Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Sme s.r.o., ktorá má od súkromnej osoby v nájme nehnuteľnosť nebytových priestorov, ktorú ďalej prenajíma ďalšej s.r.o.


Je našou povinnosťou mať v živnostenskom liste a zároveň v obchodnom registri druh živnosti " prenájom nebytových priestorov a nehnuteľnosti".



Nie sme majiteľmi nehnuteľnosti.



Odpoveď nášho živnostenského úradu: opýtajte sa na daňovom úrade.
Odpoveď nášho DÚ : V tejto otázke sa treba obrátiť na Živnostenský úrad.

Tak mi prosím poraďte.
Naposledy upravil RENATAW : 03.07.08 at 06:42
0 0
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Neviem ako sa posúva téme dopredu, tak prosím ešte raz o odpoveď

Sme s.r.o., ktorá má od súkromnej osoby v nájme nehnuteľnosť nebytových priestorov, ktorú ďalej prenajíma ďalšej s.r.o.


Je našou povinnosťou mať v živnostenskom liste a zároveň v obchodnom registri druh živnosti " prenájom nebytových priestorov a nehnuteľnosti".


Nie sme majiteľmi nehnuteľnosti.

Odpoveď nášho živnostenského úradu: opýtajte sa na daňovom úrade.
Odpoveď nášho DÚ : V tejto otázke sa treba obrátiť na Živnostenský úrad.

Tak mi prosím poraďte.
0 0
alexadela alexadela

alexadela je offline (nepripojený) alexadela

Momentálne riešime rovnaký problém , tak ak vie niekto poradiť tak vopred ďakujem !!!!!
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
RENATAW Pozri príspevok
Neviem ako sa posúva téme dopredu, tak prosím ešte raz o odpoveď

Sme s.r.o., ktorá má od súkromnej osoby v nájme nehnuteľnosť nebytových priestorov, ktorú ďalej prenajíma ďalšej s.r.o.


Je našou povinnosťou mať v živnostenskom liste a zároveň v obchodnom registri druh živnosti " prenájom nebytových priestorov a nehnuteľnosti".


Nie sme majiteľmi nehnuteľnosti.

Odpoveď nášho živnostenského úradu: opýtajte sa na daňovom úrade.
Odpoveď nášho DÚ : V tejto otázke sa treba obrátiť na Živnostenský úrad.

Tak mi prosím poraďte.
Áno. (Je to predsa vaša ďaľšia podnikateľská činnosť.)
0 0
Kosatka accountant Kosatka accountant
ahojte, mam prosbu

mam nerezidenta, ktory zije v Anglicku - kupil tu byt a ide ho prenajimat. Ine prijmy tu nebude mat...zmluva o prenajme bola podpisana 8/8/2008 od tohoto dňa sa do 30dni musi zaregistrovat ako FO na DU...cize bude teraz za to pokuta...

Len mam otazku prijmy z prenajmu do 1/2 nezdanitelnej casti t.j. 49278skk su oslobodne od dane ...ale kedze on ma prijem mesacny cca 21tis. bude to do konca roka urcite viac cize toto sa ho netyka...

Neviem co mu mozem zahrnut do vydavkov - s najomcom podpisal najomnu zmluvu, ze mu odovzdal kompletne zariadeny byt + spravil sa odovzdavaci protokol veci , ktore tam najomca chcel mat a to sa aj podpisalo, ze to najomca prebral...zariadenie stalo cca 300.000skk moze si ho dat cele do vydavkov ? kedze to tam najomca pozadoval vsetko mat a je podpisany odovzdavaci protokol k bytu + je tam aj Orange internet + vydavky na spravu...moze si toto vsetko dat do vydavkov?

este neviem ci mi niekto viete poradit so zakonom 595/2003 z.z o dani z prijmov paragraf 11 - ked som volala na DU mi povedala, že tuto najdem informacie len nerozumiem tomu moc a neviem ktore sa jeho tyka ak mate niekto skusenost skuste mi pomoct.

Dakujeem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

  • Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú oslobodené do výšky 5 násobku životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia.
  • ZoDP § 11 – nezdaniteľné časti základu dane(NČZD) Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident) si tiež môže uplatniť NČZD. Tá sa rovná 19,2 násobku platného životného minima(ŽM). Ak je príjem daňovníka vyšší ako 100 násobok platného ŽM, NČZD je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2 násobku platného ŽM a jednej štvrtiny základu dane. Ak je táto suma nižšia ako nula, NČZD ročne = 0.
  • Odpoveď na prenájom nehnuteľnosti nájdeš tu http://www.porada.sk/t30601-opat-pre...tml#post283892
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

Dobrý deň,

mala by som zopár otázok, ktoré sa týkajú prenájmu bytu a nákladov.
Byt prenajímaný FO, podľa §6 ods.3, nadobudnutý v 12/2004. Uplatňovať sa budú preukázateľne vynaložené daňové výdavky. Tento byt sa začal prenajímať až od 6/2008. Dovtedy v ňom býval vlastník sám.

1.) môže ísť do nákladov celý ročný odpis ( za rok 2008 ), alebo len polovica ( len za 6 mesiacov )?

2.) úroky z hypotéky – môžu ísť celé ( za celý rok 2008 ) do nákladov, alebo len za 6 mesiacov?

3.) môže ísť do nákladov aj poplatok za správu úveru, z ktorého bola kúpa bytu financovaná?

4.) stačí ako doklad pre DÚ ( v prípade daňovej kontroly ) o výške príjmov z nájmu len nájomná zmluva, alebo sa vyžadujú bankové výpisy ( ak nájomca poukazoval nájomné bezhotovostne na bankový účet ) ? Ak by boli potrebné bankové výpisy, sú potrebné originály z banky alebo stačí výpis z internetu?

5.) patria aj chladnička, sporák, umývačka riadu, ktoré sú súčasťou vstavanej kuchynskej linky do technického zhodnotenia- ak tam teda patrí kuch.linka?

6.) žalúzie na oknách – môžu sa tiež považovať za TZ, ak boli prvýkrát namontované?

7.) bol kúpený ďalší byt, ktorý je momentálne vo výstavbe, dokončený bude v 11/2009. Príjmy z nájmu tohto bytu ( podľa §6 ods.3 ) začnú plynúť až v r.2009. Hypotekárny úver na kúpu tohto bytu bol už však schválený v r.2008. V r. 2008 sa teda zaplatil poplatok za poskytnutie úveru vo výške ca 16.000,- SK a každý mesiac sa platí poplatok za správu úveru. HÚ bude poskytnutý až po dokončení bytu - teda v 11/2009.

*) kam patria tieto náklady? Môžem ich dať do nákladov r.2008 aj keď sa týkajú bytu z ktorého príjmy budú plynúť až v r.2009? Alebo mám tieto náklady pripočítať do vstupnej ceny pre výpočet odpisov ( samozrejme z bytu nadobudnutého v r.2009 )?

8.) ako je to so spotrebou PHM v súvislosti s §6 ods.3 ? Ak prenajímateľ bytu ( FO ) využíval vozidlo na cesty, ktoré súviseli so zabezpečením a udržaním príjmov
*) môže ísť do nákladov celá suma za nakúpené PHM – podľa bločku z čerpaceJ stanice?
*) je potrebná ďalšia evidencia? napr. kniha jázd...?

9.) aký doklad je akceptovaný ako náklad za telefón ak prenajímateľ bytu neplatí paušál za telefón, ale využíva len easy kartu?

Budem vďačná každému kto sa vyjadrí aspoň k niektorému z bodov.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

LETO18 Pozri príspevok
Dobrý deň,

mala by som zopár otázok, ktoré sa týkajú prenájmu bytu a nákladov.
Byt prenajímaný FO, podľa §6 ods.3, nadobudnutý v 12/2004. Uplatňovať sa budú preukázateľne vynaložené daňové výdavky. Tento byt sa začal prenajímať až od 6/2008. Dovtedy v ňom býval vlastník sám.

1.) môže ísť do nákladov celý ročný odpis ( za rok 2008 ), alebo len polovica ( len za 6 mesiacov )? Odpisovat nehnutelnost mozes az po zaradeni do OM, takze v pripade zaradenia do OM si odpis uplatnujes na konci roku v plnej vyske, t.j. 1/20 hodnoty

2.) úroky z hypotéky – môžu ísť celé ( za celý rok 2008 ) do nákladov, alebo len za 6 mesiacov? Osobne by som dal len za 6 mesiacov (byt musi byt v OM), kedze prvych 6 mesiacov nebol vyuzivany na prenajom.

3.) môže ísť do nákladov aj poplatok za správu úveru, z ktorého bola kúpa bytu financovaná? Nemal by ist v plnej vyske kvoli tym prvym 6-tim mesiacom (samozrejm byt musi byt v OM).

4.) stačí ako doklad pre DÚ ( v prípade daňovej kontroly ) o výške príjmov z nájmu len nájomná zmluva, alebo sa vyžadujú bankové výpisy ( ak nájomca poukazoval nájomné bezhotovostne na bankový účet ) ? Ak by boli potrebné bankové výpisy, sú potrebné originály z banky alebo stačí výpis z internetu? Nejake doklady o zaplateni by mali byt, ci uz vypisy z banky, alebo prijmove pokladnicne doklady.

5.) patria aj chladnička, sporák, umývačka riadu, ktoré sú súčasťou vstavanej kuchynskej linky do technického zhodnotenia- ak tam teda patrí kuch.linka?

6.) žalúzie na oknách – môžu sa tiež považovať za TZ, ak boli prvýkrát namontované?

7.) bol kúpený ďalší byt, ktorý je momentálne vo výstavbe, dokončený bude v 11/2009. Príjmy z nájmu tohto bytu ( podľa §6 ods.3 ) začnú plynúť až v r.2009. Hypotekárny úver na kúpu tohto bytu bol už však schválený v r.2008. V r. 2008 sa teda zaplatil poplatok za poskytnutie úveru vo výške ca 16.000,- SK a každý mesiac sa platí poplatok za správu úveru. HÚ bude poskytnutý až po dokončení bytu - teda v 11/2009.

*) kam patria tieto náklady? Môžem ich dať do nákladov r.2008 aj keď sa týkajú bytu z ktorého príjmy budú plynúť až v r.2009? Alebo mám tieto náklady pripočítať do vstupnej ceny pre výpočet odpisov ( samozrejme z bytu nadobudnutého v r.2009 )?

8.) ako je to so spotrebou PHM v súvislosti s §6 ods.3 ? Ak prenajímateľ bytu ( FO ) využíval vozidlo na cesty, ktoré súviseli so zabezpečením a udržaním príjmov
*) môže ísť do nákladov celá suma za nakúpené PHM – podľa bločku z čerpaceJ stanice? treba vypocitat sumu len za prejazdene km
*) je potrebná ďalšia evidencia? napr. kniha jázd...? patrilo by sa viest evidenciu "sluzobnych" jazd

9.) aký doklad je akceptovaný ako náklad za telefón ak prenajímateľ bytu neplatí paušál za telefón, ale využíva len easy kartu?

Budem vďačná každému kto sa vyjadrí aspoň k niektorému z bodov.
niektore odpovede v citacii, k ostatnym otazkam treba asi niekoho fundovanejsieho ako ja, aby som ta zbytocne nezavadzal
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ ROBIN78
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

vie sa ešte niekto fundovaný vyjadriť k tým mojim bodom?

hlavne k bodu 7.)

Čo sa týka bodu 1.) robin78 píše, že môžem odpisovať až keď byt zaradím do obchodného majetku ( OM- ak som to dobre pochopila ). Niekde na porade som sa však dočítala, že ak mám príjmy podľa §6 ods.3 - nemusím zaradiť byt do OM a napriek tomu môžem odpisovať. Som FO nie podnikateľ.

tak ako to je?
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

LETO18 Pozri príspevok
vie sa ešte niekto fundovaný vyjadriť k tým mojim bodom?

hlavne k bodu 7.)

Čo sa týka bodu 1.) robin78 píše, že môžem odpisovať až keď byt zaradím do obchodného majetku ( OM- ak som to dobre pochopila ). Niekde na porade som sa však dočítala, že ak mám príjmy podľa §6 ods.3 - nemusím zaradiť byt do OM a napriek tomu môžem odpisovať. Som FO nie podnikateľ.

tak ako to je?
este k tomu zaradeniu alebo nezaradeniu do obchodneho majetku, to je cisto len na tvojej volbe (so zaradenim do OM su spojene aj urcite nevyhody, najma pri predcasnom predaji), ale ked nehnutelnost nezaradis do OM, tak ju ani nemozes odpisovat, t.j. tazko nieco odpisovat co nemas v majetku a to je jedno ci si podnikatel alebo nie.
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

a ako sa zaraďuje byt do OM? Vypíšem si zaraďovací protokol, podpíšem si ho a založím? To je všetko? Aké iné nevýhody alebo povinnosti vyplývajú zo zaradenia bytu do OM ( okrem predčasného predaja ) ?
ďakujem
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

LETO18 Pozri príspevok
a ako sa zaraďuje byt do OM? Vypíšem si zaraďovací protokol, podpíšem si ho a založím? To je všetko? Aké iné nevýhody alebo povinnosti vyplývajú zo zaradenia bytu do OM ( okrem predčasného predaja ) ?
ďakujem
hlavnu vyhodu mas, ze mozes danu nehnutelnost odpisovat a investicie do nehnutelnosti su sucastou nakladov, nevyhodu v tom, ze nehnutelnost je oslobodena od dani z prijmu az 5 rokov po vyradeni z OM, zaradenie do OM spociva len vo vystaveni nejakej inventarnej karty majetku alebo nieco podobne, presnejsie ti povie uctovnik
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

LETO18 Pozri príspevok
7.) bol kúpený ďalší byt, ktorý je momentálne vo výstavbe, dokončený bude v 11/2009. Príjmy z nájmu tohto bytu ( podľa §6 ods.3 ) začnú plynúť až v r.2009. Hypotekárny úver na kúpu tohto bytu bol už však schválený v r.2008. V r. 2008 sa teda zaplatil poplatok za poskytnutie úveru vo výške ca 16.000,- SK a každý mesiac sa platí poplatok za správu úveru. HÚ bude poskytnutý až po dokončení bytu - teda v 11/2009.

*) kam patria tieto náklady? Môžem ich dať do nákladov r.2008 aj keď sa týkajú bytu z ktorého príjmy budú plynúť až v r.2009? Alebo mám tieto náklady pripočítať do vstupnej ceny pre výpočet odpisov ( samozrejme z bytu nadobudnutého v r.2009 )?

8

Viete mi niekto v tomto prosím poradiť? pozerala som §2 ods.i) ale nemám v tom jasno.
Nie som si istá, či tieto náklady môžem zahrnúť do roku 2008 ( v r. 2008 sa prenajímal byt ale nie ten na ktorý sa vzťahujú tieto náklady ).
Mám to chápať tak, že sú to výdavky, ktoré nesúvisia s príjmami dosiahnutými v roku 2008 a teda ich do roku 2008 nemôžem zahrnúť, alebo
to môžem chápať tak, že tieto náklady síce nesúvisia s príjmami z roku 2008 ale súvisia z predmetom činnosti ( prenájom nehnuteľností ) z r.2008?

Prosím vás poradte mi niekto, nechcela by som spraviť chybu v DP. Na DÚ mi neporadili, vraj ak som si nie istá mám dať písomný dotaz na DÚ.

ďakujem
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

VEĽMI PEKNE PROSÍM, AK SA S TÝMTO NIEKTO STRETOL, PROSÍM PORADTE.

vopred veľká vďaka
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

Dobrý den, stari rodicia prenajimaju byt, obaja su na dôchodku, iny prijem nemaju, obaja su registrovani na DU, teda prijem z prenajmu delim2, chcu si uplatnit skutocne vydavky, co vsetko
mozem dat do vydavkov? Energie, kablovka, patria sem aj rozne materialove potreby /malovali byt, vymena batérii, hadice v kupelke atd?
Dakujem za radu.
0 0
mirosl mirosl

mirosl je offline (nepripojený) mirosl

Dobrý deň. Mám takýto problém. Som SZČO, štvrťročný platca DPH a účtujem v JU, obrat menej ako 1mil. Spolu so setrou vlastníme rodinný dom na polovicu. Sú v ňom 4 byty (2 sestra a 2 ja). Na všetko je jedno odberné miesto (voda, elektrika, plyn..), všetko platíme spolu, ale ja 1 byt prenajímam ako občan občanovi za 10 000,-sk mesačne. Príjem zahrniem do daňového priznania oddiel VI r.č.10 ale môžem zahrnúť výdavky pašálne do r.č.10 keď ich neviem nijako vyčleniť z celkových výdavkou na dom? A ešte musím tento príjem zapisovať aj do daňového priznania DPH (asi len r.č.13)?
ďakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ak ste platca DPH celý rok 2008 nemôžete si uplatniť paušálne výdavky pri prenájme. Do DPH priznania zapísať ako príjem oslobodený r. 13. Ak budete účtovať o výdavkoch na byt v prenájme bude treba krátiť DPH na vstupe prislúchajúce k týmto výdavkom vypočítaným koeficientom.
0 0
mirosl mirosl

mirosl je offline (nepripojený) mirosl

Katarina Pozri príspevok
Ak ste platca DPH celý rok 2008 nemôžete si uplatniť paušálne výdavky pri prenájme. Do DPH priznania zapísať ako príjem oslobodený r. 13. Ak budete účtovať o výdavkoch na byt v prenájme bude treba krátiť DPH na vstupe prislúchajúce k týmto výdavkom vypočítaným koeficientom.
Bohužiaľ, r.č.13 som nevyplňal a vydavky za 2007 som dal paušálne. Asi musím dať dodatočné priznania na dph aj daň? Keďže výdavky neviem určiť, tak ich asi nebudem môcť odpočítať.
0 0
Laco Laco

Laco je offline (nepripojený) Laco

Dobry den, prosim Vas, ak najomna zmluva pri prenajme bytu znie:
najomne 15 000 Sk/mes,
zalohy na energie- 2 000,-Sk (ktore po obdrzani vyuctovania, budu vyuctovane a financne vysporiadane medzi najomnikmi a prenajimatelom) do prijmov zahrnam 15 000,- alebo celych 17 000,-.
Vydavky chcem uplanit pausalne.
Vopred dakujem za odpoved
0 0
Načítať ďalšie