Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

No ten link som už čítala a predsa som sa chcela uistiť v názore, že všetko musí prijímať cez RP. Ale ďakujem za odpoveď.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Zdravím, mám dve otázky:

1. Kamenárska firma, ktorá vyhotovuje pomníky prijíma platby za služby od občanov len cez PPD - môj názor je, že by mala vystavovať aj faktúry.

2. Vzorková predajňa - predáva tovar (dlažbu) na základe objednávky zákazníka (tovar sa neskladuje), niekedy je aj tovar s montážou (na žiadosť zákazníka sa dlažbu aj osadí) - je potrebné mať registračnú pokladňu.
Ide o rozbiehajúcu sa predajňu, zatiaľ nemá registračnú pokladňu, tržbu prijíma opäť len na PPD, faktúry nevystavuje.

Snáď som to dobre popísala.

Prosím o rady skúsených poraďákov.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

posúvam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DARJA22 Pozri príspevok
Zdravím, mám dve otázky:

1. Kamenárska firma, ktorá vyhotovuje pomníky prijíma platby za služby od občanov len cez PPD - môj názor je, že by mala vystavovať aj faktúry.

2. Vzorková predajňa - predáva tovar (dlažbu) na základe objednávky zákazníka (tovar sa neskladuje), niekedy je aj tovar s montážou (na žiadosť zákazníka sa dlažbu aj osadí) - je potrebné mať registračnú pokladňu.
Ide o rozbiehajúcu sa predajňu, zatiaľ nemá registračnú pokladňu, tržbu prijíma opäť len na PPD, faktúry nevystavuje.

Snáď som to dobre popísala.

Prosím o rady skúsených poraďákov.
V tomto príspevku nájdeš prílohu č. 1 k Zákonu o ERP - zoznam služieb, kde je povinnosť používať ERP.
Kamenárstvo som tam nenašla.

Predaj tovaru /dlažby/ podlieha evidencii tržby cez ERP

http://www.porada.sk/848448-post48.html
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Veronika, ďakujem za radu, možno som tie príspevky nesprávne zaradila.

1. V príspevkoch sa mi hlavne jednalo, či sa musia vystavovať faktúry, alebo stačí len príjem cez PPD.

2. Takže aj keď je to vzorková predajňa musí byť ERP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DARJA22 Pozri príspevok
Veronika, ďakujem za radu, možno som tie príspevky nesprávne zaradila.

1. V príspevkoch sa mi hlavne jednalo, či sa musia vystavovať faktúry, alebo stačí len príjem cez PPD.

2. Takže aj keď je to vzorková predajňa musí byť ERP.
Kamenárstvo - pokial je odberatelom súkromná osoba, treba vystaviť nejaký dodací list s rozpisom materiálu a práce a k nemu PPD.

Predaj tovaru - cez registračnú pokladňu. Ak je odberatelom podnikatelský subjekt /FO alebo PO/, do 31.12.2010 môže vystaviť faktúru a k nej príjmový pokl. doklad. Po tomto dátume aj úhradu faktúry musí zaevidovať cez ERP.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Veronika, ďakujem, ďakujem, ďakujem ....
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ja sa chcem len uistiť u vzdelaných či stále to ešte platí, že
ak mám szčo , ktorý je platca dph a za prácu vystavuje len faktúry a tie mu zákazníci a poisťovne uhrádzajú väčšinou na BU a len občas v hotovosti ale nikdy nie v ten deň, väčšinou prídu tak nadruhý deň alebo dotýždna že to uhradia, dá im ako potvrdenie úhrady príjmový doklad platí aj v tomto prípade, že takto to môže byť len do 31.12.2010.

Ďakujem pekne za odpoved - teda verím že príde
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
a v akej sfére podniká - povinnosť mať ERP neplatí pre každého SZČO / ak je to autoservis tak ten bude musieť mať ERP od 01.01.2011
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronkaj Pozri príspevok
ja sa chcem len uistiť u vzdelaných či stále to ešte platí, že
ak mám szčo , ktorý je platca dph a za prácu vystavuje len faktúry a tie mu zákazníci a poisťovne uhrádzajú väčšinou na BU a len občas v hotovosti ale nikdy nie v ten deň, väčšinou prídu tak nadruhý deň alebo dotýždna že to uhradia, dá im ako potvrdenie úhrady príjmový doklad platí aj v tomto prípade, že takto to môže byť len do 31.12.2010.

Ďakujem pekne za odpoved - teda verím že príde
uveď prosím predmet podnikania SZČO a či zákazníkom vystavuje fa+príjmové doklady
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

áno samozrejme
viem, že nie všetci majú povinnosť.

- tento prípad sa týka opravcu áut - klampiara, ktorý vystavujem len faktúry a tie sa dávajú zákazníkom, niektoré fa prepláca poisťovňa ak to ide cez poistné plnenie a niektoré zákazníci. a tým potom vystaví príjmový doklad ale ešte sa nestalo že by to hne)d aj zaplatili vždy až o niečo neskôr.

stačí také upresnenie.
takže ak to robí takto tak bude musieť mať registračku až od 1.1.2011.

tak??
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ropy Pozri príspevok
Treba si prečítať prílohu.
Prikladám
Príloha č. 1
k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch
a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na
prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych
a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí
sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie
diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov
okrem farbenia vlákien a priadzí
Strana 2302 Zbierka zákonov č. 289/2008 Čiastka 111
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
© IURA
ropy Pozri príspevok
Treba si prečítať prílohu.
Prikladám
Príloha č. 1
k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch
a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na
prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych
a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí
sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie
diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov
okrem farbenia vlákien a priadzí
Strana 2302 Zbierka zákonov č. 289/2008 Čiastka 111
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
© IURA
ropy v Tvojich príspevkoch chýbajú tieto služby:
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov

Oprav, prosím svoje príspevky č. 230 a 231, pretože nie sú úplné a tým vlastne zavádzajúce...
0 0
samod samod

samod je offline (nepripojený) samod

Ja si myslím, že je správne, že sa pokladňa zavedie. V ČR keď si kúpim nejaký tovar považujú za drzosť keď si pýtam blok.
0 0
pamara pamara

pamara je offline (nepripojený) pamara

manželka, mamička dvoch detí ...viac
Prosím Vás musí mať RP aj živnostník ktorý opravuje plynové kotly u zákazníkov a prijíma od nich hotovosť za vykonanú službu?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečítaj si príspevok 253, ak sa tam nenájdeš, netreba.
0 0
Lissa Lissa

Lissa je offline (nepripojený) Lissa

Prosím, treba mať ERP pri požičiavaní terénneho motocykla, ktorý nemôže ísť na "normálne cesty", ale iba na lúky a do lesa?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Manžel robí na píle s drevom ale vykonáva aj údržby strojov a na fa má napísané len oprava pracovných strojov. Oni neplatia v hotovosti ale na účet.Robí len u nich. Má povinnosť mať RP?Podľa mňa nie.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

samod Pozri príspevok
Ja si myslím, že je správne, že sa pokladňa zavedie.
Myslím si, že človek, ktorý ročne zarobí 3500,- EUR na živnosť a vystaví to na 3 faktúrach bude prešťastný, že bude musieť vyhodiť 400,- EUR na pokladňu a deťom povie, že Ježiško im tento rok priniesol pod stromček tento krám a na hračky si budú musieť počkať.
Ja viem, je to extrém, ale zavedenie ERP je v niektorých prípadoch totálny blud. Ale predsa aj niekoľkocentový daňový únik treba obmedziť a ešte ako podporíme predajcov ERP... to si ani nevieme predstaviť ako to pomôže štátnemu rozpočtu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zdenka175 Pozri príspevok
Manžel robí na píle s drevom ale vykonáva aj údržby strojov a na fa má napísané len oprava pracovných strojov. Oni neplatia v hotovosti ale na účet.Robí len u nich. Má povinnosť mať RP?Podľa mňa nie.
Ak neprijíma platby v hotovosti ale na účet, nepotrebuje...ale nesmie po roku 2010 prijať ani jednu platbu v hotovosti...
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

evina Pozri príspevok
Ak neprijíma platby v hotovosti ale na účet, nepotrebuje...ale nesmie po roku 2010 prijať ani jednu platbu v hotovosti...
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať