Zavrieť

Porady

Pestovanie kiwi - problem

Pestujem 2. rokom drobnoplodé kiwi. Mám zatiaľ : - 2 kultivary arguty "Weiki", ktoré veľmi pekne rastú. - 1 kultivar arg."Piccolo" zasadený v tomto roku a prosperuje. - 1 kultivar "Keń s Red" samičí, tiež zasadený v tomto roku presadením z 1O cm kontajneru do 14 cm lebo nebol vhodný priamo do zeme iba s kontajnerom, zatial tenkými výhonkami vegetuje a javí sa, že sa ujal. Samčí druh vobec nevyrašil a bola daná reklamácia pre pestovatelskú zanedbanosť. Kontajner bol s úplne malým množstvom zeminy a koreň bol zasušený.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A posledný - 1 kultivar arg. "Issai", z ktorého som doslova nešťastný, lebo som sa mu tešil nakoľko už dosť aj zakvitol a preto hľadám pomoc, ak by niekto vedel predpokladať príčínu skrútenia listov, čo trvá už asi 2 až 3 týždne. Listy zatiaľ nevyschli neviem s čím im pomocť /hnojivom na list?/ Keď som zistil skrúcanie listov odstránil som kvety so založeným už plodom, nechal som tam ešte 5, ktoré plody aj napriek skrúteným listom rastú, zistil som na 1 vetvičke, že tam rašia aj 2 očká. Listy chránim pred slnečnými lúčmi, ktoré začnú na ňu dopadať, čo je vidieť aj na obr.
Rastlinku som zasadil podľa návodov tak, že som vykopal jamu 5Ox5Ox5O cm vymenil som všetkú ílovú podu za kvalitnú, na spodu som dal pre hnojenie do rezervy - drobnú pokosenú trávu asi 4 lopaty, dobytčí maštalný hnoj už prehnilý dve lopaty,
potom asi 25 cm vrstvu zeminy, vo vrchnej časti výkopu zeminu zmiešanú s rašelinou do ktorej som osadil obsah kontajneru
s rastlinou, jej výška bola asi 45 cm a pozostávala z rozdvojeného výhonu s 5 mm hrubým na oboch.
Príčina?
Kultivar som aj asi neprimerane prihnojil "Krištalonom", taktiež som moc asi polieval. Ospravedlňujem sa za dlhý popis, pokladal som potrebné uviesˇčo najviac informácii. Prosím kto predpokladá príčťinu nech poradí či sa dá rastlinka zachrániť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak neviem. Myslel som že buzíkom sa človek musí narodiť. Urobiť ho z niekoho to som ešte nepočul že sa dá. Len to sem prosímťa nepíš ako sa to robí, lebo paloo by mohol mať schpnosť ako mi túto vec nejak pričarovať a to by asi nebolo dobré!
Nuž spravil si zoseba dobrovoľne opicu, chtivú žnby, tak otázka bola na mieste - Či má správne pohlavie to nebolo určené tebe ale jemu. Pretože už sa tu stalo že žena písala v mene muža takže nikdy nevieš.
Aspoň vieme ako to je. Takže berieš len ženy? Len mi je podozrivé odkiaľ vieš že mi žena neverí...? Lebo až dodnes som žil v ilúzii že mi verí nielen moja žena. Teraz zisťujem že mi neverí už nikto asi sa pôjdem rovno obesiť! Možno by to niekoľkých zakomplexovncov tu na porade aj potešilo. Čo by som neurobil svojim blížnym pre radosť.
Faktom ale je že niekedy ma napadá že či toto obecenstvo stojí za to, veď čas sa dá využiť aj rozumnejšie...
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
Tak neviem. Myslel som že buzíkom sa človek musí narodiť. Urobiť ho z niekoho to som ešte nepočul že sa dá. Len to sem prosímťa nepíš ako sa to robí, lebo paloo by mohol mať schpnosť ako mi túto vec nejak pričarovať a to by asi nebolo dobré!
Nuž spravil si zoseba dobrovoľne opicu, chtivú žnby, tak otázka bola na mieste - Či má správne pohlavie to nebolo určené tebe ale jemu. Pretože už sa tu stalo že žena písala v mene muža takže nikdy nevieš.
Aspoň vieme ako to je. Takže berieš len ženy? Len mi je podozrivé odkiaľ vieš že mi žena neverí...? Lebo až dodnes som žil v ilúzii že mi verí nielen moja žena. Teraz zisťujem že mi neverí už nikto asi sa pôjdem rovno obesiť! Možno by to niekoľkých zakomplexovncov tu na porade aj potešilo. Čo by som neurobil svojim blížnym pre radosť.
Faktom ale je že niekedy ma napadá že či toto obecenstvo stojí za to, veď čas sa dá využiť aj rozumnejšie...
. Od kedy ťa poznám tak teraz prví krát si napísal niečo čo má zmysel
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Všetkého moc škodí a tvoja sranda nepozná hranice...
Ale nevadí...
Ako to robíš?
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Vidim ze sa to tu zvrhava mimo temy... co keby ste si zalozili temu Invektivy a tu sa radsej chvalili co komu tento rok vyrastlo a zaplodilo ?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Konečne jeden rozumný nápad.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Dnes celý deň prší a ja som včera ešte za sucha odmotala tie v tomto roku vysadené kiwi od stĺpikov a dala ich ku zemi a omotala aj s podperami netkanou textíliou a prihrnula ku koreňom zem. Je to skoro??? takéto opatrenia???
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

ela77 Pozri príspevok
Dnes celý deň prší a ja som včera ešte za sucha odmotala tie v tomto roku vysadené kiwi od stĺpikov a dala ich ku zemi a omotala aj s podperami netkanou textíliou a prihrnula ku koreňom zem. Je to skoro??? takéto opatrenia???
Netkaná textília by sa nemala dotýkať rastliny preto ze je zo silonu . Najlepšie je keď okolo rastliny priemer asi 40 cm natlčieš asi 4,5 kolíkov , a tie kolíky omotáš netkanou textíliou aby rastlina zostala v strede a potom tam napcháš slamu , listy ,alebo seno a na vrch natiahneš plastový kýbel alebo fóliu aby ti to nepremoklo . Medzi zemou a kýblom by mala byť medzera aby tam prúdil vzduch. Takto by rastlina mala prezimovať bez problémov . A samozrejme mierne nakopcovať aby pri koreňoch nestála voda. Skoro som zabudol teraz je to ešte skoro , najprv musia opadať listy a až potom keď začne mrznúť až potom.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Minule som jednym okom pozerala nejaku relaciu a tam chlap dával okolo rastliny plastové fľaše naplnené vodou s tým,že voda cez den sa na slnku oteplí a v noci tu teplotu fľaša vyžaruje,čo vy na to?
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ja ich mám ale 6 koreňov, boli zasadené na jar dosť neskoro a sú ešte tenké stopky na nich. Listy už opadli po tých teraz posledných prízemných mrazíkoch,dovtedy som nechcela ich zakryť. Sú pri takých podperách a spolu ss nimi som ich zabalila, takže by mali mať dosť priestoru na voľnosť. Záhradu máme žiaľ otočenú na sever a za ňou iba rovinu a polia, takže je to dosť chúlostivé, pokiaľ nebudú pevnejšie a staršie.

DSC00234.jpg
DSC00234.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ela77 Pozri príspevok
Ja ich mám ale 6 koreňov, boli zasadené na jar dosť neskoro a sú ešte tenké stopky na nich. Listy už opadli po tých teraz posledných prízemných mrazíkoch,dovtedy som nechcela ich zakryť. Sú pri takých podperách a spolu ss nimi som ich zabalila, takže by mali mať dosť priestoru na voľnosť. Záhradu máme žiaľ otočenú na sever a za ňou iba rovinu a polia, takže je to dosť chúlostivé, pokiaľ nebudú pevnejšie a staršie.
DSC00234.jpg
Ak sa jedná o tie chlpaté "chinenzis" tak je to nešťastné riešenie a nevidím realne dlhodobo udržateľný takýto stav aj pri zakrývaní...
Ak sa jedná o "Arguty" alebo "Kolomikty" tak to je v pohode, až na to, že tiež nemajú moc radi sucho a vietor a prudké priame slnko. Ako som už písal treba ich pred slnkom chrániť odvďačia sa rýchlejším rastom skorším nástupom do úrody a v prípade vyšších polôh či mrazovej kotliny aj tým že nebudú vymŕzať. Ochrana netkanou textíliou - tieňovkou zelenou postačí, alebo živý plot tiež pomáha.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Aktuálny stav , pred týždňom som mal -3,5 stupňov tak že listy sú preč.
IMG_0976.JPG  
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Aktuálny stav , pred týždňom som mal -3,5 stupňov tak že listy sú preč.
Pár kúskov na koštovku by si mohol poslať
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

paloo Pozri príspevok
Pár kúskov na koštovku by si mohol poslať
Žiadni problém len že za cenu poštovného si môžeš kúpiť aj 4 kg kiwi
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Akú dosahuješ skladovateľnosť?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
Akú dosahuješ skladovateľnosť?
Začiatkom januára niektoré začínajú dozrievať a postupne do konca marca sa ešte dajú konzumovať .
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

wabi Pozri príspevok
Minulý týždeň som objavil prastarú kiwi, asi najstaršiu aktinidiu chinenzis na Slovensku.
Nadšenec ju vysádzal v dobe, keď ešte na Slovensku nikto nevedel že vôbec nejaké kiwi existuje. V roku 1974, si nechal poslať na letisko nehorázne drahé 2 plody. Vybral z nich semienka a vysadil. Nechal si len jednu najlepšiu rastlinu nevediac, že potrebuje aj samca!
Kiwu má rozrastenú po celom dome - obrovský krík, nikdy nevymrzla. Každoročne neuveriteľne zarodená obsypaná stovkami veľkých podlhovastých plodov...
Je samoopelivá a pritom má aj bez samca obrovské úrody!
Je to úžasné každú chvílu objavujem neuveriteľné veci ale toto som fakt nečakal - máme našu Slovenskú odrodu ktorá nemá páru!
Asi pred 15 rokmi majiteľ dal svojmu priaeľovi prútik aby si skúsil vysadiť. Údajne mu rodil heď od prvého roku po zakorenení a potom každý rok pravideľne...
Znie to až neuveriteľne treba to otestovať...
Juraj donesiem tieto plody, ako som ich opisoval a ešte nejaké ďalšie semenáče a urobíme porovnanie spojené s ochutnávkou ak nemáš nič proti tomu.
Bolo by dobre keby si zmeral aspoň zatiaľ nejak veľkosť najväčšieho, najmenšiehoas preiemerného plodu na tvojej chunenziske prípadne nejak odhadol úrodnosť.
Ten tvoj semenáč je samosprašný?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
Juraj donesiem tieto plody, ako som ich opisoval a ešte nejaké ďalšie semenáče a urobíme porovnanie spojené s ochutnávkou ak nemáš nič proti tomu.
Bolo by dobre keby si zmeral aspoň zatiaľ nejak veľkosť najväčšieho, najmenšiehoas preiemerného plodu na tvojej chunenziske prípadne nejak odhadol úrodnosť.
Ten tvoj semenáč je samosprašný?
Nemám nič proti tomu ale musíš doviesť aj Pala a Milana. Polovica plodov Má 6cm a zbytok 5,4,3 cm Je to semenáč z odrody Hayward a potrebuje opeľovača . Tento rok som mal dve zelené prepravky plodov ale minulý rok len 70kusov .
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Nemám nič proti tomu ale musíš doviesť aj Pala a Milana. Polovica plodov Má 6cm a zbytok 5,4,3 cm Je to semenáč z odrody Hayward a potrebuje opeľovača . Tento rok som mal dve zelené prepravky plodov ale minulý rok len 70kusov .
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tiež nemám nič prpti tomu, ale ak by to nevyšlo. tak porovnáme aspoň namerané hodnoty a fotky.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Takto sa mi zakorenili odrezky z argút od Apríla .
Naposledy upravil Juraj Bindzár : 04.12.11 at 22:40
IMG_1025.jpg  
IMG_1026.jpg  
IMG_1027.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať