako riešiť spotrebu vody atď pri prenájme. Ideálne pre neho by bolo, ak výška prenájmu bz pokryla náklady spojené s prenájmom plus nejakú tú maržu, ale pritom sa po odrátaní nákladov vtesnať do sumy neprevyšujúcej 500 Eur za rok. Alebo aspoň zmluvne previesť povinnosť platiť náklady spojené s prenájmom na nájomcu (s.r.o) - energie, údržbu a pod. Viem, že to bude všetko stáť a padať na kvalite nájopmnej zmluvy, ale to už nech si porieši s právnikom. Ja potrebujem vedieť aké vstupy a výstupy sa toho týkajú a tiež aké to bude mať následky pre neho ako prenajímateľa a tieť firmu ako nájomcu. Jasné, že ON sa musí prihlásiť ako prenajímateľ na DU. S DPH asi neporieši nič ani na jednej strane. Firma toriž potrebuje získať nejaké náklady, lebo tých má teraz minimum. A tiež sa chce vzhnúť registrácii pre DPH ako s.r.o. Ale to týmto nedosiahne. Ak sa aj tento zmluvný prenájom uskutoční, na nejakú výmenu okien a podláh asi môže zabudnúť, však? Čo všetko by sa dalo uskutočniť, aby to bolo daňovo uznané s ohladom na skutočnosť, že sa jedná o JEHO vlastný dom a aj jeho trvalé bzdlisko, aj ked tam má firma sídlo.
Velmi pekne dakujem za všetky odpovede.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ešte otázočka. Možno pôjde len o prenájom garážovacích priestorov, možno k tomu aj jedna miestnosť v dome, resp. časť domu, ktorá má zboku vybudovaný samostatný vchod. V podstate ide o samostatný byt v tomto dome. Akým spôsobom rozpočítať náklady na vykurovanie, elektrinu atď, ked nie sú samostatné oddelené meračne, elektromery, vodomery, plznomery,.....tie sú len k domu ako celku a náklady na celý dom sú vysoké. Vzhladom k podlahovej ploche sa ale niet čo diviť. Bude postačujúce, ak sa na obytný pristor (mistnosť ako súčasť domu, vykurovaná) náklady na vykurovanie tej miestnosti prepočítať na m2 a násobiť podlahovou plochou danej miestnosti a to bude náklad na vykurovanie ? Ako s elektrinou, stačí tiež nejako pomerovo? Dilemu mám pri garáži, lebo tam sa nekúri a aj elekriny sa spotrebuje podstatne menej než v dome. Ako poriešiť tieto výpočty? Resp. stačí ten spôsob výpočtu presne dohodnúť v Zmluve a to bude postačujúce? Samozrejme s doložením vyúčtovania od elektrární, vodárenskej a SPP? Aha a ešte ako s odvozom smetia cez OLO? Rozrátať na osoby? Pomerovo na podlahovú plochu? Či? V dome im bývajú oficiálne tuším 3 osoby, v prenajatých priestoroch by bola len 1 osoba a aj to súčasne ako jedna z tých 3.
Veľké Ď.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Jednoduchá otázka, prosím odpoveď:
Mám budovu vo vlastníctve a zaradenú v majetku FO-podnikateľa.
Založila som sro-čku, ktorá bezodplatne užíva tieto priestory (Zmluva o výpožičke)
Teda, žiadne nájomné, žiadna odplata za užívanie.
Môžem ďalej uplatňovať odpisy za túto budovu vo FO?

Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Betina2 Pozri príspevok
Ešte otázočka. Možno pôjde len o prenájom garážovacích priestorov, možno k tomu aj jedna miestnosť v dome, resp. časť domu, ktorá má zboku vybudovaný samostatný vchod. V podstate ide o samostatný byt v tomto dome. Akým spôsobom rozpočítať náklady na vykurovanie, elektrinu atď, ked nie sú samostatné oddelené meračne, elektromery, vodomery, plznomery,.....tie sú len k domu ako celku a náklady na celý dom sú vysoké. Vzhladom k podlahovej ploche sa ale niet čo diviť. Bude postačujúce, ak sa na obytný pristor (mistnosť ako súčasť domu, vykurovaná) náklady na vykurovanie tej miestnosti prepočítať na m2 a násobiť podlahovou plochou danej miestnosti a to bude náklad na vykurovanie ? Ako s elektrinou, stačí tiež nejako pomerovo? Dilemu mám pri garáži, lebo tam sa nekúri a aj elekriny sa spotrebuje podstatne menej než v dome. Ako poriešiť tieto výpočty? Resp. stačí ten spôsob výpočtu presne dohodnúť v Zmluve a to bude postačujúce? Samozrejme s doložením vyúčtovania od elektrární, vodárenskej a SPP? Aha a ešte ako s odvozom smetia cez OLO? Rozrátať na osoby? Pomerovo na podlahovú plochu? Či? V dome im bývajú oficiálne tuším 3 osoby, v prenajatých priestoroch by bola len 1 osoba a aj to súčasne ako jedna z tých 3.
Veľké Ď.
spôsob výpočtu záleží na tebe a navrhivaný spôsob môže byť. Hlavne to treba uviesť do zmluvy a potom striktne dodržiavať.
Správnosť a oprávnenosť vyúčtovania nákadov je potrebné vedieť obhájiť a argumenty máš. Môžeš použiť aj kombináciu rozočítavania na m2, podľa osobomesiacov, na m3, atp........hlavne aby to malo racionálny podklad.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Chcem spisat najomnu zmluvu k 26.3.2012 (som zamestnanec doteraz prijem iba zo ZC), som povinna sa do 30 dni registrovat na DÚ, kde ziskam DIČ. Mesacny prijem z prenajmu vratane energii bude 20e za rok 2012 200e. Oslobedeny prijem z najmu je 500e (zatial, pocitam ze aj pre rok 2012). Nemam povinnost podavat DP typ B, iba rocne zuctovanie z prijmov zo ZC. Voči zdravotnej a socialnej poistovni nemam ziadne povinnosti. Suhlasite so vsetkym?
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Pekný deň
Mám zopár otázok ohľadom prenájmu nehnuteľností :
1., SZČO ( platca DPH ) má v majetku firmy budovu na podnikanie, časť z týchto priestorov prenajíma ďalšej SZČO (neplatca DPH ) musí mať živnosť na prenájom ?
Stačí ak majú medzi sebou uzavretú nájomnú zmluvu?

2., SZČO ( platca DPH ) má v majetku firmy motorové vozidlo , ktoré prenajíma ďalšej SZČO (neplatca DPH ) musí mať živnosť na prenájom? Stačí nájomná zmluva na vozidlo?
Ďakujem
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

Prosím o odpoveď

Už sa tu objavila otázka tohto typu ale nebola zodpovedaná. Ak chce občan nehnutelnost zaradit do OM a odpisovať z akej ceny odpisuje. Paragraf 25 mám prečítaný ale v mojom prípade mám kupnu cenu podla kupnej zmluvy a tiež o pol roka bol robený znaleccký posudok na nehnutelnost. V znaleckom posudku je cena nehnutelnosti omnoho vyšia ako bola kupna cena. Ktorá cena sa má použiť na odpis? Výhodnešia by bola podla znaleckeho posudku ale neviem???
Poradí mi niekto
Ďakujem
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

Odpoved už viem

Odpisuje z kupnej ceny.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivana J. Pozri príspevok
Prosím o odpoveď

Už sa tu objavila otázka tohto typu ale nebola zodpovedaná. Ak chce občan nehnutelnost zaradit do OM a odpisovať z akej ceny odpisuje. Paragraf 25 mám prečítaný ale v mojom prípade mám kupnu cenu podla kupnej zmluvy a tiež o pol roka bol robený znaleccký posudok na nehnutelnost. V znaleckom posudku je cena nehnutelnosti omnoho vyšia ako bola kupna cena. Ktorá cena sa má použiť na odpis? Výhodnešia by bola podla znaleckeho posudku ale neviem???
Poradí mi niekto
Ďakujem
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...ami-a-6-a.html
http://www.porada.sk/t205330-pokyn-f...-3-zakona.html

Snáď pomôže...

Treba brať zreteľ aj na § 24
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

§ 25


(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Naposledy upravil Zita5 : 05.02.13 at 20:32
0 0