Zavrieť

Porady

lizing?

Ahojte poradaci,

dufam ze mi niekto pomoze. Snazim sa preluskat uctovanie lizingu v jednoduchom uctovnictve a natrafila som na jeden problem. Ked som si citala vselijake rady ako uctovat lizing vsade bolo ze na auto je minimalny pocet splatok 36. Pochopila som to ako podmienku. Ja mam vsak splatkovy kalendar kde mam lizing v trvani od 7.2.08 do 7.11.09 a to su splatky len kazdy treti mesiac, tj. 8 splatok a nie 36 ako sa vsade v materialoch uvadza. Mam to brat ze to teda nie je lizing? Co to teda je? Vie mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

nikitaf1 Pozri príspevok
je to B.O.F. ale v splatkovom kalendari je len "nájomne", "DPH" a potom celkom k úhrade... mne je to tiez divne ze tam nic take nie je, ale uz som aj zmluvu citala a nikde som taku polozku ako urok nenasla...
teraz som si všimla, že leasing trvá len 22 mesaicov a to v tvojom prípade môže ísť o postúpený leasing alebo nie je to úver? Leasingové spoločnosti dávajú aj úver
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

nie, je to leasing aj podla zmluvy. Zmluvny vztah je na 36 mesiacov az po tejto dobe je mozne si odkupit auto. Len splatky su ako keby kumulovane a trvaju len jeden rok. Ale podla mna je to normalny leasing. Dufam....
K tomu dph. Narok na odpocet dph je teda pri zaevidovani zavazku. Teda v celej vyske v jeden mesiac? Alebo kazdy mesiac podla splatky... ja tento leasing asi nikdy nepochopim
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nikitaf1 Pozri príspevok
nie, je to leasing aj podla zmluvy. Zmluvny vztah je na 36 mesiacov az po tejto dobe je mozne si odkupit auto. Len splatky su ako keby kumulovane a trvaju len jeden rok. Ale podla mna je to normalny leasing. Dufam....
K tomu dph. Narok na odpocet dph je teda pri zaevidovani zavazku. Teda v celej vyske v jeden mesiac? Alebo kazdy mesiac podla splatky... ja tento leasing asi nikdy nepochopim
Z predmetu Zmluvy musí byť jednoznačne jasné o čo ide...
Pri nároku na odpočet sa tento pri lizingu uplatňuje podľa jednotlivých splátok
0 0
TatianaHorv TatianaHorv

TatianaHorv je offline (nepripojený) TatianaHorv

Obstarávaciu cenu toho čo kupuješ plus poplatok za zmluvu a iné poplatky ktoré vstupujú do OC zaúčtuj v knihe záväzkov bez DPH .
Podľa splátkového kalendára si každý mesiac dňa ktorý je dňom dodania / splátky / zaúčtuj záväzok kde bude úrok+poistné a dph z mesačnej splátky. Na základe toho uplatníš dph na vstupe. Pri úhrade lízingu si zoberieš splátkový kalendár a podľa mesačnej splátky ktorú uhrádzaš uhradíš čiastočne záväzok z OC vo výške splatenej istiny a ostatnú sumu použiješ na úhradu záväzku / úrok+poistné+dph/.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

a prečo je splátkový kalendár od 7.2.2008 do 7.11.2009? to nie je 36 mesiacov
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

no nie je to 36 mesiacov, ale doba uzivania leasingu v mesiacoch je uvedena 36 mesiacov. Len ten splatkovy kalendar je tak postaveny. Ale aj ked splati auto, tak odkupit ho moze az po tych 36 mesiacoch co je aj dane v zmluve, je to fakt divne ale je to tak...
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

Ludia dobri, tak si to este raz zhrniem, ci tomu chapem, mozete ma pripadne opravit?
OC: 252.100,80 Sk
úrok: 20.376,48 Sk
predajná cena: 1.000,- Sk
den prevzatia lizingu: 7.2.08 (čaka ma opravne daňove... )
7.2.08 zauctujem zavazok: 252.100,80 Sk bez DPH ako VNZD v členení HIM.
Splátky: napr. 7.5.08 zauctujem opat zavazok ale vo vyske uroku (poistne tam nemam) podla splatkoveho kalendara
4.936,34 Sk (urok) – VOZD prevadzkova rezia
4.675,10 Sk (DPH) – VNZD – DPH a DPH si uplatním na vstupe.
Takto postupujem kazdy mesiac (teda moje splatky su stvrtrocne ale je to to iste) a tiez pri prvej zvysenej splatke len tam nie je urok, je tam len DPH.
Pri uhrade znizim zavazok z OC a zavazok prislusnej splatky.
A samozrejme odpisujem auto 252.100,80:36 mesiacov...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nikitaf1 Pozri príspevok
Ludia dobri, tak si to este raz zhrniem, ci tomu chapem, mozete ma pripadne opravit?
OC: 252.100,80 Sk
úrok: 20.376,48 Sk
predajná cena: 1.000,- Sk
den prevzatia lizingu: 7.2.08 (čaka ma opravne daňove... )
7.2.08 zauctujem zavazok: 252.100,80 Sk bez DPH ako VNZD v členení HIM.
Splátky: napr. 7.5.08 zauctujem opat zavazok ale vo vyske uroku (poistne tam nemam) podla splatkoveho kalendara
4.936,34 Sk (urok) – VOZD prevadzkova rezia
4.675,10 Sk (DPH) – VNZD – DPH a DPH si uplatním na vstupe.
Takto postupujem kazdy mesiac (teda moje splatky su stvrtrocne ale je to to iste) a tiez pri prvej zvysenej splatke len tam nie je urok, je tam len DPH.
Pri uhrade znizim zavazok z OC a zavazok prislusnej splatky.
A samozrejme odpisujem auto 252.100,80:36 mesiacov...
Auto odpisuješ z ceny 252 100,80 plus 1 000 SK predajna cena = 253 100,80 : 36
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

dakujem za opravu, inak je to podla vas ok?
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

dakujem velmi velmi pekne za trpezlivost. este som zvedava ako to nahodim do money...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina Pozri príspevok
Auto odpisuješ z ceny 252 100,80 plus 1 000 SK predajna cena = 253 100,80 : 36
Evi doplním ešte zadávateľovi:
B.O.F. ešte zvykne mať aj poplatok za uzatvorenie zmluvy v prípade, že sa nejedná o stáleho klienta. Ak Vám bol účtovaný, zvyšuje obstarávaciu cenu predmetu finančného prenájmu.
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

nie ten nemam, aj v zmluve je napisane ze poplatok je 0, ale dakujem za upozornenie
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Zuna 3 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
Neviem, prečo by to v splátkovom kalendári nemalo byť rozpísané na ZD + DPH. Veď leasingová spoločnosť má povinnosť odviesť DPH, len nie je nárok na odpočet DPH.
Ja pracujem v Alfe a robím to tak, že každú splátku si nahodím v 2 položkách - istinu a zvlášť úrok + DPH. Pri úhrade istinu naúčtujem ako VNZD - majetok a úrok + DPH ako VOZD - prevádzková réžia. Tak isto v prípade, ak je nárok na odpočet DPH,v tom prípade sa úhrada naúčtuje ako klasická úhrada faktúry s DPH. Snáď je to zrozumiteľné.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Ďakujem za odpoveď.
Ja to pri prvom OA robím tak, že celú čiasku mesačnej splátky dám VNZD a na konci roka za zaúčtujú do réžie odpisy a úrok.
Môže to byť aj takto ?
Ostatné lízingy strojov sú mi jasné, ale v zaúčtovaní splátok OA mám chaos.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Zuna 3 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Ja to pri prvom OA robím tak, že celú čiasku mesačnej splátky dám VNZD a na konci roka za zaúčtujú do réžie odpisy a úrok.
Môže to byť aj takto ?
Ostatné lízingy strojov sú mi jasné, ale v zaúčtovaní splátok OA mám chaos.
Do réžie ide aj DPH, pri ktorej nie je nárok na odpočet. Čo sa týka toho účtovania celej mesačnej splátky do VNZD, z daňového hľadiska je to jedno, len neviem, či je to správne z hľadiska postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve. Odpisy sú správne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuna 3 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
Prikladám tabuľku k lízingu od poraďáčky Maríny
http://www.porada.sk/t9121-leasing-t...-v-exceli.html

Dosaďte si svoje údaje , vytlačte si tabuľku v exceli a postupujte podľa nej .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuna 3 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu ako v Alfe nahodiť do záväzkov splátku lízingu OA /plátca DPH/ a ako úhradu splátky nahodiť do peň . denníka.
Mesačnú splátku dám do záväzkov v deň kedy ju treba uhradiť , ale v
akých sumách ? celú čiastku s DPH /celkom k úhrade-teda čiastku čo mesačne platím/ . DPH tam nerozpisujem. Úhradu - celú čiastku dávam
do VNZD.
Jedná sa mi o DPH. DPH sa z osobného auta neuplatňuje. Chápem to
dobre? Lebo pri prvom aute z lízingovky na splátk.kalendári ani nerozpisovali
DPH a pri druhom už je to rozpísané základ aj DPH.
Mám už z toho guľáš. Ako je to, poraďte mi niekto.
Ďakujem.
Postupy účtovania JU
§ 17
Finančný prenájom

(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu32) tohto majetku,
b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena33), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom,napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery.
...............
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

..............
(9) V rámci uzávierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom4).

-------------------------------------------------------------------------
To znamená , že podľa splátkového kalendára si zaúčtujete mesačný predpis splátky do záväzkov včetne DPH.
Platbu účtujete cez dva riadky , nakoľko sa to v ALFE inak nedá .

Mesačnú časť istiny/podľa lízingovej zmluvy/ zaúčtujete do výdavkov neovplyvňujúcich ZD - pracujete cez F7 - o danú sumu znížite záväzok .

Zvyšnú časť účtujete v druhom riadku peňažného denníka /cez F7/ do prevádzkovej réžie ... t.j. nájomné ,povinné poistenie-havarijné poistenie /ak ho platíte v rámci lízingu/ a pri OA výšku DPH - o danú sumu znížite záväzok , ktorý by mal byť teraz na nule čiže vysporiadaný .
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

podľa toho istina sa účtuje ako nákup dlhodobého majetku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Alena Šimová Pozri príspevok
podľa toho istina sa účtuje ako nákup dlhodobého majetku?
Ja istinu neúčtujem ako nákup dlhodobého majetku , ale ako VNZD - iný /členenie Finančný prenájom /, na konci roka v rámci ÚUO cez ID zaúčtujem odpisy do prevádzkovej réžie a do Knihy Dlhodobého majetku .
Naposledy upravil Zita5 : 11.08.08 at 10:17
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať